City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

گزارشي از زندگي سيک ها در سيستان و بلوچستان/ عبادتگاهي متفاوت به نام گودواره (1395/06/12)

سيک ها، مهمانان قديمي زاهدان هستند که از همان ابتداي سکونت خود اقدام به ساخت معبدي براي عبادت و انجام مناسک مذهبي خود در اين شهر کردند،اين معبد که به آن گودواره نيز گفته مي شود با گذشت يک قرن هم چنان پابرجاست.
گزارشي از زندگي سيک ها در سيستان و بلوچستان/ عبادتگاهي متفاوت به نام گودواره

به گزارش بزنيم بيرون ، حدود يک قرن پيش گروهي از مردم هند موسوم به «سيک» در پي کسب و کار و تجارت وارد مرزهاي شرقي ايران شدند.
قصه ورود اولين مهاجران به ايران از زمان احداث خط آهن پس از جنگ جهاني دوم است که باعث تسهيل در راه ارتباطي ايران با هند شد. از طرفي قصه تغيير نام دزداب توسط اولين شاه پهلوي که در بازديد خود از اين منطقه وقتي پوشش ظاهري مردم که همه داراي ريش و عمامه بودند را ديد به گمان اينکه آنها مسلمان هستند، اين شهر را «زاهدان» به معني «محل زاهدها» نامگذاري کرد؛ اين عوامل همه نشان از آن داردکه سيك ها ميهمانان قديمي اين مرز و بوم هستند که از زمان بوجود آمدن شهر زاهدان ساكن اين شهر بوده اند و به نوعي ساكنان اوليه زاهدان هم به شمار مي آيند.
بناي ساختمان گودواره زاهدان در سال 1302، توسط سيک هاي مهاجر و مقيم زاهدان شكل گرفت و بعدها قسمت هايي به آن اضافه و نو سازي گرديد. همچنين در زاهدان محلي بنام سيک سوزي وجود دارد كه مردگان خود را در آنجا مي سوزانند، خاكستر آن را در معبد مي برند و مراسم پاياني عزاداري خود را در معبد يا گودواره انجام مي دهند.

سيک ها در همان سال هاي اوليه سکونت خود در زاهدان اقدام به ساخت معبد( گودواره) کردند. در واقع گودواره پايگاه اصلي و منحصر به فرد مراسم ديني، جشن ها و سوگوار هاي مذهبي آنهاست و از آنجايي که ازدواج در آيين سيک ها صورتي مذهبي و مقدس به خود گرفته است، تشريفات مربوط به آن نيز در گودواره انجام مي شود.
اين مهاجران در زاهدان تحت فرمان انگليسي ها مسئول نگهداري آذوقه اي بوده اند كه از هند به دزداب ارسال مي شد. از طرفي بعضي از آنها در كنار اين شغل به فروش لوازم يدكي براي خودروهاي عبوري و مواد غذايي براي كارگران راه آهن و بعضي از ساكنان محلي نيز مي پرداختند.
ابتدا سيک ها در اطراف خط آهن چادر مي زدند و چندين ماه همان جا زندگي مي کردند اما با شروع سيلاب هاي فصلي که مانع زندگي آنها شد به دنبال تپه اي گشتند و تپه تراورساي راه آهن ابتدايي ترين مکان براي ساخت خانه هاي آنها بود.
هم اکنون گودواره سيک ها با يک قرن قدمت هنوز هم پابرجاست و مردم با وجود جمعيت کم در آنجا به اجراي مناسک مذهبي مي پردازند. آنها در يک منطقه متمرکز سکونت داشته و هنوز هم به همان شکل، معبد، مدرسه ي هندي ها، کنسولگري هند، محل کسب و کارشان و محل سکونت شان در محله سيک ها در محدوده تقاطع خيابان امام خميني(ره) و خيابان آيت الله کفعمي امروزي قرار دارد.
زندگي صلح آميز مردم ايران با سيک ها موضوعي است که با گذشت يک قرن از آن همه به نيکي ياد مي کنند. اگر چه سيک ها داراي اجتماعات منظم فرهنگي و ديني مخصوص خود هستند و به عنوان يک اقليت مورد شناسايي قرار نگرفته اند اما بسياري از حقوق اقليت ها از جمله آزادي هاي مذهبي را دارا هستند و تا اکنون هيچ گونه اعتراضي نسبت به تضييع حقوق خود بيان نکرده اند و همه افراد در مجاورت هم از هر قوم و مذهبي بدون احساس حقارت يا عدم برابري با ارج نهادن به شان والاي يکديگر در زاهدان زندگي مي کنند.

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها