City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

به جاي موزه لوور و هرميتاژ؛ به قلب تهران برويد (1395/06/19)

اين هفته به سراغ موزه هنرهاي معاصر تهران رفتيم تا سايت و قابليت هاي اين مجموعه فوق العاده با ارزش را در مرکز پايتخت، بيش تر بشناسيم.
به جاي موزه لوور و هرميتاژ؛ به قلب تهران برويد

به گزارش بزنيم بيرون ، اگر گنجينه اي چند ميليارد دلاري هنري را مي خواهيد به جاي لوور و ورساي فرانسه و هرميتاژ مسکو و باکينگهام لندن، در تهران شاهد باشيد و اگر از علاقه مندان به هنر اکسپرسيونيسم انتزاعي هستيد ، بايد اذعان کنيم که يکي از کامل ترين مجموعه هاي آثار اين سبک هنري در موزه هنرهاي معاصر نگهداري مي شود و در جهان به نوبه خود بي نظير است.  موزه هنرهاي معاصر تهران جايي است که قرار گرفتن هتل اينترکنتيننتال تهران (لاله کنوني)، پارک فرح پهلوي (لاله کنوني) و موزه فرش در کنار هم، جلوه گر تلاشي براي مدرن کردن پايتخت در اواخر دهه پنجاه شمسي به نظر مي رسد. از کارگر شمالي تا خيابان فاطمي. گشتي در هنر معاصر ايران. …

يک نکته خيلي مهم

به هر حال، موزه گردي، بخشي از فرهنگ گردشگري شهري به شمار مي رود که مي بايست در ميان مردم در راستاي حفظ و توجه به ميراث فرهنگي و تاريخي خود، رونق بيش تري پيدا کند. بخشي از هزينه هاي نگهداري از آثار فرهنگي و ملي که در موزه ها قرار دارد، از طريق موزه گردي هموطنان بدست مي آيد و اميدواريم سازمان ميراث فرهنگي، براي جذب و تشويق و ترغيب مردم به موزه گردي، تلاش بيش تري بکند.

برخي از موزه ها در تهران و ساير استان ها، اهميت بين المللي دارد، اما متاسفانه در داخل کشور، آن چه بايسته و شايسته است به آن توجه نشده و حتي شمار زيادي از هموطنان، نام چنين مجموعه هاي ارزشمند را هم نشنيده اند. بسيارند کساني که در تهران و حتي اطراف خيابان امام خميني زندگي مي کنند اما يک بار هم به موزه ملي ملک، که بزرگ ترين مجموعه وقفي با صدها سکه و کتاب تاريخي و آثار گوناگون است مراجعه نکرده و خبر ندارند که موزه هنرهاي باستان ايران، يکي از ارزشمند ترين موزه هاي مادر جهان به شمار مي رود. خيلي ها خبر ندارند که کاخ گلستان که نزديک موزه هنرهاي باستان و موزه ملي ملک و موزه آبگينه قرار دارد، يک اثر ثبت شده جهاني و نگين کاخ هاي ايران است. تهران، دنيايي به وسعت يک شهر همين نزديکي هاست.

بي اطلاعي شهروندان تهراني به گنجينه هاي فرهنگ و هنر اين مرز و بوم، فقط به ۴ مورد فوق الذکر ختم نمي شود. موزه هنرهاي معاصر تهران، يکي از برترين موزه هاي هنر معاصر جهان به شمار مي رود که ارزش بازاري آثار به نمايش در آمده آن، بيش از ۲.۵ ميليارد دلار برآورد مي شود. يعني وقتي شما به اين موزه مراجعه کنيد، آثاري گرانقدر از هنرمندان معاصر جهان در زمينه هاي مختلف مشاهده خواهيد کرد که ده ها ميليون دلار قيمت دارد. مشاهده آثار هنري در زمينه هاي نقاشي و امثالهم در گنجينه اي اين چنيني که بعضا شاهکارهاي هنر معاصر از بزرگاان هنر چند قرن اخير است، افتخار و فرصتي بي بديل بوده که خيلي ها عاشقانه منتظر بدست آوردن چنين لحظاتي هستند.

مشاهده برترين آثار هنري جهان در مجموعه اي به نام هنر معاصر تهران در خيابان کارگر شمالي، به راحتي براي شهروندان تهراني و هموطنان ميسر است و به نظر مي رسد حداقل شهروندان تهراني به خصوص قشر جوان و فرهيخته پايتخت، مي بايست توجه بيش تري به موزه گردي به خصوص موزه هاي معرف هنر معاصر ايران و جهان مبذول دارند.

موزه هنرهاي معاصر تهران را برخي از ما به واسطه نمايش آثار هنري ايران و جهان در بيلبوردهاي تبليغاتي شهر تهران که در ارديبهشت امسال به ابتکار شهرداري تهران برگزار شد، شناختيم. برنامه اي با عنوان نگارخانه اي به وسعت يک شهر، فرصتي شده تا بسياري از همشهري هاي تهراني، برخي از آثار هنري قرار گرفته شده در گنجينه موزه هنرهاي معاصر تهران را بر روي بيلبوردهاي بزرگراه هاي پايتخت به نظاره بنشينند. آلدريچ راکفلر که سال ۵۶ به ايران آمده و معاون رييس جمهور وقت آمريکا بود، موزه هنرهاي معاصر تهران را ۳۹ سال پيش به عنوان يکي از برترين هاي هنر معاصر جهان ناميد. پس به قول غربي ها، بازديد از TMOCA را فراموش نکنيد. اين واژه نامانوس و عجيب غربي، مخفف Tehran museum of contemporary art است.

به سمت يک موزه ارزشمند

براي رفتن به موزه هنرهاي معاصر تهران از هر جاي تهران که هستيد، اصلا کار سختي در پيش نداريد. ميدان انقلاب و برخي از خيابان هاي اطراف هم زوج و فرد و هم طرح ترافيک است، بنابراين دسترسي به آن براي برخي مشکل است و حتي اگر با خودروي شخصي هم تشريف ببريد، جاي پارک به عنوان معضل اصلي پايتخت، در آن منطقه شلوغ نيز به چشم مي خورد. بنابراين توصيه مي کنيم از مترو تهران استفاده کرده و در ايستگاه انقلاب توقف کنيد. از ايستگاه انقلاب تا کارگر شمالي و موزه هنرهاي معاصر، پياده ۱۵ دقيقه و با تاکسي، ظرف ۲ دقيقه خواهيد رسيد.

2-w900-h600

اگر نمي خواهيد که پياده روي در تابستان داغ در کنار درختان تنومند پارک لاله را تجربه کنيد و بر روي سنگ فرش هاي قديمي کارگر شمالي قدم بزنيد، با تاکسي برويد. موزه هنرهاي معاصر تهران، موزه هنر معاصر تهراني ها يا ايراني ها نيست. اشتباه نکنيد!

موزه هنرهاي معاصر تهران، گنجينه اي ارزشمند از هنر هنرمندان معاصر جهان است. فضاي ورودي موزه، خيلي متفاوت تر از موزه هايي است که شايد در تهران ملاحظه کنيد. فضايي تاريک اما جذاب و دلفريب که شما را به ديدار برترين هاي هنر معاصر جهان مي برد. جايي که تابلوهايي با ارزش ميليون دلاري روبروي ديدگان شما، قرار مي گيرد.

در سمت راست ديوار موزه، تابلوهاي نقاشي فاخر از بزرگان هنر جهان مشاهده مي شود و سالن با شيبي ملايم، مخاطبان را به سمت هاي ديگر موزه مي کشاند. موزه داراي گالرهاي مختلف است. جايي که مروري بر هنرمعاصر ايران و جهان را براي عاشقان هنر و علاقمندان به گالري گردي و موزه گردي ميسر مي کند. موزه هنرهاي معاصر تهران،‌کتابخانه غني از تاريخ و هنر ايران و جهان دارد بنابراين مي توانيد سري به طبقات بالا هم زده و از قابليت هاي اين مجموعه استفاده کنيد.

ساختمان موزه هنرهاي معاصر تهران، براي کساني که کمي حرفه اي به موزه گردي علاقمند هستند، ساختمان جذاب با معماري منحصر به فرد است. ما در اينجا به ياد معماري خاص موزه فرش ايران و موزه امام علي (ع) تهران مي افتيم که معماري و دکوراسيوان داخلي جالب توجهي را در اختيار موزه گرد ها قرار مي دهند. معماري اين موزه نيز جالب توجه است. ايده طرح موزه را فرح ديبا کارهاي لو کوربوزيه و فرانک لويد رايت معماران بزرگ دوره‌ي مدرنيسم وام گرفت و در طراحي محتوا و بخش‌هاي لازم آن به موزه هنرهاي مدرن نيويورک نيز چشم داشت.

گفته شده است که هم چون موزه فرش ايران که توسط فرح همسر محمد رضا پهلوي طراحي شده بود، موزه هنرهاي معاصر تهران نيز به پيشنهاد کامران ديبا، پسر عموي فرح مطرح شد تا موزه اي براي نگهداري و نمايش آثار هنري معاصر در پايتخت احداث شود. فرح که خود علاقمند به هنر و معماري بود و حتي برخي از ساختمان هاي کاخ نياوران نيز توسط وي طراحي شده بود، طراحي اين موزه را براي همکاري دوستانش آغاز کرد و نهايت پس از کار طراحي و احداث ساختمان موزه، در ۲۲ مهر ۵۶، يعني کم تر از ۱ سال تا سقوط رژيم پهلوي، اين موزه رسما افتتاح شد.

3-w900-h600

(معماري داخلي موزه هنرهاي معاصر تهران که نظر هر بيننده اي را به خود جلب مي کند و براي موزه گرد هاي حرفه اي، جلوه گري از معماري خاص در موزه هاي مدرن دنيا مثل متروپلتين نيويورک است)

ساختمان موزه در زميني به وسعت ۵۰۰۰ مترمربع با الهام از معماري سنتي ايران و مفاهيم فلسفي ساخته شد و در حال حاضر يکي از نمونه‌هاي با ارزش و کم همتاي معماري نوين ايران زمين به شمار مي رود. طراح اين بنا فوق العاده مهندس کامران ديبا مي باشد که در طراحي خود هنر سنتي ( مانند هشتي‌ ، چهارسو ، معبر ، گذرگاه ) و هنر مدرن را در هم آميخته و از ساختار و نماي بادگيرهاي مناطق کويري ايران بهره گرفته اند.

5-w900-h600

(موزه هنرهاي معاصر تهران از نمايي بالا در سال ۱۳۵۶)

براي همين، ديدار از موزه هنرهاي معاصر تهران، ۱ تير با ۲ نشان است. هم ديداري از برترين هاي هنرمعاصر جهان و هم آشنايي با معماري سنتي باشکوه ايران که جلوه هايي از آن را در هشتي ها و چهارسو ها، مي توان مشاهده کرد و قطعا فضاي خاطره انگيزي براي عاشقان هنر و معماري فراهم مي کند.

6-w900-h600

(نماي بيروني موزه هنرهاي معاصر تهران)

موزه در واقع يک مجموعه هنري و فرهنگي در مرکز شهر به شمار مي رود و تنها محفلي براي نمايش آثار هنري نيست. وقتي گشتي به سايت اينترنتي اين موزه بزنيم، متوجه مي شويد که چقدر برنامه هاي مختلفي در طول هفته در اين مرکز برگزار مي شود که خيلي ها از آن غافل هستند. اين موزه را مي بايست  مرکز فعاليت‌ها و رويدادهاي مهم هنري ايران در زمينه هنرهاي تجسمي دانست که داراي ۹ گالري است که سه تا از گالري ها آثار با ارزشي از هنرمندان غير ايراني مانند کلود مونه ، پيکاسو ، ونگوک ، اندي وارهول و رنه ماگريت و… است. شش گالري ديگر براي برگزاري نمايشگاههاي موقتي و فصلي است.

وقتي به موزه برويد و از نگارخانه ها گذر کنيد، به هشتي ها مي رسيد که نمادي از معماري سنتي ايران زمين بوده و براي خيلي ها نوستالژيگ است. در هشتي ها، آثار زيبايي از  هنرمند ژاپني ، نوريوکي هاراگوچي ، از روغن و پولاد ساخته شده که جالب توجه است.

بخش‌هاي مختلف داخل ساختمان موزه عبارتند از امور هنري‌ ، امور اداري‌، روابط‌عمومي‌ ، کتاب‌خانه تخصصي‌ ، روابط بين‌الملل‌ ، سينما تک‌ ، سمعي و بصري‌ ، خدمات نمايشگاهي‌ ، راهنمايان هنري‌ ، مراقبان‌ ، حراست‌ ، آرشيو آثار هنري‌، دبيرخانه دايمي نمايشگاه‌ها ، فروشگاه کتاب و هم‌چنين کافي‌شاپ‌. کتابخانه موزه نيز به کتابهاي فارسي و غير فارسي در زمينه هاي هنر ، معماري، عکاسي و سينما اختصاص دارد و دانشجويان رشته هاي مختلف هنري و رشته هاي ديگر مي توانند به اين کتابخانه مراجعه و بعد از ثبت نام از کتابهاي اين مجموعه استفاده کنند.

7-w900-h600

(سه تابلو ارزشمند در موزه هنرهاي معاصر تهران که اثر هاراگوچي هنرمند ژاپني است)

گنجينه اي غني

موزه هنرهاي معاصر تهران،گنجينه اي غني از تابلوهاي نقاشي ارزشمند است. در دوران پهلوي و حتي پس از انقلاب، آثار ارزشمند هنرمندان بزرگ جهان خريداري شد و در اين موزه به نمايش در آمد. گفته مي شود که بيش از چند هزار اثر هنري در اين مجموعه نگهداري مي شود و يکي از بي نظير ترين مجموعه هاي هنر مدرن جهان به شمار مي رود. موزه اي که کلکسيوني از اکثر جنبش هاي هنري قرن نوزدهم و بيستم ميلادي بوده و ميراث ملي ايران به شمار مي رود.

آثار نقاشي هنرمندان خارجي چون جکسون پولاک ، پاپلو پيکاسو ، مارک روتکو ، پل گوگن ، ويلم دکونيگ ، فرانسيس بيکن ، اندي وارهول ، روي ليختنشتان ، ياکو آدام ، کلود مونه ، کامي پيسارو ، ون گوک ، لوترک ، مارسل دوشان ، رنه ماگريت ، جيمز انسور ، هنري ماتيس ، خوان ميرو ، هانس هارتونگ ، ژرژ براک ، ماکس ارنست ، کاندينسکي و… در ابن مجموعه نگهداري مي شود.

photo5

(طبيعت بي جان و باسمه ژاپني اثر پل گوگن)

9-w900-h600

(بر دروازه ابديت ( چاپ سنگي ) اثر ونسان ونگوگ)

به

(نقاشي ديواري روي زمينه قرمز اثر جکسون پولاک، نقاش معروف)

11-w900-h600

(نقاشي اثر سهراب سپهري، شاعر معاصر کشورمان)

12-w900-h600

(يادآور پيکره درمانگر اثر نويسنده مشهور رنه ماگريت ساخته شده از برنز | ۱۹۶۹ که در محوطه بيروني موزه هنرهاي معاصر تهران به نمايش گذاشته شده است)

photo7

(اثري جالب از ريتم در فضا اثر ماکس بيل ساخته شده از سنگ گرانيت قرمز که در محوطه بيروني موزه هنرهاي معاصر تهران قرار گرفته است. )

14-w900-h600

(اثر آرنالدو پومودورو ساخته شده ازبرنز با پتينه طلا که در محوطه بيروني موزه هاي معاصر تهران قرار دارد)

15-w900-h600

(تصويري از آثار هنرمند بلژيگي ويم دلووي که سال پيش در موزه هنرهاي معاصر تهران به نمايش گذاشته شد و سيلندرهاي لعاب دار نقاشي شده را نشان مي دهد)

16-w900-h600

(ويم دلووي متولد ۱۹۶۵ ميلادي، هنرمند بلژيکي است که اسفند ماه سال ۱۳۹۴ آثار خود را در قالب يک گالري از هنرهاي تجسمي و مفهومي به موزه هنرهاي معاصر تهران آورد و با استقبال گسترده عاشقان هنرمعاصر جهان مواجه شد)

گشتي در سايت موزه هنرهاي معاصر تهران

براي آگاهي از جديد ترين خبرها و رويداد هايي که در طول هفته در موزه هنرهاي معاصر تهران رخ مي دهد، بايد به سايت اين موزه به نشاني اينترنتي به آدرس tmoca.com قرار دارد.

17-w900-h600

(تصوير ايندکس پرتال موزه هنرهاي معاصر تهران در مرداد ۹۵)

سايت داراي ۸ بخش اصلي به نام هاي : رويدادها، روز  رسان، ساير بخش ها،گنجينه، مجله، درباره موزه، بخش تماس با ما و قسمت انگليسي است.

18-w900-h600

(تصوير صفحه ساير بخش ها در سايت موزه هنرهاي معاصر تهران که شامل کانون نيومديا، سينما تک، کانون معماري و شهر، کانون ديزاين و کانون موسيقي معاصر است)

 

براي آگاهي از اخبار موزه به اين قسمت مراجعه کنيد. دسترسي به گنچينه با ارزش موزه نيز در اين بخش در دسترس علاقمندان است.

19-w900-h600

(بخش گنجينه در سايت موزه هنرهاي معاصر تهران که ۴ هزار اثر هنري را در اختيار بازديد کننده قرار مي دهد)

کانون نيومديا و عاشقان هنر در تابستان و پاييز ۹۵

به جاي پاساژ گردي، به کانون نيومديا برويد. يکي از بخش هايي که در پرتال موزه هنرهاي معاصر تهران مشاهده مي کنيم، بخشي به نام NEW MEDIA است. اين کانون بر اساس اطلاعات ارائه شده، در  پاييز ۱۳۹۴ در موزه هنرهاي معاصر تهران آغاز کرده‌است. اين کانون در پي سياست‌هاي جديد موزه هنرهاي معاصر تهران جهت توجه بيشتر به نمايش آثار معاصر، تدقيق تعريف فعاليت‌هاي موزه و گسترش همکاري با هنرمندان فعال در عرصه نيومديا در ايران و جهان شکل گرفته است.

فعاليت‌هاي کانون نيومديا در سه بخش تعريف مي‌شوند : اجرايي، آموزشي، تحقيقي. فعاليت‌هاي اجرايي کانون نيومديا دربرگيرنده کليه نمايشگاه‌ها و پروژه‌هاي هنري در قالب نيومديا مانند پرفورمنس آرت، ويدئو آرت، وب آرت، ديحيتال آرت، اينستاليشن، ساندآرت، سايبر آرت، ويدئو پرفورمنس و … است.

فعاليت‌هاي آموزشي کانون با همکاري ساير نهادها، موسسات آموزش عالي داخلي و خارجي و ديگر گروه‌هاي فعال پيگيري مي‌شود. روش‌هاي گوناگون آموزشي همچون کارگاه‌هاي يک روزه و چند روزه، کلاس‌هاي ترميک، آموزش غيرمستقيم و شيوه‌هاي نوين آموزشي در برنامه‌هاي جاري اين بخش گنجانده شده‌است.

فعاليت‌هاي کانون نيومديا در حوزه‌هاي گوناگون آموزشي و اجرايي، گاه رايگان و گاه مشمول هزينه‌ است. اما حتي در صورت رايگان بودن مخاطبان بايد ورودي موزه را جهت شرکت در اين برنامه‌ها بپردازند. شما با عضويت در کانون نيومديا از ۵۰ درصد تخفيف براي فعاليت‌هاي کانون برخوردار مي‌شويد؛ به اين ترتيب شما نه تنها هزينه ورودي موزه را جهت برنامه‌هاي کانون نمي پردازيد بلکه جهت ساير نمايشگاه‌ها هم شما از پرداخت ورودي معاف هستيد.


منبع : روزياتو

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها