City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

راهنماي سفر به چابهار (1395/06/12)

بندر چابهار مرکز شهرستان چابهار از شهرستان‌هاي استان سيستان و بلوچستان است که در 765 کيلومتري زاهدان قرار گرفته است. چابهار تنها بندر ايران است که به اقيانوس راه دارد و نزديک‌ترين راه دسترسي کشورهاي آسياي ميانه به آبهاي آزاد است. چابهار جنوبي‌ترين شهر ايران است که کمترين فاصله را از خط استوا دارد و در مسير بادهاي موسمي شبه قاره هند قرار گرفته است، به همين سبب داراي آب و هواي گرمسيري معتدل با رطوبت نسبي است.
راهنماي سفر به چابهار

به گزارش بزنيم بيرون ، اين بندر در زمستان گرم‌ترين نقطه کشور و در تابستان خنک‌ترين بندر جنوبي ايران است. به طوري که اختلاف دماي چابهار در فصول مختلف بسيار اندک است. در 5 کيلومتري بندر چابهار، منطقه آزاد چابهار قرار دارد که يکي از مناطق آزاد هفتگانه ايران است. اين منطقه در اويل دهه 70 در کناره درياي عمان احداث شد و به سبب دسترسي‌اش به آب‌هاي آزاد اهميت بسزايي پيدا کرد. البته اهميت چابهار براي گردشگران به خاطر منطقه آزاد و مراکز خريد آن نيست؛ خصوصا که اين بخش چابهار قابل مقايسه با ديگر مناطق آزاد همچون کيش و قشم نيست. آنچه چابهار را ديدني مي‌کند، جاذبه‌هاي طبيعي و تاريخ آن است که اگر جزيره قشم را نستثنا کنيم، نظيرش در ساير مناطق آزاد کمتر ديده مي‌شود. در ادامه به معرفي اين جاذبه‌ها مي‌پردازيم.


ليپار؛ تالاب صورتي
تالاب ليپار در 15 کيلومتري چابهار، در مسير جاده ساحلي چابهار به خليج گواتر قرار دارد. اين تالاب در فاصله اندک ميان دو کوه ايجاد شده با جمع‌آوري آب‌هاي سطحي پيرامون خود، آبگيري به طول 14 کيلومتر ايجاد کرده است. آب اين درياچه به سبب رنگ خاک منطقه صورتي به نظر مي‌رسد و به آن درياچه صورتي ليپار مي‌گويند.
تالاب ليپار يکي از سايت‌هاي مهم گردشگري چابهار و بزرگترين تالاب آب شيرين منطقه ساحلي سيستان و بلوچستان است. در اين آبگير درختچه‌هاي گز و چش و پرندگاني چون فلامينگو، کشيم، حواصيل سفيد و خاکستري، طاووسکن، باقرقره، تيهو، جيرفتي، عقاب دشتي و خوتکا به چشم مي‌خورد.
راه و چاه سفر
فصل مناسب سفر به چابهار اوايل دي ماه تا نيمه فروردين ماه و نيز اوايل مرداد تا اوايل مهر ماه است. در بقيه ماه‌هاي سال هوا بسيار شرجي است و امکان تحرک لازم را از مسافران مي‌گيرد. با توجه به دوري چابهار از بيشتر مناطق کشور، حتي زاهدان، هواپيما مناسب‌ترين وسيله سفر به اين شهر است. فرودگاه چابهار پروازهاي منظم روزانه به تهران و زاهدان دارد و در برخي روزهاي هفته پروازهايي به شهرهاي مشهد، بندرعباس و شيراز دارد. همچنين هر هفته دو پرواز از فرودگاه چابهار مسافران را به دبي و مسقط در حاشيه خليج فارس مي‌برد. براي اقامت در چابهار نيز گزينه‌هاي زير را پيش رو داريد:
-هتل بين المللي لاله 4 ستاره
انتهاي بلوار امام خميني، مقابل پارک الغدير
2224850-0545
-هتل ليپار 4 ستاره (در دست تعمير)
منطقه آزاد تجاري صنعتي چابهار
5-4442100-0545
-هتل اپارتمان صدف
طبقه فوقاني مجتمع تجاري صدف
4444336-0545
-هتل سپيده 2 ستاره
خيابان فردوسي، جنب هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران
8-2220685-0545
-ميهمانسراي کشتيراني 2 ستاره
(فقط در ايام تعطيلات نوروز پذيراي ميهمانان و مسافران منطقه خواهد بود)
30-2222037-0545
-هتل آپارتمان عدالت
80-2223379-0545
-هتل آپارتمان ستاره آبي
2222566-0545
کوه‌هاي مريخي
اين کوه ها که به آن‌ها کوه‌هاي مينياتوري نيز گفته مي‌شود در فاصله 40 تا 50 کيلومتري چابهار در جاده بندر گواتر قرار دارند. شباهت اين رشته‌کوه‌ها با مناظري از کره ماه باعث شده که ان‌ها را مريخي بنامند. اين کوه‌ها داراي شيارها و شکاف‌هاي زيادي هستند که به علت فرسايش ايجاد شده، فاقد هرگونه پوشش گياهي است.
انجير معابد
درخت انجير معابد در امتداد سواحل خليج فارس و درياي عمان رشد مي‌کنند و يکي از جاذبه‌هاي گردشگري اين مناطق است. معروف‌ترين درخت انجير معابد چابهار در نزديکي روستاي رمين قرار دارد و به زبان محلي به آن “کرک” مي‌گويند.
تپه‌هاي گل فشان در ناف دريا
گِل فشان پديده‌اي زمين شناسي و طبيعي است به اين صورت که گل و لاي به صورت چشمه از زير زمين مي‌جوشد و در سطح زمين شکل تپه‌ماهوري به خود مي‌گيرد. گِل فشان‌هاي چابهار حدود 100 کيلومتري شهر و در دشت کيهر واقع شده است. مردم محلي به اين پديده ناف دريا و بولوبولو مي‌گويند. در زمان فعاليت گِل فشان‌ها اغلب صداهايي شبيه شليک گلوله به گوش مي‌رسد. از گل اين تپه‌ها در صنابع سفالي، کوزه‌گري،آجرپزي و نيز در درمان بيماري‌هاي مفصلي و ستون فقرات استفاده مي‌کنند.
جنگل حرا؛ پنهان و پيدا
جنگل‌هاي حرا در خليج گواتر در فاصله 150 کيلومتري شرق چابهار با وسعتي حدود 200 هکتار قرار دارد. به جنگل‌هاي حرا جنگل‌هاي جزر و مدي، جنگل‌هاي باتلاقي و جنگل‌هاي مانگرونيز گفته مي‌شود. اين جنگل‌ها به صورت نيمه شناور ميان ساحل و دريا امتداد دارند. در زمان جزر ساقه‌ها و ريشه‌هاي تنفسي اين درختان قابل مشاهده است اما در زمان مد تنها تاج درخت‌ها ديده مي‌شود و بقيه قسمت‌هاي آن‌ها در زير آب پنهان است. تبديل آب شور به شيرين يکي از خصوصيات مهم جنگل‌هاي حراست.
بازارهاي چابهار
وقتي نام نطقه آزاد تجاري بر تارک جايي مي‌درخشد، مسافران انتظار بازارهايي بزرگ با اجناسي خوب و ارزان را دارند و مي‌خواهند بخشي از اوقات خود را براي خريد در بازارها صرف کنند. مجتمع ها و بازارهاي بزرگ خريد چابهار، اغلب در محدوده منطقه آزاد چابهار قرار دارند اما قابل مقايسه با مراکز خريد و بازارهاي مناطق آزاد قشم و کيش نيستند و کالاهاي عرضه شده در اين بازارها از کيفيت به مراتب نازل‌تري برخوردارند. يک بازار قديمي و تعدادي پاساژ هم در بافت شهر وجود دارد که بسيار شبيه بازارهاي سنتي ساير شهرهاست و در آن‌ها صنايع دستي مثل سوزن دوزي و لوازم مورد نياز آن، پارچه‌هاي مناسب براي لباس‌هاي هندي و پاکستاني، کامواي کيلويي و اقلامي نظير اينها عرضه مي‌شود. در مجموع مهم‌ترين بازارهاي چابهار عبارتند از:
1-مجتمع بزرگ صالحيار
2-مجتمع بزرگ نيلوفر
3-مجتمع بزرگ چيني‌ها
4-مجتمع بزرگ پرديس
5-مجتمع بزرگ صدف
6-مجتمع بزرگ تيس
7-پاساژ آرامش
8-پاساژ جمال
9-پاساژ دوستخواه


اگر چشمتان به دنبال سوغات خاص چابهار مي‌گردد، بدانيد که سوزن دوزي، حصير بافي، سکه دوزي، چادر بافي، معرق صدف، زري دوزي و گلدوزي و طلا سازي از جمله صنايع دستي چابهار هستند.
باهو کلات و تمساح پوزه کوتاه
رودخانه باهو کلات در 90 کيلومتري شرق چابهار، آب‌هاي مناطق وسيعي از شهرستان ايرانشهر و چابهار را جمع و به درياي عمان سرازير مي‌کند. اهميت اين رودخانه براي گردشگران بيشتر از اين جهت است که اين رودخانه زيستگاه تمساح پوزه کوتاه ايران است. شرايط زيست محيطي اين رودخانه ثبات زيادي ندارد و گاه چند ماه از سال بدون آب است و جالب آنکه جانداران اين منطقه که حيات‌شان به آب وابسته است، به شکلي حيرت انگيز خود را با شرايط جديد وفق مي‌دهند.
از درياي بزرگ تا درياي کوچک
طبيعتا يکي از مهمترين تفريحات گردشگران در مناطق ساحلي، رفتن به ساحل و تن سپردن به دريا و استفاده از اسکله‌ها و پلاژهاست.
سواحل چابهار واقعا زيبا هستند و خصوصا از زماني که چابهار تبديل به منطقه آزاد تجاري شده، امکانات خوبي در آن‌ها فراهم آمده است. مهم‌ترين آن‌ها را مي‌توان به اين ترتيب معرفي کرد:
سواحل صخره‌اي دريا بزرگ:ساحل صخره‌اي دريا بزرگ به طول چند ده متر يکي از نقاط تفريحي و گردشگري بندر چابهار است. در اين منطقه انواع ماهي‌ها و خرچنگ‌ها و لاک‌پشت‌ها قابل مشاهده هستند.برخورد امواج دريا به اين ساحل صخره‌اي و ايجاد موج هاي چند ده متري صحنه‌هاي بديعي را براي بازديدکنندگان ايجاد مي‌کند که شايد در کمتر نقطه‌اي از سواحل ايران بتوان آن را تجربه کرد. در کنار اين تفرجگاه ساحلي، امکاناتي چون رستوران، کافي شاپ و سرويس بهداشتي براي گردشگران در نظر گرفته شده است.
سواحل صخره‌اي دريا کوچک: در بخش غربي بندر چابهار نيز ساحل صخره‌اي دزيا کوچک واقع شده است و بر عکس ساحل دريا بزرگ از موج‌هاي بلند و سهمگين در آن خبري نيست. از اين قسمت ساحل بيشتر براي شنا و آب‌تني استفاده مي‌کنند.
پلاژ ساحلي تيس:اين پلاژ يکي از پلاژهاي خانوادگي چابهار است که امکانات متعددي مثل رستوران، چايخانه، فست‌فود، پارک بازي کودکان، کلوب غواصي، اسکي روي آب و… را در اختيار گردشگران مي‌گذارد و يکي از بهترين نقاط ساحلي چابهار براي تفريحات دريايي است.
خليج چابهار:خليج چابهار بزرگترين خليج ايران است. بنادر تجاري و ترانزيتي چابهار و کنارک در شرق و غرب اين خليج زيبا واقع شده‌اند. منطقه آزاد چابهار نيز با وسعت 14 هزار هکتار در شرق خليج چابهار قرار دارد. اين خليج روزانه ميزبان ده‌ها لنج و قايق صيادي است. در اين خليج، مجتمع تفريحي و پلاژي نيز براي گردشگران در نظر گرفته شده است.
اسکله چابهار:از ميان اسکله‌هاي ماهيگيري بندر چابهار اسکله صيادي چابهار، اسکله تيس، اسکله بريس و اسکله رمين از بقيه معروف‌تر هستند. اسکله صيادي چابهار بيشتر مورد استفاده صيادان محلي است. تماشاي کشتي‌ها و قايق صيادي و صيادان در حال صيد يکي از جاذبه‌هاي گردشگري جنوبي‌ترين بندر ايران است.

جاذبه‌هاي تاريخي چابهار
اکنون پس از معرفي اين همه جاذبه طبيعي، وقت آن است که مختصري هم از اثار تاريخي چابهار بگوييم که اين بندر نامي بلند و ريشه‌اي دور و دراز در تاريخ ايران دارد. آنچه از گذشته در اين سو و آنسوي چابهار به جا مانده، بسيار است اما مهمترين‌شان که به مذاق گردشگران خوش بيايد و در عين حال در دسترس عموم باشد عبارت است از:
بقعه سيد غلام رسول موزه چابهار
بقعه سيد غلام رسول کهنزديک به هزار سال قدمت دارد در پنج کيلومتري شمال غربي چابهار بنا شده است. سيد غلام رسول که فردي صالح و مورد عنايت مسلمانان هند بوده است، در شب قبل از عروسي‌اش در اين شهر از دنيا مي‌رود و وصيت مي‌کند که به جاي سوگواري براي او مراسم جشن و شادي برپا کنند. از ساليان دور مرسوم بوده که مردم محلي در سالگرد در گذشت وي مراسم مولودي خواني و دست‌افشاني برگزار مي‌کردند.
موزه چابهار در کنار آرامگاه سيد غلام رسول قرار دارد و آثاري در زمينه مردم شناسي منطقه مانند پوشاک محلي، وسايل حصيري، ظروف سفالي و… در آن به نمايش درآمده است.
آرامگاه خواجه خضر
اين مکان مذهبي در جنوب غربي بندر در محلي به نام “سپوزه” واقع شده است. خواجه خضر از بزرگان مورد احترام اين منطقه است که به اعتقاد مردم محلي وي زنده است و از دريا و لنج‌ها و قايق‌ها حمايت مي‌کند و به همين سبب بسياري از دريانوردان بعد از پايان سفرشان براي اداي احترام به قدمگاه مي‌آيند و شمع روشن مي‌کنند.
ساختمان پست چابهار
ساختمان پست چابهار قديمي‌ترين ساختمان سنگي بنا شده در اين شهر است که 142 سال قدمت دارد. اين بنا در زمان قاجار و توسط انگليسي‌ها و با هدف تلگرافخانه بنا شده و با گذشت زمان اداره پست در آن مستقر شده است.
روستاي تيس
روستاي تيس در فاصله 9 کيلومتري شمال غربي چابهار قرار گرفته است. در اين روستا که قدمت آن به دوران هخامنشيان باز مي‌گردد آثار متعددي از دوره‌هاي مختلف تاريخي برجاي مانده است.

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها