City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سفري مجازي به باغ هاي جهاني ايران (1395/06/19)

امروز شما را به جهاني ترين باغ هاي ايران زمين مي بريم. جايي که تلفيق معماري و ذوق طبيعت، شکوه وصف ناشدني را به يکي ديگر از جلوه هاي هنر و تاريخ اين سرزمين داده است. ۹ منظومه از باغ هاي ايراني را که در فهرست آثار ميراث جهاني يونسکو ثبت شده اند را با هم مرور مي کنيم.
سفري مجازي به باغ هاي جهاني ايران

به گزارش بزنيم بيرون ، خيلي از گردشگران بين المللي، براي مشاهده باغ هاي ايراني که خوشبختانه در سراسر کشور پراکنده اند، به ايران مي آيند تا جلوه اي از شکوه  فرهنگ و هنر ايرانيان به نظاره بنشينند . باغ هاي ايراني، نمادي از سبک زندگي و رويکرد ايرانيان به معماري و طبيعت و زيباشناسي بوده و است و آن قدر در نزد کارشناسان هنري و فرهنگ شناسان بين المللي از جايگاه رفيعي برخوردار گشته که ۹ منظومه از باغ هاي ايراني در سال  ۲۰۱۱ميلادي به فهرست ميراث جهاني يونسکو راه يافت. باغ هايي در استان فارس، مازندران، اصفهان، کرمان، يزد و خراسان.

ميراث جهاني يونسکو چيست؟

هر ساله، کشور هاي جهان، آثاري از خود را براي ثبت در ميراث جهاني UNESCO به اين سازمان بين المللي که زير نظر سازمان ملل متحد UN اداره مي شود ارسال مي کنند تا در صورت قابليت براي ثبت، مراحل رسمي ثبت آن انجام شود  و تحت حمايت هاي مادي و معنوي بين المللي براي حفظ و نگهداري آثار ملموس و غير  ملموس قرار بگيرد. ايران،  تا کنون موفق شده ۲۱ اثر باستاني و تاريخي خود شامل بيست اثر ميراث فرهنگ يو يک اثر ميراث طبيعي را  در اين فهرست ثبت کند.

ميراث جهاني يونسکو نام عهدنامه‌اي بين‌المللي است که در تاريخ ۱۶ نوامبر ۱۹۷۲ ميلادي به تصويب کنفرانس عمومي يونسکو رسيد. موضوع آن حفظ آثار تاريخي، طبيعي و فرهنگي بشر است که اهميت جهاني دارند و متعلق به تمام انسان‌هاي زمين، فارغ از نژاد، مذهب و مليت خاص، هستند. برپايه اين کنوانسيون کشورهاي عضو يونسکو، مي‌توانند آثار تاريخي، طبيعي و فرهنگي کشور خود را نامزد ثبت به‌عنوان ميراث جهاني کنند. حفاظت از اين آثار پس از ثبت در عين باقي ماندن در حيطه حاکميت کشور مربوطه، به عهده تمام کشورهاي عضو خواهد بود.

مکان‌هاي ميراث جهاني ثبت ‌شده در سازمان يونسکو، مکان‌هايي مانند جنگل، کوه، آبگير، صحرا، بقعه، ساختمان، مجموعه و يا شهر هستند. ايران سه سال پس از تصويب کنفرانس عمومي يونسکو در تاريخ چهارشنبه ،۲۶ فوريه سال ۱۹۷۵ به کنوانسيون ميراث جهاني يونسکو پيوست. در سال ۱۹۷۹ چغازنبيل با معيارهاي (iii، iv)، تخت جمشيد با معيارهاي (i، iii، vi) و ميدان نقش جهان با معيارهاي (i، v، vi) نخستين مکان‌ هايي بودند که در ايران به فهرست ميراث جهاني يونسکو اضافه شدند.

 باغ ايراني

ايرانيان از قديم‌الايام به ساختن باغ‌ها و باغچه در حياط واطراف بناها علاقهٔ خاصي داشتند، در نوشته‌هاي مورخان يوناني نزديک به ۳۰۰۰ سال پيش، پيرامون خانه‌هاي بيشتر ايرانيان را باغ‌ها احاطه کرده بوده است و باغچه‌هايي را که در اطراف بنا مي‌ساختند په اره دئسه مي‌ناميدند که به معناي پيرامون دژ يا ديس بود. ديس به معني بنا و کسي را که ديس مي‌ساخت ،ديسا يعني بنّا مي‌خواندند. نمونه‌اي از اين باغ‌ها، پرديس تخت جمشيد است که خشايار شاه در هنگام شمردن بناهايي که ساخته از آن نام برده. واژه پرديس به معناي بهشت و در زبان هاي ديگر به پارادايز (به معني محوطه محصور و مدور باغ) ناميده مي‌شود. بهشت يا وهشت به معناي بهترين زندگي است و اين بهشت به شکل باغي سبز، خرم و زيبا مجسم مي‌شده است. جلوه از شکوه معماري سرزمين پارس را مي توان در طراحي باغ هاي ايراني مشاهده کرد.

گفته شده که در باغ ايراني، آن چه اهميت زيادي داشت، قرار گيري باغ در مسير عبور آب بوده است. باغ ايراني با باغ هاي غير ايراني تفاوت عمده اي که دارد آن است که پيرامون آن را ديوار هاي بلند احاطه کرده است. مساله بعدي اين که در داخل باغ هاي ايراني، ما شاهد عمارتي بزرگ با معماري جذاب هستيم که رو بروي آن، استخري قرار دارد.

2-w900-h600

( مسير آب در باغ پاسارگاد ـ نخستين باغ ايراني ـ )

ارتباط بين قنات با باغ هاي ايراني، هم چون ارتباط سفال با لالجين و ابر در مازيچال مازندران است. ارتباطي تنگاتنگ بين ظرفيت هاي طبيعي با ساخت بناهاي باستاني و تاريخي کشور مشاهده مي شود که براي باغ ايراني نيز چنين ارتباطي وجود دارد. پيدايش قنات، زمينه ساخت و توسعه باغ هاي ايراني را فراهم کرد. باغ هاي ايراني همان طور که گفته شد، در هنرهاي صنايع دستي  ايران نيز بازتاب پيدا کرد و جلوه هايي از آن را در فرش ايران مي توان ديد.

3-w900-h600

(فرش دستبافت ايراني – نمونه اي از الگوي چهار باغ )

 باغ دولت آباد يزد، يکي از باغ هاي جهاني ايران است که اتفاقا پيداش آن با توسعه قنات در اين شهر تاريخي ارتباط تنگاتنگي دارد. اولين باغ‌هاي ايراني در مسير خروجي قنات‌ها شکل گرفته است .

معماري باغ هاي ايراني

باغ ‌هاي ايراني را يا در زمين ‌هاي مسطح ايجاد مي‌کردند و باغ‌ هاي دشتي بودند يا در زمين شيب دار، که امکان مي‌داد باغ را با آبشارها و درختهاي بيشتر، زيباتر ساخت. مانند باغ تاج نظر ،باغ شاهزاده ماهان و باغ تخت شيراز. در باغ ايراني توجه خاصي به شکل‌هاي هندسي مي ‌شد و شکل مربع که فاصله بين اجزاء باغ را ساده و روشن نشان مي ‌داد از اهميت خاصي برخوردار بود.

در ميان باغ هاي ايراني، باغ ايراني در منطقه پاسارگاد استان فارس (يکي از مکان هاي شکل گيري تمدن پارسي) را به عنوان بستر شکل گيري معماري باغ ايراني عنوان کرده اند. کوروش، پادشاه هخامنشيان، نخستين فردي بود که درباره طراحي کاخ ايراني نظرهايي ارائه کرده بود و حتي درباره چگونگي چيدمان و جايابي درختان و طراحي هندسي باغ، پيشنهاداتي ارايه کرد.

4-w900-h600

(نقش برجسته طاق بستان که هندسه باغ ايراني را تا حدودي نمايان مي کند)

اين فقط در دوره هخا منش ها نبود که باغ ايراني مورد توجه قرار گرفت. سال ها بعد نيز در دوره ساسانيان نيز باغ‌ها در جلوي کاخ‌ها و معابد شکل گرفتند و اين موضوع در دوره اسلامي نيز ادامه يافت. قديمي‌ترين سند تصويري که نظم باغ ايراني را به تصوير مي‌کشد به دوره ساسانيان باز مي‌گردد. در نقش برجسته طاق بستان، صحنه شکار خسرو پرويز، طرح باغ- شکار او را در طاق بستان نشان مي‌دهد. اين نقش برجسته تا حدود زيادي هندسه باغ و عملکرد آن را هويدا مي‌کند.

5-w900-h600

(اگر به سمت آرامگاه کوروش، باغ شاهي و ساختار باغ اصيل ايراني را مشاهده کنيد)

 در باغ هاي ايراني علاوه بر عمارت يا کوشک اصلي بنا ها سردر هم بود که در حقيقت بيروني باغ يا محل پذيرايي محسوب مي ‌شد.

6-w900-h600

(اصل تقارن ، شکوهي از معماري ايراني و اسلامي را در باغ ارم شيراز جلوه گر مي کند)

در ميان کرت باغ ايراني معمولاً گياهاني مي‌کاشتند که زياد بلند نشوند و هميشه سبز و زيبا باشند. يک اصل مهم در باغ‌سازي ايراني چشم انداز اصلي به شکل مستطيلي کشيده است. در هندسه باغ ايراني ۲ اصل مهم بود: سه کشيدگي در کنا هم و تقسيم باغ به مربع‌هايي که خود داراي تقسيماتي منظم و مربع شکل بودند.

در باغ هندسي، که طرح مسلط باغ ايراني است، تقسيمات و اشکال کلي در چهارچوب قواعد رياضي و تابع نظام هندسي است. بر اين مبنا طراحي باغ  ايراني (Persian Garden) در فرش ايراني (Persian Carpets) خصوصيات فوق را به همراه آميزه‌ اي از باور ها و انديشه‌ هاي ديني و سبک زندگي ايراني (Persian Lifestyle)  دارا بوده است  و چنين انعکاس هاي رويايي را مي توان در طراحي و توليد فرش کاشان، تبريز و اصفهان مشاهده نمود.

 باغ هاي جهاني ايران

باغ پاسارگاد

8-w900-h600

(تصوير هندسي از باغ ايراني پاسارگاد که در کتاب Kerfer  به آن اشاره شده است)

يکي از ۹ منظومه باغ هاي ايراني که در سال ۲۰۱۱ ميلادي به عنوان ميراث جهاني يونسکو ثبت شد، باغ ايراني پاسارگاد است که به گواه تاريخ و کاوش هاي باستان شناسي، نخستين باغ تاريخ چند هزار ساله بشر است. ۲۴۹ هکتار وسعت دارد و در ۱۲۵ کيلومتري شمال شيراز قرار دارد. شبکه مهندسي آبياري و سنگ فرش ان که در تصوير بالا اشاره شد نشان مي دهد که معماري و طراحي،‌جايگاه رفيعي در تاريخ چند هزار ساله ايرانيان داشته و اين موضوع را در نمادهايي از شکوه هخامنشيان از دروازه ملل  گرفته تا نمادهاي ديگر پاسارگاد، شاهد هستيم. انتظام آب و گياه و معماري، جلوه هاي از شکوه وصف ناشدني را در نخستين باغ ايراني در معرض ديد فرهنگ دوستان قرار مي دهد.

9-w900-h600

(آب راه هاي چند هزار ساله به جا مانده در باغ پاسارگاد)

درگزارش يونسکو آمده است: اين باغ‌ها از نظر طراحي به چهار بخش مجزا تقسيم مي‌شود که آب در تمامي اين باغ‌ها هم از نظر تصويرسازي و هم از نظر تزيينات و آرايه‌هاي معماري نقش بسيار مهمي ايفا مي‌کند. باغ ايراني اساسا از طريق اين سبک طراحي درعين حال که چهار عنصر اصلي در آيين زرتشت يعني آسمان، زمين، آب و گياهان را در خود دارد، به نحوي مي کوشد که تصويري از باغ بهشت را القا کند.

باغ ارم شيراز

نرارا

باغ ارم شيراز از معروف ترين باغ هاي ايراني به شمار مي رود که در سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملي کشور ثبت شد و چند سال پيش نيز به عنوان يکي از منظومه هاي ۹ گانه باغ ايراني، به فهرست ميراث جهاني يونسکو رفت. امروزه يکي از مقصد هاي گردشگري در شيراز، ديدار از باغ ارم شهر شيراز است.

استخر

عمارت وسط، هسته مرکزي اين باغ محسوب مي‌شود.شيوه معماري عمارت اين باغ به سبک زمان قاجاريه و به تقليد از سبک معماري زنديه است. اين عمارت از نظر معماري، نقاشي، کاشي کاري و گچ بري از شاهکار هاي معماري زمان قاجار است.

اين عمارت، از سه طبقه، با تزئينات فراوان تشکيل شده‌است. اتاق‌هاي طبقه زيرين که تقريباً زيرزمين هستند، محلي است براي استراحت در روزهاي گرم تابستان. تزئينات اين اتاق‌ها، کاشي‌کاري‌ هاي رنگين است. دو طبقه بالايي داراي ستون‌هايي است که از تخت جمشيد الهام گرفته شده ‌اند.

12-w900-h600

(کاشي کاري هاي زيباي در باغ جهاني ارم شيراز)

 در پيشاني بنا، دو نيم‌دايره در دو طرف، و يک تابلو بزرگ در وسط قرار گرفته که از ۳ هلال روي هم تشکيل شده‌است. اين تابلو، تصاويري از شاهنامهٔ فردوسي و نبرد شاهان قاجار را نشان مي‌دهد. اين بنا بيش از هفتاد سال به خوانين قشقايي تعلق  داشته که در دوران پهلوي مصادره شده‌است.

باغ چهل ستون نصف جهان

40

(۲۰ ستون در آب و ۲۰ ستون در خاک، )

نصف جهان ايران، يکي از مقاصد گردشگري مهم خاورميانه به شمار مي رود که از پايتخت هاي ديدني فرهنگ و هنر اين مرز و بوم است.

40ب

(نمايي از يکي از ستون هاي مرمت شده  باغ چهل ستون اصفهان )

کاخ چهل ستون با مساحتي بالغ بر ۶۷ هزار متر مربع، در عصر شاه عباس بنا شد و کوشکي در وسط آن احداث شد. اين کوشک، هسته اوليه باغ و بنا را تشکيل داد و تکميل آن، تا سلطنت شاه عباس دوم به طول انجاميد.

15-w900-h600

 تالار آينه، تالار ۲۰ ستون، دو اتاق بزرگ شمالي و جنوبي تالار آينه، ايوانهاي طرفين سالن پادشاهي و حوض بزرگ مقابل تالار با تمام تزيينات نقاشي و آئينه کاري و کاشي کاري ديوارها و سقفها افزوده شده‌ که جلوه اي زيبا از شکوه معماري ايراني و هنر مردمان فرهنگ دوست و الهام بخش خطه اصفهان است.

اصفهان

( داخل عمارت چهل ستون )

داخل اين کاخ بسيار ديدني است و نظر هر بازديد کننده اي را به خود جلب مي کند. نقاشي هاي زيبايي که در عمارت باغ ايراني و جهاني چهل ستون اصفهان حک شده است،‌ بازتابي از هنر ايراني و اسلامي دوره صفوي و هم چنين نوع سبک زندگي مردمان آن زمان با تصوير مي کشد.

17-w900-h600

(الهام هايي از هنر اصفهان)

باغ فين کاشان

بااااااااااااااااااغ

(باغ فين کاشان )

فين کاشان را خيلي ها مي شناسند و نقش زيادي در تحولات تاريخ معاصر کشور دارد. باغ فين، جايي است که حمام فين نيز در آن جا قرار دارد. ناصرالدين شاه قاجار، دستور قتل امير کبير، صدر اعظم خود را در سال ۱۸۵۲ ميلادي صادر کرد و او را در حمام باغ فين کاشان به قتل رساندند.

19-w900-h600

(محل قتل اميرکبيردر حمام باغ فين )

سابقه و قدمت باغ فين و بناهاي آن به دوره صفويه باز مي‌گردد. وسعت باغ بالغ بر ۲۳ هزار مترمربع و شامل يک حياط مرکزي است که به وسيله ديوار، بارو و برجهاي استوانه شکل محصور شده ‌است.

20-w900-h600

(نقاشي روي سقف در حمام فين کاشان)

 باغ فين و مجموعه بنا هاي آن در تاريخ ۱۵ آذر ۱۳۱۴ با شمارهٔ ثبت ۲۳۸ به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران ثبت شد .

فرنگي

(کوشک فين در دوران محمدشاه قاجار؛ کاري از هنرمند فرانسوي اوژن فلاند)

 

22-w900-h600

آب جاري در جوي‌ها، استخرها و حوض هاي باغ از چشمه سليمانيه تامين مي‌شود. آب اين چشمه ابتدا در استخري در پشت باغ جمع مي‌شود. اختلاف ارتفاع اين استخر نسبت به سطح جوي‌ها، ايجاد فواره هايي را امکان‌پذير کرده‌است که به روش ثقلي آب را به بالا پرتاب مي‌کنند.

 

باغ عباس آباد مازندران

23-w900-h600

(باغ جهاني عباس آباد بهشهر ايران)

يکي ديگر از باغ هاي ايراني، در يکي از سبز ترين استان ها ي ايران، يعني مازندران ديده مي شود. مجموعه تاريخي عباس‌آباد از آثار تاريخي استان مازندران است. مجموعه باغ‌هاي عباس آباد در ۹ کيلومتري شهرستان بهشهر و در دامنه رشته کوه‌هاي البرز و در ميان جنگل‌هاي انبوه قرار گرفته و از جمله مهم‌ ترين و بزرگترين باغ‌هاي تاريخي ايران است که در فهرست ميراث جهاني يونسکو ثبت شده است .

اين مجموعه شامل سد عباس‌آباد، مخزن و درياچه سد، گل‌باغ، کاخ، حمام، آسياب آبي و دو برج آجري مي‌شود .اين مجموعه به دستور شاه عباس اول صفوي در سال‌هاي ۱۰۲۰ و ۱۰۲۱ ه.ق در محلي که پيشتر خرگوران نام داشت ساخته شده ‌است و در حال حاضر مهم‌ترين باغ غير کويري ايران به‌شمار مي‌آيد. وسعت آن نزديک به ۵۰۰ هکتار است.

24-w900-h600

در ميا ن مرکز درياچه مصنوعي عباس آباد بهشهر بنايي آجري به شکل چهار طاقي وجود دارد که زماني سطح فوقاني آن بستر بنايي با مصالح چوب وسقفي سفالي را تشکيل مي‌داد. چهار طاقي مذکور در زمان آبگيري سد به زير آب مي‌رود وتنها سطح فوقاني آن بسان جزيره‌اي بيرون از آب قرار مي‌گيرد .

26-w900-h600

 اساس چهار طاقي بر روي ۸ جرز در پيرامون و۱ جرز در مرکز بنا گرديد. ابعاد جرزها به صورت تقريباً ۴*۴ متر مي‌باشد که بر روي يک سکو قرار گرفته‌اند. آنچه مهم جلوه مي‌کند عدم وجود پله آجري در بنا واطراف چهار طاقي مي‌باشد اين امکان وجود دارد که اول بناي فوق جهت مقاوم سازي سد احداث گرديده باشد ومجددا با توجه به آبگيري سد به آن کاربري تفريحي داده باشند.

از مازندران در شمال ايران به کرمان در منطقه جنوب کشور مي رويم.

باغ شازده ماهان

27-w900-h600

باغ شازده ماهان در استان کرمان،  اين باغ در حدود ۲ کيلومتري شهر ماهان و حوالي شهر کرمان و در دامنه کوه‌هاي تيگران واقع شده و مربوط به اواخر دوره قاجاريه است.

الا

اين باغ مساحتي قريب به ۵/۵ هکتار دارد. دو مجموعه شرقي و غربي دارد. کوشک يا همان عمارت‌هاي آن بسيار زيباست و به صورت دو آشکوبه ساخته شده‌است و سر در آن از معماري خيلي زيبايي برخوردار است که آن را از ساير باغ‌هاي ايراني متمايز و ممتاز مي‌سازد. فواره ‌هاي آن چشم هر بيننده‌اي را نوازش مي ‌دهد. اين فواره‌ها که در طول باغ قرار دارند زيباترين فواره باغ‌هاي ايراني هستند.

29-w900-h600

 زيرا ساير باغ‌هاي ايراني کمتر فواره داشته‌اند و يا اگر داشته‌اند به اين زيبايي نبوده‌اند. فواره‌هاي زيباي باغ شاهزاده بر اساس اختلاف ارتفاع و نه هيچ نيروي ديگري فعال هستند که اين خود دليلي بر هوش و ذکاوت مردمان کرمان زمين است. طول باغ شاهزاده کرمان ۴۰۷متر و عرض آن ۱۲۲ متر است. و بزرگ ترين و زيبا ترين باغ تاريخي ايراني محسوب مي‌ شود. اين باغ همه ساله و به ويژه در فصل تابستان و بهار شاهد بازديد تعداد بيشماري از گردشگران از نقاط مختلف کشور است.

30-w900-h600

(ورودي باغ شازده کرمان)

31-w900-h600

(تصويري از بالا- باغ جهاني شازده کرمان)

باغ الان

(تصويري ديدني از باغ شازده کرمان در عصر قاجار)

طبقه فوقاني داراي اتاق‌هايي است که براي زندگي و پذيرايي پيش بيني شده‌اند. ساير بناهاي خدماتي باغ از حصار اصلي استفاده نموده و به صورت ديواري مرکب بناهاي مختلف خدماتي را در نقاط مناسب در خود جا داده است . اين باغ علاوه بر سردر، شامل عمارت شاه‌نشين و حمام نيز مي‌باشد. در حال حاضر قسمت شاه‌نشين، به يک رستوران تبديل شده و توسط بخش خصوصي اداره مي‌شود.

 

باغ دولت آباد يزد

33-w900-h600

(باغ جهاني دولت آياد يزد و بادگير معروفش)

يزد، شهر “ترين هاي” ايران زمين است و باغ دولت آبادش، از معروف ترين باغ هاي ايران در جهان به شمار مي رود.

34-w900-h600

(پنجره مشبک در داخل عمارت باغ جهاني دولت آباد يزد)

يزد، شهر دوچرخه و بادگير و قنات است. همان طور که گفتيم، قنات، يکي از ساختارهاي تشکيل دهنده باغ هاي ايراني بوده است و باغ دولت آباد اين شهر نيز از اين قاعده مستثني نيست. باغ دولت‌آباد از باغ‌هاي قديمي شهر يزد و هم رديف باغ فين در کاشان و باغ شاهزاده ماهان در کرمان محسوب مي شود. بادگير عمارت بادگير آن با ارتفاع ۳۳/۸ متر بلندترين بادگير خشتي شناخته شده در جهان است. اين باغ در تاريخ ۱۳۴۶/۱۲/۲۳ به شماره ۷۷۴ در رديف آثار ملي ايران قرار گرفته و همچنين يکي از باغ‌هاي ايراني ثبت شده در ميراث جهاني توسط يونسکو است.

35-w900-h600

اين باغ از دو بخش کلي اندروني و بيروني (جلوخان) تشکيل مي‌شود.

36-w900-h600

(معماري سقف عمارت داخلي باغ جهاني دولت آباد کاشان)

ساختمان (عمارت) هشتي از مهمترين بخش‌هاي مجموعه به شمار مي‌رود که در آن، تلفيق جريان هوا و آب به زيباترين شکل صورت گرفته است. دراين ساختمان با تلفيق باد و آب که درحوضهاي داخل ساختمان درجريان است هواي خنک از زير بادگير به قسمت شاه نشين و تالارها انتقال پيدا مي‌کند. به همين دليل به اين بنا، ساختمان تابستانه نيز گفته مي‌شود.

باغ پهلوان پور

37-w900-h600

مهريزي هاي يزد خوشحالند که يکي از ظرفيت هاي باستاني و گردشگري ان ها، چند سال پيش جهاني شد. باغ پهلوان پور مربوط به اواخر دوره قاجار است و در مهريز، محله مزوير آباد واقع شده و اين اثر در تاريخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۳۳۴ به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است. باغ پهلوان پور مهريز به دليل روان بودن آب از داخل آن از گذشته داراي جاذبه خاصي بوده است. يزد تنها استان ايران است که دو باغ از ان در فهرست آثار جهاني جاي دارد.

38-w900-h600

اين آب از قنات مشهور به “حسن آباد” سرچشمه مي گيرد و … به جز باغ پهلوان پور به طور مستقيم از هيچ يک از باغهاي منطقه عبور نمي‌کند. آب قنات حسن آباد درختان چناري را که در حاشيه آن روييده اند، سيراب مي کند. علاوه بر قنات ذکر شده اين باغ از طريق دو رشته آب ديگر به نام قنات شاه حسيني و قنات مزوير آباد، آبياري مي شود.

39-w900-h600

(نماي سقف عمارت داخلي در باغ جهاني پهلوان پور استان يزد)

باغ داراي ۱۶ حقابه (سهميه آب در اصطلاح محلي يزد حقابه ناميده مي شود) است که هر ۱۲ روز يکبار به آن متعلق مي گيرد. زمان هر حقابه بين ۱۰ الي ۱۱ دقيقه است که به آن سبو نيز گفته مي شود. دو طرف جوي اصلي باغ پهلوان پور درختان تنومند و سالخورده چنار قرار دارند. درختان مثمر باغ نيز شامل انار، بادام و خرمالو است و کاشت اين درختان با توجه به گرماي زياد استان يزد نمايانگر آب و هواي متفاوت نسبتاً خنک اين منطقه است. مخصوصا براي تابستان گردي عاشقان ايران زمين . . .

40-w900-h600

(باغ پهلوان پور يزد)

باغ اکبريه بيرجند

41-w900-h600

باغ اکبريه بيرجند،‌ اخرين باغ جهاني ايران است که در فهرست جهاني يونسکو قرار دارد. اکبريه با وسعتي حدود چهل و پنج هزار مترمربع در بستري کوهستاني واقع شده و متشکل از ۲ بناست که ساختمان قديمي‌تر متعلق به حشمت‌الدوله، پدر ابراهيم شوکت‌الملک است که تاريخ احداث آن به اواخر دوره زنديه و اوايل دوره قاجاريه برمي‌گردد.

بناي ديگري که در اين مجموعه واقع شده، ساختمان تشريفات است که توسط شوکت‌الملک بنيان شده‌است. اين باغ به عنوان محل سکونت، پذيرايي و انجام امور ديواني مورد استفاده قرار مي‌گرفت

عمارت و باغ اکبريه، يکي از بناهاي تاريخي شهر بيرجند است اين باغ در انتهاي خيابان معلم در روستاي اکبريه که از توابع استان خراسان جنوبي مي باشد، واقع شده است.

42-w900-h600

ساخت اين مجموعه از اوايل دورة قاجار تا اواخر آن دوره و در چند مرحله انجام شده‌است. اين مجموعه شامل چند عمارت است که قديمي‌ترين آن مربوط به عمارت حشمت الملک در منتهي‌اليه شرقي، که شامل دو طبقه‌است مي‌باشد.

طبقه همکف که داراي دو دالان و راهرو نسبتاً طويل است و ارتباط ميان سه بخش مهم مجموعه، يعني باغ اصلي، باغ جنوبي و اصطبل را برقرار مي‌کند. عمارت مرکزي با عملکرد تشريفات و پذيرايي از مهمانان که تقريباً به عنوان هستهٔ مرکزي باغ به حساب مي‌ آيد از تزيينات و چشم‌انداز بسيار عالي برخوردار است. وجود درختان بلند قامت کاج در دو طرف خيابان و نيز خيابانهاي منتهي به خيابان اصلي عمارت مرکزي بر زيبايي و طراوات باغ و نماي آن افزوده ‌است.


منبع : روزياتو

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها