City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

هنگام سفر در جوامع روستايي چطور رفتار کنيم؟ (1395/07/30)

در اين گزارش نگاهي داريم به بايدها و نبايدهايي که گردشگران بايد در جوامع روستايي آن ها را رعايت کنند؛ در ادامه مطلب همراهيمون کنيد:
هنگام سفر در جوامع روستايي چطور رفتار کنيم؟

به گزارش بزنيم بيرون ، امروزه با صنعتي شدن شهرها و زندگي يکنواخت و روزمره مردم و همينطور با پيشرفت صنعت گردشگري شاهد اين هستيم که بسياري از مقاصد سفرها در جوامع کوچک روستايي خلاصه مي شوند. حتي اگر قصد سفر به مناطق طبيعي بکر و دور از دسترس مانند انواع سفرهاي کوهنوردي و ماجراجويانه بود به ناچار بايد از جوامع روستايي عبور کرد و براي مدتي در اين مکان ها به همراه مردمانش سپري کرد.

در اين بين هر روستايي در کشور بسته به شرايط اقليمي و جغرافيايي خود داراي فرهنگ و رفتار خاص خود است که شناخت و درک آن براي هر گردشگري واجب و حياتي است.
 
به دليل عدم توجه گردشگران و عدم شناخت و آگاهي آنان از جوامع کوچک روستايي شاهد افزايش تنش بين مردم روستاها و گردشگران هستيم. در تاييد اين نکته مي توان تعداد روستاهايي که درب ورودي خود را به روي گردشگران بسته اند را نام برد و اينکه تعداد اين روستاها رو به گسترش است.
 
در واقع اگر تمام نکات از جانب گردشگران رعايت شود ، روستاها و روستائيان يکي از ذينفعان اصلي صنعت گردشگري خواهند بود ، اما چه مي شود که روستاييان با بستن ورودي هاي روستاها عطاي اين موضوع را به لقايش مي بخشند؟
 
بدون شک زماني اين امر صورت مي گيرد که نسبت به فرهنگ و حقوق زندگي مردم بومي بي احترامي صورت گيرد ، براي جلوگيري از اين موضوع در صنعت گردشگري کدهاي اخلاقي – رفتاري تعيين مي شود. اين کد ها مجموعه اي از معيارهاي اخلاقي و رفتاري هستند که رعايت آنها باعث کاهش اثرات منفي صنعت گردشگري به هر همه ذينفعان از جمله جوامع روستايي مي شود.
 
بنابر اين در ادامه بحث برخي از کدهاي اخلاقي – رفتاري گردشگران نسبت به جوامع محلي عنوان مي شود تا با رعايت آنها هم آثار منفي بر اين جوامع و هم از تنش هاي بين گردشگر و مردم محلي کاسته شود:
 
کدهاي اخلاقي – رفتاري گردشگران در جوامع محلي

– گردشگران بايد اين نکته را بپذيرند که جوامع روستايي کشورمان به دلايل مختلف بسيار مذهبي و پايبند به سنت هاي خود هستند. گردشگران بايد در هنگام سفر به مناطق روستايي اين عقيده روستاييان را در درجه اول کارهاي خود قرار دهند و از گردش با پوشش نا مناسب و استفاده از لباس هاي خلاف عرف روستاييان دوري کنند.
 
اين يکي از مهم ترين دليل تنش هاي پيش آمده بين روستاييان و گردشگران است. با توجه به تحقيقات نگارنده ، حتي اين موضوع باعث بروز بد رفتاري ها و سست شدن بنيان خانواده در بين خود روستاييان مي شود و اثران زيانبار بسياري را بين روستاييان در بلند مدت ايجاد خواهد کرد.
 
– اگر زمان رسيدنتان به محيط هاي روستايي در صبح زود و در شب هنگام بود با کمترين آلودگي صوتي به گردش خود ادامه دهيد چرا که روستاييان در طول روز بسيار پر تلاش هستند و در زمان غير کاري دوست دارند که بدون مزاحمتي استراحت کنند.
 
– اگر در روستا جشني برپا بود حتما از محلي ها اجازه گرفته و سپس وارد جشن شويد.
 
– اگر رسم ، مذهب و فرهنگ آن روستا با باورهاي شما مغايرت داشت هرگز با روستاييان درباره آن بحث نکنيد و حتي هرگز نظرتان را در روستا علني اعلام نکنيد.
 
– هرگز به کودکان روستايي کمک مالي نکنيد زيرا با اين کار فرهنگ تکدي گري را  رواج مي دهيد.
 
– کمترين اثر را از خود در محيط به جاي بگذاريد طوري که بعد از خروج از روستا گويي هيچ وقت در آنجا نبوديد.
 
– سعي کنيد قبل از سفر به روستا از کساني که قبلا به آنجا سفر کرده اند درباره فرهنگ ، رسوم ، محيط زيست و … اطلاعات کسب کنيد.
 
– اقامت گاه هاي روستايي داراي امکانات محدودي هستند و با هتل ها و اقامت گاه هاي بزرگ قابل مقايسه نيستند. هرگز کمبود ها و کاستي ها را علني به رخ ميزبان نکشيد.
 
– سعي کنيد همواره با خريد صنايع دستي ، محصولات کشاورزي ، محصولات دامي و … از کسب و کارهاي کوچک روستايي حمايت کنيد.
 
– از خريد محصولاتي که از گياهان و حيوانات در خطر انقراض هستند امتناع کنيد
 
– براي افراد محلي که در طول سفر به شما لطف مي کنند هدايايي را از قبل پيش بيني کنيد.
 
– ازنوشتن يادگاري در مکان هاي روستاييان اجتناب کنيد.
 
– از ورود به باغات و ملک هاي شخصي و استفاده بدون اجازه از محصولات کشاورزي دوري کنيد.
 
– آرامش حيات وحش را به هم نزنيد.
 
– زباله هاي خود را مديريت کنيد.
 
– هرگز به جانوران وحشي غذا ندهيد اين کار باعث تغيير در رژيم غذايي آنها مي شود و بعد از خروج گردشگران باعث مي شود آن جانور براي به دست آوردن آن غذا وارد محيط هاي روستايي شود و براي خود و يا روستاييان خطر ساز باشد.
 
– هرگز بدون اجازه از روستاييان به ويژه از زنان عکاسي نکنيد.
 
– در روستا از خدماتي استفاده کنيد که کمترين آسيب را براي محيط زيست داشته باشد.

منبع : بزنيم بيرون

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها