City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

گشت و گذار در مرموزترين شهر ايران (1395/06/19)

امروز مي خواهيم به يکي از جالب ترين مقصد هاي گردشگري خاورميانه برويم؛ جايي که روزگاري، شهري آباد با مردماني صنعتگر بوده است و امروزه، تلي از خاکستر از آن باقي مانده است. جايي که شهر سوخته نام دارد و در ۵۶ کيلومتري زابل در استان سيستان و بلوچستان هست و بهشت باستان شناسان نام دارد. در اين گزارش جالب با ما همراه باشيد.
گشت و گذار در مرموزترين شهر ايران

به گزارش بزنيم بيرون ، ين جا ايران است، يکي از مقصد هاي گردشگري هميشگي آسيا و جهان و اين جا زابل در استان سيستان و بلوچستان. استاني که استان شگفت انگيز ايران است و براي خيلي ها ناشناخته، اما بهشت باستان شناسان جهان به شمار مي رود. . . . . .

اين جا شهر سوخته است. . . مرموز ترين شهر ايران و يادگاري از ده ها هزار سال پيش.

اين جا شهر سوخته است . . . پيشرفته ترين شهر تاريخ که متعلق به سرزمين ايران است.

اين جا شهر سوخته است . . . شهري که نخستين انيميشن جهان و بازي تخته نرد در آن جا کشف شد.

بخشي از تاريخ پر افتخار ايران زمين را مي توان در پنجاه و شش کيلومتري زابل در استان سيستان و بلوچستان جستجو کرد . جايي که شهر سوخته نام دارد و بقاياي تمدن جيرفت در آن جا با شما سخن مي گويد. اگر قصد داريد بقاياي شهري با قدمت چند هزار سال پيش را از نزديک ببينيد، به شما توصيه مي کنيم جاي خيلي دور نرويد. نياز نيست به رم و يونان سفر کنيد.

کافيست به زابل رفته و شهر سوخته را حس کنيد. شهر سوخته را مردي چون سيد منصور سيد سجادي که ۴۰ سال در ان مشغول به مطالعه بوده است به خوبي مي شناسد. اخيرا خبر دار شديم که نخستين آزمايشگاه پيشرفته زيست باستان شناسي کشور در شهر سوخته به بهره برداري رسيده است تا اکتشافات مرموز ترين شهر جهان با لوازم پيشرفته به خوبي شناسايي شود. دکتر زهره شيرازي، محقق ايراني دانش آموخته دانشگاه سوربن پاريس مسئوليت اين آزمايشگاه را بر عهده دارد. شهري که گور هاي راز آلود دارد. اکنون در برخي از سايت هاي باستان شناسي فضاي مجازي، به طور گسترده درباره اين شهر راز آلود سخن گفته شده است.

2-w900-h600

شهري مرموز بر روي آبرفت هاي رودخانه هيرمند و در حاشيه جاده زابل زاهدان در شرق ايران، بهشتي هست فراموش نشدني. اما بهشت کساني که قدر زر مي شناسند و قدر گوهر. شهر سوخته، به زعم باستان شناسان، بهترين نقطه جهان براي اکتشافات باستان شناسياست.

3-w900-h600

بعضي ها اين شهر را پيشرفته ترين شهري که بشر ايجاد کرده بود مي دانند و قدمتش را به بيش از سي هزار سال پيش برآورد مي کنند.

4-w900-h600

(اين تصوير قديمي ترين تخته بازي هست که بشر چند هزار سال پيش ساخته و در شهر سوخته کشف شد)

اين شهر، اکنون ميراث جهاني يونسکو هست و به عنوان هفدهمين اثر ايران در فهرست جهاني به ثبت رسيد و افتخار بزرگ ديگري از تمدن ايران زمين در پهنه گيتي ثبت شد. اطلاعات مصور و کاملي درباره شيوه ثبت جهاني شهر سوخته را در اينجا مشاهده کنيد.

5-w900-h600

(تصوير لوح پر افتخار ثبت جهاني شهر سوخته ايرانيان در فهرست ميراث جهاني يونسکو در سال ۲۰۱۴ ميلادي)

شهر سوخته، قريب به سيصد هکتار مساحت دارد و بقاياي به جا مانده از آن نشان مي دهد که يک سوم مساحت آن را منطقه مسکوني تشکيل مي داده است.

6-w900-h600

(تصوير سفال اکتشاف شده در کاوش هاي باستان شناسي در شهر سوخته زابل. اشکال منظمي که در اين سفال با قدمت چند هزار سال پيش مشاهده مي کنيم، ما را با نخستين انيميشن تاريخ آشنا مي کند)

باستان شناسان هنگام کاوش در گوري ۵ هزار ساله، جامي را پيدا کردند که نقش يک بز همراه با يک درخت روي آن ديده مي شود. آن ها پس از بررسي اين شي دريافتند نقش موجود بر آن برخلاف ديگر آثار به دست آمده از محوطه‌هاي تاريخي شهر سوخته، تکراري هدفمند دارد، به گونه‌اي که حرکت بز به سوي درخت را نشان مي دهد. هنرمندي که جام سفالين را بوم نقاشي خود قرار داده، توانسته‌ است در ۵ حرکت، بزي را طراحي كند كه به سمت درخت حركتو از برگ آن تغذيه مي کند.

7-w900-h600

باستان‌شناسان با نزديک كردن اين تصاوير به يكديگر موفق شدند نمونه‌اي ازيك تصوير متحرك را در قالب يك فيلم ۲۰ ثانيه‌اي به دست آورند.
سرپرست تيم كاوش در شهر سوخته درباره كشف اخير خود گفت: «حركت بز به سوي درخت و تغذيه او از برگ درختان در ۵ حركت مصور شده است. در اين تصاوير نه تنها بز به سمت درخت حركت مي‌كند، بلكه جهش وي و پريدن بز روي برگ درختان كاملا ديده مي‌شود.»
به گفته اين باستان‌شناس، بز از جمله حيواناتي است كه در رسيدن به ارتفاعات تبحر داشته و مي‌تواند با يك حركت جهشي به سمت بالا حركت كند. هنرمندنقاش شهر سوخته‌اي، با دقت و زبردستي موفق به تصوير كردن جهش اين بزشده است.
از اين جام براي نوشيدن استفاده مي‌شده است. ارتفاع اين جام ۱۰ سانتي‌متر است و روي يك پايه استوار شده است

يافته هاي باستان شناسي نشان داده است که اين شهر با وجود اين که اکنون به تلي از خاکتسر تبديل شده است، در دوران باستان، منطقه اي سبز با پوشش گياهي متنوع، درختان بيد و مجنون و افرا بود که البته درياچه پر آب هامون در سه هزار سال پيش از ميلاد، در آباداني و رشد اين شهر تاثير گذار بوده است.

8-w900-h600

(تابلويي که نشان از وضعيت طراحي و مهندسي و خانه سازي در شهر سوخته در ۵ هزار سال پيش مي دهد)

 

يکي شگفت‌انگيزترين يافته‌‌هاي اين شهر، کشف نشانه‌هاي از کهن‌ترين جراحي مغز درشهر سوخته است. جمجمه‌اي از دختر دوازده يا سيزده ساله که در ۴۸۰۰ سالپيش، پزشکان آن ديار براي درمان بيماري هيدروسفالي (جمع شدن مايع درجمجمه) بخشي از استخوان جمجمه او را برداشته و جراحي کردند که مدت‌ها بعد از اين عمل زنده مانده است.

9-w900-h600

اسكلت كامل پيدا شده از يك دختر ۱۴ ساله كه مورد جراحي مغز قرار گرقته است…چهره اين دختر توسط اندام شناسان باستان شناس در تصوير فوق باز سازي شده است.
10-w900-h600

بررسي هاي باستان شناسي نشان مي دهد که آب راه هاي بسياري به اين شهر سرازير مي شده است و به اين خاطر، مي توان ادعا کرد که صنعت کشاورزي در اين شهر تاريخي و قديمي، رونق خاصي داشته و بخشي از زندگي مردمان آن شهر را تشکيل مي داد.

11-w900-h600

(تصوير يکي از آثار اکتشاف شده در شهر سوخته که مربوط به ظرف خمير گير در دار زيباي سفالي هست که قدمتش به بيش از ۵ هزار سال پيش باز مي گردد)

شگفتي هاي باستان شناسي در شهر سوخته فراوان است و به قول يکي از فعالان باستان شناسي ايران، تا کنون فقط ۵ درصد ظرفيت هاي اين شهر مرموز، شناسايي شده است. شهري که حلقه اتصال شرق به غرب در زمان هاي خيلي دور بوده است.

طبق بررسي ها باستان شناسي، که در دو دهه اخير صورت گرفته است، صدها گور در اين شهر کشف شد که نشان داد برخي از مردم شهر با لباس و پارچه کفتي دفن مي شدند. از نکات جالب کشف شده در گور هاي شهر سوخته، وجود اشيا سفالي در کليه گور هاي اکتشاف شده است که اين موضوع، شيوه و فرهنگ خاص مردمان شهر سوخته در دفن امواتشان را بر ملا مي کند.

12-w900-h600

(تصوير ظروف سفالي کشف شده در شهر سوخته که در گورستان هاي اين شهر کشف شده است)

در جريان کاوش ها در شهر سوخته زابل، علاوه بر لوازم سفالي، زيورآلاتي هم کشف شد که نشان از ذوق هنري و ظرفيت هاي صنعتي مردمان آن روز گار دارد. مهره ها و گردن بند هايي از لاجورد و طلا که در برخي از گور ها به دست آمد، اوج هنر و ظرافت هنرمندان شهر سوخته را به رخ مردمان روزگار ما مي کشاند. جاي که صفحات طلايي بسيار نازک به قطر کم تر از ۱ ميلييمتر تبديل به استوانه اي لوله اي شکل شده و بين استوانه هاي طلا، مهره ها لاجورد قرار مي دادند.

13-w900-h600

(نمونه اي از گردن بند هاي رنگارنگ کشف شده در شهر سوخته)

صنعت نساجي در شهر سوخته بسيار رونق داشته است. تا کنون ۱۲ نوع باف پارچه يکرنگ و چند رنگ و قلاب ماهيگيري در شهر سوخته کشف شده است. اشيا حصيري کشف شده از اين شهر باستاني و مرموز معين مي کند که مردمان آن روزگار، حصير بافي را به نيکي مي دانستند.

14-w900-h600

(تصوير ساختار گورستان شهر سوخته که يکي از مناطق ۵ گانه شهر به حساب مي آمده است)

اکتشافات باستان شناسي و مطالعات تاريخي در شهر سوخته همگي بر اين اصل مهم تاکيد مي کنند که شهر سوخته به واسطه شبکه آبرساني و فاضلاب مطالعه شده قوي و سازمان دهي اجتماعي که بر اساس ۵ منطقه شهري صورت گرفته است، يکي از پيشرفته ترين شهر هاي عصر خود به شمار مي رفت. خانه هايي با ساختار مشخص و راه هاي دسترسي مهندسي شده در شهر سوخته، يادآور شبکه فاضلاب در تخت جمشيد است که نشان مي دهد قدرت مهندسي ايرانيان، فقط به دوران هخامنشيان باز نمي گردد .

15-w900-h600

(مهر کشف شده در شهر سوخته از گل که قدمتش به بيش از ۵ هزار سال پيش باز مي گردد)

16-w900-h600

((يکي ديگر از مهر هاي کشف شده در شهر سوخته از گل که قدمتش به بيش از ۵ هزار سال پيش باز مي گردد)

اين شهر از نادرترين شهرهاي باستاني است که در آن، زنان عهده دار امور مالي خانواده‌شان بوده‌اند.

بررسي هاي دانشمندان ايتاليايي در شهر سوخته نشان داد که به صورت دقيق شهر سوخته در فاصله بين ۲۹۰۰ تا ۱۹۰۰ سال پيش از ميلاد داير بوده است  هزارسال، نسبت به قدمت بشر، چيز فوق‌العاده‌اي نيست، ولي آنچه که بنظر ما فوق‌العاده مي‌آيد اين است که در عرض مدت هزارسال مردم اين ناحيه موفق شده‌اند شهر بزرگ و آبادي به وجود آورند که مردم آن به انواع صنايع دستي پرداخته و حکومت منظمي تشکيل داده بودند و پيرو مذهب واحدي شده روابط تجارتي و فرهنگي گسترده‌اي با نواحي مجاور خود ترتيب داده بودند.

17-w900-h600

(تصوير نخستين چشم مصنوعي جهان که در شهر سوخته کشف شد)

18-w900-h600

براي نخستين بار در شهر سوخته يك چشم مصنوعي متعلق به ۴۸۰۰ سال پيش كشف شد. اين چشم مصنوعي متعلق به زني ۲۵ تا ۳۰ساله بوده که در يکي از گور هاي شهر سوخته مدفون شده بوده است.

19-w900-h600

(بازتاب کشف نخستين چشم مصنوعي تاريخ بر روي بدن کشف شده زني در شهر سوخته در رسانه هاي ايتاليا)

چشم مصنوعي يافت شده در چشم چپ او کار گذاشته شده و با وجود گذشت زمان نزديک به ۴۵۰۰ سال از ساخته شدن آن هنوز سالم است.جنس اين چشم مصنوعي يافت شده هنوز بطور کامل مشخص نشده است اما به نظر مي رسد در ساخت آن از قير طبيعي مخلوط به نوعي چربي جانوري استفاده شده است.در روي اين چشم مصنوعي ريزترين مويرگ‌هاي داخل چشم توسط مفتول‌‌هاي طلايي به قطر كمتر از نيم ميلي‌متري طراحي شده‌اند. مردمك اين چشم در وسط طراحي شده و تعدادي خطوط موازي كه تقريباً يك لوزي را تشكيل مي‌دهند در پيرامون مردمك ديده مي‌شود

نکته قابل توجه از نظر روشن شدن تاريخ سرزمين ايران اين است که آثار مکشوف در «شهرسوخته» نشان مي‌دهد که مردم اين ناحيه در اوايل استقرارشان، يعني درحدود ۲۹۰۰ سال پيش ازميلاد مسيح روابط بسيار نزديک با مردم ترکمنستان داشته‌اند و در اواخر دوران وجودشان، يعني پيش از ۱۹۰۰ سال پيش ازميلاد با مردم ساکن در دره پنجاب رابطه بسيار نزديک پيدا مي‌کنند.

تنها لوح نوشته دوران آغاز ايلامي در شهر سوخته کشف شد که نشان از ارتباطات تجاري و کنترل اقتصادي منطقه از سوي جامعه آن عصر داشت. براي انجام تحقيقات بيشتر، دانشمندان ايتاليايي با باستان‌شناسان شوروي که در ترکمنستان مشغول کاوش بودند تماس گرفتند. تحقيقات دقيق باستان‌شناسان شوروي رابطة مردم شهرسوخته با مردم ترکمنستان دراوايل هزارة سوم پيش از ميلاد را تأييد نمود.

20-w900-h600

(تصوير چندين سفال اکتشاف شده در شهر سوخته با قدمت ۵ هزار سال در سال ۱۳۹۳)

تحقيقات باستان‌شناسان نيز نشان داده‌است که تعداد زيادي از ساکنان شهرسوخته به کارهايي اشتغال داشته‌اند که مربوط به قوت و غذا نبوده‌است. صنعت کوزه‌گري، حصيربافي، سنگ تراشي و تهيه جواهرات و زينت‌آلات از سنگ لاجورد يا فيروزه عده‌اي از صنعتگران شهرسوخته را به خود مشغول مي‌ ساخته‌ است.

دکتر تفضلي در کتاب تقدير يا تدبير مي نويسد:

کشف شدن بازي اي شبيه به تخته نرد امروزي يکي ديگر از شگفتي‌هاي اين شهر است؛ و با توجه به قدمت شهرسوخته مي‌توان گفت که قديمي‌ترين تخته نرد جهان متعلق به اين مردم است. درگورستان شماره ۷۶۱ بازي اي شبيه به تخته نرد امروزي با ۶۰مهره پيدا مي‌شود که قديمي تر و شبيه تر نسبت به بازي سومريان در حدود ۵۰۰۰ هزار سال پيش است.

 

در ادامه نگاهي داريم به آثار کشف شده در مرموز ترين شهر ايران و جهان .

21-w900-h600

(تصوير يکي از آثار کشف شده در شهر سوخته که شبيه سنجاق يا کليد است)

22-w900-h600

(تصوير اسکلت کشف شده در شهر سوخته که در کنار آثار سفالي ديده مي شود)

23-w900-h600

(تصوير آثار ظروف سفالي کشف شده در بهشت باستان شناسان جهان)

24-w900-h600

(مهر کشف شده در شهر سوخته که در موزه ملي ايران نگهداري مي شود)

25-w900-h600

(تصويري از جواهرات اکتشاف شده در شهر سوخته)

26-w900-h600

(نمايي از معماري شهر سوخته در استان سيستان و بلوچستان)


منبع : روزياتو

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها