City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سفرنامه مقامات دانشگاه هاروارد به ايران (1395/06/23)

ليندا ميسون، از مقامات دانشگاه هاروارد خاطره خود از سفر به ايران را منتشر کرده است که سايت شبکه خبري سي.ان.ان آن را با تيتر «آنچه ما به اشتباه درباره ايران فهميده ايم»، منتشر کرده است که بخشي هايي از آن را در ادامه مي خوانيد:
سفرنامه مقامات دانشگاه هاروارد به ايران

ساعت 2 و 30 دقيقه ظهر، زماني که به فرودگاه شهر شيراز در ايران رسيدم، مقام ايراني در بخش کنترل پاسپورت با لبخندي گفت: خوش آمديد. اين کلمات نخستين کلماتي نبودند که من انتظار داشتم در کشوري که به خاطر شعار «مرگ بر آمريکا» معروف است، بشنوم. اما خوش آمد گويي تنها يکي از خاطراتي است که من از سفر اخيرم به ايران به خاطر دارم، چرا که برداشت آمريکايي ها از ايران اغلب فاصله زيادي با واقعيت دارد.

ماه پيش، به همراه گروهي از فعالان اقتصادي که به تجارت و فرهنگ در ايران علاقه مند بودند، راهي ايران شديم. به عنوان بخشي از اين سفر، ما به شهرهاي بزرگ اين کشور از جمله، تهران، اصفهان، شيراز و قم سفر کرديم و دسترسي گسترده اي به فعالان اقتصادي و رهبران مذهبي، مقامات دولتي، کارآفرينان، افراد آکادميک، دانشجويان، هنرمندان و مردم عادي داشتيم.

بيشتر زماني که با ايرانيان سپري کردم ديدم که چگونه برداشت ما در آمريکا درباره ايران همچنان متاثر از حوادث سفارت آمريکا در تهران در سال 1979 است و همچنين سال هاي پس از آن و سخنان محمود احمدي نژاد رئيس جمهور سابق ايران است. اين دقيقا خلاف حقيقت است و بايد گفت که ايران يک کشور جوان، مدني، تحصيلگرده و با جمعيت فزاينده متمايل به غرب است که خواستار تبديل شدن به بخشي از جامعه بين المللي هستند.

خوب است که به آمار و ارقام نگاهي بيندازيم: دو سوم از جمعيت ايران زير 35 سال هستند که ميانگين سني آنها 29 است. استانداردهاي تحصيلي بسيار بالااست و دانشگاه ها در ايران به ويژه در مهندسي و رياضي بسيار قوي هستند. همچنين 60 درصد از دانشجويان ايراني زن هستند و 50 درصد از دانشجويان مهندسي را تشکيل مي دهند. علاوه بر آن ايرانيان درباره ديگر کشورها به شدت کنجکاو هستند و برآوردها نشان مي دهد که 55 هزار دانشجوي ايراني سالانه در خارج از کشور تحصيل مي کنند که آمريکا يکي از مقاصد برتر آنها است.

همه اين موارد منجر به آن شده است که ايران تبديل به يک کشور با فناوري حقيقي شود، تلفن هاي همراه همه جا هستند  و در حدود 40 ميليون تلفن هوشمند در دست مردم است که اغلب از ترکيه و يا امارات متحده عربي و علي رغم تحريم ها وارد اين کشور شده اند. درست است که فيس بوک و توييتر رسما ممنوع هستند اما همچنان ميليون ها کاربر فيس بوک در ايران از اين شبکه اجتماعي استفاده مي کنند.

جوانان در ايران، اين نسل برآمده از تکنولوژي علاوه بر آن نسبت به نسل پيش از خود، بيشتر طرفدار آمريکا هستند.

طي سفرم به ايران، از ايرانياني که ملاقات کردم پرسيدم که چرا به نظر مي رسد احساسات قوي متمايل به آمريکا در ميان جوانان وجود دارد، در پاسخ گفتند که به اين خاطر که جامعه ما باز است، قوانين ما  ضامن آزادي و جامعه مدني است، به خاطر اقتصاد قوي البته به دليل فيلم و موسيقي ما. در مقابل ما به هرجايي که سفر مي کنيم با ما به گرمي رفتار مي شود.

ظهر روز جمعه ما به سمت پارک لاله، يکي از بزرگترين پارک ها در مرکز شهر تهران رفتيم. همه ادارات و مدارس روز جمعه تعطيل هستند و بسياري از خانواده ها به پارک ها مي آيند و وقتي که به اطراف پارک نگاه ميکردم احساس مي کردم که در پارک مرکزي نيويورک هستم. زوج ها درحالي که دست يکديگر را گرفته اند قدم ميزنند و يا روي نيمکت ها نشسته اند، خانواده يا بساط پيک نيک را پهن کرده اند يا فرزندانشان را در زمين بازي همراهي مي کنند. جوانان چه دختر و چه پسر با يکديگر واليبال، بدمينتون و يا پينگ پونگ بازي مي کنند.


منبع : عصر ايران

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • بوستان لاله

    بوستان لاله با 280 هزار مترمربع در ناحيه دو منطقه 6 تهران واقع شده و داراي گونه هاي مختلف گياهي همچون سرو نقره اي، ژينکگو، ماهونيا، پالم، بربريس و...است.

    0 دیدگاه 11603 بازدید


تگ ها