City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

کافه گردي در تهران, از کافه نادري تا مسعوديه (1395/06/19)

يکي از سمبل هاي گردشگران هموطنان تهراني، علاوه بر پاساژ گردي هاي لوکس در بالا و پايين شهر، کافه گردي است که به يکي از متداول ترين سبک هاي گردشگري در تهران و مراکز استان ها تبديل شده است. گزارش امروز تهرانگردي روزياتو اختصاص دارد به گشتي در کافه هاي قديمي و لوکس پايتخت است . با ما در اين کافه گردي همراه باشيد.
کافه گردي در تهران, از کافه نادري تا مسعوديه

به گزارش بزنيم بيرون ، بالاخره وقتي فرهنگ گالري گردي و موزه گردي و اين ها در ساختار گردشگري شهري جايگاه زيادي نداشته باشد، پاساژ گردي و خيابان گردي و بعضا کافه گردي، جايگزين شيوه هاي گردشگري حرفه اي و ارزش آفرين مي شود. اين سبک گردشگري در شهر هاي بزرگ نه فقط در ايران بلکه شهر هاي مختلف  جهان، بخشي از تفريح روزانه شهروندان را تشکيل مي دهد.

در تهران ۱۵ ميليون نفري در طول روز، به هر  حال فرصت هاي گردشگري زياد است و شايد دغدغه هاي روزانه مردم سبب شود تا خيلي به سمت گاخ و موزه و گالري و کتابخانه و مکان هاي اين چنيني توجه نکنند و گردشگري شهري  حرفه اي از نظر دور باشد. اما رشد قارچ گونه کافه هاي مختلف در تهران سبب شده تا بخشي از وقت شهروندان تهراني به کافه گردي بگذرد . گردشگري کافه ايي که بخش جدايي ناپذيري از سبک زندگي خيلياز شهروندان تهراني در طيف هاي مختلف طبقاتي و تحصيلاتي و مالي شده است.

حتي برخي از پرتال هاي گردشگري داخلي و بين المللي و کانال هاي اينستاگرام و فيس بوک،‌برنامه هاي متنوع فرهنگي و هنري و موسيقيايي خود را در برخي از کافه هاي تهران براي اعضاي خود برگزار مي کنند. در سايت کوچ سرفينگ، هر هفته قرار هاي کافه اي براي کاربران در سراسر ايران تدارک ديده مي شود تا کاربران گروه هاي مختلف هنري اين سايت، در event هاي هفتگي يا ماهانه که در کافه هاي برگزار مي شود شرکت کنند و مراسم شعر خواني و امثالهم را ترتيب دهند.

در سايت اينترننيشن (Internations.org) نيز هر ماه، کاربران عضو اين سايت که از مليت هاي مختلف مقيم تهران هستند، در يکي از کافه رستوران هاي تهران گرد هم مي آيند تا در باره مسائل اقتصادي و فرهنگي مورد نظر خود بحث و تبادل نظر کنند. بعضا قريب به ۱۰۰ نفر در اين قرار هاي کافه اي شرکت مي کنند.

به هر حال، کافه گردي چه بر اساس event از قبل تعريف شده باشد چه بر اساس دعوت هاي خودماني چند نفره، يکي از سمبل هاي گردشگري شهري متداول  در تهران و شهرستان هاست. در تهران، کافه گردي براي دانشجويان به خصوص در رشته هاي هنري، خيلي داغ است. مخصوصا در خيابان هاي منتهي به خيابان انقلاب و نزديک دانشگاه تهران .

2-w600-h600

(کتاب کافه نادري تا کافه فيروز- نوشته مهدي اخوان لنگرودي که شما را به ديدار از کافه هاي نوستالژيک مي برد)

برخي از کافه هاي اطراف خيابان وليعصر و خيابان کاخ و خيابان انقلاب. کافه هايي با طراحي خاص، منو هاي خاص مورد علاقه دانشجويان و فضايي فرهنگي تفريحي است. بعضي از اين کافه ها، کافه کتاب هستند  کتاب هاي کوچک جالبي را که معمولا در زمينه هاي موسيقي و شعر و روان شناسي و داستان کوتاه است در اختيار دانشجويان و مخاطبان خود قرار مي دهند. برخي هم پوستر مراسم هنري و فرهنگي تهران را بر ديوار کافه آويزان مي کنند تا دوست داران کافه گردي، از اين برنامه ها مطلع شوند.

کافه گردي در مکان هاي لوکس بالا شهر نيز مخاطبان ثابت زيادي دارد. مثلا در خيابان فرشته کافه سام سنتر، پاتوق خيلي هاست. اخيرا هم کافه رستوران هاي پاساژ پالاديوم زعفرانيه در کنار کافه هاي ميلاد نور  و مجتمع گلستان در شهرک غرب به فهرست کافه گردي بچه پولدار هاي تهران اضافه شده. بچه پول دار هايي که صفحه اينستاگرامشان، بازتاب بين المللي پيدا کرده است و سبک زندگي فانتزي اين قشر، نظر خيلي ها را به خود جلب کرده است.

به هر حال، اگر علاقمند به کافه گردي هستيد، پيشنهادات امروز ما را فراموش نکنيد.

کافه مسعوديه

3-w600-h600

عمارت مسعوديه يکي از خانه هاي قديم تهران است که متعلق به عصر قاجاريه بوده و اخيرا صحبت هايي مبني بر تملک آن، جنجال ساز شد. به هر حال، اين خانه قديمي در منطقه بهارستان، اکنون براي عاشقان کافه گردي هاي نوستالژيک، يکي از فرصت هاي خوب  کافه گردي و گردشگري شهري است. کافه مسعوديه که در داخل اين عمارت قرار دارد، يکي از مکان هاي خوب و جذاب براي خوردن صبحانه و قهوه قجري است! رزرو اين مکان قبل از عزيمت را به عاشقان کافه گردي توصيه مي کنيم.

کافه باغ موزه

کافه اي با محيط باز و سر سبز که براي کافه گردي هاي عاشقانه و لوکس، هم فال است و هم تماشا و اين روز ها پاتوق بچه هاي الهيه و خلاصه شمال شهر تهران است. کافه باغ موزه تهران در خيابان دکتر حسابي قرار دارد که از طريق خيابان وليعصر مي توان به سمت ان حرکت کرد. کافه باغ موزه نيز در کنار عمارتي تاريخي قرار دارد هم چون کافه مسعوديه و به شما حس نويشيدني هاي عصر جديد در کنار بناي عصر قديم را منتقل مي کند. محيط باز و صندلي هايي که کنار يک جوي آب کوچک روان قرار گرفته،‌حال و هواي تابستاني شما را عوض خواهد کرد.

کافه نگارستان

4-w600-h600

راه اندازي کافه در کنار عمارت هاي قديمي تهران، يکي از اقداماتي است که سازمان هاي مسئول براي رشد گردشگري شهري و افزايش ميزان بازديد از اين اماکن با همکاري بخش خصوصي در دستور کار قرار داده اند. کافه تهرون که در محوطه باغ نگارستان قرار گرفته،‌يکي از اين مناطق جالب است که عاشقان کافه گردي را وسوسه مي کند. البته کافه تهرون در پايين شهر واقع شده و اگر شما به ديدن عمارت مسعوديه رفتيد، توصيه مي کنيم از اين کافه نيز ديدن کنيد. کافه اي که نزديک مترو بهارستان بوده و در انتهاي خياباني به نام دانش سرا واقع شده است. باغ دويست ساله نگارستان تهران، محلي هست که شما را به دوران نه چندان دور دو قرن پيش مي برد.

عمارت هاي قديمي زيبايي که با معماري خاص در باغ  نگارستان تهران وجود دارد، زمينه توسعه کسب و کار هايي را سبب شده که يکي از ان ها راه اندازي کافه اي به نام کافه تهرون هست. کافه اي با طراحي زيبا و ميز و صندلي هاي خاص که در کنار طبيعت زيباي باغ، شما را با نوشيدني هاي ايراني و خارجي ميزباني مي کند.

کافه سينما

5-w600-h600

براي عاشقان سينما و هنر  هفتم، کافه سينما راهي براي آشنايي با تاريخ پرده نقره اي در ايراان و در پايتخت است. کافه سينما که در باغ فردوس واقع شده ، بخشي از امکانات موزه سينماي تهران را شامل مي شود. کافه اي که در داخل يک عمارت تاريخي قرار گرفته و به شما فرصت مي دهد تا از موزه سينما نيز بازديد کنيد و سپس در محيطي نوستالژيک مملو از تصاوي رو مضامين سينمايي، نوشيدني صرف کنيد. جذابيت موزه سينما، سبب شده تادر چند سال اخير، کافه سينما بااستقبال دانشجويان و گردشگران خارجي نيز مواجه شود.

کافه رومنس

6-w600-h600

بله! کافه رومنس. نامي کاملا غربي که شايد شناخته شده نباشد. کافه اي نزديک ميدان فردوسي و داخل کوچه ضرابي که در واقع در داخل خانه اي قديمي بر پا شده است و براي طرفداران کافه گردي هاي خاص با حس نوستالژيک، کافه اي خاص در مکاني خاص هست. صندلي هاي چوبي در کنار پرده هاي حرير و سکنجبين خيار هايي که سرو مي شود،‌حس و حال جالبي به عاشقان کافه گردي مي دهد. کافه محلي هست که پاتوق دانشجويان و افرادي که اين مکان را مي شناسند، قرار دارد. محل قرار گيري کافه رومنس جايي نيست که هر رهگذاري به آن سر بزند. از شما دعوت ميکنيم اگر در تهران هستيد،‌کافه رومنس رو نيز تست کنيد!

کافه آپ آرت

7-w600-h600

خيابان کريمخان تهران و نجات اللهي، پايتخت صنايع دستي ايران هست. جايي که کافه لرد روبروي کليساي بزرگ ارامنه تهران و شيريني دانمارکي در کنار ده ها مغازه فروشنده صنايع دستي تهران خودنمايي مي کند و براي کافه گردان، خياباني خاص هست. کافه آپ آرت، يکي از کافه هاي خاص تهران هست که در خانه اي قديمي بنا شده و مخاطبان خاصي خود را دارد.

8-w600-h600

براي رسيدن به اين کافه، از مترو وليعصر استفاده کنيد و پياده هم مي توانيد به خيابان کريم خان و خيابان ايرانشهر برسيد و سپس به خيابان کلانتري و شماره ۴۸!. کافه اي براي گردهم آيي هاي دسته جمعي. اگر به کافه آپ آرت مراجعه کرديد، توصيه مي کنيم از صنايع دستي خيابان نجات الهي نيزخريد کنيد تا اقتصاد صنايع دستي ايران که ميراث بزرگ ايرانيان هست، هم چنان حفظ شود.

کافه نادري

9-w600-h600

کافه نادري شايد معروف ترين کافه ايران باشد. کافه اي با بيش از نيم ميليون صفحه ايندکس شده در گوگل، براي خيلي از ايرانيان به خصوص هموطنان تهراني، محل شناخته شده اي است و بسياري از سايت هاي گردشگري بين المللي، اين کافه را براي تهران گردانان توصيه کرده اند.

کافه اي که در سال ۱۳۸۲ ثبت ملي شد و با ۱۴۰ نفر ظرفيت، شما را به عهد پهلوي اول مي برد.

گفته شده است که در  سال ۱۳۰۶ مهاجر ارمني با نام «خاچيک ماديکيانس» اين کافه را داير کرد. اين کافه سال‌ها پاتوق شاعران، نويسندگان و روشنفکران بوده‌است. کافه نادري، در دههٔ سي و چهل، پاتوق روشنفکراني مثل صادق هدايت، جلال آل‌احمد، احمد فرديد و سيمين دانشور، نيما يوشيج بوده و بخش زيادي از شهرت کنوني اش را از اعتبار اين اشخاص وام گرفته‌است. در معرفي‌نامه‌اي از اين کافه که امروزه در کنار در ورودي آن قرار داده شده آمده‌است که غذاهاي فرنگي مانند بيف استروگانف و بيفتک و همچنين کافه‌گلاسه، شاتو بريان، بستني‌هاي فرنگي، قهوه ترک و فرانسه براي اولين بار در اين کافه به ايرانيان عرضه شد. ماديکيانس، هتلي بنا کرد که امروز، کافه آن، کليشه‌اي‌ترين نوستالژي پاتوق‌نشين‌هاي شهر تهران است.

10-w600-h600

(تصويري از کافه نادري در سال هاي نه چندان دور)

اگر عشق کافه گردي هستيد و دوست داريد بعضا شخصيت هاي هنري و فرهنگي پايتخت را در مجيطي کافه گونه مشاهده کنيد. توصيه مي کنيم از اين کافه استفاده کنيد. کافه اي در خيابان نادري که امروزه جمهوري نام دارد و براي رفتن به آن، از مترو انقلاب يا جمهوري يا نواب استفاده کنيد.

در فيلم ها و سريال ها چند دهه اخير، بار ها از اين کافه يا ياد شده است يا لوکيشن بخشي از فيلم در اين کافه بوده است.

اگه در شهر و ديار  خود، کافه هايي هست که پاتوق هست، با اطلاعات و مشخصات کامل به ما ارسال کنيد تا در سايت به ديگر دوستان معرفي کنيم.


منبع : روزياتو

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها