City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سفر به کوچه پس کوچه هاي تاريخ تبريز (1395/06/23)

تبريز در طول تاريخ بارها به خاطر وقوع زلزله شديد و همچنين بر اثر حملات سلجوقيان،مغولان،عثماني و اشغال روس ها آسيب جدي ديده است به واسطه همين تخريب زلزله و حملات و اشغال بيگانگان باعث شده که اين شهر با اين همه سابقه تاريخي و سياسي ولي آثار قديمي و تاريخي چنداني برايش باقي نمانده است .
سفر به کوچه پس کوچه هاي تاريخ تبريز

تبريز يکي از شهرهاي بزرگ ايران که در شمال غرب و مرکز استان آذربايجان شرقي است که داراي جمعيت شهري بيش از يک ميليون و پانصد هزار نفر مي باشد که اکثرا به زبان ترکي آذري صحبت مي کنند اين شهر در زمان حکومت صفويان پايتخت ايران بوده و در آن زمان جزئ 5 شهر بزرگ جهان بوده است و تنها شهري است که دفعات پايتختي آن بيش از ديگر شهرهاي ديگر ايران بوده است در زمان قاجاريان پايتخت دوم ايران بوده و بزرگترين و متجددترين شهر ايران بوده است .

 

                                                         شاه گولي

از مهمترين آثار تاريخي آن مي توان به  ارگ عليشاه ،مسجد کبود ،ساختمان شهرداري و بازار سرپوشيده را نام برد .

تابستان امسال " مرداد 1394 " فرصتي شد که دوستان گروه کوهنوردي کوهيار تصميم گرفتيم سفري به کشور ترکيه داشته باشيم برنامه سفر طوري بوده است که حتما بايد يک روز يعني از ساعت 6 صبح تا 6  عصر در تبريز بمانيم و در ساعت 6 عصر ماشيت از ترکيه ما را از تبريز به سمت ترکيه سوار ميکرد .

روز 5 مرداد 1394 با اتوبوس VIP ساري به تبريز در ساعت 4:30 بعداز ظهر با نفري 55.000 تومان حرکت کرديم و فردا صبح ساعت 5:30 دقيقه به تبريز رسيديم يعني فاصله 850 کيلومتري را در 14 ساعت طي کرديم سپس خومان را به آژانس مربوطه رسانديم بعد از تسويه حساب مابقي مبلغ تور قرار شد ساعت 6 بعداز ظهر به سمت ترکيه حرکت کنيم با فرصتي که پيش آمده تصميم گرفتيم از وقت به بهترين شکل استفاده نماييم چون خودم يک بار در سال 60 تبريز را ديده ام و چندين بار هم از کنار شهر رد شدم ولي پيشرفت و توسعه شهر با قبل قابل مقايسه نبود .

                                                      درياچه شاه گولي

                                                      شاه گولي

ابتدا از خيابان آبرسان به شاه گولي "ائل گولي " رفتيم محل تفريح و استراحت و همچنين ورزش بسيار عالي در اطراف درياچه ساخته اند اگر چه در سال 60 هم اينجا را ديده ام ولي با آنزمان قابل مقايسه نيست جمعيت زيادي هم مانند ما مسافر و هم مردم محلي در آنجا وجود دارند بخشي مشغول قايق سواري در درياچه و بخشي هم در حال دويدن و افراد ديگري هم مشغول ورزشهاي گروهي و افراد ديگري هم در حال استراحت زير سايه درختان سر به فلک کشيده و بخش زيادي هم مانند ما در حال قدم زدن در اطراف درياچه مي باشند  حدود دو ساعتي اينجا بوديم و قصد رفتن به نقاط ديگر شهر شديم در ورودي مجموعه که  منتظر اتوبوس بوديم با اتوبوسي مواجه شديم که که رو بدنه آن نوشته بود اتوبوش گردشگري شهري با همکاري شهرداري و سازمان ايزانگردي و جهانگردي تبريز .

واقعا يک بار ديگر از مسئولان محترم شهرداري و سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري ذي ربط تبريز که اين کار نيکو را هم براي آشنايي مردم با تاريخ و تمدن سرزمين خود و هم باعث رونق و فعاليت بيشتر اين مکانها گرديده کمال تشکر و قدرداني مي شود .در ضمن استفاده از اين اتوبوس ها مجاني فقط بليط ورودي از موزه ها بايد پرداخت شود .

                                                          اتوبوس گردشگري

در داخل اتوبوس يک راهنماي گردشگري وجود داشت که افراد علاقمند را به نقاط توريستي شهر مي برد تا صحبتي که با يکي از آنها کرديم با توجه به تعداد زياد ما درخواست اتوبوس و راهنماي ديگري کرد بعد از چند دقيقه اتوبوس به همراه يک خانم راهنما " خانم فرهادي " ما را سوار کرد و در بين مسير توضيحات لازم را داده و مقصد بعدي ما خانه مشروطه مي باشد .

در مسيرمان در وسط شهر با چند پل قديمي بر روي رودخانه اي که به خاطر خشکسالي کاملا خشک شده بود مواجه شديم که در باره آنها توضيح داده شد حيف رودخانه اي که شهرداري زحمت بتون کاري ديواره و کف آنرا کشيده ولي آبي وجود ندارد تا باعث زيبايي و همچنين تلطيف گرماي تابستاني شهر شود .

                                               ورودي موزه خانه مشروطه

خانه مشروطه در يکي از محله هاي قديمي شهر تبريز کوچه راسته در غرب بازار تبريز در خيابان شهيد مطهري روبروي مسجد جامع قرار گرفته است . اين خانه ملک شخصي اقاي محمود کوزه کناني بوده که بعد از به توپ بسته شدن مجلس در سال 1287 در زمان قاجار محل تجمع و تصميم گيري رهبران انقلاب مشروطه بوده است اين خانه با معماري دوره قاجاري با پنجره اي ارسي مشبک و درب هاي منعبت کاري شده در دو طبقه و در زميني به مساحت 1300 متر بنا شده است داراي حياط بزرگ و قشنگي است که در جنوب آن سرويس هاي بهداشتي و انباري و ساختمان اصلي در قسمت شمالي حياط قرار دارد اين بناي تاريخي در سال 1354 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است و در سال 1367 توسط سازمان گردشگري خريداري شده است و ار آن تاريخ کار مرمت و تجهيز آن را شروع کرده اند و در سال 1375 به عنوان موزه مشروطه شروع به کار کرد . 

                                                ابتداي در ورودي به داخل موزه 

در اين موزه وسايل شخصي و اسلحه سرداران مشروطه ستارخان و باقرخان و همچنين چندين مجسمه از سرداران و رهبران انقلاب مشروطه و وسايل شخصي آنها و همچنين اسناد و مدارک تاريخي وجود دارد .

                                   مجسمه ستار خان سردار ملي در تراس موزه 

                                         باقرخان

                                    علي اکبر دهخدا

                                     ميرزا جهانگيرخان صوراسرافيل

                                    محل نماز جمعه

                                                      ارگ عليشاه

بعد از بازديد از خانه مشروطه با اتوبوس به سمت مکان بعدي ارگ عليشاه رفتيم .

ارگ عليشاه 

اين بنا بين سال هاي 718 تا 739  با هدف ساخت آرامگاه بزرگي در صحن مسجد عليشاه ساخته شده است و فعلا ديواره اي و شبستاني از آن باقيمانده است که ارتفاع ديوار حدودا 25 متر با عمق پي در حدود 12 متر و قطر ديوار 10 متر مي باشد که در زمان جنگ بين ايران و روسيه و بعد ها ايران و انگليس به عنوان ارگ نظامي مورد استفاده قرار گرفت  و در زمان حکومت قاجار هم بعنوان انبار اسلحه مورد استفاده قرار ميگرفت .

 

                     ارگ عليشاه و آثار اثابت گلوله توپ روسها

در سال 1290 در اشغال شهر تبريز توسط روسها اين بنا توسط روسها به توپ بسته شد که اثر ضربه توپ به اين ديواره با ضخامت 10 متري وجود دارد .

در دوران مشروطه و بعد از آن بناهاي ديگري در محوطه ارگ ساخته شده است که يکي مدرسه به سبک جديد و ديگري سالن تئاتر شير و خورشيد بوده است .

اين بنا در سال 1310 شمسي حصار و باروهاي قاجاري آن تخريب و ارگ با عنوان مسجد عليشاه در فهرست آثار ملي ثبت گرديد  .

بين سال هاي 1351 تا 1357 کليه بناهاي قاجاري به بهانه ساخت پارک و فضاي سبز تخريب گرديد 

به گفته افراد محلي متاسفانه در سال 1361 براي ساخت مصلي جديد جمعه ديواره شمالي دوره ايلخاني و به همراه پلکان قاجاري با همراهي امام جمعه وقت و جهاد سازندگي با ديناميت منفجر و تخريب گرديد و همچنين  در زمين ساختمان فعلي مصلي در حال ساخت سالن تئاتري با مصالح خشت وجود داشته که همانند آن فقط يکي ديگر در جمهوري  آذربايجان قرار دارد و متاسفانه اثري از آن نيست .

امروزه تنها بخشي از ديوارهاي عظيم و محراب بسيار بلند شبستان جنوبي اين مسجد برجاي مانده‌است همين بناي باقيمانده از ارگ نيز تحت تاثير بناي مصلي جديد جمعه که با ارتفاعي بيشتر از ميزان پيشبيني شده در طرح حفاظت ارک ساخته شده قرار دارد  بواسطه همين ديگر توسط يونسکو جزئ آثار جهاني ثبت نخواهد شد .

متاسفانه در ضلغ شرقي بنا که مصلي در حال تکميل شدن و کارگران مشغول کارند اين بناي تاريخي همانند ديگر بناي ملي کشور با کم توجهي و نداشتن بودجه کافي براي تعمير و ترميم مواجه اند که دوستي به کنايه مي گفت معلوم نيست قدمت داربست فلزي زنگ زده بنا ييشتر است يا خود عمارت .

بعد از بازديد از ارگ به همراه خانم فرهادي راهنماي خوب گردشگري سوار بر اتوبوس براي بازديد از مسجد کبود رفتيم .

                             سر در مسجد کبود 

مسجد کبود يا مسجد جهانشاهي يا عمارت مظفريه از بناهاي تاريخي مربوط به دوران قراقوينلوها در قرن نهم مي باشد .اين مسجد در سال 845 هجري شمسي در زمان جهانشاه از حکمرانان مقتدر قراقوينلو به درخواست دخترش بنا گرديد .

اين بنا همانطوري که قبل توضيح داده شد در زلزله سال 1158 شمسي آسيب فراواني ديد که گنبد ها و ديواره هاي مسجد فرو ريختند ولي از سال 1318 تا سال 1355 تجديد بنا شده و همچنين سعي شده از باقيماده کاشي ها ،اجرها و سنگ هاي مرمر در جاهاي اصلي خود بکار گرفته شوند که تا به امروز اين بازسازي هر چند خيلي کند ادامه دارد .

اين بنا به خاطر رنگ زيباي لاجوردي به مسجد کبود معروف مي باشد ديواره سر در ورودي به داخل صحن مسجد که بسيار بلند مي باشد با کاشي هاي فيروزه ايي رنگ به همراه کاشي هاي سياه و سفيدي که در ميان آنها کار شده است حالت سبک و سياق معرق يا مغرق نقش زيبا و خارق العاده اي را ايجاد نموده اند در قسمتي از سقف از کاشي لاجوردي و طلا کار شده است که در نوع خود بي نظير است تنوع و زيبايي کاشيکار ها انواع خطوط بکار رفته در آن و همچنين زيبايي و هماهنگي رنگ ها باعث شده که به فيروزه اسلام شهرت يافته است .

                                                       ساختمان مسجد کبود تبريز

مسجد داراي دو بناي چند ضلعي گنبدي شکل کنار هم در وسط يک حياط بزرگ بنا شده گه در قسمت جنوبي و شرقي راهروهايي با ستون هاي زياد و طاق هاي هلالي  وجود دارد که در زمان قديم اين بنا مجموعه اي از ساختمانهايي مانند مسجد ،خانقاه ، مدرسه و کتابخانه بوده است که در حال حاضر جز. مسجد تجديد بنا شده اثري از بقيه بنا ها نيست چون زلزله همه بناها را تخريب کرده فقط چند ستون و بخشي از سر مسجد  باقي مانده بود .

 

.

.

.

 

براي وارد شدن به اين بناي تاريخي نياز به بليط مي باشد که به خاطر همراه داشتن چند کارت بازنشستگي پولي پرداخت نگرديد .

در داخل مسجد که داراي شبستان بزرگي است تکه هايي از ديواره ، کاشي ها و سنگ بزرگي  که در اثر زلزله تخريب شدند نگهداري مي شوند 

در قسمت جنوبي صحن داخل سرداب دو قبر خالي وجود دارد که ميگويند قبر جهانشاه و همسرش بوده است    و همچنين راهنماي گردشگري مستقر در مسجد مي گفت متاسفانه  اشياي با ارزش اين مسجد از جمله سنگ هاي مرمرين در زمان اشغال روسها به غارت رفته است .

بعد از بازديد از مسجد با خانم فرهادي که زحمت همراهي اين تور شهري را کشيده بود و تا اينجا با ما بوده خدا حافظي کرديم و بازديد از بقيه مکان ها را به بعد از صرف ناهار قرار داديم  يعني دو باره به همين جا بر ميگرديم تا از موزه آذربايجان و پارک خاقاني در کنار مسجد ديدن کنيم .

 

.

با آدرس يک رستوران خوبي را که گرفتيم و داخل بازار بزرگ سرپوشيده تبريز قرار دارد لذا هم اين بازار قديمي و پر شکوه را مي بينيم و هم در رستوران داخل آن نهار ميخوريم .

.

                                                             بازار سرپوشيده تبريز

بازار سرپوشيده تبريز يکي از بزرگترين بازارهاي سزپوشيده جهان که به مساحت يک کيلومتر مربع مي باشد اين بناي عظيم و با شگوه جز. بنا هاي دوران زنديه مي باشد که بعد از زلزله سال 1193 تبريز توسط حاکم وقت تبريز بازسازي و ترميم شده است

اين بنا در سال 1354 شمسي  در فهرست آثار ملي به ثبت رسيد و همچنين در سال 1389 هم جز. آثار جهاني يونسکو ثبت گرديده است .

اين بازار از بازارچه ها ،تيمچه ها  ، سراها و کاروانسرا ها تشکيل شده است که در زمان قديم بر سر چهار راه  جاده ابريشم روزانه پذيراي کاروانهاي تجاري از کشورهاي مختلف آسيايي ، آفريقايي و اروپايي بوده و رونق بسياري داشته است .

                                                             يکي از چند سراي بازار

 

                                                           يکي از تيمچه هاي بازار

بازار داراي بيش از 5500 باب مغازه و حجره و 35 باب سرا و 11 باب دالان 25 باب تيمچه 20 باب راسته بازار و 20 باب مسجد مي باشد  هر دالان به تيمچه و سپس به دالاني ديگري وصل مي شود امروزه هر دالان به يک شغل خاصي اختصاص دارد مثلا راسته کفش فروشان يا راسته فرش و .......

سقف دالان به صورت هلالي است و در فواصل مختلف داراي نورگير مي باشد تيمچه ها و سراي ها معمولا در سه طبقه مي باشند که طبقه اول بعنوان انباري و طبقه دوم تجارتخانه و محل کار و طبقه سوم محل استراحت مي باشد .

بعد از صرف نهار قدم زنان به کنار مسجد کبود برگشتيم تا بازديدي از موزه آذربايجان که يکي از مهمترين موزه هاي ايران مي باشد رفتيم اين موزه با داشتن اشيا. متنوع تاريخي دومين موزه تاريخي ايران بعد از موزه ملي تهران مي باشد .

ساختمان موزه در دو طبقه و يک زير زمين مي باشد و اشيا. تاريخي هم به دو دوره تقسيم شده اند دوران تاريخي پيش از اسلام و بعد از اسلام .

.

در طبقه هم کف اشيا. تاريخي مربوط به ايران و بخشي هم آذربايجان در دوران مختلف است و طبقه بالا مربوط به سکه هاي ضرب شده در دوران مختلف و همچنين مهرهاي تاريخي مي باشد و در زير زمين مجسمه هاي زيباي ساخته شده از مجسمه ساز معروف تبريزي احد حسيني که تحصيل کرده دانشگاه هنرو مجسمه سازي ايتاليا است قرار دارند که مجسمه هاي فوق العاده زيبايي هستند. 

بعد از بازديد از موزه و در کنار آن پارک زيباي خاقاني قرار دارد که يک پارک سنتي است که با چند مجسمه زيبا در آن نصب شده است و همچنين فرهنگسرايي هم در داخل آن احداث شده است همچنين از نمايشگاه صنايع دستي که در پارک داير بود بازديد کرديم .

قابل توجه اينکه اين پارک و محوطه مسجد کبود به اينترنت بيسيم رايگان برخوردار مي باشد .

بالاخره تبريز گردي ما که بسيار هم جالب و پربار بوده است با توجه به وقتي که داشته ايم به اتمام رسيد و براي آماده شدن به سفر ترکيه با اتوبوس خود را به خيابان آبرسان رسانديم تا با ماشيني که از ترکيه به آژانس مسافرتي مورد نظر مي آمد به ترکيه سفر نماييم .

                                     


منبع : وبلاگ علي قوامي

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • عمارت شاه گلي تبريز

  ايل گلي يا شاه‌ گلي يکي از مهم‌ترين گردشگاه‌هاي شهر تبريز است که در جنوب شرق آن و در ۷ کيلومتري مرکزشهر قرار دارد. اين عمارت در زمان آق‌قويونلوها ايجاد شده و در دورهٔ صفويان گسترش يافته‌ است. عمق درياچهٔ شاه‌گلي ۱۲ متر بوده و در محوطهٔ آن قايقراني انجام مي‌شود. همچنين شهربازي (لوناپارک) و نيز مسافرخانه‌هاي متعددي در داخل اين گردشگاه وجود دارد.

  0 دیدگاه 2072 بازدید
 • موزه مشروطه تبريز (خانه مشروطه)

  موزه مشروطه تبريز در خانه اي تاريخي معروف به خانه مشروطه قرار دارد که يکي از با اهميت ترين خانه هاي تاريخي تبريز به شمار مي رود. حالا در اين خانه مي توانيد آثار ارزشمندي از دوران مشروطيت را به نظاره بنشينيد و در کنار آن از فضاي زيباي اين خانه تاريخي هم لذت ببريد.

  0 دیدگاه 5265 بازدید
 • موزه آذربايجان

  موزه آذربايجان در واقع اصلي ترين موزه تبريز و يکي از قديمي ترين موزه هاي ايران است که در کنار مسجد کبود قرار دارد و آثار متنوعي را در تالارها و بخش هاي مختلف، در معرض ديد شما قرار مي دهد.

  0 دیدگاه 1675 بازدید
 • پارک ائل‌ گلي تبريز

  پارک ايل گلي يا شاه‌ گلي يکي از مهم‌ترين گردشگاه‌هاي شهر تبريز است که در جنوب شرقي آن و در ۷ کيلومتري مرکزشهر واقع شده‌ است و با دارا بودن شهربازي، امکانات تفريحي و فضاي سبز مناسب به يکي از تفرجگاه هاي اصلي تبريز تبديل شده است.

  0 دیدگاه 715 بازدید
 • پارک خاقاني تبريز

  بوستان خاقاني تبريز يکي از زيباترين بوستانها کلانشهر تبريز به شمار مي رود که در کنار مسجد کبود و موزه آذربايجان احداث شده و از اين رو جنبه فرهنگي به خود گرفته است.

  0 دیدگاه 1321 بازدید
 • مسجد عليشاه ( ارگ تبريز)

  ارگ عليشاه يکي از بلندترين ديوارهاي تاريخي کشور و نماد شهر تبريز و استان آذربايجان‌شرقي است. اين ارگ در مرکز شهر تبريز، در ضلع جنوبي تقاطع خيابان امام خميني و فردوسي قرار دارد.
   

  0 دیدگاه 2993 بازدید
 • بازار تاريخي تبريز

  بازار تبريز يکي از بزرگ ‌ترين و مهم ‌ترين بازارهاي سرپوشيده در سطح ايران و قاره آسيا به شمار مي ‌رود. حتي بازار تبريز شهرت جهاني هم دارد چرا که اين بازار با مساحتي حدود يک کيلومتر مربع بزرگ‌ ترين بازار سرپوشيده سنتي جهان است. 

  0 دیدگاه 9088 بازدید


تگ ها