City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

گزارش صعود به قله درفک (1395/06/23)

نوع برنامه : پيمايش استقامتي کوه و جنگل با کوله سنگين و کوله سبک
درجه سختي: کوهپيمايي و پيمايش نسبتا سخت با کوله سنگين
منطقه هدف: استان گيلان – اتوبان قزوين رشت – شهرستان رودبار – شهر رستم آباد – روستاي شيرکوه – مناطق لارنه و جيروني – روستاي راجعون
مشخصات مسير : عمدتا پاکوب به همراه چندين ساعت پيماش شيبهاي تند و طاقت فرسا
گزارش صعود به قله درفک

هدف از برنامه : دو و نيم روزه استقامتي با کوله سنگين و اقزايش استقامت کوهنوردان – بازديد از مناطق جنگلي بسيار زيباي منطقه و شب ماني در دو منطقه زيبا و معروف لارنه و جيروني.( بعد از مسير شمالي که يک مسير کوهنوردي حساب ميشود و نه کوهپيمايي، اين مسير زيباترين مسير صعود به درفک مي باشد).

تجهيزات ضروري : باتوم، پامچو، کفش مناسب، چادر و کيسه خواب و کوله پشتي و کيف کمري به همراه هفت وعده غذايي و آب و دارو وکيت بقا و کمکهاي اوليه.

روزشمار برنامه:

روز اول : سه شنبه مورخ 23/7/92    ساعت19:30 از اصفهان حرکت کرديم و بعد از گذشتن از شهرميمه، يک توقف 15 دقيقه اي در دليجان داشتيم و مجددا به مسير خود ادامه داديم. شام در ماشين صرف شد.

روز دوم : چهارشنبه مورخ 24/7/1392 بعد از گذشتن از سلفچگان و ساوه به سمت قزوين و آزادراه قزوين-رشت حرکت کرديم. يک توقف کوتاه در منجيل داشتم. در ادامه بعد از رودبار، به رستم آباد و سپس به سمت توتکابن و روستاي شيرکوه حرکت کرديم. ساعت 5 صبح از راننده جدا شديم و بعد از آماده کردن کوله ها ساعت شش صبح به سمت لارنه حرکت کرديم. مسير زيبا و جنگلي با هواي بهاري. پاکوبهاي مناسب و کم شيب. با سرعت متوسط. ساعت 11 به لارنه و چشمه آن رسيديم.مجددا بعد از پر کردن بطري­هاي آب به حرکت خود ادامه داديم. خوشبختانه بارندگي نبود و مسير گل نداشت و پيمايش ما را آسانتر کرده بود. اما براي ادامه مسير به سمت جيروني ابتدا مسير کنار رودخانه را انتخاب کرديم که به دليل وجود گل فراوان و شرايط سخت پيمايش به يال کناري صعود کرديم و از روي آن به پيمايش خود ادامه داديم. بعد از حدود دو ساعت و گذشتن از سياه دره، به قسمت سخت برنامه يعني شيبهاي تند و طاقت فرساي قبل از جيروني رسيديم. چند تا از بچه ها خيلي اذيت شدند اما به ناچار با بيشترين توان به حرکت خود ادامه داديم. قسمت جذاب مسير جنگلهاي پاييزي و برگهاي زيبا آنها بود که خستگي را از تن به در مي­کرد.نهايتا قبل از ساعت 16 به مقصد يعني کنار چشمه جيروني رسيديم. در آنجا در زير آفتاب زيبا چادرها را به پا کرديم تا خستگي يک روز طاقت فرسا را در کنار آتش زيبايي که بچه ­ها به پا کردند به در کنيم. (چشمه جيروني زياد آب نداشت و آب آن دائم نيست!! ولي به خاطر بارندگي هفته قبل خوض سنگي قبل از آن آب داشت،  به نقل از عشاير محلي)

خلاصه روز اول:

ارتفاع شيرکوه : 400 متر از سطح دريا

ارتفاع لارنه : 1190 متر

ارتفاع محل کمپ جيروني : 1870 متر

طول پيمايش شده : از شيرکوه تا لارنه حدود 8 و از لارنه تا جيروني حدود 6 کيلومتر- جمعا 14 کيلومتر

نکته : مسير رسيدن به روستاي شيرکوه آسفالت ولي شيبدار بود.

نکته : آوردن يک و نيم ليتر آب کافي بود ولي به شرط آنکه چشمه جيروني آب کافي داشته باشد.

نکته : مسير پيمايش شده از مسيرهاي قبلا پيموده شده موجود در WikiLoc  برگزيده شد.

روز سوم: پنج شنبه مورخ 25/7/1392 صبح زود بعد از سپري کردن شبي نسبتا سرد (دماي 8  درجه )، به دليل اينکه دو تا از بچه­ها دچار پادرد شده بودند و از ادامه صعود به قله انصراف دادند، بعد از جمع کردن چادرها و برداشتن آب و خوردن صبحانه، و گذاشتن اضافه بار خود پيش آن دو نفر، ساعت شش نيم به سمت قله با کوله هاي خالي از چادر و کيسه خواب، حرکت کرديم که خود باعث افزايش سرعت گروه مي­شد. به دليل مشکل گرفتگي پاي يکي از دوستان در ادامه مسير، سرعت ما کم شد و نهايتا ساعت 10 به قله رسيديم. مسير رسيدن به قله از جيروني به لارنه، جنگلهاي کم پشت و يا عاري از هر گونه پوشش گياهي مي­باشد. بعد از گرفتن عکس به سمت غار موجود در کاسه درفک حرکت کرديم و به حرکت خود به سمت جيروني ادامه داديم. بعد از صرف ناهار و کمي استراحت با در دست داشتن هد لامپ و لباس گرم، ساعت 16 به سمت لارنه به راه افتاديم تا شب را در لارنه چادر بزنيم.حداکثر سه ساعت زمان براي رسيدن به لارنه زمان نياز است.

خلاصه روز سوم :

ارتفاع قله : 2720 متر

مسير پيمايش شده : حدود 20 کيلومتر عمدتا پاکوب

نکته : در مسير صعود يکي از عشاير ما را بدون اينکه سوال بپرسيم راهنمايي کرد و ما گوش نکرديم و مطابق با مسير جي پي اس خود حرکت کرديم. خوب شد که گوش نکرديم !!!وگرنه نيم ساعتي به مسيرمان براي صعود افزوده مي­شد.

 روز چهارم : جمعه مورخ 26/7/1392 بعد از سپري کردن يک شب پر از باد!! که به راحتي چادرهاي ما را از جا بلند ميکرد !! ساعت هفت صبح بعد از نرمش صبحگاهي به سمت روستاي راجعون حرکت کرديم. مسير دسترسي به لارنه از روستاي راجعون، يک جاده خاکي بود. در توصيف اين جاده همين بس که يک  خودروي ريو در لارنه مشاهده کرديم و از کنار افراد زيادي که شب را در لارنه خوابيده بودند گذشتيم و ساعت 9:30 صبح بعد از جاده پيمايي با مناظر زيبا و خوش آب و هوا، به ماشين رسيديم و به سمت اصفهان به راه افتاديم.

خلاصه روز چهارم:

طول پيموده شده : 7.5 (هفت و نيم ) کيلومتر با کمي شيب خسته کننده

مسير : جاده خاکي نسبتا خوب و مناظر زيبا

نکته : مسير دسترسي به ابتداي روستاي راجعون آسفال مي­باشد.

نکته: در لارنه موبايل همراه اول و ايرانسل آنتن دهي داشت.

نکته: چون چهارشنبه تعطيل رسمي بود، حتما بايستي صبح جمعه به سمت اصفهان حرکت ميکرديم تا به ترافيک عصر جمعه در راههاي شمال برخورد نکنيم.


نویسنده : احسان کبیری / عکاس:احسان امین جواهری
منبع : برگرفته از تارنماي گروه کوهنوردي اسپادانا spadanaclub.ir

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • کوه درفک (قله دلفک)

    کوه درفک با ارتفاع  2705 متري يکي از قله هاي واقع در رشته کوه هاي البرز غربي است. کوه درفک که از آن با عنوان قله دلفک هم ياد مي شود، در شمال شرقي شهرستان رودبار و در منطقه جنگلي سياهکل قرار دارد.

    0 دیدگاه 3004 بازدید


تگ ها