City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

از کافه گردي تا پاساژ گردي؛ وقتي سبک تفريح هايمان عوض مي شود (1395/06/19)

شمار زيادي از تهراني ها، علاقه زيادي به تهران گردي با ماشين هاي لوکس دارند و البته مقاصدگردشگري آن ها، کمي با گردشگران حرفه اي فرق دارد اين روزها تفريح هاي جديد رواج پيدا کرده؛ از پاساژ نوردي تا کافي شاپ گردي!
از کافه گردي تا پاساژ گردي؛ وقتي سبک تفريح هايمان عوض مي شود

به گزارش بزنيم بيرون ، فکر نکنيد که پاساژ گردي فقط مختص به تهراني هاست! خير! نصف جهاني ها هم عاشق پاساژ  گردي  هستند و البته در ايران، اين فرهنگ در گردشگري شهري در حال جا افتادن است. اينکه پاساژ گردي ، گردشگري واقعي هست يا کاذب، موضوعي است که اخيرا مورد نظر جامعه شناسان و روانشناسان و فعالان صنعت گردشگري قرار گرفته اما به نظر مي رسد، بخش جدايي ناپذير از فرهنگ عامه است. به هر حال زندگي صنعتي مدرن، نوعي نياز سازي را هم براي مردم ايجاد کرده است که اين نياز سازي، بخشي از ظرفيت گردشگري درون شهري شهروندان مرفه به شمار مي رود و البته طيف هاي مختلف مردم را نيز با خود همراه مي کند. البته پاساژ گردي در برخي کشورها مانند قطر،‌به عنوان ابزاري براي کاهش وزن نيز شده است. سبک زندگي جديد و تفريح جوانان تهراني، عنوان تحقيقات آکادميک هم شده که جاي تامل دارد.

پاساژ نوردي و کافي شاپ گردي، بخشي از فرهنگ عامه به ويژه مرفهين است که هم شيک و در بسياري موارد کم هزينه و آسان به نظر مي رسد و مي توان حوصله هايي که سر رفته است را احيا کرد، دوستان زيادي پيدا کردن و با آخرين برندها و طرح ها و نظرها نيز آشنا شد. مهم تر از همه ان که بخش هاي مختلف شهر را نيز ديد و کثيف هم نشد. پاساژ گردي، چيزي به شما ياد نمي دهد،‌اما براي مرفهين، خيلي يادگيري در گردشگري شهري معنا ندارد.

البته نبايد از نظر دور داشت که تجهيز  برخي از خانه ها و مراکز فرهنگي و هنري شهر تهران به امکاناتي همچون کافي شاپ و مراکز تفريحي،‌فرصت هاي خوبي را براي تهران گردي هاي اخر هفته فراهم کرده است که مي توان از عمارت مسعوديه و امکاناتش و هم چنين کاخ گلستان و موزه زمان در شمال و جنوب تهران نام برد.

2-w600-h600

(عمارت مسعوديه در بهارستان تهران)

خيلي از پاساژ هاي بزرگ، پول پارگينگ از شما دريافت نمي کنند و در روزگاري که تهران، يک پارکينگ متحرک شده است و ماشين هاي چند صد ميليوني را هر جايي نمي توان پارک کرد، پاساژ گردي هاي لوکس،‌ يک تير و دو نشان است. هم جاي شيکي قدم ميزنيد هم تفريح مي کنيد!‌ا هم خودرو شما در امن و امان است و سريع با يک آسانسور يا پله برقي به پارکينگ مي رسيد.

3-w600-h600

(تصوير موزه زمان که بخشي از ان به خدمات کافي شاپ مي پردازد)

پاساژ گردي و به خصوص کافي شاپ گردي در روزهاي بلند بهار و تابستان که هوا فرصت اين کار را به شما مي دهد،‌بيش تر از ديگر فصول سال به چشم مي خورد. هواي پاساژ خنک است. دور تا دور را سنگهاي سرد محاصره کرده اند که در اين گرماي تابستان غنيمت است. براي گشتن و وقت گذراندن در پاساژها هم کسي از آدم ماليات نمي گيرد. پاساژها ورودي ندارند. جامعه شناسان معتقدند که پاساژها صرف نظر از کالايي که عرضه مي کنند خود به کالا تبديل شده اند .

4-w600-h600

(تصوير کافي شاپ بنتيس در مرکز خريد الماس)

به هر  حال، پاساژ گردي و کافي شاپ گردي، در فرهنگ خودماني طيف مرفه جامع بيش تر نمود پيدا مي کند. بين سوسول ها! اصطلاح سوسول ها در فرهنگ عامه و جامعه شناسي خودماني، به افرادي اطلاق مي شود که همانند طيف هاي مختلف مردم، کارهاي روزمره را انجام نمي دهند و سبک زندگي خاص خود را دارند. اين افراد حتما هر وعده صبجانه را براي کاهش کلسترول دريافتي از تخم مرغ عسلي، با آب پرتقل طبيعي ميل مي کنند و هر جايي غذايي نميخورند، هر لباسي را نمي پوشند و به قولي وسواس هاي زيادي براي انجام کارهاي متداولي دارند که در طول روز، ميليون ها شهروند و هموطن در سراسر کشور انجام مي دهند.

5-w600-h600

(نوشيدني هاي فرانسوي و اسپانيايي و کيک هاي غربي و آبفون سيکس، بخشي از فرهنگ کافي گردي)

ظاهرا سبک گردشگري و حتي تهرانگردي سوسول ها با بقيه تفاوت زيادي دارد، چرا که آن ها براي يک سفر ۲۴ تا ۴۸ ساعته، ميليون ها تومان هزينه مي کنند و وقت زيادي را صرف عکس گرفتن و آماده کردن لوکيشن هاي عکس برداري و فيلم برداري هاي ۱۵ ثانيه اي اينستاگرام مي کنند. گردشگري ديجيتالي سوسول ها،‌فقط به اين جا ها ختم نمي شود و هشتگ گذاري روي کليد واژه هاي معروف مثل زعفرانيه و نياوران و کردان و لاو و ايران و تهران و باهم و دوستان، ادامه کار گردشگري مجازي سوسول ها را تشکيل مي دهد. در واقع، گردشگري شهري سوسول ها،‌نوعي رقابت را نيز ميان ان ها ايجاد کرده که برايشان امتياز رقابتي با ديگران محسوب مي شود.

 

6-w600-h600

(صبحانه خوري، فرهنگ چديد کافي شاپ بازهاي تهرانگرد محسوب مي شود)

روزگاري، واژه دور دور به عنوان بخشي از فرهنگ تهرانگردي جوان هاي پايتخت به شمار مي آمد و ايران زمين و مرکز خريد گلستان شهرک غرب و جردن و آفريقا (نلسون ماندلاي کنوني) و خيابان فرشته، پايتخت دور دور بازي و تهرانگردي هاي شبانه جوانان تهراني مرفه را تشکيل مي داد. اما امروزه، تنوع مراکز و ظرفيت هاي دورهمي و گردش در پايتخت،‌فرصتي را ايجاد کرده است که تهرانگردان ، بتوانند به مقصدهاي گردشگري تهراني بيش تري فکر کنند.

پاساژ هاي معروف مانند ميلاد شهرک غرب‌،‌  روشا نياوران، تنديس و قائم تجريش، تيراژه صادقيه،‌ پالاديوم زعفرانيه، کوروش اتوبان ستاري،‌ هايپر مارکت مرکزي ،‌ پاساژ گلديس صادقيه و هم چنين گشت هاي چند ساعته در خيابان پاساژ باز تهران مانند ميرداماد و وليعصر، از جمله مقصدهاي گردشگري عموم مردم  را تشکيل مي دهد. پاساژ گردي، ‌در واقع تفريحي شيک و ارزان و جالب است که البته براي معتادان خريد مي تواند هزينه بر باشد.

7-w600-h600

(خيلي از پاساژ نوردها، خريدار نيستند و تنها به قول غربي ها window shopper‌ هستند)

تارت توت فرنگي با اسپرسو فرانسوي و موهيتو نعنا دار کفي، بخشي از نوشيدني هاي خاص تهران گردان است .

8-w600-h600

(تصوير ماکارون هاي فرانسوي با کرم پنير که بخشي از ذائقه پاساژ گردي سوسول هاي پايتخت را تشکيل مي دهد)

9-w600-h600

(طرح نوشيدني با طرح گياه در کافي شاپ پستو پالاديوم)

به هر حال کافي شاپ گردي و پاساژ نوردي هاي شيک و لوکس، بخشي از فرهنگ تهرانگردي پايتخت نشينان شده و اين قضيه در مناطق شمالي و غربي تهران بيش از ساير نقاط به چشم مي خورد. اگر عاشق پاساژ  نوردي و کافي شاپ گردي هستيد، توصيه هاي زير را در نظر بگيريد.

۱-سعي کنيد اگر واقع عاشق پاساژ نوردي هستيد، اين فعاليت را در طول هفته و با همراهي دوستان انجام دهيد که هم مهارت هاي ارتباطي جمعي شما افزايش پيدا کند هم درگير ترافيک و شلوغي نشويد و بتوانيد از فرصت هاي خريد و تفريح راحت تري استفاده کنيد.

۲-سعي کنيد تهرانگردي پاساژ نوردي خود را به بخش هاي مختلف شهر نيز گسترش دهيد تا بتوانيد معماري هاي منظر مختلف شهر تاريخي تهران را مشاهده کنيد. اين فرصت خوبي براي شما براي آشنايي با جذابيت هاي طبيعي و گردشگري شهر فراهم مي کند.

۳-در کافي شاپ گردي، براي کاهش هزينه ها، از تخفيف هايي که سايت هاي تخفيف به مشتريان ارائه مي کنند استفاده کنيد.

۴-خود را عادت دهيد تا سبک زندگي ديجيتالي شما محدود شود و اعتيادتان به شبکه هاي اجتماعي به خصوص سلفي گيري براي اينستاگرام، کاهش يابد. مخصوصا زماني که با دوستان، به کافي شاپ گردي مشغول مي شويد، از تگ گردن بدون اطلاع دوستانتان در کافي شاپ گردي هاي هفتگي،‌ خودداري کنيد. همواره به حريم خصوصي افرادي در عکسهاي گردشگري شهري توجه کنيد. اين موضوع ساده اي هست که متاسفانه خيلي ها فراموش مي کنند.

10-w600-h600

(تصويري از کاخ نياوران که مي تواند کاخ گردي و موزه گردي را جايگزين پاساژنوردي بکنيد)

۶-پاساژ نوردي و کافي شاپ گردي ، يک تفريح اثربخش نيست و چيزي به شما ياد نمي دهد. بيش تر به درد گردشگران موقتي ميخورد که مدت کمي در شهري اقامت دارند. به جاي اين کار، مقصدهاي گردشگري جذاب پايتخت را آماده کنيد و هر هفته به همراه دوستان و خانواده، يکي از آن ها را بازديد کنيد. پس از ۱ سال درخواهيد يافت که چه ميزان جذابيت هاي فرهنگي، هنري، تاريخي و طبيعي در همين شهر تهران وجود داشت که شما به عنوان شهروند تهران،‌از ان بي خبر بوديد! مثلا کجا؟

11-w600-h600

(تصوير اشيا موزه جواهرات سلطنتي ايران در خيابان فردوسي تهران)

  • مثلا موزه جواهرات ملي ايران در خيابان فردوسي که يکي از برترين موزه هاي جواهرات دنيا محسوب مي شود.
  • مثلا موزه ملي ملک که بيش از ۳ هزار سکه تاريخي و باستاني در آن نگهداري مي شود.
  • مثلا گشت زدن در کنار درياچه خليج فارس در غرب تهران که بزرگ ترين درياچه مصنوعي خاورميانه است.
  • مثلا بازديد از موزه هنرهاي معاصر در خيابان کارگر شمالي تهران و تماشاي تابلوهاي هنري نفيس ان که ارزشي بالغ بر ۲ ميليارد دلار دارد.
  • مثلا گشت زدن در خانه هاي تاريخي تهران مانند عمارت مسعوديه در بهارستان يا موزه سينما در وليعصر شمالي
  • مثلا گشت زدن در بوستان هاي بزرگ و زيباي جديد پايتخت مانند بوستان جوانمردان و بوستان نهج البلاغه شهرک غرب.
  • مثلا گشت زدن در شهر کتاب هاي چند طبقه شهرداري تهران در سراسر شهر.
  • مثلا ديدار با هنرمندان جوان در عرصه هاي مجسمه سازي و نقاشي و خطاطي و صنايع دستي در گالري هاي تهران.
  • مثلا قرار گذاشتن با دوستان براي ۲ ساعت مطالعه مشترک در محل کتابخانه ملي تهران

منبع : روزياتو

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها