City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

بسته پيشنهادي براي غارنوردي يک روزه اطراف تهران (1395/06/19)

بسياري از گردشگران داخلي و بين المللي، خبر از دنياي گردشگري زير زميني پايتخت ندارند. غار هاي ايران به خصوص غار هاي تهران، يکي از فرصت هاي گردشگري شهري هستند . در ادامه با ليستي از غارهاي خوب تهران براي غارگردي يک روزه اطراف شهر همراه شما هستيم.
بسته پيشنهادي براي غارنوردي يک روزه اطراف تهران

به گزارش بزنيم بيرون ، صدها غار در ايران وجود دارد که برخي از آن ها، بيش از ۷۰ ميليون سال قدمت دارد. غار چال نخخير که بين دليجان و نراق در استان اصفهان قرار دارد، يکي از غار هاي زيبا و شگف انگيز ايران و جهان به شمار مي رود که اخيرا کشف شده است. دنياي گردشگري زير زميني ايران، آن قدر وسيع و جالب و وصف ناشدني هست که مي توان سر فصل جداگانه اي براي آن در عرصه صنعت گردشگري داخلي براي آن ترتيب داد. دنياي گردشگري زير زميني ايران، در دنيا بي نظير است و اين فرصت گران بهايي در اختيار گردشگران داخلي و بين المللي است.

در اين نوشتار، نگاهي داريم به غار هاي زيباي استان تهران.

غار رودافشان

2-w900-h600

به عقيده غار نوردان و غار شناسان، تهران اگر چه از نظير موزه ها و کاخ ها و ظرفيت هاي طبيعي گردشگري، امکانات فراواني دارد، اما از نظر تنوع ظرفيت هاي غارنوردي، استاني فقير محسوب مي شود. در داخل تهران غاري نداريم و براي غار نوردي بايد به اظراف تهران رفت. خوشبختانه مي توان با نيم ساعت رانندگي به مکان هاي خوش آب و هواي اطراف تهران رسيد که هم از دود و دم شهري خبري نيست و هم طبيعتي زيبا و آرام را در برابر ديدگان هر بيننده اي قرار مي دهد. اگر شما مايل به غار نوردي در اطراف استان تهران باشيد، غار يخ مراد که نزديک جاده چالوس هست، يکي از گزينه هاست. البته اگر به سمت استان قم هم برويد، غار کهک انتخاب خوبي خواهد بود.

3-w900-h600

(تصوير زيباي غار رود افشان)

غار گل زرد در جاده هراز و هم چنين رود افشان در منطقه فيروزکوه که در شرق تهران قرار دارد،‌ از ديگر انتخاب هايي هست که خواهيد داشت.

 

4-w900-h600

(تصويري از دهانه زيباي غار رود افشان)

يکي از غار هاي اطراف تهران، که در واقع نزديک ترين غار به استان تهران محسوب مي شود، غار رود افشان است. اين غار، در چهل کيلومتري منطقه فيروزکوه و در مسير جاده اي قرار دارد که به سيد آباد معروف هست. روستاي رود افشان، يکي از روستا هاي زيباي اطراف تهران هست که غاري دارد و به همين نام شهرت دارد. خوشبختانه، اين غار هم چنان دست نخورده باقيست و ما شاهد زباله هايي که مردم در ديگر غار هاي کشور رها مي کنند، هنوز در اين غار نزديک شهر ۱۰ ميليون نفري تهران نيستيم. غار رود افشان، يکي از مشکلاتي که دارد آن هست که براي رسيدن به آن بايد از کوهي مرتفع بالا رفت و به همين خاطر، افرادي که علاقمند به ديدن غار هستند، اکيپي و گروهي براي بازديد از غار اقدام مي کنند.

 

5-w900-h600

(تصوير دهانه زيباي غار رود افشان)

به هر حال، غار رود افشان يکي از زيبا ترين غار هاي کشور هست و در سال ۱۳۸۴ به عنوان ميراث طبيعي ايران ثبت رسمي شد. بنا به گفته خبرگزاري مهر، اين غار دهانه بزرگ و تالار هاي وسيعي که دارد، غار نوردي را در آن اسان مي کند. بخش هايي از اين غار هم چنان پر از آب است. دهانه وسيع غار، يکي از شگفتي هاي اين غار زيبا به شمار مي رود. چرا که خيلي از غار هاي کشور، دهانه کوچک و بعضا کم تر از ۱ متر دارند. غاري گه به گفته بازديد کننده گانش، تاريکي شگفت انگيزي در ان حاکم هست. هيچ نوري در اين غار ديده نمي شود و به همين خاطر، موجود زنده اي در غار ديده نمي شود. جز برخي از خفاش هايي که هميشه در ان حضور دارند. هيچ روزنه اي از نور در اين غار وجود ندارد.

 

6-w900-h600

(تصوير غار زيباي رود افشان)

طبقه گفته هاي غار نوردان، دهليزي نيز در اين غار وجود دارد که توسط گردشگران به معبد آناهيتا معروف شده، اين دهليز در ابتداي مسير قرار گرفته و حوض آب و ستوني ميان آن وجود دارد و به همين سبب معبد آناهيتا (الهه آب) نام گرفته است.غار رودافشان از نوع غارهاي مرطوب با پوشش گياهي خزه مي باشد که پيشروي تا عمق ۳۰۰ يا ۴۰۰ متري آن با تجهيزات کم غار نوردي امکان پذير است.

7-w900-h600

(تايلوي ميراث فرهنگي و منابع طبيعي استان تهران در نزديک غار رود افشان فيروزکوه)

مسير اين غار در اثر فرسايش آب و املاح موجود در آن در زماني که آب به طور کامل در جريان بوده، ايجاد شده است. در برخي قسمت هاي مسير براي سهولت رفت و آمد نردبان هاي فلزي قرار داده اند چون در برخي از مسيرها، سنگ ها به واسطه رطوبت موجود، ليز و صاف است و برخي ديگر چنان سخت است که جاي پاي مناسبي براي ايستادن و نشستن روي سنگ ها و ديدن سقف سنگي و دهليزهاي متعدد آن است.

کارشناسان زمان تشکيل غار را به دوران سوم و دوره پالئوسن نسبت مي‌دهند.  مسير راهپيمايي در غار حدود ۸۰۰ متر است. غار نوردي در اين غار کمي سخت است و بايد از مسيرهاي سختي عبور کنيد. بعلاوه اينکه براي حرکت در غار حتماً نياز به چراغ قوه قوي داريد. نماي دهانه غار از داخل در برخي قسمت‌هاي مسير براي سهولت رفت‌وآمد نردبان‌هاي فلزي قرار داده شده است.

غار بورنيک

يکي از غار هاي زيباي اطراف تهران است. اين غار در صد کيلوکتري شرق تهران و در ۱۲ کيلومتري جنوب غربي شهر فيروزگوه قرار دارد. غاري که در جاده دماوند فيروزکوه واقع شده است، بورنيک نام دارد. بور يا همان بار، در کنار نيک قرار گرفته و معني و مفهوم جاي نيک را در ذهن متبادر مي کند.

8-w900-h600

بورنيک يعني جاي خوب. بلندي غار شش متر و طول و عرض آن به ترتيب ۱۰ و ۱۵ متر هست. دهانه غار از ديد نهان هست و به همين خاطر محل امني براي سکونت در مواقع خطر و زندگي در دوره غار نشيني انسان بوده است. غار هوايي بسيار خنک دارد که شايد در گرماي ۴۰ درجه بالاي صفر منطقه، به کم تر از ۱۰ درجه برسد. گشتي در دنياي زير زميني زيباي غار بورنيک را به گردشگران تهراني توصيه مي کنيم.

از غار بورنيک و رود افشان که بگذريم، نوبت غار بيوک آغا مي شود.

غار بيوک آقا

غار بيوک آقا بر خلاف همه غار ها ، طبيعي نيست و بشر ايجاد کرده است. غاري که براي افرادي که به سمت جاده کن و سلقون مي روند، انتخاب خوبي مخصوصا در فصل تابستان هست.

9-w900-h600

اگر از امام زاده داود و جاده دده سنگان بگذريد، با چند ساعت پياده روي به غار بيوک آغا مي رسيم. غار بيوک آغار، غاري طبيعي نيست و افراد مختلف آن را با لوازم مختلف در دل کوه ايجاد کردند و بيش تر شبيه پناهگااه است.

غار گل زرد

10-w900-h600

يکي ديگر از ظرفيت هاي گردشگري طبيعي تهران، غاري معروف به غار زرد هست. غاري که در منطقه خوش آب و هواي پلور با چشمه هاي پر آب قرار دارد و در منطقه منظريه واقع شده است. اگر حدود شصت کيلومتر از تهران به سمت جاده هراز رانندگي کنيم، به اين غار مي رسيم. غاري پايين گردنه امام زاده هاشم و قبل از راهدارخانه منظريه، يکي از ظرفيت هاي گردشگري زير زميني اطراف پايتخت را مشاهده مي کنيم. دهانه تنگ غار سبب مي شود که فقط افراد با سينه خيز بتوانند از ان عبور کنند.

11-w900-h600

غار بسيار زيباست و با وجود حوضچه هاي كوچك و بزرگ (كه بعضا تا ۴ متر عمق دارند) و جويبارهاي زير زميني و سازندهاي آهكي بسيار متنوع، فضايي دلفريب و رويايي ايجاد كرده است.رفت و برگشت تا انتهاي غار حدود ۳ ساعت طول مي كشد.

غار بزج

12-w900-h600

اسمي عجيب براي غاري عجيب. غار بزج در نزديکي طالقان قرار دارد. طالقان يکي از مناطق خيلي خوش آب و هوا به خصوص در فصل بهار و تابستان هست. غار کلا ۲۵ متر هست و بيش تر محلي براي استراحت رهگذارن منطقه هست. اگر به غاز بزج رفتيد، از اهالي سوال کنيد و از غار کله سنگ هم ديدار کنيد.اين غاردر کوه هاي طالقان داخل کوهي به همين نام نزديک روستاهاي «سوهان» و «آرتون» واقع است. دهانه غار تنگ است و درون آن منابع آب هاي زيرزميني ديده مي شود.

13-w900-h600

طول غار ۸۵ متر است و از سنگ چين هاي دستي درون غار استنباط مي شود که اين غار در ادوار پيش از تاريخ مورد استفاده انسان ها بوده است.

غار يخ مراد

14-w900-h600

يکي از غار هاي معروف هست. اين غار در اطراف روستاي آزاد بر در منطقه گچسر واقع شده و در راه چالوس است. غاري در محدوده استان البرز و از جاذبه هاي طبيعي زيباي اين استان است .  دريچهٔ ورودي اين غار در ارتفاعات کوه‌هاي منطقه واقع شده‌است و مسير غار عموماً شيب دار و رو به پايين مي‌باشد که نهايتاً با رسيدن به اعماق کوه، با چشمه‌هاي يخ زده در کف زمين و استالاکتيتهاي اسفنجي غار مواجه مي‌شويد.

 

15-w900-h600

(تصوير دهانه غار يخ مراد)

ارتفاع اين غار از سطح دريا در حدود ۲۶۴۰ متر مي‌باشد و دهانهٔ اين غار سه متر پهنا و هشت متر ارتفاع دارد. در ماههاي اسفند و فروردين، قنديل‌هاي بسيار زيباي غار در بهترين وضعيت به سر مي‌برند. نکتهٔ قابل توجه اين غار مطبق بودن آن مي‌باشد که در ميان غارهاي ايران کمتر ديده مي‌شود.

16-w900-h600

(تصوير زيبا از قنديل هاي رنگارنگ غار يخ مراد)

در بخشي از غار چهار طبقه با اختلاف ارتفاع بيش از ۳۰ متر ديده مي‌شوند. مجيد کاشيان غار نورد حرفه‌اي باشگاه دماوند و ترسيم کننده نقشه غار در توضيحات اين غار آورده‌است: «در گذشته مردم بومي بر اين باور بوده‌اند که يخ موجود در اعماق غار براي درمان ناباروري زنان خاصيت شفا دهنده دارد. و وجود کهنه‌هاي آويخته (دخيل) به دهانه اصلي و درون غار در گذشته که باعث نام گذاري روستاي مجاور به کهنه ده شده گواه اين ادعا است».

غار يخ مراد مملو از قنديل هاي زيبايي هست که حس خوبي را به غار نوردان مي دهد. تور هاي گردشگري بسياري در تهران، براي بردن طبيعت گردان به دنياي زير زميني اطراف استان تهران در سال هاي اخير فعال بوده اند که از شما نيز دعوت ميکنيم يا به همراه تور هاي رسمي يا با همکاري مشاوران غار نوردي، از اين جاذبه طبيعي بسيار زيباي اطراف تهران در تابستان داغ ۹۵ استفاده کنيد.

غار ها در ايران، به خصوص در اطراف شهر هاي بزرگ نعمتي براي صنعت گردشگري محسوب مي شود. بازديد از غار ها در همه جاي دنيا امکان پذير نيست و برخي از غار هاي ايران، از شگفتي هاي ٖآفرينش است و بعضا در زمره غار هاي زنده دنيا محسوب مي شود. انتظار مي رود گردشگران و طبيعت گردان،، فرهنگ غار نوردي را هم چون فرهنگ موزه گردي و گالري گردي، در کشور و ميان عامه مردم جا بندازند تا گردش در دنياي زير زميني ايران، هم چون دنياي روي زمين، بخشي از فرهنگ عامه علي الخصوص در عرصه گردشگري شود.

جهت کسب اطلاعات درباره ظرفيت هاي گردشگري و ميراث فرهنگي و طبيعي تهران، توصيه مي کنيم اطلاعات لازم را از از بخش غانوردي پرتال بزنيم بيرون دريافت کند.

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها