City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

آذربايجان شرقي مهد دژهاي استوار تاريخي (1395/05/21)

آذربايجان شرقي به دليل دارا بودن قلعه هاي متعدد يکي از نقاط بالقوه گردشگري ايران محسوب مي شود دژ هايي که گواه اقتدار و تمدن ايرانيان مقيم اين سرزمين در طول تاريخ است.
آذربايجان شرقي مهد دژهاي استوار تاريخي

به گزارش بزنيم بيرون ، قلعه ضحاک در ۲۰ کيلومتري جنوب شرقي شهرستان هشترود در استان آذربايجان شرقي در ايران واقع شده‌ اين دژ تاريخي، احتمالاً بازمانده‌اي از دوران اشکانيان يا معبدي زرتشتي و يا محلي براي پادگان نظامي محلي بوده‌است.

طاق اين دژ، در کنار آثار به جا مانده در تپه ميل ورامين، از نمونه‌هاي معماري روزگار اشکاني است که بعدها به شکلي کامل‌تر و شکوهمندتر در طراحي ايوان خسرو در تيسفون ديده مي‌شود.

قلعه ضحاک اولين بار در سال ۱۹۷۱ توسط يک هيئت باستان شناسي آلماني بررسي شد. آثار برجاي مانده از برج‌هاي نيم استوانه‌اي به نام دروازه قلعه و پوشش ديوارها که از سنگ‌هاي مکعب مستطيلي است، نشان دهنده قدمت بنا تا دوره ساساني است ولي سفال‌هاي به دست آمده نشان دهنده سده‌هاي ششم و هفتم هجري است.

اين قلعه در بالاي تونل راه آهن تهران تبريز مابين دو رود قرانقو و شورچاي قرار دارد. با توجه به آثار جاي مانده، اين قلعه از هزاره دوم پيش از ميلاد تا دوران تيموريان بر پا بوده است و در دوره اشكانيان بسيار پر رونق بوده است.

قلعه ضحاك همان قلعه اژدهاك مادها است و آثاري هم از ديوارچيني اورارتوييان در آن ديده مي شود. برجهاي ديده باني اشكاني قلعه هم چنان سالم مانده اند.

قلعه جمهور يا دژ بابک کليبر

قلعه جمهور معروف به دژ بابک در 50 کيلومتري شمال شهرستان اهر و در ارتفاعات غربي شعبه‌اي از رود بزرگ قره سو قرار دارد؛ منطقه‌اي که به نام کليبر معروف است. دژ بابک خرمدين، دژي است بر فراز قله کوهستاني در حدود 2300 تا 2700 متر بلندتر از سطح دريا. اطراف اين قلعه را از هر طرف دره‌هاي عميقي با 400 تا 600 متر عمق فرا گرفته است و تنها از يک سو راهي باريک و صعب العبور جهت دسترسي به اين قلعه وجود دارد.

قلعه بابک که به نام‌هاي قلعه بابک، دژ بابک، بذ و قلعه جمهور هم معروف است دژ و مقر سردار تاريخي ايران، بابک خرم‌دين بوده است كه در هنگام قيام بر عليه دستگاه خلافت عباسي در قرن سوم هجري ساخته شده است.

مسافت راه كليبر به قلعه با اينكه از 3 كيلومتر تجاوز نمي كند ولي بسيار دشوار است و به هنگام عبور بايد گردنه ها و گذرهاي خطرناكي را پشت سر گذاشت. قبل از رسيدن به دروازه قلعه و ورود به بناي مستحكم دژ بايد از معبري عبور كرد كه به صورت دالاني است و از سنگ هاي منظم طبيعي شکل گرفته و تنها گنجايش عبور 1 نفر را دارد و دو نفر به سختي مي توانند از آن بگذرند.

فاصله اين معبر تا باروي قلعه در حدود 200 متر است و مقابل آن قرار دارد. از همين نقطه است كه صعوبت راه و ابهت خاص اين قلعه رفيع و موقعيت خيره كننده آن بيننده را به اعجاب وا مي دارد. امتداد بصري معبر در نهايت به دروازه قلعه ختم مي شود و دقيقاً در راستاي آن قرار دارد كه باعث مي شود ورود هر تازه وارد و سپاهي و غيره از طريق دو برج ديده باني در سمت دروازه ورودي قابل رؤيت باشد.

داش قلعه سي عجب شير(قلعه ضحاک عجب شير)

قلعه ضحاك در شهرستان عجب شير با بيش از سه هزارسال قدمت بر فراز كوه «منفرد» با ناگفتني هاي بسيار و حكايتهاي زياد، از مكانهاي مهم اقوام مانايي و مادها بوده است .

اين قلعه در شهرستان عجب شير در آذربايجان شرقي يكي  از مكانهاي ديدني است كه در ارتفاع ۲۳۰۰متري از بستر رودخانه «قلعه  چاي » در دوران تاريخ كهن ايران زمين پا برجا بوده و آثار زيادي در داخل و پيرامون خود از دوران هخامنشيان ، اشكانيان ، ساسانيان وعصر تمدن اسلامي به يادگار دارد.

قدمت قلعه ضحاك به اقوام مانايي ومادها برمي گردد و براي آن در تاريخ نامهاي متعددي از جمله ضحاك ، اژدهاك، قيز قلعه سي، داش قلعه سي، باروآس، رويي دژ و قلعه گويي ذكر شده است. قلعه ضحاك را مي توان پس از ۱/۵ساعت صعود از تخته سنگهاي لغزنده و معابر پلكاني صعب العبور به شكل بنايي با طاق قوسي از سنگ خارا با لايه اي از كاشيهاي لاجوردي مشاهده كرد.

اين قلعه كه به عنوان يك دژ استفاده مي شد، از سه طرف مشرف به پرتگاه بوده و ديوارهاي آن مزين به كنده كاريهاي متعدد است. اين قلعه داراي مخازن سنگ، آب انبار، آسياب ، سالن شورا، حمام و دهها آثار حاشيه اي است.

قلعه‌ ضحاک ‌عجب شير از آثار ارزشمند و مورد وثوق گردشگران بوده و در آن تک‌ حفره‌هايي‌ نيز ديده‌ مي‌شود که‌ تمام‌ آن‌ را در صخره‌هاي‌ عمودي‌ کوه‌ کنده‌ شده است.

علاوه‌ بر اين آثار در اين قلعه برجي‌ وجود دارد که از خشت‌، بر پايه سنگي‌ ساخته‌ شده‌ و صرفنظر از استحکامات‌ دروازه قلعه‌ ، تنها برج‌ دفاعي‌ آن به‌ شمار مي‌رود چرا که اطراف‌ قلعه ‌، پرتگاه‌ بوده و نيازي‌ به‌ استحکامات‌ بيشتري نبوده‌ است‌.

قلعه پشتو

قلعه تاريخي پشتو بر روي يكي از كوه هاي بلند به نام " هشته سر " ( هشت سر ) در 12 كيلومتري بخش هوراند و 50 كيلومتري شمال شرقي اهر واقع است .


اين قلعه تنها يك راه باريك براي ورود دارد و در سه سمت ديگر آن پرتگاه هاي مخوفي ديده مي شود كه قلعه را نفوذ ناپذير ساخته است. قلعه پشتو بسيار قديمي است و قدمت آن به دوره هاي اشكاني و ساساني مي رسد. اين قلعه يكي از دژهاي مورد استفاده بابك خرمدين بود.

غالب دژهاي منطقهٔ ارسباران از يک‌ديگر قابل رويت هستند و احتمالاً اين دژها در ادواري و از جمله دورهٔ جنبش خرمدينان آذربايجان که به احتمال قوي در تصرف آنان بوده‌اند به واسطهٔ علايم آتش‌هاي شبانه با همديگر ارتباط پيدا مي‌کردند.

قلعه جوشين ورزقان

قلعه جوشين در ۲۶ کيلومتري غرب ورزقان و ۶ کيلومتري روستاي جوشين و در قلب محال تاريخي ديزمار ارسباران به مرکزيت شهر باستاني خاروانا در يک منطقه کوهستاني سخت‌گذر در بالاي يک کوه مرتفع قرار گرفته‌است.

قلعه بر فراز كوهي است كه سه طرف آنرا شيب هاي ديوارمانند احاطه كرده است و تنها راه ارتباطي آن يك گذر كوهستاني تنگ است كه فقط يك يا دو نفر مي توانند به زحمت از آن بالا روند، به اين علت نگاهباني و دفاع از اين قلعه حتي با تعدادي معدود هم ممكن بوده است.

اين قلعه در حمله اعراب به ايران يكي از مراكز مقاومت بود. سفالهايي كه در محوطه قلعه پيدا شده مربوط به هزاره اول قبل از اسلام و قرون اوليه اسلام تا قرن ششم هجري قمري است. 

از ديگر قلعه هاي متعدد آذربايجان شرقي مي توان به قلعه هلاکو خان و آوارسين اشاره کرد.


نویسنده : اسد بابایی
منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها

جاذبه هاي گردشگري آذربايجان شرقي تاريخي جاذبه هاي گردشگري جاذبه هاي آذربايجان شرقي جاذبه هاي تاريخي گردشگري جاذبه هاي جاذبه هاي آذربايجان شرقي گردشگري تاريخي آذربايجان شرقي جاذبه هاي آذربايجان شرقي گردشگري آذربايجان شرقي تاريخي تاريخي جاذبه هاي تاريخي گردشگري تاريخي آذربايجان شرقي جاذبه هاي گردشگري آذربايجان شرقي جاذبه هاي گردشگري تاريخي جاذبه هاي آذربايجان شرقي گردشگري جاذبه هاي آذربايجان شرقي تاريخي جاذبه هاي تاريخي گردشگري جاذبه هاي تاريخي آذربايجان شرقي گردشگري جاذبه هاي آذربايجان شرقي گردشگري جاذبه هاي تاريخي گردشگري آذربايجان شرقي تاريخي گردشگري آذربايجان شرقي جاذبه هاي گردشگري تاريخي جاذبه هاي گردشگري تاريخي آذربايجان شرقي آذربايجان شرقي جاذبه هاي گردشگري آذربايجان شرقي جاذبه هاي تاريخي آذربايجان شرقي گردشگري جاذبه هاي آذربايجان شرقي گردشگري تاريخي آذربايجان شرقي تاريخي جاذبه هاي آذربايجان شرقي تاريخي گردشگري تاريخي جاذبه هاي گردشگري تاريخي جاذبه هاي آذربايجان شرقي تاريخي گردشگري جاذبه هاي تاريخي گردشگري آذربايجان شرقي تاريخي آذربايجان شرقي جاذبه هاي تاريخي آذربايجان شرقي گردشگري جاذبه هاي گردشگري آذربايجان شرقي تاريخي جاذبه هاي آذربايجان شرقي تاريخي گردشگري جاذبه هاي تاريخي گردشگري آذربايجان شرقي جاذبه هاي آذربايجان شرقي گردشگري تاريخي جاذبه هاي آذربايجان شرقي تاريخي گردشگري جاذبه هاي گردشگري تاريخي آذربايجان شرقي گردشگري جاذبه هاي آذربايجان شرقي تاريخي گردشگري جاذبه هاي تاريخي آذربايجان شرقي گردشگري آذربايجان شرقي تاريخي جاذبه هاي گردشگري آذربايجان شرقي جاذبه هاي تاريخي آذربايجان شرقي جاذبه هاي گردشگري تاريخي آذربايجان شرقي گردشگري جاذبه هاي تاريخي آذربايجان شرقي تاريخي جاذبه هاي گردشگري آذربايجان شرقي تاريخي گردشگري جاذبه هاي تاريخي جاذبه هاي گردشگري آذربايجان شرقي تاريخي گردشگري جاذبه هاي آذربايجان شرقي تاريخي آذربايجان شرقي جاذبه هاي گردشگري تاريخي گردشگري آذربايجان شرقي جاذبه هاي تاريخي آذربايجان شرقي گردشگري جاذبه هاي