City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

چند نفس عميق در دل روستاهاي پلکاني ايران زمين! (1395/05/30)

روستاهاي پلکاني يکي از جاذبه هاي طبيعي ايران زمين هستند که هرسال بسياري از گردشگران داخلي و خارجي را به سمت خود مي‌کشانند.
چند نفس عميق در دل روستاهاي پلکاني ايران زمين!

 بسياري با نام روستاهاي پلکاني آشنا هستند. «ماسوله» و «ابيانه» از جمله اين نوع روستاهاست. شايد اگر کمي دقت کنيد تنها اين دو مدل روستا نيستند که مورد توجه گردشگران قرار گرفتند؛ بلکه در کشور پهناورمان از اين دست جاذبه‌هاي طبيعي ديده مي‌شود. 

روستاهايي كه همگي در دامنه كوه‌ها خود را نمايان كرده‌اند و زيبايي‌هاي كوهستاني به آنها رنگ و لعابي داده است كه از رفتن و زندگي كردن در آنجا لذت مي بريد. جذابيت‌هاي اين روستاها به حدي است كه هر گردشگري را محو تماشاي خود كرده و آنها را به سمت روستاهاي پلكاني كشانده است.  

 

ساعتي نفس راحت بکشيد در روستاهاي پلکاني!


«بوژان» يکي از روستاهاي نيشابور، داراي آب و هوايي خاص و زيبايي‌هايي منحصر‌به‌فرد است. اين روستا لقب «مرواريد گردشگري» را به خود اختصاص داده. آبشار بسيار زيبا و رودخانه‌اي که حواشي آن را باغ‌هاي ميوه پوشانده و چشم‌اندازي رويايي را براي گردشگران رقم زده است. رشته کوه‌هاي بينالود با انواع گل‌هاي دارويي و صنعتي توانسته رونق خوبي براي گردشگري نيشابور باشد.  


 

ساعتي نفس راحت بکشيد در روستاهاي پلکاني!


«اشتبين» روستايي که در حاشيه سواحل ارس و باز در دل کوه‌هاي سربه فلک کشيده ياقوتي سبز قرار گرفته است. آسمان آبي، رود و جنگل وحتي مارال‌ها همگي باعث شده‌اند تا اشتبين به روستاي شگفت ايران مشهور شود. ‌روستايي که قدمتش به زمان شاه طهماسب صفوي بر مي‌گردد. توليد ابريشم در اين روستا از قديم رونق بسياري داشته است. 

 

ساعتي نفس راحت بکشيد در روستاهاي پلکاني!


«پالنگان» روستايي در 45 کيلومتري شهر کامياران و ابتداي اورامان کردستان است. روستايي با چشمه‌هاي پر آب و دره زيباي تنگيور در فاصله 800 متري آن که همگي جلوه خاصي به روستا بخشيده است. تابستان گرم و معتدل پالنگان، قلعه زيبا و تاريخي آن و چشمه‌هاي دائمي آب معدني و آبشارهاي پلکاني اين روستا از جاذبه‌هاي گردشگري آن به حساب مي‌آيند. 

 

ساعتي نفس راحت بکشيد در روستاهاي پلکاني!


«اورامان» تخت کردستان، روستايي که همه ساله پذيراي تعداد زيادي از گردشگران خارجي و داخلي زيادي است. اورامان در دل رشته کوه‌هاي زاگرس و ابتداي حوضه آبريز يکي از بزرگ‌ترين رودخانه‌هاي کردستان که در 65 کيلومتري مريوان و 170 کيلومتري قرار دارد. اين روستا با معماري ويژه و آوازه‌اي جهاني در ميان جاده‌هاي پرپيچ و خم قرار دارد. «اورامان تخت» يعني مرکز سلطنت که در گذشته مرکز حکومت اورامي‌ها بوده است. 


 

ساعتي نفس راحت بکشيد در روستاهاي پلکاني!


«کنگ»، روستايي با چشم‌اندازهاي کوهستاني زيبا و چشمه‌هاي روان که در دامنه کوه‌هاي بينالود قرار گرفته است. «کنگ» در لغت به معناي پرنده‌اي قوي پنجه يا دژي مستحکم است. اين روستا در 19 کيلومتري غرب طرقبه و 29 کيلومتري مشهد قرار دارد و ماسوله‌اي ديگر را از دوران قبل از اسلام به جا گذاشته اند. کنگ از روستاهاي سرسبز و پرباغي است که بسيار مورد توجه مردمان مشهد بخصوص طرقبه قرار گرفته است. مسجد و تکيه 150 ساله‌اي که در اين روستا قرار دارد، از ديگر بناهاي کهن اين روستا است.  

 

ساعتي نفس راحت بکشيد در روستاهاي پلکاني!
 

اسفيدان يا اسپيدان روستايي توريستي در خراسان شمالي از توابع شهرستان بجنورد با آب و هوايي خوش که يکي از روستاهاي بزرگ اين استان به حساب مي‌آيد و چيزي حدود هشت قرن قدمت دارد.  زيارتگاه امامزاده «محمدباقر» و بافت کهن روستا نشانگر قدمت تاريخي آن است و نماد اين روستا درختان صندل با قطر تنه حدود 65 /2 متر است. اين روستا از جنوب غربي به کوه آق‌قيه و از شمال غربي به کوه اسب محدود مي‏شود. اسپيدان با بافت ‌قديمي و پلکاني زيبا، در ميان دره‌اي سرسبز واقع شده و زيبايي مسحور‌کننده‌اش را به رخ حاضران مي‌کشاند.  

 

ساعتي نفس راحت بکشيد در روستاهاي پلکاني!


هجيج روستايي که در دل دامنه‌هاي کوه با گياهان خودرو، گل‌هاي رنگارنگ و درختان سر به فلک کشيده‌اش هر گردشگري را به سمت خود مي‌کشاند. هجيج در استان کرمانشاه قرار دارد. اين روستا از جمله پرجاذبه‌ترين نقاط استان و از مناطق ديدني اورامانات است و در 25 کيلومتري شهرستان پاوه قرار دارد. خانه‌هاي هجيج همگي از سنگ و به صورت خشکه چين و پلکاني ساخته شده و به دليل کمبود جا ساختار اين روستا اين‌گونه است. چشمه بل که آب آن به رودخانه سيروان مي‌ريزد، از جاذبه‌هاي ‌آن است و آب اين چشمه در هيچ فصلي از سال کم نمي‌شود و از بهترين آب معدني‌هاي جهان به حساب مي‌آيد.  

رويين روستايي است که داراي ،کوچه‌هاي پيچ در پيچ، بافت قديمي خانه‌ها و شيب کوچه به کوچه نظر که هر تازه واردي را در اين روستا به خود جلب مي‌کند. اين روستاي پلکاني در 24 کيلومتري شمال اسفراين و 52 کيلومتري جنوب شرقي بجنورد در يکي از دره‌هاي دامنه جنوبي کوه آلاداغ که به روستاي شکوفه‌هاي سيب شهرت دارد. در ارتفاع قرار گرفتن اين روستا و همچنين عبور رودخانه‌اي که از آن مي‌گذرد، سبب شده روستاي زيباي اسفراين به رويين نام بگيرد. 

اين نوع روستاها بسيار در کشورمان ديده مي شود که کمتر کسي به آنن توجه کرده. گاهي خيلي ها فکر مي کنند، ماسوله تنها مکان طبيعي ديدني است؛ غافل از اينکه روستاهايي زيباتر و قديمي تر از ماسوله هم موجود است که مي توان ساعتي از اين مکانها ديدن کرد.  


منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها