City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

بازديد از معروف ترين کاخ تهران را از دست ندهيد (1395/06/19)

کاخ نياوران در سال ۹۴ به واسطه پخش سريال معماي شاه که جمعه شب ها از شبکه اول رسانه ملي به خانه هاي ايرانيان مي آمد، بيش از پيش مورد توجه علاقه مندان به بناهاي تاريخي قرار گرفت . کاخ نياوران ،کاخي مجلل است که در ساليان دور محل اقامت تابستاني خاندان پهلوي بود
بازديد از معروف ترين کاخ تهران را از دست ندهيد

به گزارش بزنيم بيرون ،  اين کاخ که امروزه مجموعه فرهنگي و تاريخي پر بيننده اي در شمال شهر تهران هست، فرصتي را براي علاقمندان به تاريخ معاصر ايران فراهم کرده تا در مجموعه اي فرهنگي تفريحي تاريخي بزرگ به تفريح بپردازند. تفريحي که امکان پياده روي در کنار درختان تنومند و فضاي سر سبز زيبا را در اختيار گردشگران داخلي و خارجي قرار داده تا در کنار بازديد از امکانات موزه هاي مختلف کاخ نياوران، گردشگري در فضاي سبز شمال تهران را نيز تجربه کنند.

1-w600-h600

کاخ نياوران در سال هاي اخير، محفل برگزاري نشست هاي تخصصي و حتي کنسرت هاي مختلفي بوده که زمينه آشنا کردن بهتر و بيش تر طيف هاي گوناگوني از مردم را با تاريخ معاصر و فرهنگ و تاريخ ايران زمين سبب شده است.کاخ نياوران از طريق درگاه خود در اينترنت، اطلاع رساني خوبي را دردستور کار قرار داده است .

کاخ موزه فرهنگي و تاريخي نياوران تهران،‌ سال هاست که يکي از مراکز اصلي گردشگري علاقمندان سفر و گردش از ايران و اقصي نقاط جهان است. يکي از موارد جالب توجه درباره کاخ نياوران، حضور فعال زنان کارشناس در سطوح مديريتي اين مجموعه فرهنگي گردشگري در تهران است .

2-w600-h600

کاخ نياوران، بازتاب تاريخ معاصر

يکي از مکان هاي مهم در شکل گيري تاريخ معاصر ايران را بايد کاخ نياوران دانست که در سال هاي نه چندان دور، مکان استقرار خاندان پهلوي اول و دوم بود. بازيگران عصر پهلوي اول و دوم ، بخشي از تاريخ معاصر ايران زمين را در کاخ نياوران و محدوده اطراف آن رقم زدند و طراحي و معماري خاص کاخ نياوران، زمينه اي براي بروز رويدادهاي زيادي در فضاي سياسي و اجتماعي کشور شد.

تا کنون ده ها فيلم و سريال و مستند در کاخ نياوران فيلم برداري و اجرا شده است و تقريبا حتي کساني که يک بار هم از اين مجموعه شمال شهر تهران ديدن نکرده اند، با لوکيشن هاي مختلف اين کاخ و فضاي سر سبز اطرافش آشنايي دارند. کاخي که امروزه بخش هايي از آن در اختيار تشريفات رياست جمهوري قرار دارد. اگر سري به مجموعه فرهنگي تاريخي نياوران بزنيد، در واقع با يک ساختمان مربوط به يک کاخ مواجه نيستند و بايد ساعت ها براي بازديد از موزه ها و عمارت هاي آن وقت بگذاريد. البته اگر هم خسته شديد، از کافي شاپ و خودرو هاي قديمي که شما را به بخش هاي مختلف کاخ مي برند، استفاده کنيد. کافه ني آوران در کاخ نياوران، مکان زيبايي براي خوردن و آشاميدن در داخل کاخ نياوران است.

3-w600-h600

کاخ نياوران از جذابيت هاي طبيعي و تاريخي فراواني برخوردار است . بناهاي اين مجموعه متعلق به دوره هاي قاجار و پهلوي است. ابتدا شاهان قاجار اين مکان خوش آب و هوا را جهت اقامت ييلاقي خويش برگزيدند. فتحعلي شاه قاجار براي تفريحات تابستاني خود دستور مي دهد تا در منطقه اي خوش آب و هوا خارج از شهر تهران که وسعتي بسيار کمتر از امروز داشت باغي مصفا بسازند.

در کنار روستايي که «گُرده وي» يا «گُرده به» خوانده مي شد و در نياوران امروز قرار داشت به جاي ني زاري که در همسايگي روستا واقع بود باغ را ساختند. باغ ييلاقي فتح علي شاه که در جاي ني زار ايجاد شد را «ني آوران» ناميدند که بعدا به نام «نياوران» مشهور شد. محمد شاه نيز در همين باغ بناي کوچک و ساده اي بنا کرد و به دنبال او ناصرالدين شاه« کاخ صاحبقرانيه» را در اين باغ ساخت.

آخرين بنايي که در دوران قاجار در اين باغ ساخته شد مشهور به کوشک احمدشاهي است. در زمان حکومت پهلوي دوم، برخي از بناهاي کوچک اين باغ تخريب شد و کاخ نياوران با سبکي مدرن جهت سکونت وي و خانواده اش ساخته شد.

اکنون محوطه کاخ شامل کاخ اختصاصي نياوران و موزه پارچه و لباس هاي سلطنتي، کاخ صاحبقرانيه و موزه حوضخانه، کوشک احمدشاهي، موزه جهان نما، کتابخانه اختصاصي، موزه خودروهاي اختصاصي کاخ نياوران، باغ کتيبه ها و گلخانه هاست.

 

گشتي اينترنتي در سايت کاخ نياوران

4-w600-h600

پرتال کاخ نياوران در نشاني niavaranmu.ir قرار دارد. سايت کاخ نياوران داراي ۶ بخش اصلي است که هر قسمت از زير بخش هاي متنوع ديگري نيز تشکيل شده است. بخش هايي هم چون معرفي مجموعه، گالري عکس، اخبار، گزارش تصويري، مقالات و تماس با ما، از بخش هاي اصلي پرتال به شمار مي روند.


منبع : روزياتو

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها