City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

زشت و زيباهاي بازار رسولي زاهدان (1395/06/12)

پروژه هاي محروميت زدايي با محوريت بهره‌برداري از منابع دريايي در جنوب استان و معدن در شمال آن، توانسته اندکي از فشارهاي اقتصادي را کاسته و ضمن تعميق امنيت منطقه، فراخي مختصري را در معيشت مردم حاصل آورد. با اين حال راهي طولاني براي زدودن محروميت از چهره آن در پيش است.
زشت و زيباهاي بازار رسولي زاهدان

به گزارش بزنيم بيرون ، رسولي نام چهاراراهي است در مرکز شهر زاهدان که به لحاظ موقعيت خاص خود و اقبال مردم محلي و مسافران گذري به بازاري تمام عيار تبديل شده است. بازاري که رونق خود را از طريق ارايه جنس با کيفيت و ارزان به مشتري کسب کرده است. هدف ارزشمندي که متأسفانه از راهي نه‌چندان قانوني حاصل آمده است.  

پيشوند محروميت واژه‌اي گويا براي بيان عمق تنگناي اقتصادي مردمان سختکوش ساکن در استان سيستان و بلوچستان است.

در سال‌هاي اخير پروژه هاي محروميت زدايي اين استان با محوريت بهره‌برداري از منابع دريايي در جنوب استان و معدن در شمال آن، توانسته اندکي از فشارهاي اقتصادي را کاسته و ضمن تعميق امنيت منطقه، فراخي مختصري را در معيشت مردم حاصل آورد. با اين حال راهي طولاني براي تبديل اين استان به منطقه‌اي توسعه يافته و زدودن محروميت از چهره آن در پيش خواهد بود.

يکي از تغييرات محسوس در مرکز اين استان رونق بازارهاي محلي و تبديل تدريجي آن‌ها به مراکز خريد منطقه‌اي و بعضاً ملي است. اين رويداد را مي‌توان به سه عامل گسترش جمعيت دانشجويي، به عنوان جامعه مصرفي و در عين حال سفير و مبلغ اقتصادي، بهبود پارامترهاي معيشتي مردم محلي و در نهايت تغيير راهبرد قاچاقچيان، از انتقال کالاهاي پرخطر و داراي جرايم سنگين به سمت کالاهاي مصرفي پرتقاضا و در عين حال داراي حساسيت کمتر امنيتي دانست.

بزرگ‌ترين مرکز خريد استان سيستان و بلوچستان و شهر زاهدان بازار رسولي نام دارد. مرکز خريدي که هيچ نشانه‌اي از شوکت و معماري هم‌ترازان خود در کرمان و شيراز و ساير شهرهاي کشور ندارد.

بازار رسولي تقاطع بي‌زرق و برق خيابان‌هاي مولوي و جامي در مرکز شهر زاهدان است. از گذشته اين چهارراه محل اجتماع دستفروشاني بود که کالاهاي قاچاق شده و اغلب استوک را از پاکستان وارد و به مردم محلي عرضه مي‌کردند.

با گذشت زمان و اقبال عمومي به تدريج مغازه‌هاي اين راسته و کوچه‌ها و خيابان‌هاي فرعي آن تبديل به فروشگاه‌هاي دايمي عرضه‌ي محصولات غذايي، پوشاک، لوازم الکترونيکي و هر چه در ذهن شما بگنجد، و حتي به جرأت تصور آن را نداشته باشيد، شدند.

در اين محدوده با کوچه و گذرهايي روبه‌رو مي‌شويد که شما را به ياد صحنه‌هاي فيلم‌هاي هندي خواهد انداخت؛ دکه و حجره‌هاي محقر با اجناس متنوع که بي‌هيچ نظمي کنار هم ريخته شده‌اند.

در مقابل پاساژهاي جديدي، که در مقايسه با فضاهاي کهنه غالب، مدرن محسوب مي‌شوند نيز وجود دارند. پاساژهايي که عمده فعالان آن‌ها مشغول فروش پوشاک و کفش‌هاي مارک بريده، نمونه‌هاي رايگان و استوک هستند. اتفاقي که باعث مي‌شود قيمت‌ها به صورت باورنکردني نسبت به اجناس عرضه شده در مراکز خريد تهران و ساير شهرهاي بزرگ ارزان‌تر باشند.

در اين بين بازار اجناس تقلبي نيز داغ است. اجناس کپي شده در پاکستان و حتي هند و چين که تشخيص جنس با کيفيت را از انواع بي‌کيفيت براي مشتري عادي ناممکن مي‌سازد.

اما چهارراه رسولي از جهت ديگر نيز در کانون توجه مشتريان است. اين ويژگي تجمع لته فروشان يا همان فروشگاه‌هاي عرضه‌ي اجناس دسته دوم، به ويژه کفش و پوشاک در بخش غربي چهارراه رسولي است. جايي که در آن کمتر از ويترين و نماي زيباي مغازه‌هاي عرضه‌ي پوشاک نشان دارد.

مشتري در اين مغازه‌ها با کپه‌هاي لباس مواجه مي‌شود. اين اجناس به اذعان يکي از  افراد محلي که به عنوان راهنما با ما همراه بود، جز پوشاک اهدايي کشورهايي اروپايي و متمول آمريکايي به موسسات خيريه است. تجار سودجو اين کالاها را از مسير اصلي خود براي رسيدن به دست نيازمندان خارج کرده و در بازارهاي حوزه خليج فارس و پاکستان به فروش مي‌رسانند.

تجار ايراني نيز کالاي خود را از طرق غير قانوني از بازارهاي کراچي تامين مي‌کنند. وقتي از عنوان غيرقانوني استفاده مي‌شود مطمئناً نمي‌توان انتظار داشت که ملاحظات بهداشتي در مورد اين کالاهاي دسته دوم به طور کامل رعايت شده باشد.

حدفاصل بخش شرقي بازار رسولي (مولوي شرقي)، که از نظر ساخت جوان‌تر است و شامل مغازه‌هاي لوکس‌تري مي‌شود و بخش لته فروشان (مولوي غربي) خيابان جامي وجود دارد. اين خيابان داراي مغازه هاي متعدد  با محوريت عرضه ادوبه و ترشي‌جات هندي ، پاکستاني و محلي جنوب شرق ايران حضور دارند.

اما پس از اين شرح نسبتاً کامل و معرفي چهاراه رسولي بايد ديد که آيا اين بازار و يا بهتر است عنوان گردد اين تجمع فروشندگان مي‌تواند تهديدي براي اقتصاد محلي و ملي باشد و يا فرصتي براي توسعه‌ي اين شهرستان و بلکه استان است؟

اقبال عمومي به اين بازار در سال‌هاي اخير روز به روز بيشتر مي شود. جالب است بدانيد که بيشترين خريد از اين بازار در فصل زمستان و هدف خريد البسه گرم به انجام مي‌رسد. اتفاقي که با توجه به اقليم گرم و خشک سيستان حکايت از جذب مشتري از نقاط دورتر کشور دارد.

اين موضوع در کنار امکان عرضه محصولات مختص سيستان، از جمله انواع صنايع دستي و خشکبار و حتي ميوه‌هاي جذاب و معطر گرمسيري، باعث مي‌شود که بازار رسولي بتواند نقشي محوري در توسعه اين استان ايفا کند.

شکي نيست که منفي‌ترين نکته در فعاليت اين بازار عرضه‌ي گسترده‌ي کالاهاي قاچاق و فاقد شناسنامه است. اتفاقي که باعث مي‌شود تا سود اصلي از مبادلات تجاري اين بازار عايد خوش‌نشينان غربي و حاشيه‌ خليج فارس شود.

اما راه‌کار چيست؟ آيا بايد چشم به روي مزاياي چنين مرکزي بست و براي تعطيلي ان همت گمارد و يا به اصلاح شرايط پرداخت. بايد پذيرفت که ساز و کار گمرکي کشور بعضاً عامل گراني است. براي مثال يک قوطي روغن با برچسب شبنم که در تهران به قيمت نزديک به دوميليون ريال عرضه مي‌شود در اين بازار و ساير مراکز مشابه به يک شوم قيمت قابل خريداري است.

در اين وضعيت نبايد توقع داشت مردمي که بايد براي درآمد اندکشان حداکثر برنامه‌ريزي را داشته باشند تن به خريد کالاي مشابه با ارزش کمتر از قيمت عرضه شده توسط واردکننده قانوني دهد. شايد لازم است تا از عنوان قانون تنها براي ايراد فشار به مشتري استفاده نمي‌شود.

بايد مکانيزم واردات باز بيني شده و گلوگاه‌ها و يا قوانيني که باعث انحصار در واردات و بالتبع انحصار در عرضه مي‌شود شکسته شود. تنها در اين صورت است که در بخش اجناس وارداتي مي‌توان به اصلاح بازار اميدوار بود.

شکي نيست که واردات اجناس مصرفي به خودي خود امري نکوهيده است. اما بايد منطقي بود و پذيرفت که تغيير ذايقه بازار و هم‌چنين جايگزيني کردن اجناس داخلي با نمونه‌هاي مشابه خارجي فرآيندي طولاني بوده و تصميمات چکشي و يک شبه، هم‌چون کرختي و بي‌تفاوتي در برابر پديده قاچاق خطرناک است.


منبع : پول نيوز

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها