City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سفر با بال عقاب ها در قلعه کنگلو (1395/06/24)

سايه بال‌هايش مانند بازوهايي است که مي‌خواهد همه‌چيز را در حمايت خود بگيرد و مانعي باشد براي جلوگيري از رانش هسته مرکزي دژ.
سفر با بال عقاب ها در قلعه کنگلو

به گزارش بزنيم بيرون ، صحبت از قلعه کنگلو است؛ قلعه‌اي که يک هسته مرکزي و دو بازو دارد و شکل يک عقاب را در ذهن همگان تداعي مي‌کند.

اين قلعه در استتار طبيعي بالاي دره باستاني آرم و در شکاف بخشي از رشته‌کوه‌هاي البرز در سوادکوه قرار دارد و همين يکي از دلايلي بوده که از دستبرد و تجاوز بيگانگان و غارتگران در امان مانده است. دژ کنگلو از پلان منحصر‌به‌فردي در ميان قلاع و استحکامات دفاعي ايران برخوردار است که با بهره‌گيري از تکنيک‌هاي بومي البرز ساخته شده و داراي معماري اشکاني- ساساني است.

فرم طاق‌هاي اين قلعه قابل قياس با غار دژ اسپهبد خورشيد در همين منطقه و قلعه‌دختر فيروزآباد، کاخ سروستان و مجموعه تخت سليمان در ديگر نقاط ايران است.

قلعه کنگلو در جنوب رشته‌کوه «خرو ِرو» با ارتفاع سه هزار و 620 متر قرار دارد اما بوميان اين منطقه را چکل به معني چکادکوه و صخره دست‌نيافتني مي‌نامند و دليل انتخاب اين نام هم اين است که چکل آنقدر بلند است که خورشيد هر روز براي طلوع از زير آن بالا آمده و در هنگام غروب از يال غربي چکل پايين مي‌رود.» يکي از جذابيت‌هاي اين قلعه وجود سازه‌هاي چهارگوش و بقاياي اندودکاري است که نشان مي‌دهد در آن زمان از اين امکانات براي ذخيره آب و مايعات استفاده مي‌کردند. همچنين در محوطه پيرامون قلعه و با کاوش‌هاي باستان‌شناسي گورهايي به دست آمده که متعلق به اعصار آهن و دوره ساساني است.

دژي از جنس سنگ و گچ

اين قلعه مربوط به دوره ساساني است و مصالح به‌کار رفته در آن از جنس سنگ و گچ نيم‌کوب دليل محکمي بر اين ادعاست.

اندود گچ با خاکي که داراي اکسيد آهن است نماي سرخ‌رنگي به دژ کنگلو داده است که البته در دهه اخير به دلايل تغييرات آب و هوايي و دخل و تصرف انساني در طبيعت و اقليم منطقه، کمي از اين سرخي کاسته و دگرگون شده است.

 کنگلو يعني زنبور
کنگلو در زبان محلي مازندراني به کنگلي هم معروف است و کنگلي در زبان مازندراني به زنبور گفته مي‌شود و شايد به دليل اينکه کندوي زنبور عسل هميشه يادآور و الهام‌بخش دژ و قلعه است، قلعه کنگلو هم اينگونه تشبيه و نامگذاري شده است.»او ادامه مي‌دهد: «همچنين واژه «لي يا لو» در زبان مازندراني به معني غار يا شکفت است مانند اسامي غارهاي پلنگ لي، ديولي، زِلي و… که در البرز ديده مي‌شوند.

قلعه کنگلو؛ عقاب مازندران
در قرن سوم وقتي اعراب بر آل قارِن غلبه مي‌کنند، حکومت اين کوهستان به شهريار باوندي واگذار مي‌شود و نام کوه به شهريارکوه تغيير مي‌يابد.اين باستان‌شناس با اشاره به مرمت موردي قلعه کنگلو در اوايل دهه ۹۰ نيز تاکيد مي‌کند: «در حال حاضر شکافي طولي روي برج مرکزي آن ايجاد شده که متاسفانه به دليل برداشت داربست‌هاي فلزي که تا چندي پيش اثر را نگاه مي‌داشت، با کوچک‌ترين رانش و زمين‌لرزه، خطر ريزش، اين معماري بي‌نظير را تهديد مي‌کند.»
قلعه کنگلو و دژ اسپهبد خورشيد در استان مازندران جزء آثار فاخر و بي‌نظير ايران محسوب مي‌شود اما متاسفانه به دليل بي‌توجهي و کوتاهي در نگهداري و مرمت، اين آثار در معرض تهديد و تخريب قرار دارند.


منبع : برترين ها

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها