City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

گل فشان ها چه خاصيت هايي دارند؟ / نگاهي به همه گل فشان هاي سيستان و بلوچستان (1395/06/13)

امروزه در دنيا از گل آماده‌اي که از گل‌فشان‌ها بيرون مي‌آيد و محتوي تورب، گل‌هاي مواد نفتي، گوگرد و... است، استفاده‌هاي درماني متنوعي مي‌شود زيرا اين گل‌ها داراي ترکيبات ارگانيک و غيرارگانيک بوده و با توجه به مطالعات تجربي که روي حيوانات مختلف صورت گرفته، هيچ گونه ماده سمي در گل فشان‌ها مشاهده نشده و در عين حال اثبات شده است که در درمان بيماري‌هايي نظير دردهاي مفاصل و ستون فقرات، سفتي مفاصل، بيماري‌هاي عصبي، تنگي عروق و انقباض‌هاي عضلا‌ني و بيماري‌هاي زنان و... بسيار سودمند هستند.
گل فشان ها چه خاصيت هايي دارند؟ / نگاهي به همه گل فشان هاي سيستان و بلوچستان

به گزارش بزنيم بيرون ،

روش‌هاي استفاده از آن بيشتر به صورت اماله، تزريق، استحمام، شست و شو، کمپرس گرم و... است.

علا‌وه بر موارد درماني ياد شده، گل‌فشان‌ها با ايجاد مناظر زيبا و بديع خود مي‌توانند ديدني‌هاي متنوع و تماشايي را براي گردشگران به نمايش بگذارند به طوري که خروج گل و آب به همراه گازهاي هيدروکربوري و حتي شعله‌ور شدن آنها، با ايجاد حوضچه‌هاي مملو از آب و گل با خواص گل درماني مي‌تواند بسيار جالب، ‌زيبا و حتي شگفت‌انگيز هم باشد. علا‌وه بر گردشگران علمي گل‌فشان‌ها در ايران به ويژه در سواحل سيستان و بلوچستان مي‌تواند براي ساير گردشگران بسيار جذاب باشد.

به منظور تحقق اين مهم، لا‌زم است زيرساخت‌ها و امکانات و خدمات رفاهي و تسهيلا‌ت اقامتگاهي در اين گونه نواحي ايجاد و زمينه جلب هر چه بيشتر گردشگران داخلي و خارجي فراهم شود.

● گل‌فشان‌هاي سيستان و بلوچستان

گل‌فشان‌هاي سيستان و بلوچستان بيشتر از نوع گل‌فشان‌هاي سرد و تکتونيکي هستند و در نوار ساحلي درياي عمان قرار گرفته‌اند و تاکنون ۱۲ مورد از آنها شناسايي شده است. گل فشان پيرگل در محدوده قله بزمان از توابع شهرستان ايرانشهر و با فاصله هوايي حدود ۳۰۰ کيومتر از درياي عمان قرار دارد.

مهمترين گل‌فشان‌هاي استان عبارتند از:

▪ گل‌فشان در ابول شرقي:

با ارتفاع ۱۰ متر از سطح زمين و با مخروط دايره‌اي، به قطر حدود ۹۰ متر در محدوده کوهي به همين نام و در جوار جلگه ساحلي درياي عمان قرار گرفته است که دامنه غربي آن از شيبي تندتر و دامنه جنوبي آن از شيب ملا‌يم‌تري برخوردار است.

▪ گل‌فشان درابول غربي:

اين گل‌فشان نيز در همين محدوده قرار گرفته و ارتفاع آن از سطح زمين حدود ۲۵ متر با دامنه تند و پرشيب خودنمايي مي‌کند و يکي از مرتفع‌ترين گل‌فشان‌هاي منطقه به شمار مي‌رود. روانه‌هاي گلي که از فعاليت سابق آن بر جاي مانده در ۸ کيلومتري روستاي ريمدان با قطر تقريبا ۱۰۰ متر تشکيل شده و داراي دامنه‌هاي تپه‌اي است.

▪ گل‌فشان سگاري:

در شمال شرقي روستاي کلا‌ني و ريمدان و در وسط جلگه ساحلي واقع شده، ارتفاع آن حدود ۲۰ متر است و دهانه فرعي آن در ارتفاع ۱۵ متري واقع شده و روانه گلي آن دايره‌اي به قطر تقريبي ۸۰ متر را تشکيل داده است.

▪ گل‌فشان سيصاد:

در جنوب روستاي متروکه سيصاد و در ساحل شرقي رودخانه باهوکلا‌ت و در جلگه ساحلي قرار گرفته و ارتفاع آن از سطح زمين حدود ۱۰ متر بوده و مخروطي به قطر حدود ۵۰ متر را به وجود آورده است، روانه‌هاي گلي آن تيره رنگ و خاکستري است و دامنه شمالي که دهانه فعال در آن سمت قرا دارد، شيبي ملا‌يم و ساير دامنه‌ها که غير فعال نيز هستند، شيبي به نسبت تند دارند.

▪ گل‌فشان سند ميرسويان:

در شرق روستايي به همين نام قرار گرفته و در وسط جلگه صاف و هموار ساحلي با يک مخروط که داراي دهانه اصل به قطري حدود ۵/۳ متر بوده که آب و گل پس از جمع شدن در يک حوضچه به صورت روانه‌هاي گلي کاملا‌ شل و رقيق از سمت دامنه شرقي آن به پايين سرازير مي‌شود. ارتفاع اين گل‌فشان از سطح زمين حدود ۸ متر و قطر نهايي آن حدود ۷۰ متر است.

▪ گل‌فشان وشنام:

داراي ارتفاع حدود ۱۰ متر و مخروط اصلي ۵/۱ متر، در شعاع حدود ۱۰۰ متر از دهانه اصلي است که روانه‌هاي گلي آن سرازير مي‌شود و در فاصله حدود ۵ کيلومتري کوه‌هاي ملکي واقع شده است.

▪ گل‌فشان‌تلا‌ب:

در محدوده بين پزم و کنارک و در پشت سواحل بالا‌ آمده اين منطقه قرار گرفته و ارتفاع آن از سطح دريا حدود ۱۰۰ متر و از زمين‌هاي اطراف حدود نيم متر است. محيط آن حدود ۳۰ متر و قطر دهانه حدود ۲۰ سانتي‌متر است.

▪ گل‌فشان پيرگل:

داراي ابعاد تقريبي ۲۰۰ متر شمالي‌ جنوبي و عرض ۱۵۰ متر شرقي‌ غربي بوده و ارتفاع آن از کف دره حدود ۴۰ متر است. در قسمت بالا‌ي تپه حدود ۲۰ مخروط قديمي و خاموش وجود دارد که در شرق آتشفشان بزمان و با فاصله هوايي حدود ۳۰۰ کيلومتر از درياي عمان قرار گرفته است.

دامنه‌‌هاي آن به صورت مخروط‌هاي کوچک از پايين تا بالا‌ کشيده شده و حدود ۸ دهانه فعال با قطر يک تا ۵/۱ متر بوده و در آن چندين شکاف که گاز و گل با فشار زياد از آنها بالا‌ آمده و ۳ تا ۴ متر دورتر از شکاف پخش مي‌شود وجود دارد.

▪ گل‌فشان بربرک:

در ۳ کيلومتري سمت چپ جاده کهير، زرآباد در وسط يک جلگه ساحلي واقع شده و مخروط فعلي آن از سطح جلگه ساحلي حدود ۲۵ متر ارتفاع دارد و در شرايط موجود ۱۴ دهانه خاموش و يک دهانه فعال در دامنه شرقي دارد. در حال حاضر مخروطي با قطر تقريبي ۴۰۰ تا ۴۵۰ متر در پيرامون آن تشکيل شده و آب و گل رقيق از دهانه آن خارج و به صورت جويي از گل‌هاي شل و آبکي به پايين دامنه سرازير شده و تا فاصله ۳۰۰ متري از دهانه اصلي گسترش مي‌يابد.

▪ گل‌فشان عين:

در فاصله ۷ کيلومتري شمال غربي روستاي تران و ۱۰ کيلومتري جاده کهير، زرآباد قرار گرفته و از سطح دريا با حدود ۸۰ متر فاصله است و مخروطي حدود ۵/۱ متر از سطح زمين دارد، قطر دهانه آن حدود ۴۰ متر است و فوران گل در داخل حوضچه به طور دائم و پشت سر هم صورت مي‌گيرد و هيچگاه جوشش گل متوقف نمي‌شود.

▪ گل‌فشان تايگ:

به صورت مخروطي مستقل در جلگه ساحلي و سمت راست جاده کهير‌ تنگ قرار دارد و بزرگترين و مشهورترين گل‌فشان منطقه و ايران است و از سطح زمين حدود ۳۰ متر و از سطح دريا حدود ۵/۶ متر ارتفاع دارد. خروج گل از آن به فاصله ۲ تا ۵ دقيقه يک بار با حباب‌هاي تقريبا بزرگي از گل خاکستري که از دهانه آن خارج مي‌شود، صورت مي‌گيرد هيچگونه بخار آبي به همراه نداشته و صداي انفجار خفيفي شبيه شليک تفنگ از آن شنيده مي‌شود. قطر دهانه آن حدود ۱۰ متر و عمق دهانه آن حدود ۴ متر بوده و بخشي از دهانه قديمي آن به صورت پرتگاهي در اطراف دهانه فعلي قابل مشاهده است.گل‌فشان آب ▪ بادکشي: داراي مواد خروجي به صورت گل و لجن به همراه آب و داراي ارتفاعي بيش از ۸۰ متر بوده و از سطح زمين حدود يک متر ارتفاع دارد و در ۱۲ کيلومتري روستاي کاشي ققرار گرفته است. دهانه اصلي گل فشان به وسيله ني پوشيده شده و خود گل فشان در زمين به نسبت مسطح جلگه‌اي ساحلي واقع شده و مخروط آن قطري حدود ۶۰ متر دارد.


منبع : نشريه پارس

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها