City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سفرنامه آبشار شاهاندشت؛ طبيعتي زيبا در نزديکي تهران (1395/06/23)

آبشار شاهان دشت بلندترين آبشار استان مازندران است که در جاده هراز واقع شده است و از آمل 65 کيلومتر و از راه تهران در کيلومتر 96 قرار دارد که به صورت سه مرحله اي پشت سر هم قرار گرفته است و در مجموع با ارتفاع 180 متر که آبشار اصلي 51 متر ارتفاع دارد اين آبشار بسيار پر آب مي باشد و از طريق رودخانه اي به رود هراز سرازير مي شود .
سفرنامه آبشار شاهاندشت؛ طبيعتي زيبا در نزديکي تهران

در قسمت بالايي آبشار قلعه اي به نام  ملک بهمن يا قلعه ملکه قلاع قرار دارد که نام تاريخي آن قلعه فرشته بوده است و داراي قدمت بيش از 3000 ساله و يکي از عظيم ترين قلاع  کوهستاني البرز مي باشد که از سنگ و ساروج ساخته شده است و جزء آثار ملي ثبت شده مي باشد .

                                      انتهاي پل وانا و ابتداي مسير شاهان دشت 

روز جمعه 12 مهرماه 1392 به همراه گروه مان راهي جاده هراز شديم بعداز حدود 65 کيلومتر از مسير  آمل و گذشتن از تونل هاي متعدد جاده هراز بعد از هشتمين تونل مسير هراز را ادامه داديم و در سمت چپ جاده  بر روي رودخانه هراز پلي است که تابلوي بزرگ با عکس شهدا مسير کوهستاني وانا را نشان مي دهد. 

                                                                  نمايي از جاده هراز 

                                                     جاده ورود به روستا

بعد از تغيير مسير جاده هراز و گذشتن از اين پل ،ماشين ها را کنار مدرسه و در نزديکي پل پارک کرديم . مسير مستقيم به روستاي ييلاقي وانا مي رود و جاده سمت راست بعد از پل در مسير روذ پر آب  هراز به روستاي شاهان دشت و از آنجا به آبشار منتهي مي شود .

                                              قله پرصلابت دماوند با ارتفاع 5610 متر 

بعد از گرفتن کوله پشتي ها و ديگر وسايل ،مسير آسفالته را که حدودا 2-3 کيلومتري مي شد پي گرفتيم  جاده اي سربالايي و پر پيج و خم که هر چه بالا تر مي آمديم زيبايي جاده هراز در ضلع غربي مان به همراه قله دماوند  اين نماد صلابت و استواري ايرانيان و ايران زمين که در يک روز آفتابي پاييزي خودنمايي مي کرد چنان نزديک بوده است که خارج شده گاز گوگرد از نوک قله به همراه يخچال هاي دائمي آن به راحتي قابل مشاهده بوده است و با زوم بالاي دوربين جزئيات با وضوح و دقت بيشتري ديده مي شد .پياده روي به همراه تماشاي زيبايي هاي خدادادي منطقه ،هم مسافت را به نظر کوتاهتر و خستگي راه را کمتر مي نمود تا اينکه به محل پارک ماشين ها يا همان ابتداي روستاي شاهان دشت رسيديم. 

                               يخچال هاي قله دماوند به همراه متصاعد شدن گاز گوگرد از قله

از جاده به  سمت روستاي ييلاقي وارد شديم از اينجا تا آبشار حدودا يک ربع  ديگر بايد پياده روي را ادامه دهيم .

                                           روستاي شاهاندشت

در وسط محل قبرستاني واقع شده است که از آنجا به راحتي مي توان قلعه ملک بر فراز کوه را مشاهده نمود "ضلع شمالي قلعه "

.

                                                         ضلع شمالي قلعه ملک

از سوپر مارکت مسير مقداري وسايل خريديم و مسير باريک را ادامه داديم  و از پل چوبي بر روي رودخانه گذشتيم و بعد از بالا رفتن از سربالايي  آرام ارام صداي ريزش آب شنيده و از ميان درختان آبشار نمايان مي شود .

وقتي به پاي آبشار رسيديم ريزش آب فراوان به همراه شر شر آن  در يک روز گرم آفتابي با ذرات آب که به صورت پودر بر سر و صورت مي ريخت بسيار دلپذير و خاطره انگيز مي باشد .

خانواده ها و تعدادي از گروه هاي مختلف کوه نوردي همجنان در حال رفت و آمد بوده اند.

.

 

.

.

.

.

بعد از صرف صبحانه و استراحت کوتاه قصد کوه پيمايي و رسيدن به منشا آب را کرديم مسير اوليه به صورت خاکي است که نياز به احتياط زيادي است و همچنان که به سمت انتهايي کوه مي رفتيم از ميان باغ هاي گردو عبور ميکرديم و گردوهاي افتاده از درخت را جمع آوري ميکرديم .

.

 .

                                              ضلع شرقي قلعه ملک

از ضلع غربي قلعه از کوه بالا آمديم و بعد از وارد شدن به ضلع جنوبي در ميان درختان گردو ادامه مسير داديم و سپس به سمت پايين به سوي رودخانه و بالاخره جاي خشکي در بستر رودخانه در ضلع شرقي قلعه پيدا کرديم بعد از استراحت و صرف نهار دو باره در ميان درختان گردو دنبال گردوهاي افتاده بر روي زمين گشتيم .


منبع : وبلاگ علي قوامي

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • آبشار شاهاندشت، آمل

  آبشار شاهاندشت بزرگترين آبشار استان مازندران و دومين آبشار بلند ايران از نظر ارتفاع بوده که از آثار ملي کشور در فهرست آثار ملي ايران است. اين آبشار در در روستاي شاهاندشت و در 96 کيلومتري جاده هراز و 65 کيلومتري شهر آمل قرار دارد و در بخش اميري قرار دارد که از سمت جاده نسبت به آن ديد وجود دارد.

  0 دیدگاه 5406 بازدید
 • آبشار شاهاندشت

   آبشار شاهاندشت يکي از آبشارهاي معروف اطراف تهران است که با طول تقريبي 170 متر در کنار قلعه باشکوه ملک بهمن در دهکده اي به نام شاهاندشت در منطقهدر جاده هراز قرار دارد. قلعه ملک بهمن در سال 1005 هجري ساخته شده است و بقاياي آن به وضوح از زير آبشار شاهاندشت قابل مشاهده است.

   

  0 دیدگاه 5035 بازدید
 • طبيعت شاهاندشت

  شاهاندشت يکي از روستاهاي تاريخي و اکوتوريستي مازندران است که از جاذبه هاي طبيعي چشم نوازي در شمال کشور برخوردار است. شاهاندشت در واقع از توابع بخش لاريجان شهرستان آمل است و  استان مازندران قرار دارد.

  0 دیدگاه 1125 بازدید
 • تکيه شاهاندشت

  تکيه شاهاندشت در روستاي شاهاندشت شهرستان آمل واقع و به عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

  0 دیدگاه 796 بازدید
 • برج سي شاهاندشت

  برج سي شاهاندشت يکي از اماکن تاريخي روستاي شاهاندشت در شهرستان آمل است که قدمت آن به دوره پيش از اسلام باز مي گردد.

  0 دیدگاه 3048 بازدید
 • قلعه ملک بهمن

  قلعه ملک بهمن يا ملک قلاع از قلعه‌هاي عظيم البرز و ايران است که در جاده هراز بخش لاريجان شهرستان آمل واقع اشت.

  0 دیدگاه 487 بازدید


تگ ها