City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

درباره بوگوتا بيشتر بدانيم (1395/07/19)

بوگوتا شهري مدرن با سامانه ترابري مدرن است. اين سيستم شامل يک فرودگاه بين‌المللي، خطوط اتوبوس، تاکسي، سيستم سريع‌السير اتوبوس ترانسميلنيو و حتي يک قطار است که براي حمل و نقل حومه شهر به کار مي‌رود.
درباره بوگوتا بيشتر بدانيم

به گزارش بزنيم بيرون ، بوگوتا که نام رسمي آن بوگوتا دي‌سي است پايتخت کلمبيا بوده و با جمعيتي معادل ۷٬۳۲۱٬۸۳۱ نفر بزرگ‌ترين و پرجمعيت‌ترين شهر آن کشور به شمار مي‌آيد (سرشماري سال ۲۰۰۵). جمعيت تقريبي بوگوتا، و منطقه‌اي در حومه شهر به نام سواچا، ۷٬۸۸۱٬۱۵۶ نفر مي‌باشد. شهردار ارشد و شوراي منطقه‌اي که هر دو با راي مردم انتخاب مي‌شوند مسئول اداره شهر مي‌باشند.
اين کلانشهر در حال توسعه به ۲۰ منطقه مختلف تقسيم شده است و نزديک به ۱٬۲۰۰ محله دارد. به طور کلي محله هاي شمالي شهر ثروتمندنشين و محله هاي جنوبي شهر فقيرنشين هستند. شهر بوگوتا در زمان استعمار به عنوان مرکز منطقه انتخاب شد. در سال‌هاي گذشته کشته شدن شهردار بوگوتا منجر به جنگ داخلي ده ساله در کشور کلمبيا شد.
از جمله منطقه هاي بوگوتا مي توان به اين موارد اشاره کرد: اوساکوئن چاپينرو، سانتا في، سن کريستوبال، اوسم، توجيوليتو، بوسا، کندي، فونتبون، انگاتيوا، سوبا، باريوس اونيدوس، تيوساکوئيلو، لس مارتيرس، آنتونيو نارينو، پيونته آراندا، لا کاندلاريا، رافائل اوريبه اوريبه، سيوداد بوليوار، سوماپاز.
هر يک از ۲۰ منطقه توسط يک هيئت اجرايي اداره مي‌شود که توسط راي مردم انتخاب شده‌اند و طبق تصميم شوراي منطقه‌اي حداقل اعضاي آن هفت نفر است. شهردار ارشد از يک هيئت سه نفره که توسط هيئت اجرايي مربوط معرفي شده‌اند شهرداران منطقه‌اي را انتخاب مي‌کند.
 
حمل و نقل شهري: اتوبوس‌ها اصلي‌ترين وسايط نقليه عمومي هستند. دو نوع سيستم اتوبوس‌راني وجود دارد: سيستم سنتي و ترانسميلنيو. در سيستم سنتي انواع مختلف اتوبوس کار مي‌کنند، که در خيابان‌هاي معمولي آمدوشد دارند و چندين شرکت از آنها بهره‌برداري مي‌کنند:
-    اتوبوس؛ اتوبوس‌هاي بزرگ
-    بوستا؛ اتوبوس‌هاي متوسط
-    ميکروباس يا کولکتيوو؛ ون و ميني‌ون‌ها
اتوبوس‌ها به دو دسته تقسيم مي‌شوند: "ايجکيوتيوو" که يک سرويس مجلل محسوب مي‌شوند و براي حمل مسافر سرپايي در نظر گرفته نشده‌اند و "کورينته" يا سرويس نرمال. از مارس ۲۰۰۶ محدوده کرايه اتوبوس‌ها بين ۹۰۰ تا ۱۲۵۰ COP   (حدود ۴۰ سنت) است.
به علاوه، چندين نوع تاکسي در بوگوتا کار مي‌کند. تاکسي‌هاي زرد تا کنون رايج‌ترين نوع بوده‌اند. اگرچه اين تاکسي‌ها گرانتر هستند اما مردم معمولاً براي دستيابي سريع به محل کارشان از آنها استفاده مي‌کنند. بوگوتا همچنين تاکسي‌هاي سفيد نيز دارد که شرکت‌ها و هتل‌ها براي حمل مشتريانشان از آنها اغلب به عنوان شاتل استفاده مي‌کنند.
فرودگاه ها: فرودگاه اصلي بوگوتا فرودگاه بين‌المللي الدورادو است. چندين خط هوايي داخلي ( آويانکا، ارو ريپابليکا، ايرز و ساتنا) و بين‌المللي (همچون ايبريا، امريکن ايرلاينز، واريگ، کوپا، کانتيننتال، دلتا، اير کانادا، ايروگال، تيم، تاکا) از فرودگاه الدورادو بهره‌برداري مي‌کنند. بدليل واقع شدن اين فرودگاه در کلمبيا و آمريکا از ارائه کنندگان خدمات حمل‌ونقل زميني و ارائه‌دهندگان خدمات حمل‌ونقل هوايي، آنرا ترجيح مي‌دهند.
پايانه‌هاي اتوبوسراني: بوگوتا کانون مسيرهاي داخلي و بين‌المللي اتوبوسراني است. اين پايانه مسيرهاي را به شهرهاي بزرگ و کوچک کلمبيا فراهم مي‌کند. و به عنوان بزرگ‌ترين پايانه کشور به شمار مي‌آيد. برخي شرکت‌هاي اتوبوسراني در اين فرودگاه سفرهاي خارجي به کشورهايي همچون اکوادور و ونزوئلا را ارائه مي‌کنند.
ترانس ميلنيو: ترانس ميلنيو يک سيستم اتوبوس سريع‌السير است که از شبکه‌اي از اتوبوس‌هاي مدرن در خطوط ويژه (مسير اتوبوس) و اتوبوس‌هاي کوچک‌تر (خط فرعي) در مسيرهاي مناطق مسکوني تشکيل شده است و مسافران با استفاده از خطوط فرعي اتوبوس به مسير اصلي مي‌رسند. مسيرهاي اصلي ترانس ميلنيو عبارت‌اند از: خيابان کاراکاس، خيابان سي‌ام، خيابان آمريکاس، اتوبان شمالي («اوتوپيتسا نورته»)، خيابان جيمنز و خيابان سي‌ام (که به آن «نورته کويتو سور» يا «ان کيو اس» نيز مي‌گويند). مسيرهاي خيابان سوبا و بخش جنوبي مسير خيابان سي‌ام در آوريل سال ۲۰۰۶ افتتاح شدند. سومين فاز اين سيستم خيابان هفتم، خيابان دهم و خيابان بيست‌وششم را نيز تحت پوشش قرار مي‌دهد (اونيدا الدورادو). قرار است تا سال ۲۰۳۰، کل شهر تحت پوشش اين سيستم درآيد.
سرويس اتوبوس سريع‌السير ترانس ميلنيو بسيار ارزان، کارآمد تميز است و مسافران را به نقاط مختلف شهر مي‌رساند. با وجودي که ترانس‌ميلنيو در حال گسترش است، هنوز برخي مسيرها وجود دارند که به آن مرتبط نشده‌اند.
فرهنگ و هنر: هر دو سال يکبار، بوگوتا ميزبان بزرگ‌ترين فستيوال تئاتر جهان يعني جشنواره تئاتر آيبروامريکن است. به دليل ذوق علمي و اخلاقي اهالي بوگوتا، اين شهر به آتن آمريکاي لاتين شهرت دارد. اين شهر همچنين ميزبان نمايشگاه بين‌المللي کتاب است که يکي از سه نمايشگاه بزرگ کتاب در دنياي اسپانيولي زبان قاره آمريکا به شمار مي‌آيد. در اين شهر يک روز به عنوان روز بدون ماشين نهادينه شده که به «ال ديا سين کارو» (روز بدون ماشين) نام دارد. اين اتفاق در اولين سه شنبه ماه فوريه اتفاق مي‌افتد.
زيست شهري: در اکتبر سال ۱۹۹۴ شخصي به نام دکتر آنتاناس ماکوس که يک استاد فلسفه و رياضيات بود به عنوان شهردار بوگوتا پايتخت کلمبيا انتخاب شد. آن گونه که گفته شده است اين شهر به عنوان پايتخت قتل جهان معروف بوده است و مقامات شهر در فساد شهره بوده اند. در واقع اهالي بوگوتا از اين همه نابساماني به جان آمده و به دنبال چاره اي مي گشتند که نهايتا به دکتر ماکوس به عنوان يک ضد سياستمدار متوسل شدند.
دکتر ماکوس براي مقابله با ناهنجاري هاي در شهر بوگوتا از روشهاي جالبي استفاده کرد. مثلا در سر چهارراه ها گروه هاي پانتوميم به کار گماشت که متشکل از دانشجويان تئاتري بودند که صورت خود را سفيد و سياه کرده بودند و هر کسي را که تخلفي مي کرد مسخره مي کردند. مثلا اگر عابر پياده اي از چراغ قرمز رد مي شد به دنبالش مي افتادند و ادايش را در مي آوردند و همين باعث شد که شهروندان از ترس مسخره شدن از تخلف بپرهيزند.
با گذشت چند ماه، درصد افراد پياده اي که به علائم راهنمايي توجه و مطابق آن ها رفتار مي کردند از ۲۶ درصد به ۷۵ درصد رسيد. در حقيقت استقبال از اين طرح و موفقيت آن در کاهش خلاف چنان چشم گير بود که دکتر ماکوس ۴۰۰ نفر ديگر پانتوميم کار استخدام کرد تا خدمات اين گروه ها به سراسر شهر گسترش يابد. اين تنها بخشي از کارهاي به ظاهر ساده بود که توسط دکتر ماکوس انجام شد و اتفاقا در نظم بخشي به شهر نتيجه داد.
دکتر ماکوس معتقد بود که تلاش براي تغيير نگرش مردم، مي بايست رکن اساسي اصلاحات او را تشکيل دهد و نيز اين که تحول در فرهنگ مدني شهروندان کليد حل معضلات بي شمار شهر بوگوتا به شمار مي آيد…تنها اقتصاددانان بسيار کوته فکر ممکن است معتقد باشند که رفتار انسان ها صرفا از پاداش ها يا مجازات هاي ملموس و مادي تاثير مي پذيرد. درست است که افراد به انگيزه هاي اقتصادي شفاف و مستقيم واکنش نشان مي دهند اما ممکن است به انگيزه هاي ناشناخته اي که از قراردادهاي اجتماعي يا وجدان فردي شان نشات مي گيرند نيز واکنشهاي قاطعي نشان دهند.
 


منبع : بزنيم بيرون

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها