City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سفر به کاخ رؤيايي باغچه جوق؛ قصري با معماري کلاه فرنگي‌ها (1395/05/21)

کاخ موزه زيباي باغچه جوق در ماکو يکي از رؤيايي‌ترين کاخ‌هاي ايران که عمري بيش از ۱۲۰ سال دارد اين روزها براي بازديد گردشگران آماده شده است.
سفر به کاخ رؤيايي باغچه جوق؛ قصري با معماري کلاه فرنگي‌ها

به گزارش بزنيم بيرون ، قصر تاريخي باغچه جوق که از يک ساختمان دو طبقه تشکيل شده در داخل محوطه باغي به مساحت ۱۱ هکتار قراردارد، معماري کاخ تلفيقي از معماري سنتي ايراني و غربي، به ويژه معماري روسيه اواخر سده نوزدهم است.

خانواده سردار ماکويي تا سال ۱۳۵۳ در اين کاخ زندگي مي‌کردند و پس از مرمت و بازسازي محوطه و ساختمان آن از سال ۱۳۵۸ به منظور بازديد عموم افتتاح شد. اين کاخ موزه در سال ۱۳۶۶ در اختيار ميراث فرهنگي کشور قرار گرفت.

روستاي باغچه جوق (در زبان ارمني يعني ده) در فاصله ۶ کيلومتري شهر ماکو و حدود ۲ کيلومتري از سمت غرب جاده اصلي بازرگان قرار دارد، اين روستا از غرب و جنوب به دامنه کوه چرکين و چشمه‌اي به نام کليسه منتهي مي‌شود. در بخش جنوب شرقي روستاي باغچه جوق، ساختمان مجلل و تاريخي قصر باغچه جوق قرار دارد که مربوط به اواخر دوره قاجاريه است.

کاخ موزه باغچه جوق تلفيقي از معماري ايراني و غربي

باني آن تيمور تيموري معروف به اقبال السلطنه ماکوئي يکي از حکام مقتدر وقت و از سرداران مظفرالدين شاه است.

اين قصر به علت ويژگي‌هاي ممتاز معماري و هنري در سال ۱۳۵۳ توسط دولت خريداري شد و بعد از انجام تعميرات ضروري و رفع خطر از آن به علت علاقه مردم منطقه و جاذبه‌هاي قوي فرهنگي با موافقت سازمان ميراث فرهنگي و تهيه مقدمات لازم، براي بازديد عموم آماده شد و عنوان کاخ موزه باغچه جوق ماکو موردبهره برداري قرار گرفت.

خانواده سردار ماکويي تا سال ۱۳۵۳ در اين کاخ زندگي مي‌کردند و پس از مرمت و بازسازي محوطه و ساختمان آن از سال ۱۳۵۸ به منظور بازديد عموم افتتاح شد. اين کاخ موزه در سال ۱۳۶۶ در اختيار ميراث فرهنگي کشور قرار گرفت.

گچبري ساختمان توسط اساتيد ايراني انجام گرفت و آئينه‌کاري و گچبري ساختمان در سطح عالي است در بالاي عمارت دور تا دور گلدان‌ها و مجسمه‌ها وجود دارد که اغلب جاي گل و چراغ است.

کاخ رويايي چشم انتظار مسافران نوروزي است

پايه ستون‌ها و گلدان‌ها از سنگ خارا است و خوب حجاري شده است. اولين گرامافوني که به ايران وارد شده در اين عمارت به چشم مي‌خورد که طول بوق آن ۶۰ سانتيمتر و ارتفاع پايه‌اش بيش از يک متر است.

پرده‌هاي زربفت، مبل‌هاي بي نظير، تخت‌خواب‌هاي متعدد با تشک‌هاي پر قو، کاغذ ديواري‌ها و رنگ‌آميزي سالن‌ها و نقاشي سقف اتاق‌ها، ظروف چيني اعلا و لوسترهاي کريستال، فضاي حياط با گلکاري و درختان ميوه و اشجار زينتي و حوض‌هاي وسيع بازديد کنندگان را به ياد کاخ‌هاي افسانه‌اي مي‌اندازد.

بخشي از باغ در پيرامون کاخ اصلي داراي طرحي از پيش انديشيده و تقريباً منظم و محصور است. اين محوطه توسط نرده‌هاي چدني زيبايي از ساير بخش‌هاي باغ جدا شده که تقريباً نقشي همچون اندروني ايفا مي‌کند. در بخش‌هايي از محوطه، آثاري از کف‌سازي سنگي باقي مانده است و در سمت غربي کاخ نيز نماي اصلي ساختمان حوض بيضي شکل ديده مي‌شود.

کاخي با تزئينات روي، فرانسوي و اتريشي

اين بناي زيبا به دليل داشتن جاذبه هاي قوي هنري و فرهنگي همواره مورد توجه مردم منطقه و مسافرين داخلي و خارجي بوده و عموم گردشگران را به سوي خود جذب مي کند.

آثاري که در اين موزه به نمايش گذاشته شده اند شامل اشياء و لوازم زندگي سردار ماکو است. اين اشيا اکثرا از طرف حکام و دربار روسيه براي ايشان ارسال شده بود. زيرا ايشان در اين خطه از کشور به ويژه در زمان حکومت پر آشوب مظفرالدين شاه داراي موقعيت و نفوذ قابل توجهي بود.

اين اشياء که جالب توجه و ديدني هستند، در طبقه اول و دوم ساختمان مرکزي به نمايش گذاشته شده اند. اين آثار عبارتند از: انواع و اقسام مبل ها و صندلي هاي لوکس از جنس چوب هاي جنگلي ني و خيزران، با تزيينات برجسته برنزي و رويه مخمل و نقوش کنده کاري شده ساخت کشورهاي لهستان، فرانسه، اتريش و روسيه.

نماي خارجي بنا با مجسمه‌هاي گچي که سردرها و نرده‌هاي گچي لبه بام را زينت داده‌اند، ساختمان سنگي يا آشپزخانه کاخ که با سنگ‌هاي صيقلي و تراش خورده ساخته شده است و استخر بزرگ باغ که جوي آبي از آن به قسمت‌هاي مختلف باغ جاري است از ديگر ديدني‌هاي باغچه جوق به حساب مي‌آيد.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها