City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

چشمه گردي آخر هفته اي براي طبيعت دوستان تهراني (1395/06/19)

در طول هفته، بعضا براي رفتن به ميدان رسالت از ميدان صادقيه، بيش از ۱ ساعت در ترافيک بزگراه هاي تهران گرفتار مي شويم، اين ۱ ساعت در آخر هفته، براي رسيدن به چشمه هاي زيباي تهران کفايت مي کند. چشمه هايي چون: آبعلي هراز، ‌قلعه دختر، اعلا، تلخ آب، آب گرم لاريجان، چشمه شور، چشمه آب اسک از جمله چشمه هايي هستند که براي بازديد از ان در تابستان برنامه ريزي کنيد.
چشمه گردي آخر هفته اي براي طبيعت دوستان تهراني

چشمه آبعلي، شايد معروف ترين چشمه براي تهراني ها باشد.در شمال دهکده آبعلي در ۶۰کيلو متري شمال شرق تهران و در کنار بستر رودخانه مبارک آباد از زمين مي جوشد.

با حدود ۱ ساعت رانندگي مي توان به شمال شرق تهران رسيد و يکي از خنک ترين مناطق اطراف تهران را تجربه کرد.

در گذشته مظهر چشمه چندين بار تغيير مکان داده است. در حال حاضر آب چشمه با لوله به کارخانه منتقل مي‌شود و پس از بسته بندي به مصرف خوراکي مي‌رسد. خواص درماني اين آب در دستگاه گوارش، کبد، لوزالمعده و روده و براي تنظيم کلسترول و اسيداوريک است.

چشمه علي از ديگر نقاط ديدني براي اخر هفته ها است. چشمه علي بر خلاف چشمه ها و آبشار هايي که تا کنون معرفي کرديم، در شمال پايتخت نيست و بايد به سمت جنوب شهر برويد. جايي نزديک شهر ري. چشمه علي را يکي از نقاط باستاني و تفريحي شهر ري مي دانند. اگر به اين چشمه سر بزنيد، فرصت خواهيد داشت تا به ابن بابويه، محل دفن جهان پهلوان تختي هم مراجعه کنيد. برج طغرل، دژ رشکان نيز از جمله ديگر فرصت هاي گردشگري شهر ري براي گردشگران داخلي و بين المللي خواهد بود.

14-w900-h600

قدمت چشمه علي را بيش از ۸ هزار سال برآورد مي کنند. زماني که نخستين اجتماع در کنار چشمه‌اي دايمي واقع بربالاي تپه‌اي گرد آمدند. نخستين نشانه‌هاي تمدن در چشمه علي، که شامل تپه باستاني‌، برج و باروهاي قديمي ري و چشمه زيرزميني است، مربوط به توليد سفالينه ‌هاي سرخ رنگ با نقش‌هاي سياه يا قهوه‌اي سير و تصاويري که بر آن نقش شده‌ مي باشد. برخي از سفال هاي تاريخي ايران را مي توانيد در موزه آبگينه تهران مشاهده کنيد.

15-w900-h600

چشمه علي به عنوان يک منطقه طبيعي شناخته شده است‌. برج و باروهاي آن در هنگام استحکام به ۴ تا ۵ متر مي‌رسيد و سوراخ‌هاي ديده‌باني و آتش‌دان داشته است که هنوز هم آثار آن باقي مانده است‌. وجود نقش برجسته‌اي از فتح عليشاه، در حال تاج‌گذاري‌، بر صخره مسلط بر آب‌هاي چشمه‌علي از ويژگي‌هاي منطقه است .

16-w900-h600

اما ايرانيان باستان اين چشمه را سورنا مي‌ناميدند؛ زيرا در کنار معبد آناهيتا قرار داشته است‌. تا قبل از سال ۱۳۱۹ که اولين استخر تهران شروع به کار کرد مردم از چشمه علي براي آب‌تني استفاده مي‌کردند. بعدها چشمه علي مکاني براي قاليشويي ساکنان اطراف چشمه گرديد. اگر شهر ري را نديده ايد، يک آخر هفته در تابستان را براي گردش در اين شهر جذاب و جالب اختصاص دهيد. حتما پشيمان نخواهيد شد.

از ديگر چشمه هاي تهران، چشمه شور است.

چشمه شور در انتهاي جاده‌اي منشعب از جاده تهران – قم در ناحيه علي آباد و نزديک درياچه حوض سلطان قرار دارد. زمان مناسب براي استفاده از اين چشمه آبان، آذر و نيز اواخر زمستان تا ارديبهشت ماه است. به سبب گرمي هوا در تمام ماه‌هاي سال براي سفر و تفريح مناسب است.

چشمه-شور-w900-h600

چشمه اعلاء  در کنار جاده آبعلي در ۵۱ کيلومتري تهران قرار دارد. آب چشمه سبک، سرد و قابل نوشيدن است. چشمه اعلاء دماوند در ارتفاع ۲۱۷۰ متري از سطح دريا و در شمال درهٔ دماوند قرار دارد و آنگونه که کارشناسان مي‌گويند يکي از بهترين آب‌هاي معدني دنيا مي‌باشد. اين چشمهٔ جوشان که ساليان سال بالاترين نعمت حيات را از وجود خود ارزاني مي‌دارد، مقدار زيادي از آب آن مورد مصرف کشاورزان و باغداران محلي قرار مي‌گيرد.

18-w900-h600

(چشمه اعلا که براي بهسازي سايت گردشگري اطراف آن،اقدامات زيادي صورت گرفته است)

علاوه بر چشمه هايي که در بالا معرفي کرديم، چشمه تيز آب که در ۵۲ کيلومتري تهران  و در کنار جاده آبعلي قرار دارد نيز براي چشمه گردي اخر هفته مطلوب است. چشمه گله گيله در روستاي شهرستانگ در مسير جاده کرج به چاالوس نيز، طبيعت زيباي خاص خود را دارد و تنها با ۱ ساعت رانندگي از تهران مي توان به آن جا رسيد.

چشمه قلعه دختر در جاده تهران به آمل نيز از ديگر چشمه هاي جالبي به شمار مي رود که در تابستان مي توان از طبيعت آن بهره برد. گردنه امام زاده هاشم و پلور جاييست که چشمه قلعه دختر در آن قرار داشته و آب آن مصارف معدني و خواص بسيار دارد. مخصوصا براي کساني که مشکل کبد و دستگاه گوارش دارند. وجه تسميه چشمه به خاطر وجود قلعه اي در کنار آن است.

توصيه آخر هفته اي

۱-تهران گردي اخر هفته اي در فصل تابستان، فرصت هاي زيادي را در اختيار گردشگران طبيعت قرار مي دهد. از ۶ آخر هفته اي که در تابستان پيش رو داريم، براي طبيعت گردي اطراف تهران استفاده کنيم.

۲-برخي از چشمه ها و آبشارهاي زيباي اطراف تهران، همان طور که در متن بالا گفتيم، خواص درماني دارد. استفاده از ان ها با رعايت نکات بهداشتي، مي تواند رفرش خوبي را براي دستگاه گوارش در تابستان ۹۵ به همراه آورد.

۳-آبشار گردي و چشمه گردي، فقط مخصوص فصل بهار و تابستان نيست و طبيعت گرد ها، از جذابيت هاي طبيعي اين مکان ها را در فصل زمستان به خصوص پاييز هم به خوبي استفاده مي کنند.

۴-طبيعت گردي در تابستان اين فرصت را به شما مي دهد که مناطق بکر و جذاب را براي پاييز گردي هاي رويايي در نظر داشته باشيد که جاده آهار به شکر آب و کن به سولقان، از آن جمله خواهد بود. بنابراين ديدن زيبايي هاي طبيعي اطراف تهران در فصل پاييز  را مي توان از فصل تابستان نيز برنامه ريزي کرد.

۵-به واسطه زندگي شهري و صنعتي و آلوده گي زيست محيطي در تهران، فرار از شلوغي و آلودگي شهر و پناه اوردن به طبيعت، راه حلي موقتي اما موثر براي احياي سيستم تنفسي و گردش در طبيعت و آشتي با آن به خصوص براي شهروندان تهراني تلقي مي شود. بنابراين سعي کنيد هر از چند گاهي، به اطراف تهران برويد و به ريه خود فرصت بدهيد تا O2 خالص را تنفس کند. آن هم در کنار آبشارهاي بلند و چشمه هاي جذاب پر خاصيت.


منبع : روزياتو

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها