City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سفرنامه درياچه ولشت مازندران (1395/06/24)

در کيلومتر 25 جاده چالوس- کرج، شهر مرزن آباد واقع گرديده است. در بخشهاي شرقي و غربي مرزن آباد، دو منطقه ييلاقي به نامهاي کجور و کلاردشت واقع شده اند که داراي چشم اندازهاي طبيعي و فرهنگي ديدني و جذابي هستند.
سفرنامه درياچه ولشت مازندران

خوب طبق معمول 5 شنبه شروع کرديم وسايل جمع کردن. با خودم حساب کرده بودم با توجه به اينکه ماه رمضان هست حتما جاده خلوته.

پس هماهنگ کرديم که 6 صبح جمعه مورخ ٨٩.۵.٢٢ به سمت درياچه ولشت حرکت کنيم.

صبح ساعت 5 بلند شديم و حاضر شديم و کوله پشتي و دوربين و چادر رو برداشتم و گذاشتم صندوق عقب ماشين.

رفتيم دنبال نيما و خانمش...که هنوز عادت به طبيعت گردي ندارن و با خودشون کلمن ميارن.البته چون ماشين داشتيم بد نبود و با کلي يخ گذاشتيم صندوق عقب و به سمت مرزن آباد حرکت کرديم.

خلاصه انداختيم تو جاده چالوس و بر عکس اون چيزي که انتظار داشتيم جاده کمي شلوغ بود.کلي شوخي و خنده کرديم که حتما برسيم جاي سوزن انداختن هم نيست و من مي گفتم نه بابا اينجوري نيست..ماه رمضونه...

نزديکاي ساعت 9 بود که گشنه شده بوديم.نزديک گچسر رسيدم و زدم کنار که صبحانه درست کنم که بچه ها سردشون شده بود.تصميم گرفتيم بريم هتل گچسر و اونجا صبحانه بخوريم.

رسيديم به هتل و اول يک 2 هزار تومان ورودي از ما گرفتند که به روي خودمون نياورديم.وارد شديم و دست و صورتي شستيم و سفارش صبحانه داديم.

مشغول صبحانه خوردن بوديم که يک دفعه چشمم افتاد به يک موش که مثل جت داشت تو سالن اينطرف و اونطرف ميرفت.چون خانم ها مشغول صبحانه خوردن بودن به روي خودم نياوردم.وقتي صبحانه تموم شد به بچه ها گفتم که تو سالن موش هست ولي خانم ها فکر کردن که دارم شوخي مي کنم تا اينکه چشمشون به موش افتاد و شروع کردن جيغ زدن که بريم . خلاصه اسم هتل گچسر به هتل موشي تغيير نام داد.

از هتل اومديم بيرون..نيما خان که جلو نشسته بود يک برگ جريمه به خاطر نبستن کمر بند دريافت کردند!!

خلاصه به راهمون ادامه داديم تا اينکه به شهر مرزن آباد رسيديم.


وارد مرزن آباد شديم و بعد از چند کيلومتري سمت چپ به طرف کلاردشت حرکت کرديم.فکر مي کنم چيزي حدود چند کيلومتر جلو رفتيم که با تابلويي روبرو شديم که روي اون نوشته بود به سمت درياچه ولشت.

بر عکس اون چيزي که فکر مي کردم کلارشت بسيار خشک و گرم بود.با اينکه چند روز قبل برفي هم در اين منطقه باريده بود!

خلاصه به سمت درياچه ولشت حرکت کرديم و وارد جاده خاکي شديم که ابتدا فکر کردم مسير را اشتباه اومدم ولي کمي که جلوتر رفتم مطمئن شدم که مسير را درست آمدم.از مرزن آباد تا درياچه ولشت حدود 21 کيلومتر مسير هست که به دليل پيچ در پيچ بودن و خاکي بودن مسير از کلاردشت به سمت درياچه راه طولاني تر بنظر مي رسد.


 فکر مي کردم که درياچه با توجه به موقعيتي که داره بايد آب و هواي خنک همراه با وزش باد داشته باشه ولي زهي خيال باطل.

وقتي به درياچه رسيديم هوا خيلي گرم بود...باد کمي مي وزيد ولي جبران گرمي هوا را نمي کرد.عده زيادي هم در اطراف درياچه حضور داشتند اينجا بود که تمام نقشه هايي که کشيده بودم براي استراحت در محلي آرام و خنک به هم ريخت.

ظاهرا قطع نيزارهاي اطراف درياچه ولشت توسط روستاييان براي مصارف ساختماني و آتش سوزي هاي گسترده در اين مناطق طي سال هاي گذشته آسيب هاي جبران ناپذيري را به طبيعت درياچه ولشت وارد کرده و تخريب اين نيزارها که به عنوان يک پناهگاه طبيعي براي تخم ريزي و باروري آبزيان درياچه محسوب مي شوند زنجيره حيات اين درياچه را به مخاطره افکنده است.
 

بعد از اينکه جاي مناسبي را پيدا کرديم چادر را برپا کردم به اين اميد که احتمالا هوا رو به خنکي بگذاره ولي امکان استفاده از چادر هم به خاطر گرما نبود.داخل چادر بدتر از بيرون.

سعي کردم خودم و همراهانم رو با گرفتن عکس سرگرم کنم.

متاسفانه مردمي که در آنجا بودند مراعات حال سايرين را نمي کردن به عکس زير دقت کنيد که چطور يک نفر باعث سلب آسايش, آرامش و خسارت به طبيعت مي شود!!

خلاصه از اونجا بلند شديم و به دنبال محلي خنک از درياچه دور شديم.بعد از اينکه از ارتفاعات درياچه پايين آمديم به جاي اينکه به سمت کلاردشت حرکت کنيم که مسير خاکي و ناهمواري داشت از مسير ديگري برگشتيم که جاده آسفالت بود و بعد از مرزن آباد و حدود دوآب وارد جاده شديم و مجددا به سمت مرزن آباد حرکت کرديم.

براي صرف نهار به سمت جنگل هاي عباس آباد رفتيم و ناهار خورديم و به تهران برگشتيم.

برعکس مسافرت هاي قبلي اين سفر براي من خستگي شديدي به همراه داشت چون فقط در حال رانندگي بودم و متاسفانه همانطور که عرض کردن تمام برنامه هاي من به هم ريخت.

ولي اشکالي نداره...خوشحالم که جاي ديگري از اين ايران عزيز رو ديدم...اين هم تجربه اي بود ارزشمند که به ساير تجربيات سفرم در طبيعت افزوده شد.

موفق باشيد.


نویسنده : محمد رضا
منبع : وبلاگ طبيعت گرد

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • روستاي گچسر البرز

  گچسر نام روستايي از توابع آساراي شهرستان کرج و در مسير جاده کرج به چالوس است. اين روستا در ۶۵ کيلومتري شمال شرقي کرج واقع شده است. ارتفاع اين روستا از سطح دريا ۲۲۳۰ متر است. 

  0 دیدگاه 804 بازدید
 • درياچه ولشت (سما)

   درياچه بزرگ ولشت در استان مازندران،بخش کلاردشت و در ناحيه شمالي مرزآباد به فاصه 15 کيلومتر شمالي آن، درجنوبي شهرستان چالوس قراردارد.آب درياچه ازطريق چشمه هاي زيرزميني تامين شده ودرداخل کاسه بزرگي که اکثر زمين هاي آن را خاک هاي رانشي و فرسايشي تشکيل مي دهد قرار دارد.

  0 دیدگاه 1609 بازدید
 • هتل پارسيان آزادي گچسر

  هتل آزادي گچسر به جهت موقعيت خاص جغرافيايي خود همواره مورد توجه جهانگردان و گردشگران قرار داشته است. هتل آزادي گچسردر منطقه اي بسيار خوش آب و هوا واقع شده كه از شمال به استان مازندران، از جنوب به دهستان آسارا وكرج، از غرب به طالقان و از شرق به شمشك منتهي مي شود.

  0 دیدگاه 3120 بازدید
 • گچسر

  گچسر نام روستايي از توابع آساراي شهرستان کرج و در مسير جاده کرج به چالوس است. اين روستا در ۶۵ کيلومتري شمال شرقي کرج واقع شده است. ارتفاع اين روستا از سطح دريا ۲۲۳۰ متر است. آب و هواي گچسر در زمستان سرد و پربرف و در تابستان مطبوع و دلپذير است. اين روستا باغات زيبايي دارد، ازجمله باغ معروف لاله گچسر.

  0 دیدگاه 5047 بازدید


تگ ها