City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

از خانه هاي سنگي تا روستاهاي پلکاني در آذربايجان شرقي (1395/05/21)

روستاهاي گردشگري آذربايجان شرقي با نمايش قدمت و معماري زيبا جلوه اي از اعجاز طبيعت و تاريخ را در معرض ديد گردشگران قرار مي دهند.
از خانه هاي سنگي تا روستاهاي پلکاني در آذربايجان شرقي

به گزارش بزنيم بيرون ، استان آذربايجان شرقي با دارا بودن بيش از ۲۶ روستاي هدف گردشگري يکي از استانهاي غني در اين مورد است که از مشهورترين اين روستاهامي توان به کندوان، اشتبين، گل آخور، خشکناب، عنصرود، گنبرف، زنوزق، توته خانه، چراغيل، اسکانلو، نوجه مهر، چکان، آقا بابا فرامرزي، کاسين، سفيده خوان و آستمال اشاره کرد.

کندوان نماد سازگاري انسان با طبيعت

کندوان در ۵۰ كيلومتري جنوب غربي تبريز؛ يكي از روستاهاي دهستان سهند مي باشد كه در ۱۸ كيلومتري جنوب اسكو، در دامنه سرسبز سلطان داغي واقع شده است. اين روستا طبق سرشماري عمومي نفوس و مسكن سال ۱۳۷۵، ۱۳۷ خانوار و ۷۵۰ نفر جمعيت دارد كه به كار كشاورزي و دامداري و صنايع دستي اشتغال دارند. آنچه به کندوان هويت باستاني داده وجود ۱۱۷ خانوار و منزل مسكوني در درون توده هاي مخروطي و هرمي شكل صخره اي است. روستاييان کندوان داخل اين توده ها براي خود خانه مسكوني، آغل، انبار و كارگاه ايجاد كرده اند.

معماري صخره اي، حاكي از صحنه هاي مبارزه و جدال انسان با طبيعت و در خدمت گرفتن صخره هاي طبيعي است. در معماري معمولي، به وسيله مصالح ساختماني گچ، آهك و خشت، هيئت اصلي بنا را به وجود مي آورند، در صورتي كه در معماري صخره‌اي فضاي مورد نظر در درون توده سنگ هويدا مي گردد و سنگ، مانند كالبدي، قشري مستحكم در اطراف اين فضا ايجاد مي كند.

در اثر فعل و انفعالات آتشفشاني كوه هاي سهند؛ منظره‌اي در يكي از خوش آب و هواترين نقاط ايران ايجاد شده كه بيشتر به نظر خواب و خيال مي آيد. ده ها كران چندتايي، جفتي، تكي، مخروطي شكل و دوك مانند؛ يكي از بهترين مناظر طبيعي ايران را مجسم ساخته است. از دهانه‌هاي آتشفشان سهند و ديگر كوه هاي آتشفشاني اطراف، طي هزاران سال، مواد مذاب بيرون مي‌جهيده است. اين گدازه ها در طي قرون متمادي روي هم انباشته و به تدريج بر روي آنها پوسته‌اي از سنگ ايجاد گرديده است. توده ها و گدازه هاي مذاب آتشفشاني به وسيله باد و بوران طي هزاران سال متمادي تغيير شكل داده و به فرم كران در آمده است. به تدريج قسمت هاي كمتر سخت كران ها ريخته و قسمت هاي سخت‌تر باقي مانده و وضعيت كنوني را كه بيشتر به معجزه طبيعي شباهت دارد ايجاد نموده است. باد و باران مفرط به خصوص در كران هاي ناحيه ورودي روستا بيشتر موثر بوده و صدمه زيادي به آنها وارد آورده، در صورتي كه در شرق و انتهاي روستا به خاطر وجود تپه هاي مرتفع كران ها بلندتر و سالم‌تر باقي مانده است.

روستاهاي گردشگري آذربايجان شرقي

در کندوان؛ شكل خارق العاده و چشمگير و خاص طبيعت است كه انسان را به سوي خود كشيد. به خصوص انساني را كه سرگردان گشته و براي دفاع از زندگي خود در جستجوي پناهگاه امني است. در اين مورد احتمالا حمله مغولان سبب شد كه مردم روستاهاي اطراف و بخصوص "حيله ور" از موقعيت طبيعي كران ها استفاده نموده به تدريج درون كران ها را خالي كرده و در آنها مستقر شوند. بدين ترتيب هم خود را از نظر مقابله با بيگانگان در امان ديدند هم سكونت در كران ها را در تابستان و زمستان براي مقابله با سرما و گرما كاملاً مطبوع يافتند.

آنچنان که آنوبانيني مشاهده کرد؛ روستاي کندوان داراي مسجد، حمام، مدرسه و آسيا مي باشد که كران مسجد يكي از بزرگترين كران هاي روستا را تشكيل داده است. به دليل  شكل مخروطي خاص، اغلب كران هاي داراي طبقات مختلف، از داخل با يكديگر ارتباط ندارند. كران ها عموما داراي دو طبقه بوده و در بعضي موارد سه و حتي چهار طبقه نيز در آنها ايجاد كرده اند.

روستاهاي گردشگري آذربايجان شزقي

ارتباط طبقات بالايي كرانها با خارج، از طريق پلكان هاي بسيار زيبايي از بدنه خود كران تامين گشته است. طبقه هم كف، اكثرا اصطبل بوده و طبقات دوم و سوم و چهارم به عنوان سکونت گاه استفاده مي شود. در بعضي موارد از طبقه چهارم به عنوان انبار نيز استفاده كرده اند. آبريزها اكثرا در كنار معابر و در خارج از كران ها و محيط مسكوني قرار داشته و هر چند خانواده به طور مشترك داراي يك آبريز هستند. آبريزها اكثرا داراي چند محل نشيمن و انباره مي‌باشد كه بستگي به شيب زمين دارد. به خاطر قطر و ضخامت زياد كران ها، ايجاد نورگير در طبقات پايين كار بسيار مشكلي است، بدين مناسبت نورگيرها اغلب در طبقات بالا واقع شده اند. جنس پنجره ها از چوب بوده اغلب به شكل شطرنجي و در آنها قطعات كوچك شيشه تعبيه شده است.

سوغات كندوان

هنگامي كه از عسل سخن مي‌گوييم ناخودآگاه موضوع سوغات در ذهن‌مان نقش مي‌بندد. يكي از مهم‌ترين سوغات‌هاي كندوان همين عسل است، حتي در مسير نيز وقتي به سمت روستاي كندوان حركت مي‌كنيد، مي‌توانيد كندوهاي عسل را مشاهده كنيد.

خشكبار نيز سوغات سنتي آذربايجان است و به بركت آب و هواي مناسب در سراسر منطقه آذربايجان مشاهده مي‌شود. اگر فصل تابستان باشد مطمئن باشيد با انواع ميوه‌هاي تازه مانند زردآلو، آلبالو و... به استقبال شما مي‌آيند و اگر هم فصل پاييز، زمستان يا بهار باشد و درختان بي‌بار باشند، آنگاه انواع قيصي، آلو، گردو و گاهي اوقات بادام و فندق در سراسر اين منطقه يافت مي‌شود.

انواع بافته‌ها نيز كه بيشتر دسترنج زنان اين سرزمين است در كندوان نيز يافت مي‌شود و در جاي جاي روستا عرضه مي‌شود.

هر چند كه آب كندوان را نمي‌توان جايي ارمغان برد، اما چشمه‌هاي آب طبيعي كندوان نيز از جمله منابع خاص اين منطقه است و براي مداواي بسياري از بيماري‌هاي كليوي آب آن مفيد است.

 اشتبين روستايي با شرايط اقليمي خاص

روستاي اشتبين از توابع بخش سيه رود و دهستان نوجه مهر شهرستان جلفا واقع در استان آذربايجان شرقي است. اين روستا نمونه اي از روستا هاي كوهستاني - ميان دره اي محسوب ميشود. از نظر تقسيمات آب و هوايي جزء مناطق با اقليم سرد وداراي زمستانهاي طولاني بوده و براي چندين ماه از سال پوشيده از برف است. بافت روستاي اشتبين بواسطه احاطه باغات و ساير عوامل کالبدي نظير ناهمواريها، بستر سنگي، شيب تند اراضي و شرايط اقليمي خاص، کاملا فشرده و فقط در محدوده شمالي روستا امکان توسعه محدود وجود دارد.

روستاهاي گردشگري آذربايجان شرقي

اين روستادر فهرست آثار ملي کشور ثبت شده است. اسناد به دست آمده از سنگ نوشته هاي موجود در روستا تاريخ ۸۴۳ و ۹۷۶ هجري قمري را نشان مي دهند، ولي به نظر ميرسد معماري موجود در برخي بناها مربوط به دوره اشکانيان است.

از تبريز  تا روستاي اشتبين ۲۵۰ کيلومتر فاصله است البته اگر قبل از رسيدن به جلفا مسير هاديشهر را انتخاب کنيد. منظر ه زيباي رود ارس و طبيعت بي نظير و مناظر شگفت آور که انسان را به وجد مي آورد هيبت کوهها و زيبايي جنگل ها وصف ناپذير هستند

پس از گذز از سيه رود، نوردوز، روستاي دوزال، کردشت جاده روستاي اشتبين خودش رو نشون ميده  از جاده تا روستا حدود هفت كيلومتر است، يک مسير کوهستاني با شيب تقريبا" زياد. بالاي جاده که رسيديد يک جنگل زيبا قبل از روستا  در دره نمايان ميشود وسط جنگل رودخانه در حال خروشان است و شما را براي استراحت جذب خود خواهد کرد. روستاي اشتبين با هواي بسيار عالي  مناظر زيباي روستا  با مردمان سخت کوش مشهور است.

حياط خانه پشت بام خانه ديگر است

دامداري شغل اصلي اهالي اين روستاست ميوه هاي  باغي اين منطقه  هم عبارتند از  انار ، ذغال اخته، گيلاس، گلابي، زرد آلو، گردو، سيب، انجير، انگور و معماري خانه هابه شکلي است که حياط خانه پشت بام خانه ديگر است  از عناصر معماري خاص اين روستا مي توان «بالگون» يا همان بالکن و يا به گويش خود روستاييان «آرتيرما» را نام برد که فضايي بيرون آمده از بنا است و بر روي معابر قرار گرفته و بر اساس شرايط اقليمي اين منطقه مورد استفاده روستاييان قرار مي گيرد.

روستاهاي گردشگري آذربايجان شرقي


اين عنصر از دو جهت باعث آسايش بيشتر اهالي مي شود: اول اينکه جلوي تابش زياد آفتاب تيز تابستان را به درون اتاقها مي گيرد و دوم اينکه فضاي بادگير و نسبتا خنکي است که در تابستان مورد استفاده قرار مي گيرد.
ارتفاع آن تقريبا برابر دوطبقه ساختمان است و چهار ستون چوبي که معمولا داراي سرستونهايي حکاکي شده هستند، سقف هرمي و چوبي آن را نگه مي دارند. معمولا در زير اين سقف تنوري براي پخت نان وجود دارد.

روستاهاي گردشگري آذربايجان شرقي

نرده هاي زيبا، سرستونهاي منقش، ارسي ها و پنجره ها همه از هنر و تمدن والاي اهالي اين روستا حکايت مي کنند. تزئينات در شکل گيري معماري زيباي اين روستا نقش بسيار مهمي ايفا کرده اند کوچه هاي  تنگ اين روستا با پله هاي بسيار بالا ميرود و به همديگر راه دارد.

روستاي زنوزق روستاي مشهور به ماسوله آذربايجان

زنوزق نام روستايي است که با منظره اي بسيار زيبا و مردماني ميهمان نواز در شمال غربي آذربايجان شرقي قرار گرفته است و بي‌شک يکي از منحصر به ‌ فردترين روستاهاي تاريخي و طبيعي ايران است.

اگر انبوهي و تراکم درختان سيب و زردآلو مجال بدهد، مي توانيد از لابلاي آنها منظره جالب خانه هايي را ببينيد که تنشان را با کاه و گل اندود کرده اند، پشت به پشت هم، مثل قطاري از الوار از دامنه کوه بالا رفته اند و تمام فضاي موجود بين آنها را درختان بلند و کهني پر کرده است که آويزهاي زرد و سبز و سرخي از جنس زردآلو و گردو و سيب دارد.

روستاهاي گردشگري آذربايجان شرقي

روستايي در دل کوه‌هاي سرسبز و طبيعتي زيبا با خانه‌هايي پلکاني که نشان از صفا و صميميت مردمان آن دارد. زنوزق علاوه بر زيبايي مسحورکننـده و مردمان مهمان‌نوازش عنوان بزرگ‌ترين روستاي پلکاني ايران را به خود اختصاص داده است.
زنوزق روستاي پلکاني ايران

زنوزق در کوهپايه‌هاي کوه قلعه قرار دارد و به همين خاطر از اصول معماري پلکاني ايران هم استفاده کرده؛ اتفاقا به همين دليل هم به زنوزق يا "زنوز داغ" مشهور شده، يعني زنوز کوهستاني و به مرور و در گويش عاميانه به زنوزاغ و زنوزق تبديل شده است.

زنوزق روستاي پلکاني زيبايي است. مثل تمام روستاهاي پلکاني، پشت بام خانه پايين دست، حياط خانه بالا دست است و اينگونه زندگي آرام و مسالمت آميزي ميان مردم جريان دارد.

هرچه باشد اينجا روستايي است که آثاري از دوره ايلخاني و صفوي دارد و بسياري معتقدند قدمت روستا خيلي بيشتر از اينهاست؛ حتي برخي با استناد به نقوش برخي سنگ قبرها، قدمت سکونت در زنوزق را تا دوره ميتراييسم عقب مي برند.

روستاهاي گردشگري آذربايجان شرقي

سنگفرش مرتب روستا و در و پنجره هايي است که با رنگهاي آبي و سبز و قرمز رنگ آميزي شده اند زيباييهاي اين روستا را دو چندان مي کند.

زنوزق در بخش مرکزي شهر مرند واقع شده و از نظر آب و هوايي جزو مناطق سردسير ايران است که زمستان‌هاي سرد و طولاني و بهار و پاييز نسبتاً سرد و تابستان‌هاي معتدلي را دارد.
به نظر کارشناسان قدمت اين روستا به دوره ايلخانان مي‌رسد، قبرستان زنوزق سال‌ها قبل سنگ‌هاي قبري داشته که به زبان عربي حجاري شده بودن اما الان تعداد کمي از اون‌ها باقي مانده است و خيلي از اين سنگ قبرها به دليل ناآگاهي تخريب شده‌اند.

اين روستا شکل کوهستاني منحصربه فردي دارد و شامل ده‌ها چشمه جوشان، باغ‌هاي زيبا، کوه‌ها و تفرجگاه‌ها مي‌شود، که مي‌توان براي گردشگرها خيلي جذاب باشد.

روستاهاي گردشگري آذربايجان شرقي

روستاي زنوزق در هر فصلي، ديدني خاصي دارد، از زمان شکوفه دادن اين درختان که همه جا رنگين مي‌شود گرفته، تا رسيدن ميوه‌ها و پاييز باشکوه اين درختان و حتي زمستان سفيد و بسيار سرد روستا، که هر کدام زيبايي خاص خودش را دارد.

روستاي توته خانه باطبيعت بکر

روستاي توته خانه از توابع بخش مرکزي شهرستان بناب با مختصات جغرافيايي ۴۶ درجه و ۸ دقيقه طول شرقي و ۳۷ درجه و ۳۰ دقيقه عرض شمالي، در ۲۲ کيلومتري شهرستان بناب و ۱۴۵ کيلومتري تبريز واقع شده است.

 اين روستا در محدودۀ کوهستاني استقرار يافته و اطراف آن را کوه‌هاي بلند و تپه‌هاي مرتفع فرا گرفته است. ارتفاع توته خانه از سطح دريا در حدود ۱۹۲۰ متر است و اقليمي متعدل و کوهستاني دارد.
آب و هواي آن در بهار و تابستان معتدل و مطبوع است و زمستان آن سرد، برفگير و طولاني است.

روستاهاي گردشگري آذربايجان شرقي

شهر بناب در دورۀ قبل از مغول از شهرهاي آباد و پر رونق آذربايجان بوده است. در قرن هشتم و نهم نيز به لحاظ سياسي داراي اهميت بوده و در دورۀ صفوي يکي از شهرهاي مهم آذربايجان به شمار ميرفته است. لذا با توجه به اين‌که روستاي توته خانه در محدودۀ جغرافيايي اين قلمرو تاريخي قرار گرفته است، مي‌توان گفت اين روستا داراي قدمت تاريخي مي‌باشد.

روستاي زيباي توته خانه به دليل برخورداري از آب و هواي معتدل و کوهستاني، مراتع سرسبز و غني، چشم‌اندازهاي زيبا و مسحورکننده و طبيعت بکر منحصر به فرد به‌ويژه در بهار و تابستان از جذابيت‌هاي فراواني برخوردار است.

روستاهاي گردشگري آذربايجان شرقي

يکي از مهم‌ترين جاذبه‌هاي گردشگري روستاي توته خانه معماري صخره‌اي اين روستاست، که در نوع خود کم‌نظير و جالب توجه است. در قلمرو حيات وحش اين روستا انواع پرندگان و جانوران وحشي مانند کبک، گرگ، شغال و روباه وجود دارند و در اراضي روستا و دامنه کوهستان‌هاي اطراف انواع گياهان و رستني‌ها از جمله آويشن، پونه، غازاياقي، شنگ، تره کوهي و گون مي‌رويند. طبيعت زيبا و بکر روستاي توته‌خانه، مکاني مناسب براي تفريح و گذران اوقات فراغت به‌شمار مي‌آيد.

از مهم‌ترين سوغات اين روستا شامل خشکبار و حبوبات و قالي بوده و صنايع دستي اين روستا شامل انواع قالي با رنگ‌هاي متنوع و طرح‌هاي محلي است.

گل آخور روستاي آبشار خروشان

روستا گل آخور يکي از روستاها و جا‌ذبه‌هاي استان آذربايجان شرقي است که از توابع دهستان ارزيل بخش خاروانا، شهرستان ورزقان است.

اين روستا در مسير ورزقان-خاروانا در منطقه اي به نام سه راهي ممد آقا واقع شده است و در ۶۰ کيلومتري مرکز شهرستان قرار دارد که روستاي گل آخور بدليل وجود آبشار گل آخور و نيز آب و هواي ييلاقي منطقه اي مستعد براي گردشگري در استان مي‌باشد که همه ساله هزاران نفر را جهت بازديد از جاذبه هايش بسوي خود مي‌کشاند.

کوه کسبه، از يک طرف به منطقه جنگلي چيچکلي و از جهت‌هاي ديگر به ايري داغ، قرمزلي، اوزمدل و قلعه جوشين وصل مي‌شود، وجود رودخانه اي دائمي که از دل کوه خارج مي‌شود، دره فوق العاده سرسبز و آسياب‌هاي آبي، روستاي گل آخور را به مجموعه سياحتي دلپذيري در قلب ارسباران تبديل کرده است.

روستاهاي گردشگري آذربايجان شرقي

واژهٔ «گل‌آخور» در زبان ترکي آذربايجاني به معناي «گل‌ريز» مي‌باشد.

آبشار گل آخور که از جاذبه‌هاي اين روستا مي‌باشد، از سه چشمه پرآب و  خنک، تشکيل شده و با شدت به پايين سرازير مي‌شود. آب بسيار خنک اين آبشار، از کوه‌هاي شمالي و مرتفع اين روستا سرچشمه گرفته و پس از عبور از داخل روستا در آخر به يک آبشار زيبا تبديل مي‌شود که ارتفاع آن، حدود ۱۰ متر است. اهالي روستا به اين آبشار چرنا مي‌گويند.

علاوه بر اين آبشار، قله جلا داغي اين روستا و ييلاق‌هاي با لادست قله مورد توجه گردشگران  و کوهنوردان قراردارد.

سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري در بالاي آبشار چند آلاچيق براي استفاده گردشگران ساخته،  راه رسيدن به خود آبشار براي راحتي مسافران پلکان کشي شده است.

گنبرف روستاي گل محمدي ايران در دامنه سهند

درفاصله ۱۰ کيلومتري جنوب شهرستان اسکو، آنجا که رود و کوه به هم مي رسند، دست طبيعت يکي از شاهکارهاي ممتاز خود را آفريده است و روستاي گنبرف را دردامن طبيعت خلق کرده است.

روستاهاي گردشگري آذربايجان شرقي

روستاي گنبرف که بين اهالي اين روستا و روستاهاي تابعه آن به "گون بر" شناخته مي شود، در زبان فارسي مترادف با "آفتاب گير" است، به عنوان يکي از زيباترين روستاهاي آذربايجان شرقي شناخته مي شود. رود فصلي "سئل چايي"، واقع شدن در دامنه کوه سهند، آب طبيعتي بکربراي اين منطقه به ارمغان آورده است و بستري مساعد براي رشد و بالندگي اين روستا را فراهم کرده است.

باغ هاي پلکاني گل محمدي

باغ‌هاي گل گنبرف هيچ شباهتي به باغ‌هاي کاشان و قمصر ندارد؛ آنها روي دامنه تپه‌ها قرار دارند و به شکل پله‌اي ساخته شده‌اند. در حاشيه هر باغ و زير درختان گردو، سيب و گيلاس رديف‌هايي از بوته‌هاي گل‌سرخ ديده مي‌شود. فقط در بخش‌هايي از هر باغ، بوته‌هاي گل سرخ کاشته شده و فضاي بين هر رديف گل يا خالي است يا در آنها، درخت‌هاي ديگري کاشته‌اند.

روستاهاي گردشگري آذربايجان شرقي

گلهاي محمدي با عصاره هاي بهشتي به عنوان يکي از نمادهاي هويتي اين روستا شناخته مي شود و اين موهبت الهي را به عنوان منبعي براي در آمد اهالي اين روستا قرار داده است. فرش دستبافت را نيز مي توان يکي ديگر از مشاغل مهم روستائيان براي امرار معاش در نظر گرفت. روستاي گنبرف، با چهارهزار نفرجمعيت، از روستاهاي پرجمعيت آذربايجان شرقي شناخته مي شود.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها

جاذبه هاي گردشگري آذربايجان شرقي معرفي جاذبه هاي گردشگري جاذبه هاي آذربايجان شرقي جاذبه هاي معرفي گردشگري جاذبه هاي جاذبه هاي آذربايجان شرقي گردشگري معرفي آذربايجان شرقي جاذبه هاي آذربايجان شرقي گردشگري آذربايجان شرقي معرفي معرفي جاذبه هاي معرفي گردشگري معرفي آذربايجان شرقي جاذبه هاي گردشگري آذربايجان شرقي جاذبه هاي گردشگري معرفي جاذبه هاي آذربايجان شرقي گردشگري جاذبه هاي آذربايجان شرقي معرفي جاذبه هاي معرفي گردشگري جاذبه هاي معرفي آذربايجان شرقي گردشگري جاذبه هاي آذربايجان شرقي گردشگري جاذبه هاي معرفي گردشگري آذربايجان شرقي معرفي گردشگري آذربايجان شرقي جاذبه هاي گردشگري معرفي جاذبه هاي گردشگري معرفي آذربايجان شرقي آذربايجان شرقي جاذبه هاي گردشگري آذربايجان شرقي جاذبه هاي معرفي آذربايجان شرقي گردشگري جاذبه هاي آذربايجان شرقي گردشگري معرفي آذربايجان شرقي معرفي جاذبه هاي آذربايجان شرقي معرفي گردشگري معرفي جاذبه هاي گردشگري معرفي جاذبه هاي آذربايجان شرقي معرفي گردشگري جاذبه هاي معرفي گردشگري آذربايجان شرقي معرفي آذربايجان شرقي جاذبه هاي معرفي آذربايجان شرقي گردشگري جاذبه هاي گردشگري آذربايجان شرقي معرفي جاذبه هاي آذربايجان شرقي معرفي گردشگري جاذبه هاي معرفي گردشگري آذربايجان شرقي جاذبه هاي آذربايجان شرقي گردشگري معرفي جاذبه هاي آذربايجان شرقي معرفي گردشگري جاذبه هاي گردشگري معرفي آذربايجان شرقي گردشگري جاذبه هاي آذربايجان شرقي معرفي گردشگري جاذبه هاي معرفي آذربايجان شرقي گردشگري آذربايجان شرقي معرفي جاذبه هاي گردشگري آذربايجان شرقي جاذبه هاي معرفي آذربايجان شرقي جاذبه هاي گردشگري معرفي آذربايجان شرقي گردشگري جاذبه هاي معرفي آذربايجان شرقي معرفي جاذبه هاي گردشگري آذربايجان شرقي معرفي گردشگري جاذبه هاي معرفي جاذبه هاي گردشگري آذربايجان شرقي معرفي گردشگري جاذبه هاي آذربايجان شرقي معرفي آذربايجان شرقي جاذبه هاي گردشگري معرفي گردشگري آذربايجان شرقي جاذبه هاي معرفي آذربايجان شرقي گردشگري جاذبه هاي