City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سفري شاعرانه به عمق تاريخ (1395/06/24)

اگر هر کدام از مسافران از توقف در مقابل سر در عالي قاپو براي اطرافيان خود تعريف کنند، شايد مخاطب تصور کند مقصد آنها اصفهان بوده است.
 سفري شاعرانه به عمق تاريخ

به گزارش بزنيم بيرون ، اگر اسم چهل ستون را بياورند که ديگر شنونده کاملا مطمئن مي‌شود پاي پايتخت حکومت صفوي در ميان است؛ او اشتباه نمي‌کند. آنها شهري را در 152 کيلومتري تهران براي اين منظور انتخاب کرده بودند؛ بيست و چهارمين برنامه «يک سفر – يک کتاب» به مقصد قزوين برگزار شد؛ زادگاه مهمان برنامه؛ جواد مجابي؛ شاعر، نويسنده و روزنامه‌نگار 77 ساله.

ميني‌باس صبح روز جمعه اول مرداد ماه، با تنها 5 دقيقه تاخير به راه افتاد. نخستين توقف در رستوراني نزديک قزوين بود؛ براي صرف صبحانه.

توقف بعدي؛ مقابل در مسجد جامع قزوين.

يک راهنماي محلي از همان جا به جمع ما پيوست.

بعد از بازديد از ساعت خورشيدي در پياده روي مقابل اين بناي تاريخي، وارد مسجدي شديم که قدمت آن به دوره ساسانيان باز مي‌گردد و در آن زمان آتشکده بوده است.

چند نکته از جمله داربست‌هاي متعددي که به گفته خانم راهنما سال‌هاست در اين مسجد وجود دارند، مرمت بدون سليقه يکي از مناره‌هاي مسجد که به دنبال آتش‌سوزي آسيب‌ديده بود و قفل بودن در ورودي شبستان‌هاي مسجد، کام ما را تلخ کرد اما شکوه و زيبايي بنا با وجود همه اين موارد نيز آشکار بود.

مقصد بعدي ديدار از خيابان سپه، نخستين خيابان طراحي شده در ايران، باغ سلطنتي سعدآباد و سر در عالي قاپو بود. اينجا محل حکومت شاه تهماسب صفوي محسوب مي‌شد.

در طول مسير، خاطرات شيريني را از دوران کودکي و جواني مهمان برنامه، در کوچه پس کوچه‌هاي شهر قزوين شنيديم.

بعد از بازديد از باغي که بخش زيادي از آن بر جاي نمانده است، ديگر وقت شعرخواني رسيده بود.

در ورودي باغ زيباي سعدآباد نشستيم و مهمان برنامه چند سروده کوتاه و بخشي از يک شعر بلند خود را براي ما خواند؛ اثر بلند در واقع بيوگرافي شاعر بود و او پيش از خواندن آن در مورد برخي از اشخاص و وقايعي که در شعر مورد اشاره قرار مي‌گرفت توضيح داد.

پس از به اتمام رسيدن بخش شعرخواني، بازديد از پيغمبريه و در ادامه صرف نهار، براي تماشاي مستندي در مورد مهمان برنامه به يکي از سالن‌هاي متعلق به سازمان ميراث فرهنگي شهر قزوين رفتيم.

کارگرداني اين فيلم را حسن لطفي انجام داده بود و نام يکي از داستان‌هاي مجابي را بر اثر خود گذاشته بود؛ پسرک چشم آبي.

در مستند يادشده علاوه بر گفت‌وگو با خود هنرمند و خانواده او، افرادي چون محمود دولت‌آبادي و سيمين بهبهاني در مورد شخصيت و آثار اين نويسنده، شاعر، نقاش، روزنامه‌نگار و منتقد ادبي سخن مي‌گويند.

بعد از اتمام فيلم مستند، گروه سالن نمايش را با هدف گشتي دوباره در شهر ترک کرد. با ديدار از کاروان‌‌سراي سعدالسلطنه و توقف در برابر عمارت چهل ستون، که تعطيل بود، ديگر نوبت به خداحافظي از شهر زيباي قزوين رسيده بود.

غروب روز جمعه از اين شهر تاريخي خارج شديم؛ ساعاتي بعد دوباره در تهران بوديم و بار ديگر پايان برنامه‌اي از «يک سفر، يک کتاب».

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • مسجد پيغمبريه

  مسجد پيغمبريه در قسمت شمالي بقعه پيغمبريه و در حاشيه شرقي خيابان پيغمبريه قرار دارد. 

  0 دیدگاه 3993 بازدید
 • کاروانسراي سعدالسلطنه

  کاروانسراي سعدالسطنه که به سراي سعدالسلطنه، سراي سعديه، سراي سعادت و بازارچه سعدالسلطنه نيز معروف است، در مرکز شهر قزوين واقع شده است.

  0 دیدگاه 6228 بازدید
 • عمارت چهلستون

  عمارت چهلستون معروف به عمارت کلاه فرنگي بنايي تاريخي در مرکز شهر قزوين است.

  0 دیدگاه 3725 بازدید
 • سردر عمارت عالي قاپو

  شنيدن نام عالي قاپو بدون شک نام اصفهان را براي شما تداعي مي کند اما بايد بدانيد که قزويني ها هم چندان با اين نام تاريخي نا آشنا نيستند! سر در عالي قاپو يکي از مهم ترين بناهاي دوره صفويه در قزوين است که مورد توجه گردشگران قرار مي گيرد.

  0 دیدگاه 3190 بازدید


تگ ها