City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

پدر و مادر ها بخوانند: سيسموني نوزاد از کجا بخريم؟ (1395/05/27)

رسم خريد سيسموني يکي از رسم‌هاي ايرانيان براي نخستين بچه خانواده است که اغلب، خانواده دختر آن‌را به‌عهده مي‌گيرد اما هستند پدر و مادران جواني که تهيه ي آن را وظيفه ي خودشان مي دانند و چرا که اين موضوع اهميت بسياري دارد که خودشان عهده دار تمام مسئوليت هاي مهمان کوچک خود باشند، در تهيه لوازم نوزاد هم مانند خريد جهزيه نياز به يک ليست کامل سيسموني نوزاد از موارد ضروري است دقت کنيد مواردي که نياز به خريد آن ها براي کوچولوي دوست داشتني شماست نه الزامي براي چشم و هم چشمي هاي خانوادگي! پس با ما همراه باشيد تا جزييات آن را با هم مرور کنيم.
 پدر و مادر ها بخوانند: سيسموني نوزاد از کجا بخريم؟

به گزارش بزنيم بيرون ،  پيش از هر موضوعي سوالات زير را از خود بپرسيد تا به راحتي بتوانيد براساس نياز خود خريد کنيد:

    محل زندگي شما گنجايش چه وسايلي را دارد؟ اگر مستأجر هستيد آيا به فکر راحتي حمل‌ونقل وسايل خود هم هستيد؟
    فرزند شما در چه فصلي متولد مي‌شود، نيازهاي مرتبط با فصل و سن او چيست‌؟
    حداکثر توانايي مالي شما چه ميزان است‌؟ نيازها را با قدرت خريدتان هماهنگ کنيد تا نيمه‌کاره رها نشود.
    جنسيت فرزندتان چيست‌؟ برخي نيازها با جنسيت رابطه دارد و اين آگاهي از اسراف جلوگيري مي‌کند.
    بعد از تعيين شرايطتان مي‌توانيد براي خريد اقدام کنيد. نکات اين ليست خريد با هدف کمک به خريدي کاربردي و کافي است.

چند سالي است که نسخه خريد سيسموني به جاي رفع نيازها به‌ سمت تجمل‌گرايي و افراط رفته است. خريد سرويس کالسکه انجام مي‌شود درحالي‌که وضعيت جسمي مادر اجازه بلند کردن و بستن کالسکه‌هاي سنگين را به او نمي‌دهد و يا موقعيت‌هاي حمل کودک با کالسکه براي اين خانواده قابل توجه نيست. تنها چيزي که مورد توجه والدين هست اين نکته است که ‌ اقلام موردنظر بايد در سيسموني باشد.

با وجود اين اگر به‌دنبال خريد اين سرويس براي کودک هستيد به اين نکات توجه کنيد:

    در اغلب اين سرويس‌ها وسيله حمل‌ونقلي به نام کرير به چشم مي‌خورد. بهتر است بدانيد اين وسيله اغلب تا حدود ۶ ماهگي گنجايش نگهداري از کودک را دارد. براي اين مدت کوتاه شايد قرض گرفتن اين وسيله از يک دوست و آشنا که حالا براي او بدون استفاده است منطقي‌تر باشد. روکش جديد شما و يک آويز زيبا مي‌تواند ساک حمل کودک دوست‌تان را تزئين و براي استفاده کودک شما آماده کند.
    انتخاب رنگ مناسب براي اين سرويس که نياز به شست‌وشوي دائم نداشته باشد و يا کاور پلاستيکي براي تميز نگه‌داشتن آن نيز پيشنهاد مي‌شود. رنگ‌هايي که جنسيت ندارد در اين خريد‌ها به استفاده از آن در آينده کمک مي‌کند.
    اگر قصد خريد آغوشي براي نوزادتان را داريد، نوعي از آن‌که امکان خوابيدن کودک در آن وجود دارد و محافظ گردن هم در آن تعبيه شده پيشنهاد بهتري است.

ليست وسايل بهداشتي سيسموني هر سال تغيير مي‌کند. اغلب معروف‌ترين آنها عبارت است از: شيردوش، شيشه شير، پستانک نوزادي که البته از معمولي تا مدل‌هاي ارتودنسي‌دار موجود است، کرم‌هاي بهداشتي، دماسنج، ناخن‌گير، دندان‌گير، پوشک، دستمال مرطوب، پودر بچه و... همگي جزئي از اين مايحتاج مي باشد که به مرور هم مي توانيد آن را تهيه نماييد.

فروشگاه‌هاي اسباب بازي با تنوع جنس‌ها و رنگ‌ها و شخصيت‌هاي کارتوني و... خريدار سيسموني را به ولع خريد بيشتر تشويق مي‌کند اما خريد اسباب بازي، خريد ابزار شادي و رشد هوشي و مهارتي کودکان است؛ پس خريد آن با تمام خريد‌هاي سيسموني فرق مي‌کند اما اگر مي خواهيد آن را بخريد پيش از خريد نکات زير را بررسي کنيد:

    يک اسباب بازي خوب بهتر است با توجه به رده سني خاص کودک تعيين شود و پس از خريد هم در آن بازه سني در اختيار کودک قرار گيرد.
    اسباب بازي‌هايي که رنگ‌هاي شاد و جنس مقاوم داشته باشند را ترجيح دهيد. در ۴‌ماه اول دوره نوزادي بهتر است از وسايل بازي درشت‌تر استفاده کنيد تا خطرآفرين نشود.
    اسباب بازي‌هاي موزيکال براي کودکان نوپا جذاب‌تر است اما ‌هرچه وسايل بازي امکان دست‌‍ورزي بيشتري را مهيا کند مثل خمير‌هاي بهداشتي، گل‌رس و... براي کودکان جذاب‌تر است؛ البته کودکان امروز به وسايل خانه مثل ظروف منزل يا عصا و چوب‌هاي معمولي و... علاقه بيشتري دارند. مي‌خواهيم بگوييم که مطمئن باشيد افراط در خريد اسباب بازي به معني تضمين لذت از بازي و کمک به رشد کودک نيست. بهتر است حوصله والدين و مهياکردن بستر بازي بدون خطر و سالم با وسايل بازي را هم براي کودکان تدارک ببينيد.
    خريد کتاب را فراموش نکنيد. بعضي از خوبي‌ها، خوبي‌هاي ديگر را هم به‌دنبال خود مي‌آورند و انس کودک با کتاب يکي از عادت‌هاي خوب تربيتي براي فرزندان است. يک قفسه کوچک از کتاب‌هاي داستان، زمينه عادت و انس به کتابخواني را نيز به بچه‌ها منتقل مي‌کند.کتاب‌هايي که تهيه مي‌کنيد، بهتر است از تصاوير درشت و جذاب بهره‌مند و داراي موضوعات متنوع باشد.

يکي از موقعيت‌هايي که در آن اسراف زيادي ممکن است اتفاق بيفتد خريد لباس نوزاد است. به‌عنوان مثال کودک شما در هر ماهي که از تولدش مي‌گذرد حداکثربه اندازه ۳دست لباس نياز دارد. خريد بيش از اندازه فقط مي‌تواند به شما ضرر بزند . پيشنهاد ما اين است که هر‌ ماه به اندازه نياز همان‌ ماه او لباس تهيه کنيد. با اين کار به تنوع مورد نظر خود هم مي‌رسيد.

به‌خاطر داشته باشيد که در دوران بارداري براي تهيه سيسموني فقط براي همان فصلي که کودک شما متولد مي‌شود خريد کنيد چون ممکن است ناگهان چندماه بعد با انبوهي از لباس‌ها مواجه شويد که اندازه کودک شما نيست، درحالي‌که پول زيادي بابت آنها داده‌ايد.
بسته‌هاي سرويس‌هاي لباس نوزادي نيز گاهي شامل لباس‌هايي مي‌شود که مورد نياز نيست يا سايز مناسبي ندارد؛ اگر بتوانيد خودتان از لباس‌هاي غيرسرويسي انتخاب کنيد خريد مفيدتري داريد.

يکي از بخش‌هاي گران قيمت سيسموني را سرويس چوب تشکيل مي‌دهد. براي تعيين هزينه اين خريد بايد بدانيد چه وسايلي لازم داريد. تنوع اين خريد مي‌تواند از يک گهواره کوچک شروع شود و تا تخت‌هاي ۲منظوره با چندين کمد همراه و... ادامه داشته باشد.

نکات مهم در خريد سرويس چوب:

    قبل از خريد تخت و کمد خوب و منصفانه با خودتان فکر کنيد که اگر کودک شما کمد مستقل نداشته باشد، مي‌توان با اختصاص يکي‌دو قسمت از کمد خودتان به لباس‌هاي او، نياز به خريدن کمد را حذف کنيد يا نه؟ بعضي از والدين واقعا در خانه خود براي اضافه کردن يک کمد ديگر فضاي خالي ندارند اما فکر مي‌کنند که واجب است نوزادشان کمد مستقل داشته باشد. سرويس چوب يک وسيله جاگير است، براي آن به خوبي برنامه‌ريزي کنيد تا فضاي اتاق کودک يا اتاق مشترک والدين و کودک به نحو دردسرسازي محدود نشود.
    برخي از اين سرويس‌ها با وجود پرداخت هزينه ۲ تخت اما در واقع نمي‌تواند به‌صورت همزمان تبديل به ۲ تخت شود. در اين تخت‌ها ‌ميله‌هاي محافظ فقط بخشي از تخت نوجوان را محدود کرده است و اگر بعدا کودک ديگري داشته باشيد، نمي‌توانيد از تخت کودک براي فرزند کوچک‌تر و از تخت نوجوان براي فرزند بزرگ‌تر استفاده کنيد.
    گاهي بهتر است اگر فضاي محدودي داريد به‌خاطر بياوريد که کودک براي حدود ۲سال نزد مادر مي‌خوابد و اين يعني تخت غيرقابل حمل‌ و نقل نمي‌تواند تا چند سال و تا زمان خواب مستقل کودک، کاربرد داشته باشد. در اين شرايط يک گهواره يا تخت کوچک براي زمان تولد نوزاد کافي است.


منبع : چيدانه

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها