City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سفر به خنکترين بندر جنوب؛ «چابهار» زيبا اما ناشناخته (1395/06/12)

منطقه چابهار جزو معدود مناطق کشور است که مملو از جاذبه هاي بي نظير و کم نظير طبيعي و تاريخي است که وزش بادهاي موسمي مونسون در اين ايام، سبب شده حجم انبوهي از گردشگران به اين منطقه سفر کنند.
سفر به خنکترين بندر جنوب؛ «چابهار» زيبا اما ناشناخته

به گزارش بزنيم بيرون ، منطقه چابهار جزو معدود مناطق کشور است که مملو از جاذبه هاي بي نظير و کم نظير طبيعي و تاريخي است . وجود جاذبه هاي طبيعي در اين نقطه از کشور ، مرهون شرايط اقليمي ، موقعيت خاص مکاني و جغرافياي تاريخي در ادغام با تحولات زمين ساختي و ساير متغيرهاست . در اين منطقه مي توان پديده هاي متعدد ژئوتوريستي همچون فروسايي يا ساييدگي ، دگرشيبي يا ناجوري ، فرسايش تفاصلي ، هم شيبي ، خوردگي ، رخنمون يا برون زد را مشاهده کرد . جميع اين پديده ها ، خود مي توانند به صورت منفرد ، جاذبه هاي زيبايي محسوب شده و حجم انبوهي از اکوتوريست ها را به اين منطقه سوق دهند .

همچنين وزش بادهاي موسمي مونسون در ايام تابستان از اقيانوس هند به ساحل چابهار از گذشته همواره به عنوان يکي از عوامل طبيعي اين منطقه در جذب گردشگر محسوب مي شده است.

اين بادهاي فصلي با شدت و ضعف تا پايان شهريور ادامه دارد و وزش اين بادها، باعث مي شود تا در فصل تابستان و گرم ترين ماه هاي سال، هواي چابهار بيش از اندازه گرم نباشد و چابهار را به خنک ترين بندر جنوب کشور در تابستان تبديل کرده است.

تالاب ليپار

در 15 كيلومتري شهر چابهار بعد از روستاي رمين و در مسير جاده ساحلي گواتر،تنگه اي مشرف به دره اي زيبا قرار دارد كه از بالاي آن روستاي ليپار در ميان سبزه زارها پيداست. در ميان دو كوه آب بندي ايجاد شده و آبگيري به طول 14 كيلومتر در خود جاي داده است.در اين آبگير انواع بوته ها و درختچه ها وجود دارد.

جنگل حرا

اين جنگل زيبا در ناحيه ساحلي خليج گواتر در نزديكي محلي كه رودخانه باهوكلات به درياي عمان مي ريزد قرار دارد.حرا نام درختچه‌ اي است که در مرداب نواحي گرم مي‌رويد و زيستگاه بي‌نظيري براي گونه‌هاي ارزشمند پرندگان آبزي مانند فلامينگو ،پليکان .عقاب ماهي خوار است و گشت وگذار در پهنه خليج گواتر واين جنگل‌ها بسيار شگفت انگيز است.

ساحل صخره اي(دريا بزرگ)

در چابهار به دليل موقعيت منحصر به فرد آن که تنها بندر اقيانوسي کشور است، منطقه اي وجود دارد که به ساحل صخره اي معروف است. منظره برخورد موج به صخره و ارتفاع آب که گاهي تا ۵متر پس از برخورد با صخره هاي بلند اوج مي گيرد، انواع خرچنگ ها و لاک پشت هايي که روي صخره ها همبازي موج اقيانوس و جدال موج و صخره اند، همه و همه جلوه هاي نابي از طبيعت شاعرانه را به تصوير مي کشند.در اين ساحل پديده موج فشان را مي توان ديد.ارتفاع اين امواج به 15 متر مي رسد و در فصل مرداد و مصادف با وزش بادهاي موسمي است

رودخانه باهوكلات

باهو کلات يکي از پر آب ترين رودخانه ها ي استان و عامل اصلي حيات و زندگي در جنوب بلوچستان به حساب مي آيد. اين رودخانه آب هاي مناطق جنوبي ايرانشهر و چابهار را جمع آوري و به درياي عمان سرازير مي کند. اين رودخانه به دليل زيستگاه تمساح ايراني از نظر گردشگري اهميت فراواني دارد. در اين زيستگاه که گاهي تا چند ماه بدون آب باقي مي ماند، جانوراني که حيات آنها به آب وابسته است، به گونه اي حيرت انگيز خود را با شرايط محيطي وقف مي هند. رودخانه باهو کلات به خليج گواتر – درياي عمان سرازير مي شود.

 گل فشان چابهار

تپه هاي گل فشان، يكي از جاذبه هاي منحصربفرد در دنياست .در شمال غربي چابهار و در 20 كيلومتر روستاي كهير سه تپه كوچك گل فشان به ارتفاع 20-10 متر وجود دارد كه دو تاي آنها از چندين سال پيش خاموش شده و سومين آنها كه هنوز فعال است.همواره از دهانه تپه‌هاي گل افشان گل سرد طوسي رنگي تراوش مي‌کند اين پديده به مرور زمان به يک تپه بلند تبديل شده ،پرتاب گل و متصاعد شدن گاز از ژرفاي زمين نظر هر بيننده‌اي را به خود جلب مي‌کند و در اطراف اين پديده هيچ گياهي رشد و نمو نمي‌کند.همچنين به دليل وجود گازهاي زير زميني نمي توان نزديک تپه گل افشان رفت و از فاصله اي دور مي توان اين پديده طبيعي را مشاهده کرد.

كوه هاي مريخي

كوه هاي مريخي يا مينياتوري به موازات دريا از منطقه كچو تا نزيكي هاي خليج گواتر كشيده شده اند.اين كوه ها از پديده هاي ژئومورفولوژي منطقه به شمار مي روند.کوه هاي مينياتوري يا مريخي از ديگر جاذبه‌ هاي چابهار به حساب مي‌آيد اين سلسله کوه ها از منطقه کچو تا خليج گواتر به موازات دريا پيش رفته است.

کوههاي مريخي مناظري از کوه هاي کره ماه را براي انسان تداعي مي‌کند جنس رسوبات اين کوه ها و همچنين فرسايش خاص آن موجب ايجاد شيارها و تراش‌ هاي زيبايي شده است که گويي نقاشي زبر دست آن را به تصوير کشيده است.

رنگ تقريبا سفيد رنگ کوه با واريزه‌هاي بسيار در پاي ‌آن وجود گرما و حرارت و شرجي هوا و رطوبت نسبتا بالا و سوي ديگر آن دريا که به‌ اين منظره آغوش گشوده است ،مناظزي رويايي و تخيلي را در ذهن بيننده پديد مي ‌آورد.

بندر تاريخي تيس و رمين


بندر تيس

دهکده صيادي تيس، در ضلع شرقي محدوده منطقه آزاد قرار گرفته است. قدمت اين روستا به ۲۵۰۰سال قبل مي رسد و در دهانه خليج چابهار جا گرفته است.اسکله تيس در داخل محوطه و اراضي منطقه آزاد و اسکله رمين در ۱۰کيلومتري شرق چابهار قرار دارد. تماشاي کشتي ها، قايق هاي صيادي، صيادان و صيد انواع ماهي ها و شاه ميگو که از محصولات دريايي هستند، ديدني است. يکي از مهم ترين محصولات صيدي در اين اسکله ها، شاه ميگوي جنوبي مي باشد که يکي از محصولات صادراتي اين منطقه به شمار مي آيد. ماهيگيري اصلي در اين دو اسکله انجام مي گيرد.


بندر رمين

مراكز تجاري

بازارها و مراکز تجاري منطقه آزاد چابهار يکي از جاذبه‌هاي ويژه اين بندر محسوب مي‌شود و مسافران و گردشگران نيز با خريد از اين مراکز و سوغاتي سفر ، با دستي پر راهي شهر و ديار خود مي‌شوند.در منطقه آزاد چابهار بازارهاي متعدد و پررونق از جمله بازار پرديس،صالحيار،صدف،فردوس و تيس وجود دارد.

بندربريس

از چابهار به طرف شرق يعني مرز پاکستان بندر صيادي رمين قرار دارد در همين مسير بندر صيادي ديگري به نام بريس در پاي يک صخره عظيم کوهستاني ايجاد شده است و قايق‌ها به طرز زيبايي در کنار اسکله پهلو گرفته‌اند.

بي‌ترديد بريس از زيباترين اسکله‌هاي صيادي ايران است به خصوص در صورت مساعد بودن شرايط بارندگي ، فواصل جاده بريس و کوههاو تپه‌هاي مخروطي آن يکي از مناظر بديع طبيعت را خلق کرده است.

قلعه پرتغالي ها

اين بناي تاريخي، روبروي جاده تيس بر روي تپه اي قرار دارد و مشرف بر خليج چابهار است. اين قلعه داراي حصار و دو برج مي باشد که در محوطه اي بزرگ ساخته شده است. در ورودي آن که در حال حاضر قسمتي از سر در و طاق ها باقي مانده، داراي هشتي وسيعي مي باشد که در قسمت شمال شرق قلعه قرار دارد. اين قلعه يکي از مستحکم ترين قلعه هاي باقي مانده در ايران مي باشد و در جوار آن، کوهي موسوم به فيل بند واقع شده است.

تمساح پوزه کوتاه

تمساح پوزه کوتاه برجسته ترين موجود حيات وحش چابهار است که به طور طبيعي در اين منطقه زندگي مي کند. زيستگاه اصلي اين تمساح، محلي به نام گاندو خوانده مي شود. هم اکنون در اين منطقه، طرحي در دست اجرا است که براي نخستين بار در کشور، اين حيوان حفظ و تکثير شود. اين نوع تمساح از نادرترين نوع در جهان است که دررودخانه هاي سر باز زندگي مي کند. بيشتر اين تمساح ها در برکه هاي ميان باتلاق ها متمرکز هستند و تنها حيواني است که ارزش بين المللي دارد.

 انجير معابد

درخت مکر زن که به انجير معابد، لور و انجير هندي نيز معروف است، نام درختي معروف در چابهار است که اين درخت از جاذبه هاي گردشگري اين شهر به شمار مي آيد. درخت مکر زن داراي برگ هاي پهني است و شاخه هاي آن به پايين سرازير مي شود و در لابه لاي شن ها ريشه مي دواند. مردم شاخه هاي آن را مي زنند تا به شکل چتري درآيد.

هتل هاي چابهار

اگر به چابهار سفر کرديد هتل هاي 4 ستاره لاله مکان مناسبي جهت اقامت است نرخ هتل لاله در جدول زير آمده است:


منبع : دانا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها