City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

با پاسپورت ايراني به کدام کشورها بدون ويزا برويم؟ (1395/06/19)

سفر بدون اخذ رواديد از کشور مقصد در مبدا، همواره يکي از بهترين راهکار ها براي توسعه گردشگري در سراسر جهان بوده است. وقتي گردشگران براي سفر به کشور مورد نظر، نياز به طي کردن فرآيند هاي اداري و طولاني اخذ رواديد کشور مقصد در مبدا نباشند، در واقع اشتياق بيش تري براي سفر از خود نشان مي دهند.
با پاسپورت ايراني به کدام کشورها بدون ويزا برويم؟

به گزارش بزنيم بيرون ، فرآيند لغو رواديد در دنيا، سابقه مهمي در تاريخ سياسي معاصر دنيا دارد. پيمان شنگن يکي از مهم ترين معاهدات بين المللي قرن بيستم بود که در دهه هشتاد ميلادي، زمينه را براي تسهيل روابط فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و گردشگري صدها ميليون نفر از شهروندان اتحاديه اروپا فراهم کرد. اکنون ۲۵ کشور عضو پيمان شنگن هستند و بسياري از شهروندان اتحاديه اروپا، براي سفر به اين کشور ها،‌ نيازي به اخذ رواديد ندارند. در واقع با داشتن ويزاي Type C شنگن،‌ مي توان تا ۹۰ روز در مرز هاي اين کشور ها به سياحت پرداخت و با مشکلي مواجه نشد.

صدور سيستم شنگن در قاره سبز، زمينه هجوم گردشگران به اين قاره را ظرف ۳۵ سال اخير به دنبال داشته است که بستر خوبي براي گسترش گردشگري و روابط مليت هاي مختلف اين جامعه اروپايي با ديگر ملل جهان شد. از سيستم شنگن، بعد ها برخي از کشور ها براي لغو رواديد منطقه اي استفاده کردند که پيمان شانگام بين ايران و سوريه و لبنان از آن جمله است.

ايران، اکنون با  الگو برداري از اين سيستم هاي صدور رواديد مي کوشد، صنعت گردشگري خود را که در افق ۱۴۰۴، به دنبال جذب ۲۰ ميليون گردشگري و ۲۵ ميليارد دلار درآمد ارزي است، توسعه دهد. راه اندازي سيستم ويزاي فرودگاهي (visa on arrival) مي کوشد تا سفر اتباع بيش از ۱۹۰ کشور جهان به ايران تسهيل شود. اما در مقابل، کشور هاي زيادي در دنيا، سيستم لغو رواديد را براي سفر هموطنان مان در دستور کار ندارند.

مقصد هاي غير محبوب بي ويزا!

ايران درحال حاضر براي تمام کشورها غير از ۱۰ کشور کلمبيا، سومالي، انگليس، کانادا، آمريکا، بنگلادش، اردن، عراق، افغانستان و پاکستان امکان صدور ويزا در فرودگاه را فراهم کرده است و شما نيز مي توانيد به ده ها کشور جهان با گذرنامه ايراني، بدون رواديد سفر کنيد.

اتباع ايراني مي‌توانند به ۳۶ کشور جهان بدون رواديد يا با گرفتن رواديد فرودگاهي سفر کنند،‌ کشورهايي مانند ارمنستان، کوزوو‌، ترکيه‌، ساموآ،‌ تووالو‌، پالائو،‌ کيپ‌ورد،‌ کومور‌، جيبوتي‌، کنيا،‌ ماداگاسکار‌، موزامبيک،‌ سيشل،‌ تانزانيا‌، توگو،‌ اوگاندا‌، بوليو‌ي، دومينيکا‌، اکوادور‌، گويان‌، هائيتي‌، نيکاراگوئه‌، ونزوئلا، کردستان عراق‌، لائوس‌، ماکائو‌، مالديو‌، مالزي، نپال‌، سريلانکا،‌ تيمور شرقي،‌ سوريه و لبنان. اردن، آذربايجان و گرجستان.

اگر چه لغو رواديد بين ايران و کشورهايي از جمله آذربايجان و گرجستان با فراز و نشيب هايي همراه شده است، اما به نظر مي رسد سيل گردشگران گرجي و آذري به ايران در سال هاي اخير و هم چنين اشتياق سفر ايرانيان به گرچستان و تورهاي گسترده ان در اين چند وقته، نشان دهنده تسهيل شدن فرآيند صدور رواديد براي اعزام گردشگر ايراني باشد.

3-w900-h600

از جمله کشور هاي سي و شش گانه فوق الذکر، اکثر کشور ها، به واسطه فاصله زياد و ناشناس بودن براي فعالان گردشگري کشور مان، عملا مقاصد جذابي نيستند. حتتي نام برخي را هم چون گويان و سيشيل و ساموا و لائوس تا حالا نشنيديم چه برسد که بخواهيم دربرنامه سفر آينده قرار دهيم. به نظر مي رسد، در واقع براي ايرانيان، تنها ۸ کشور است که فرآيند لغو رواديد، فرآيندي ارزشمندي براي تسهيل  و تسريع سفر آن ها به خارج از مرز ها باشد و ما بقي، بودن يا نبودنش خيلي توفيري ندارد.

داستان مالزي، اندونزي و کشورهاي اکو

ويزاي مالزي که قبلا تا ۳ ماه براي ايرانيان لغو بود، اکنون به ۱۴ روز کاهش يافته است. اندونزي نيز در مقطعي رواديدش را به‌صورت فرودگاهي براي ايراني‌ها صادر مي‌کرد که اکنون به‌خاطر فشارهاي دولت استراليا به‌دليل گسترش مهاجرت غيرقانوني به اين کشور از طريق اندونزي‌، دولت اين کشور هم تقريبا از سال گذشته، صدور ويزاي فرودگاهي را براي ايراني‌ها حذف کرد و اکنون اين رواديد را از طريق سفارتخانه‌اش صادر مي‌کند. البته دريافت رواديد اندونزي در تهران، در مقياسه با فرآيند صدور رواديد کشورهاي شنگن، سخت نيست.

پيشنهاد ديگري هم که بارها مطرح شده، لغو رواديد با کشورهاي عضو «اکو» است که اکنون يکي از پيشنهادهاي جدي براي لغو رواديد در مرحله‌ي نخست به‌شمار مي‌آيد. کشورهاي اکو شامل افغانستان، جمهوري آذربايجان، قزاقستان‌، ترکمنستان‌، قرقيزستان‌، ازبکستان،‌ تاجيکستان‌، پاکستان و ترکيه هستند که البته در ميان آن ‌ها کشورهاي خاصي مانند افغانستان و پاکستان ديده مي ‌شوند که ارگان‌هاي امنيتي ايران براي لغو رواديد با آن‌ ها به‌دليل شرايط امنيتي‌شان، حرف‌ هايي دارند.

مقصد هاي محبوب بي ويزا نيازمنديم!

4-w900-h600

اگر چه از نظر ايرانيان، هنوز کشور هاي هدف مهمي در دنيا هستند که براي سفر به آن جا علاقه زيادي دارند، اما به واسطه معضل ويزا و احتمال reject شدن و صرف هزينه هاي ميليوني، عطايش را به لقايش بخشيده اند: مانند ژاپن، کره، نيوزلند و استراليا و حتي کانادا.

ترکيه، هم چنان يکي از اولويت هاي سفر ايرانيان به خارج از کشور است. اين کشور با ۸۹ کشور دنيا، سيستم لغو رواديد را مدتهاست که در دستور کار داشته و همين فعاليت سياسي، بستر را براي ده ها ميليارد دلار درامد ارزي جهت توسعه گردشگري اين کشور فراهم کرده است. ترکيه اکنون سالانه چند ميليارد دلار از سفر يک هفته اي ايرانيان به شهر هاي مختلفش، کسب در آمد دارد اما شاهد حضور گسترده ترک ها در ايران نيستيم.

پس از ترکيه، مالزي، ارمنستان و لبنان، از جمله کشورهاي مقصد پر مخاطب ايرانيان براي سفر هاي کوتاه در کشورهاي بدون نياز به اخذ رواديد است. اين مقصد هاي محبوب سبب شده تا برخي از هموطنان نسبت به خريد خانه و تحصيل در آن جا نيز اقدام کنند.


منبع : روزياتو

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها