City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

پيشنهادهاي خوب براي عاشقان کافه گردي در تهران (1395/06/19)


کافه فقط يک رستوران براي خوردن يک ميان وعده و نوشيدن يک دمنوش يا قهوه نيست، بلکه بهانه اي است خواستني براي يک استراحت کوتاه و تزريق آرامش به روزِ سختي است که گذرانده ايم.
پيشنهادهاي خوب براي عاشقان کافه گردي در تهران
به يکي از جذاب ترين و پر طرفدار ترين ايستگاه هاي تور شکم گردي مان در تهران رسيده ايم، يعني معرفي بهترين کافه هاي تهران. کسب و کاري محبوب و پرتقاضا که در طول دو دهه اخير به يکي از نيازهاي تهراني ها تبديل شده است. کافه فقط يک رستوران براي خوردن يک ميان وعده و نوشيدن يک دمنوش يا قهوه نيست، بلکه بهانه اي است خواستني براي يک استراحت کوتاه و تزريق آرامش به روزِ سختي که گذرانده ايم. کافه دليلي است براي دور هم جمع شدن و بحث هاي صميمي با دوستان و عزيزان. کافه بهترين مکان براي خلوت هاي يک نفره و رفع دلتنگي هاي زندگي است. هيچ جايي بهتر و مناسب تر از کافه براي يک جمع دو نفره و خاطره انگيز با عزيزترين کسان نيست. يک صنف کاملاً فرهنگي که با تحريک حس ذاتيِ شکم دوستيِ انسان، خود را به يکي از محبوب ترين انتخاب هاي جوانان تبديل کرده است.

کافه هم همانند فست فود يک صنف وارداتي است. ريشه کافه به اروپا و قرن 13 ميلادي با رايج شدن نوشيدن قهوه بازميگردد. در ايران هم از اواخر دوره قاجار کافه هاي مدرن اروپايي با سنت شکني در مقابل قهوه خانه هاي سنتي در جاي جاي تهران و کشور قد علم کردند و پس از انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي و دهه 80 به يکي از محبوب ترين و پرتعداد ترين اصناف مربوط به شکم در همه جاي کشور تبديل شدند. کافه نشيني و کافه گردي آنقدر بر روي جوانان تاثير گذار بود که باعث پيدايش نوعي تفکر و فرهنگ به نام «فرهنگ کافه نشيني» در بين جوانان ايراني شد.

کافه‌نشيني مفهومي فراتر از رفتن به کافه، قهوه‌خانه، چايخانه، کافي‌شاپ و مانند آن‌ها دارد و معمولاً به کنشي اجتماعي اشاره دارد که ريشه‌هاي آن به سده‌هاي هجده و نوزده اروپايي و دوران انقلاب فرانسه و انقلاب‌هاي سياسي اين پهنه بر مي‌گردد. کافه‌نشيني عمدتاً در اقامتگاه افراد نيکوکار و فرهنگي و دارا برگزار مي‌شد که از هنرمندان و انديشمندان نادار پشتيباني مي‌کردند. کلوب‌هاي انقلابي در انقلاب ۱۷۸۹ فرانسه را نيز مي‌توان نوعاً آغاز کافه‌نشيني (شايد سياسي) دانست، يعني گرد هم آمدن در يک محيط بيروني، براي سرگرمي و همزمان بحث و گفتگو. اين کنش در سده بيستم تا دهه ۱۹۸۰ به شدت رشد کرد و هر بار که جنبش‌هاي اجتماعي پديدار مي‌شد، کافه‌نشيني هم فراگيرتر مي‌شد. و از دهه ۱۹۶۰ همراه با مفهوم روشنفکري و ديگر شيوه‌ها به کشورهاي ديگر جهان نيز سرايت کرد.

با اين همه، از يکي دو دهه پيش، اندک اندک با شيوه‌هاي ديگري جايگزين شد که فضا و مکان را به صورت ديگري تعريف مي‌کردند، ولي در آنها نيز مساله بسيار بيشتر از گذران اوقات فراغت با آسايش و بدون انديشه، ورود سيستم انديشه و جدل فکري در اوقات فراغت در يک حوزه عمومي بود. شروع کافه نشيني در ايران را مي‌توان با کودتاي بيست و هشت مرداد و تحولات بعد از آن برابر دانست. وقتي که جوانان دانشجو با دغدغه ي آگاهي بخشيدن به جامعه و رهايي از اختناقِ سلطنت، به فکر رقم زدن دموکراسي و ايجاد فضاي باز فکري در کشورشان بودند و شب ها در کافه نادري و کافه تهرون جمع مي‌شدند و از رويا هاي دست يافتني شان ميگفتند.

در تهران در سال هاي اخير مخصوصا در دهه 90، تعداد کافه ها به طرز شگفت آوري زياد شده است و يکي از دم دست ترين انتخاب جوانان ايراني را ايجاد کرده اند. تعداد کافه هاي خوب و ارزشمند که ارزش معرفي دارند، خيلي زياد است که ما سعي کرده ايم با قربال بهترين ها، رسالت خود را که معرفي بر اساس کيفيت است، به نحو احسن انجام دهيم. پس اين بار هم با ما همراه باشيد که بهترين کافه هاي تهران را بشناسيم. لازم به ذکر است رده بندي و چينش اين کافه ها ارتباطي در اين سري مطالب به امتياز و خوب تر و بد تر بودنشان ندارد و فقط مجموعه اي از بهترين ها براي شما مهيا شده است.
 

کافه گراف

کافه گراف (Graph) از سال ۹۲ در مجتمع ASP در ميان کافه‌هاي اين برج فعاليت خود را شروع کرده است. کافه، کافه‌ي بزرگي محسوب مي‌شود و نزديک به ۹۰ نفر گنجايش دارد. يکي از کارهاي مفيد کافه جدا کردن فضاي مخصوص براي افراد سيگاري است که به اين ترتيب هر دو گروه مخاطب کافه را پوشش داده است. کافه گراف فضاي روشني دارد، دکورهاي سفيد و فاصله مناسب ميزها از يکديگر فضاي خوبي را ايجاد کرده است. همچنين براي حمايت از هنرمندان جوان بخشي از کافه نيز به عنوان گالري مورد استفاده قرار گرفته است.

تهرانگردي؛ بهترين کافه هاي تهران (9)


 در صورتي که قصد برگزار کردن جشن تولد، قرار کاري و قرارهاي دوستانه داريد کافه گراف مي‌تواند گزينه‌ي مناسبي برايتان باشد. منوي کافه منوي متنوعي است، نوشيدني‌هايي که در کافه گراف به شما پيشنهاد ميکنيم شامل هات‌چاکلت، کاپوچينو ، دمنوش به‌ليمو و دمنوش آلبالو است. نوشيدني‌ها کيفيت خوبي دارند و سرو آنها نيز با سليقه انجام ميشود. خلاصه ميتوانيد يک روز خوب در کنار دوستان و عزيزان در اين کافه داشته باشيد.

تهرانگردي؛ بهترين کافه هاي تهران (9)


آدرس: بزرگراه کردستان، مجتمع ASP، واحد 30

تهرانگردي؛ بهترين کافه هاي تهران (9)

 کافه ريبار

موزه زمان در خيابان زعفرانيه، علاوه بر موزه کوچکي که در محوطه باغ دارد، فضاي زيبا و مناسبي براي پياده روي دارد، اگر روزي در اين حوالي دوست داشتيد يک کافه سرباز را هم امتحان کنيد سري به کافه ريبار بزنيد. کافه ريبار (Ribar) درون باغ موزه زمان قرار دارد، البته اين روزها به خاطر فصل سرد و سرما، روي کافه را با پوششي مسقف کرده‌اند تا گرماي فضا را از دست ندهيد. اين کافه به تازگي با مديريت جديد افتتاح شده و قبلا به صورت کافه گالري بوده است. فضاي نسبتا بزرگي دارد و در حدود ۶۰ جاي نشستن دارد. ميزها به صورت ميزهاي گرد و صندلي‌هاي راحت و با فاصله مناسب از هم قرار داده شده‌اند. مانند بسياري ديگر از کافه‌ها مي‌توانيد از اينترنتي واي‌فاي کافه استفاده کنيد و ظاهرا سيگار کشيدن در محيط کافه آزاد است.

تهرانگردي؛ بهترين کافه هاي تهران (9)


منوي کافه ريبار از نظر تنوع نوشيدني‌ها، منوي گسترده‌اي است. جالب اين است که فقط به ذکر نام نوشيدني بسنده نشده و توضيحاتي در مورد نوع نوشيدني و ترکيب آن را هم آورده‌اند. مورد ديگري که در منو شايد برايتان جالب باشد ذکر اين توضيح است که اينجا خبري از چاي‌کيسه‌اي نيست و همه دم‌نوش‌ها و نوشيدني‌ها به صورت آماده و دم کشيده تهيه مي‌شوند. در داخل فضاي کافه روي تخته سياه، عبارت بوفه صبحانه براي هر نفر ۳۰ هزار تومن (اگر تا زمان بازديد شما از اين مطلب زياد نشده باشد!) خود نمايي مي‌کند که فکر مي‌کنيم صبحانه در فضاي باغ و خصوصا در يک هواي مناسب نبايد خالي از لطف باشد. موکا و چاي ماسالا را جزو انتخاب هاي خود در اين کافه بگذاريد. موکاي کافه ريبار به صورت چند لايه آماده ميشود و بر خلاف بعضي کافه‌ها خبري از خامه روي موکا نيست که خب مي‌تواند بر اساس سليقه شما که اهل نوشيدني با ترکيب خامه فراوان هستيد يا نه متفاوت باشد. ترکيب چاي ماسالا هم ترکيب جالبي از چاي سبز و دارچين و ميخک و … است که براي علاقه مندان به دمنوش ها و چاي ها خاص و متفاوت، يک تجربه هيجان انگيز است. در هر حال اگر در حوالي زعفرانيه و خيابان بغدادي به دنبال يک کافه با فضاي باز بوديد کافه ريبار مي‌تواند گزينه مناسبي براي کافه گردي شما باشد.

تهرانگردي؛ بهترين کافه هاي تهران (9)


آدرس: خيابان زعفرانيه، نبش بغدادي، موزه زمان

تهرانگردي؛ بهترين کافه هاي تهران (9)

 کافه هوکا

همه ما ميدانيم که اين روز ها قليان به خشي جدانشدني از تفريحات جوانان تبديل شده است و قهوه خانه هاي ريز و درشتِ پايتخت روز به روز در حال افزايش و بيشتر شدن هستند، ولي اين که يک کافه، با حفظ تماميِ مشخصات کافه بودنش، اقدان به ارائه قليان زده باشد، حرکتي جديد و آوانگاردانه بود که کافه هوکا آن را انجام داد و موفق شد. کافه هوکا از سال ۱۳۹۱ تاسيس شده است، بعد از ورود به کافه و ديدن شخصيت کارتوني لوگوي هوکا (Hookah)، فضاي کافه و منو اعتراف خواهيد کرد که صاحبان کافه آدماي با سليقه‌اي هستند و در تاسيس و تجهيز کافه هم سليقه به کار برده‌اند. فضاي کافه به نسبت خيلي از کافه‌هاي تهران کافه بزرگي به حساب مي‌آيد و براي همين فضاي بزرگ، کافه را به دو بخش تقسيم کردند، بخشي مخصوص سيگاري‌ها و بخشي از کافه هم مخصوص آدمهاي فراري از دود.

تهرانگردي؛ بهترين کافه هاي تهران (9)


به اين کافه مراجعه کنيد مي‌توانيد يک ميز رسمي و يا مبل‌هاي راحتي را انتخاب کنيد و يا کنار پنجره بنشينيد و به بيرون نگاه کنيد. پيشنهاد ما به شما در اين کافه، اسموتي چري بري است. اسموتي چري‌بري ترکيبي از گيلاس، آلبالو، توت فرنگي، ليمو و بلوبريِ است که يک نوشيدني خنک که شما را با طعم ترش و شيرين و فوق العاده هيجان انگيزي مواجه ميکند. اگر اهل قليان هستيد و گذرتان به حوالي شريعتي – ظفر افتاد، پيشنهاد مي‌کنيم مهمان کافه هوکا باشيد.

تهرانگردي؛ بهترين کافه هاي تهران (9)


آدرس: خيابان شريعتي، ابتداي خيابان ظفر، پلاک 18

تهرانگردي؛ بهترين کافه هاي تهران (9)

 کافه گيل گمش

يک کافه کوچک، زيبا و خواستني در حوالي ميدان هفت تير که نماي بيروني جذابش هيجانتان را براي بازديد از داخلش بيشتر مي کند. برخلاف چيزي که از يه کافه مي شود انتظار داشت، فضاي اينجا خيلي کوچک است، طوري که فقط 2 ميز و چند صندلي در آن وجود دارد، اما با همين فضاي کم، چيدمان، دکور و فضاي داخلي اش آنقدر جذاب و دوست داشتني است که دلتان نميخواهد آنجا را ترک کنيد! جالب اينجاست که با وجود فضاي کوچک اين کافه، يک کتابخانه هم در آن وجود دارد که مي توانيد از لابه لاي کتاب هاي داستاني آن، کتاب «گيل گمش» که اسم کافه را از روي آن انتخاب کرده اند و يکي از اولين پادشاهان افسانه اي سومريان بوده است را هم پيدا و مطالعه کنيد.

تهرانگردي؛ بهترين کافه هاي تهران (9)


 منوي «کافه گيل گمش» از چند بخش صبحانه گرم، صبحانه ي سرد، نوشيدني گرم، نوشيدني سرد، کيک، دسر و غذا تشکيل شده است که کيفيت و طعم آن ها هم قابل قبول است. مسئولين کافه پسر و دختري جوان هستند که با روي باز و لبخند گرمشان از شما به خوبي ميزباني مي‌کنند. در کل تجربه حضور در يکي از دنج ترين و البته نقلي ترين کافه هاي تهران، شايد يکي از بهترين تجربه هاي کافه گردي را براي شما رقم بزند. اين پيشنهاد را از دست ندهيد.

تهرانگردي؛ بهترين کافه هاي تهران (9)


آدرس: تهران، ميدان هفت تير، ابتداي پل كريم خان زند، خيابان حسيني، نبش كوچه دوم شرقي

تهرانگردي؛ بهترين کافه هاي تهران (9)

 کافه قهوه‌دار

کافه قهوه‌دار که در اواخر سال ۱۳۹۲ فعاليت خود را در خيابان وليعصر آغاز کرده است، مدتي است که فعاليت خود را با نام کافه دار به پيش مي برد. کافه دار تلاش مي‌کند تا در فرهنگ‌سازي قهوه بيرون‌بر Take away نقشي ايفا کند، در صورتي که اهل قهوه‌بيرون بر هستيد اين قهوه را با ۳۰ درصد تخفيف مي‌توانيد از کافه‌دار تهيه کنيد. اگر هم محيط کافه را براي صرف نوشيدني انتخاب کرديد کافه دار هم جزء کافه‌هايي است که قهوه‌تان را براي بار دوم برايتان مجاني شارژ مي‌کند. اما محيط کافه فضاي نشستن براي حدود ۴۰ نفر را دارد، اگر خوش شانس باشيد مي‌توانيد ميز کنار شيشه‌هاي قدي را انتخاب کنيد، يک ميز کمي بلند هم در کنار پنجره قرار دارد که هر دوي اين گزينه هاي شما را با يک ويوي دوست داشتني از خيابان وليعصر تهران رو به رو ميکند که لذت خوردن قهوه را چند برابر ميکند.

تهرانگردي؛ بهترين کافه هاي تهران (9)


 فضاي کافه دو بخشي است که مشابه هال و پذيرايي منزل هاي خودمان ميباشد. يک محوطه وروديِ ساده و پس از بالا رفتن چند پله وارد سالن شيک تر و وي آي پي تر مي‌شويد. کافه دار منوي نوشيدني‌هاي خوبي شامل قهوه، دمنوش، فراپه، شيک دارد، در بخشي از فضاي کافه سيگار کشيدن آزاد است و مي‌توانيد از اينترنت وايرلس کافه استفاده کنيد. اين کافه براي قرارهاي کاري و قرارهاي کوتاه دوستانه مناسب است. خلاصه اگر حوالي خيابان وليعصر و پارک ساعي بوديد دقايقي را هم مهمان کافه دار باشيد تا خستگيِ روز خود را به آن بسپاريد.

تهرانگردي؛ بهترين کافه هاي تهران (9)


آدرس: خيابان وليعصر، نرسيده به خيابان توانير، نبش پله هشتم

 
 
تهرانگردي؛ بهترين کافه هاي تهران (9)
 


منبع : برترين ها

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها