City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

نگاهي به تفرجگاههاي طبيعي بجنورد (1395/06/11)

تفرجگاههاي طبيعي بش قارداش و بابا امان بجنورد که از زيباترين مناطق گردشگري خراسان شمالي محسوب مي شود، همه ساله پذيراي خيل جمعيت زائران و مسافران از نقاط مختلف کشوراست.
نگاهي به تفرجگاههاي طبيعي بجنورد

به گزارش بزنيم بيرون ، خراسان شمالي يکي از استانهاي شمال شرقي ايران، داراي مناطق متعدد گردشگري و تفريحي است و پارک تفريحي و گردشگري بش قارداش و باباامان جزو زيباترين و قديمي ترين پارکهاي گردشگري کشور محسوب مي شود.

بش قارداش تفرجگاه طبيعي و تاريخي

بش قارداش به عنوان يکي از جاذبه‌هاي گردشگري بجنورد در پنج کيلومتري مرکز خراسان شمالي و در ابتداي جاده بجنورد به اسفراين واقع شده است.

پيش از اسلام در زمان اشکانيان و ساسانيان در اين محل عبادتگاه پيشوايان کنتيس زرتشتي قرار داشته و به سبب اقامت چهار فصل مغ «بزرگان ديني زرتشتي» به چهار مغان شهرت يافته است.

نام اين مکان يعني بش قارداش بر اساس داستاني تاريخي است که در بين مردم شهر جريان دارد، طبق اين افسانه در روزگاران قديم پنج برادر در شهر بجنورد زندگي مي‌کردند که به دليل مخالفت با ظلم و ستم حکمران تحت تعقيب ماموران قرار داشتند، اين پنج برادر به همراه هم از اين شهر گريختند و ماموران نيز آنها را تا اين مکان تعقيب کردند.

گفته مي‌شود، اين پنج برادر از خدا طلب کمک کردند، در اين هنگام پنج سوراخ در کوه ايجاد شد که برادران به آن‌ها پناه بردند و از سوراخ‌ها آب گوارايي جاري شد.

تا سال‌ها قبل و پيش از خشکسالي‌هاي شديد تعداد چشمه‌ها پنج عدد بود که تمامي آنها آب فراواني داشتند.

نقاط گردشگري بجنورد

البته بعضي از افراد اين موضوع را اين چنين نقل مي‌کنند که چون پنج چشمه غار مانند سنگي وجود دارد نام آن را بش قارداش نام نهاده‌اند.

بر اين اساس «قار» همان غار و «داش» که در ترکي همان سنگ است. البته احتمالا اين روايت توسط مهاجران و کساني آشنايي به زبان ترکي نداشته‌اند پديد آمده است.

در سمت چپ کوه بش قارداش يک بناي تاريخي که به دستور ناصر الدين شاه قاجار ساخته شده هم اکنون پابرجاست و در سال‌هاي قبل، شماري از خاندان شادلو بجنورد در آن دفن شده‌اند.

ساختمان اين بنا از آجر و گچ و داراي سه اتاق است و هر اتاق به ايواني گشوده مي‌شود که با پلکاني مرمرين به کناره استخر راه مي‌يابد.

چهار منار به ارتفاع ۱۲ متر و ۳۳ سانتي متر در بخش بيروني بنا و گنبدي به ارتفاع ۱۱ متر و ۸۰ سانتي متر بر روي بقعه قرار دارد.

ايوان‌ها، منارها و گنبد با کاشي کاري زيبايي تزيين شده، اين کاشي‌ها در ۱۳۳۶ ش جايگزين کاشي‌هاي قبلي شده است، کاشي‌هاي پيشين بنا، که از بقعه مخروبه خواجه مهزيار در جاجرم آورده شده بود، اکنون در گنجينه ايران باستان نگهداري مي‌شود.

سقف اتاق‌ها داراي گچبري است وپايين ديوارها تا ارتفاع يک و نيم متر با مرمر پوشيده شده است.

پيش از اسلام در زمان اشکانيان و ساسانيان در اين محل عبادتگاه پيشوايان کنتيس زرتشتي قرار داشته و به سبب اقامت چهار فصل مغ «بزرگان ديني زرتشتي» به چهار مغان شهرت يافته است.دو کتيبه مرمرين در يکي از اتاق‌ها نصب شده که در يکي سرگذشت باني بقعه، سهام الدوله، حک و در آن تصريح شده که اين محل آرامگاه هيچ يک از انبيا، اوليا و معصومان نيست و کتيبه ديگر وقفنامه اي است در شرح مقدار اراضي و آبي که به تعمير و نگهداري بقعه اختصاص دارد.

تا سال ۱۳۵۰ ه. ش، در قسمت شمالي بنا، نزديک استخر، سقاخانه‌اي آجري با تزيينات کاشي وجود داشته که اکنون اثري ازآن نيست، گويا پيش از آن به صورت تپه‌اي سنگي بوده و جايگاه خاصي براي روشن کردن شمع داشته است.

اين مکان تفريحي داراي سه استخر است که دو استخر آن براي شنا کودکان و بزرگسالان ساخته شده و نمازخانه و استخر نيز از ديگر امکانات تفريحي و گردشگري بش قارداش است.

بابا امان زيباترين و قديمي ترين پارک گردشگري کشور

بابا امان بجنورد يکي از زيباترين و قديمي ترين پارکهاي گردشگري کشور است که با طبيعتي زيبا همه ساله ميزبان ميليونها مسافر و زائر حرم قدس رضوي است.

اين گردشگاه مکاني زيبا و دلنشين براي مسافراني است که قصد سفر به شهرهاي شمالي کشور و به ويژه سفر به مشهد مقدس را دارند.

مسافران زيادي که تاکنون از مسير جاده آسيايي در خراسان شمالي گذشته اند حتما از اين تفرجگاه زيبا ديدن کرده و خاطرات خوب آن را به خاطر سپرده‌اند.

در اين تفرجگاه آرامگاهي وجود دارد که منصوب به شاهزاده اسماعيل فرزند امام موسي کاظم (ع) و مشهور به امام زاده بابا امان است تا مکاني براي زيارت مسافران قرار گيرد.

نقاط گردشگري بجنورد

وجود ۴۰۰ هزار اصله درخت از جمله درختان اقاقيا، چنار، زالزالک، زردآلو، زبان گنجشک، بوته‌هاي تمشک وحشي و... جلوه‌اي زيبا به اين مکان بخشيده که چشم هر بيننده‌اي را به خود جلب مي‌کند.

همچنين اين پارک داراي پوشش گياهي و درختان قطور چنار ۴۰۰ ساله و نيز چشمه‌هايي که در مرکز و اطراف باباامان جوشيده‌اند نيز بر زيبايي‌هاي خدادادي اين پارک طبيعي افزوده‌اند.

در دامن تپه‌ها و درختان انبوه باباامان تاسيساتي از جمله رستوران، متل، پارک بازي کودکان، نانوايي، و نمايشگاه‌هاي فصلي صنايع دستي اين استان داير است.

بابا امان بجنورد يکي از زيباترين و قديمي ترين پارکهاي گردشگري کشور است که با طبيعتي زيبا همه ساله ميزبان ميليونها مسافر و زائر حرم قدس رضوي است.بر روي تپه‌اي از اين پارک، محلي به نام قوري و سماور وجود دارد که محلي براي استراحت کوتاه مدت و نوشيدن چاي ساخته شده و علت نامگذاري آن وجود نمادي بزرگ از قوري و سماوري به ارتفاع بيش از ۴ متر است.

از ديگر مناظر زيبا و ديدني اين پارک، حيات وحش پرديسان در زميني به مساحت ۲۵۰ هکتار در غرب پارک تفريحي بابا امان است که در آن تنوع گياهي و جانوري خراسان شمالي يافت مي‌شود.

در اين پارک جانوراني از جمله گوزن زرد، قوچ، ميش، قوچ اوريال و آهو که از گونه‌هاي نادر و شاخص کشور مي‌باشد جهت تکثير و آشنايي علاقمندان در اين پارک رها شده‌اند.

خراسان شمالي يکي از شرقي‌ترين استان‌هاي شمال کشور است که قريب به ۸ سال از تاسيس آن مي گذرد و داراي ۸ شهرستان و ۸۶۷ هزار نفر جمعيت است.

سالانه بيش از ۱۵ ميليون نفر از مسافرين و زائرين آستان قدس رضوي براي زيارت هشتمين امام شيعيان جهان حضرت علي ابن موسي الرضا (ع) از اين مسير عبور مي‌کنند.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها