City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

با مثلث برموداي ايران آشنا شويد (1395/06/24)

مک… ماسه… باتلاق و شنزارهاي روان! اين تمام چيزي است که در ريگ جن خواهيد ديد؛ مثلث برموداي ايران که جز تپه هاي سوزان هديه ديگري براي مسافرانش ندارد.
با مثلث برموداي ايران آشنا شويد

به گزارش بزنيم بيرون ، در اين منطقه کويري تا چشم کار مي کند تپه هاي شني است و باتلاق هاي نمک که مهم ترين بهانه تبديل ريگ جن به يکي از صعب العبور ترين نواحي جهان به شمار مي رود. ريگ جن آنقدر صعب العبور است که از دوران هاي قديم هيچ کاروان و مسافري از آن عبور نمي کرده است. بنابراين طبيعي است که هيچ روستايي هم در آن وجود نداشته باشد.

اين منطقه در باورهاي مردم بومي کوير، سرزمين نفرين شده است! آنها معتقدند که ارواح پليد و شياطين در اين سرزمين اسرارآميز حکومت مي کنند و به همين دليل هر که پا به ريگ جن مي گذارد بلعيده مي شود و ديگر باز نمي گردد! اما شايد برايتان عجيب باشد که بدانيد اين روزها ريگ جن تبديل به يکي از مقاصد گردشگري ايران شده است و تورهاي گردشگري هر از چندگاهي به اين کوير سوزان و بلعنده سفر مي کنند. سرزميني که اگر پايتان را به آنجا بگذاريد خواهيد ديد که در شعاع پنجاه کيلومتري تان هيچ جنبده‌اي وجود ندارد!

بوميان منطقه تصور مي کنند که ارواح پليد و شياطين در ريگ جن سکونت دارند و به همين دليل هر که پا به اين سرزمين اسرار آميز مي گذارد بلعيده مي شود و ديگر باز نمي گردد.
ريگ جن روي نقشه

ريگ جن در جنوب غربي و غرب دشت کوير، جنوب سمنان، جنوب شرق گرمسار، شرق منطقه حفاظت شده کوير ، شمال انارک و غرب جندق قرار گرفته است! اين دقيق ترين آدرسي است که مي توان از کويري داد که نام و نشانش در بيشتر نقشه ها وجود ندارد. انگار که ريگ جن سرزمين حذف شده دوران باشد!
 

 ريگ جن
با وسعتي حدود 3800 کيلومتر مربع در حاشيه شمالي به کوه گوگردي ، در حاشيه شرقي به جاده دامغان – جندق و در قسمت شمالي به رودخانه ورگي که از ارتفاعات کوه گوگردي سر چشمه مي گيرد مي رسد. اين رود در جهت شمال غربي-جنوب شرقي وارد ريگ جن مي شود و کوه ملا هادي در حاشيه جنوبي اين ريگ زار قرار دارد.

اما بهترين مسير دستيابي به آن هم بخش شمال شرق پارک ملي کوير است، يعني جاده سنگفرش ملک آباد که البته داخل مرز پارک بوده و زير نظر سازمان حفاظت محيط زيست اداره مي شود. بنابراين بايد از اين سازمان مجوز عبور بگيريد. مسير ديگر ورود به ريگ جن هم جندق است که دقيقا در نقطه مقابل، يعني در بخش شرقي پارک قرار دارد.

اگر از تهران عازم ريگ جن مي شويد بايد بدانيد که فاصله تهران تا جندق حدود 170 کيلومتر است. بنابراين براي اين سفر بايد طوري برنامه ريزي کنيد که براي رفت و برگشت سوخت و تجهيزات کافي داشته باشيد.

سفر به سرزمين ارواح خبيثه!


در سال 1900 سون هدين، کويرنورد بزرگ سوئدي اولين گردشگري بود که سعي کرد ريگ جن را تجربه کند. اما به دليل باتلاقي بودن منطقه از تصميمش منصرف شد و در نتيجه از حاشيه غربي و جنوبي ريگ جن عبور کرد. او بعدها در کتاب کويرهاي ايران به طور مفصل درباره اين کوير نوشت تا در سال 1930 آلفرنس گابريل” با ايده گرفتن از اين کتاب راهي ايران شود و عزم ريگ جن کند. اما او هم تنها از عرض ريگ جن گذشت. تا اين که در سال 1380 اولين کوير نورد ايراني راهي ريگ جن شد تا طلسم اين سرزمين اسرارآميز را بشکند. دکتر علي پارسا، براي اولين سفر با شتر راهي ريگ جن شد اما سفرهاي بعديش را با تيم هاي کويرنوردي انجام داد.

اگر شما هم کافي انگيزه پيدا کرده ايد که جانتان را کف دستتان بگيريد و راهي ريگ جن شويد، بهتر است خيلي عجله نکنيد. توصيه مي کنيم که اگر تا به حال کوير نوردي نکرده ايد و به اصطلاح حرفه اي نيستيد، براي اولين تجربه به هيچ عنوان ريگ جن را انتخاب نکنيد که در اين صورت رفتنتان با خودتان است و برگشتنتان با خدا! حتي اگر هم حرفه اي هستيد حتماً گروهي به اين منطقه سفر کنيد. آن هم با يک تيم کاملا حرفه اي.

بهترين وسيله براي عبور از اين کوير‌، جيپ هاي سبک وزن است و البته فراموش نکنيد که هر لحظه امکان گير کردن و گم شدنتان در کوير ريگ جن وجود دارد. پس بايد از همه امکان هاي نرم افزاري مثل نقشه هاي دقيق و GPS که قبلا تمام مسيرهاي عبور از ريگ جن روي آن مشخص شده است استفاده کنيد. اين البته به جز اطلاع مسئولان محلي از سفر تيم کويرگردي به ريگ جن است که بايد کاملا در جريان نقشه سفر تيم باشند.

سفر به ريگ جن معمولا با بيشترين حد تجهيزات صورت مي گيرد. در اين سفر معمولا براي مدت حداقل 15 روز غذا‌، آب، بنزين و وسايل فني ماشين ها برداشته مي شود تا در صورت بروز مشکل حفظ گروه امکان پذير باشد.

اما ريگ جن غير از احتمال گم شدن و ته کشيدن منابع حياتي، بهانه هاي ديگري هم براي بلعيدن مسافرانش دارد! فرو رفتن در گل و لجن و باتلاق هاي ريگ جن يکي از مهم ترين خطرهايي است که هر مسافري را تهديد مي کند.


منبع : تبيان

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها