City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

اگر قصد سفر به سيستان و بلوچستان داريد اين گزارش را بخوانيد (1395/06/13)

سيستان و بلوچستان آغوش سبز خود را گشوده است تا با حلاوت خرماهايش و گرمي کوير و نيز آرامش درياي عمان شما را به آغوش بکشد.
اگر قصد سفر به سيستان و بلوچستان داريد اين گزارش را بخوانيد

به گزارش بزنيم بيرون ، جلوه هاي زيبا و ديدني سيستان و بلوچستان  از درياي عمان تا درياچه هامون در فصول مختلف، تنوع دل انگيز ي را به همراه دارد.

قلعه هاي خاکي اما مستحکم ، طبيعت سبز با قامت سر به فلک کشيده درختان خرما  و همچنين  تماشاي بام سيستان و بلوچستان از بلنداي تفتان مي تواند لحضات خاطر انگيزي را براي مسافران و گردشگران به همراه داشته باشد.

براي آشنايي با مناطق گردشگري در اين استان پهناور مي توانيد  از اين گزارش کمک بگيريد.

زاهدان

 در شهرستان زاهدان، تفريح گاه و تفرج گاه «پارک ملت» و «براسان» ، مجتمع فرهنگي تفريحي «باغ خانواده» مکان هاي مناسبي براي استراحت و صرف غذا در دل طبيعت است.

براي آشنايي با فرهنگ و رسوم محلي اين منطقه بد نيست سري به موزه مردم شناسي در بلوار شهيد مطهري زاهدان بزنيد .

اگر علاقمند آشنايي با نخستين بنيانگذاران و شخصيت هاي فرهنگي و ادبي در اين شهر هستيد بازديد از کتابخانه مرحوم استاد کامبوزيا در شهر زاهدان به شما کمک خواهد کرد.

دوستداران آثار تاريخي بازديد از  بازارچه سرپوش، ساختمان هاي قديمي پست(موزه پست) ، نخستين ساختمان دادگستري، خانه ابويي در خيابان شريعتي ،گمرک و اداره پست شهرميرجاوه را فراموش نکنند.

براي جلب رضايت همسرتان حتما سري به بازار رسولي يا همان چهار راه رسولي بزنيد مطمئن باشيد علاوه بر  جلب رضايت خانواده  با ما هم عقيده خواهيد شد که اين بازار يکي از بزرگ ترين جمعه بازار هاي مدرن دنيا است.

زابل

اگر تصميم داريد که از زاهدان به سمت زابل حرکت کنيد مي بايست فاصله اي معادل 215 کيلومتر را طي کنيد اما پيمودن اين مسافت ارزش ديدار از نخستين چشم مصنوعي دنيا  و تمدن 5 هزار ساله شهر سوخته را دارد.

شهر سوخته در سيستان با قدمتي 5 هزار ساله قادر است با نمونه هاي عيني و موجود شما را تا عصر مفرغ به گذشته بازگرداند.

مجتمع توريستي شهر سوخته محل مناسبي براي استراحت شما و خانواده است .توقف در اين مکان به شما امکان مي دهد تا از موزه شهر سوخته بازديد کنيد و از آثار به جاي مانده انسان هاي 5 هزار سال پيش که در زير پاي شما در اين موزه  به نمايش گذاشته شده اند عکس بگيريد.

در شهرستان زابل، کوه خواجه به ارتفاع تقريبي 900 متر، مانند جزيره اي در وسط درياچه هامون به همراه آتشکده و کاخ عظيمي نمايان است  که قدمت آن را به دوران اشکاني و ساساني نسبت مي دهند.

دهانه غلامان در حاشيه شهر زهک نيز مي تواند تصوير بازار خريد و فروش غلامان و تجارت سال هاي دور را برايتان مجسم کند .اين مکان از  بقاياي شهر دوران هخامنشي است.

در سيستان آثار تاريخي بسياري از جمله «قلعه سام»، «قلعه مچي»، «آسياب هاي بادي»، «قلعه رستم»، «زاهدان کهنه»، «مناره قاسم آباد» و «آتشکده کرکويه» وجود دارد که بازديد از آنها خالي از لطف نيست.

در کنار بازديد از آثار تاريخي براي استراحت مي توانيد در زابل سري به درياچه هامون و پارک «چاه نيمه» بزنيد.

خاش

در شهرستان خاش قلعه حيدرآباد به عنوان يکي از قلعه هاي بازمانده از دوره متقدم اسلامي خاطرات زيادي را از تاريخ بلوچستان و استعمارگران انگليسي براي شما اشکارخواهد کرد.

قله معروف تفتان تنها آتشفشان نيمه فعال کشور و حوضچه هاي فصلي در بلنداي ارتفاعات مجاور تفتان با عنوان « سردريا» از مناظر منحصر بفردي است که مشاهده آنها بسيار دل انگيز است.

در دامنه تفتان اردوگاه «دره گل» به شما اين امکان را مي دهد تا ساعاتي را به همراه خانواده در اين مکان با وجود امکانات مورد نياز سپري کنيد و از طبيعت دامنه کوه تفتان لذت ببريد.

اگر اهل کوهنوردي هستيد صعود به قله تفتان يکي از خاطره انگيزترين تفريحات موجود در اين منطقه است اما به خاطر داشته باشيد قبل از صعود و استفاده از جان پناه هاي موجود در ارتفاعات  قله تفتان اطلاعات لازم را از راهنمايان محلي کسب کنيد.

شهرستان خاش با وجود آثار و بناهاي تاريخي از جمله « مناره مسجد جامع» ،«درخت کهنسال «ده پابيد»  با قدمت 1200 سال و  قبرستان هفتاد ملا بسيار خاطره انگيز است.

ايرانشهر

در شهرستان ايرانشهر مي توانيد يک سفر توريستي و قلعه گردي را به معناي واقعي تجربه کنيد. «قلعه ناصري»  بازمانده از دوره  قاجاريه ، «قلعه بمپور» با قدمتي از دوره ساساني ، «قلعه دامن» ، «قلعه پيشين» ( دوره اسلامي )، «قلعه چهل دختر»، «قلعه سرباز» ( دوره اسلامي ) و  «قلعه اسپيدژ» واقع در مسير بزمان- دلگان  به عنوان آثار تاريخي به جاي مانده از گذشته است که حکايت از شکوه و عظمت در بلوچستان ايران دارد.

بيت مقام معظم رهبري در ايرانشهر نيز يکي از جاذبه هاي بسيار ديدني است که هم اکنون با نام موزه قرآن و عترت براي بازديد همگان آزاد است.اين موزه گوياي خاطرات زيادي از زندگي مقام معظم رهبري در زمان تبعيد است.

سراوان

شهرستان سراوان معروف به سرزمين نخل ها و نگاره ها است.نخلستان هاي وسيع و سبز و همچنين سنگواره هاي متعدد در توابع اين شهرستان موجب شده است تا به نگارخانه سنگواره هاي ايران مشهور شود.

سفال کلپورگان واژه نام آشناي تمامي هنرمندان ايران و جهان است که در روستاي کلپورگان در 30 کيلومتري شهر سراوان واقع شده است.

اگر تصميم داريد سري به اين شهر بزنيد بازديد از «تپه مهتاب خزانه »، « تپه کلاتک آسپيچ»، «تپه روباهک» ،«تپه ميل مارد»، «تپه سد ميرعمر»، «قلعه سيب»، «سنگ نگاره هاي کوه مهرگان»، «دره نگاران» ، «کشتگان» و همچنين موزه مردم شناسي سراوان  را فراموش نکنيد.

چابهار

شهر بندري چابهار همان که از نام آن پيداست به  معناي چهار بهار است و در هر فصلي مي توانيد بهار طبيعت را در اين شهر بندري تجربه کنيد.

 در شهرستان چابهار سواحل زيباي درياي عمان و درياي بزرگ از زيبايي هاي منحصر بفردي برخوردار است که چشم هر بيننده اي را نوازش مي دهد.

در چابهار علاوه بر ديدار از منطقه آزاد و گردش در مراکز خريد  حتما بازديد از مقبره «سيد غلام رسول» (متعلق به دوره تيموري) ، «قلعه تيس» يا همان پرتغالي ها  ، «مسجد تيس» ، «درخت مکر زن» و يا  انجير معابد  را فراموش نکنيد.

اگر تصميم داريد در چابهار نيم نگاهي به زندگي صيادان داشته باشيد و از نزديک بر تلاش ماهيگيران و وسايل ماهيگيري سنتي اشنا شويد  سفر به بنادر «پزم» و «کنارک» را به شما توصيه مي کنيم .

چابهار براي دوستداران پديده هاي زمين شناسي و زيست محيطي نيز سوژه هاي منحصر بفردي دارد.ديدار از «گل فشان»  ، «کوه هاي مينياتوري» و همچنين «جنگل هاي حرا»  (با مد دريا زير آب رفته و با جزر آب نمايان مي شوند) بسيار به ياد ماندني است.

اگر مي خواهيد ببينيد لنچ هاي ماهيگيري با آن عظمت چگونه و به چه شکلي در ساحل ساخته مي شوند بهتر است با طي مسير 30 کيلومتر از بندر چابهار به سمت بندر کنارک از نزديک شاهد هنرنمايي مردان ايراني به وسيله ميخ و چکش در اين بندر باشيد.

نيکشهر:

در شهرستان نيکشهر، محوطه هاي باستاني (پيش از تاريخ) «قلعه نيک شهر»، «قلعه چهل دختران» و «قلعه قصر قند» بخشي از جاذبه هاي اين شهرستان است.

نيکشهر داراي جاذبه هاي طبيعي بسيار زيبايي است که با عبور از تنگ سرخه که با ارتفاع زيادي از حاشيه رودخانه همراه است مي توانيد از وجود آب هاي جاري و روان با چشمه هاي آب گرم، پلهاي تاريخي از جمله پل دادشاه ،باغات ميوه، نخل هاي تنومند و زمين هاي شاليزار لذت ببريد.

اگر به نيکشهر سفر کرديد حتما بازديد از آبشار روستاي آبند را که به صورت پلکاني و در پنج طبقه خودنمايي مي کند فراموش نکنيد.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها