City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

چطوري کمپ بزنيم؟ (راهنمايي براي کمپ زدن در طبيعت) (1395/07/30)

طبيعت گردي به همان اندازه که جذاب است، دشوار هم هست. کمپ زدن در طبيعت قواعد و قوانين خاص خودش را دارد که رعايت نکردن آنها به معني تن دادن به خطر است. اگر ماجراجويي در سفرهاي شما حرف اول را مي زند، اين مطلب را تا انتها بخوانيد!
چطوري کمپ بزنيم؟ (راهنمايي براي کمپ زدن در طبيعت)

به گزارش بزنيم بيرون ،  کمپ به محلي اتلاق مي شود که کوهپيمايان و کوهنوردان و طبيعت گردان جهت اقامت خود از آن استفاده مي کنند، عمدتا کمپ براي برنامه هاي بيش از يک روز تعبيه مي شود  و بايد به تمام خصوصياتي که به توضيح آنها پرداخته شده توجه کافي داشته باشيد.

کمپ ها به دو نوع تقسيم مي شوند : کمپ طبيعي و کمپ مصنوعي
 
کمپ طبيعي: از عوارض طبيعي تشکيل يا استفاده مي شود مثل غارها، زاغه ها، شکاف ها ، غار برفي و کومه موقت در جنگل. استفاده از اين کمپ ها تجارب بالايي را در کوهنوردي مي طلبد.
کمپ مصنوعي: در اين کمپ از لوازم مصنوعي استفاده مي شود مانند چادر، که بحث ما در اينجا چادرهاي کوهنوردي هستند. در يک چادر دو يا سه نفره شما بايد با کوله هايتان مدت زماني زندگي کنيد، پس چگونگي اين کار را بايد قبلا در شرايط و هواي خوب بياموزيد.
 
اصول برقراري کمپ
۱_ابتدا بايد ايمني محل کمپ را در نظر گرفت.
 
۲_دور بودن از محل ريزش سنگ، يخ و برف و غيره
 
۳_خودداري از ايجاد کمپ در کنار رودخانه ها و کف دره ها به علت جاري شدن سيل و سر و صداي آب
 
۴_نبودن در جهت باد
 
۵_ محل کمپ بايد در ديد قرار داشته باشد تا در زمان حادثه نيروهاي امدادي بتوانند به راحتي محل را پيدا کنند. در کوهستان معمولا باد در دو جهت مي وزد: باد قله و باد دره. باد قله بعد از غروب خورشيد باد از قله به دره شروع به وزيدن مي کند. اما باد دره روزها از دره به طرف قله مي وزد. پس در روز بايد جهت باد را مشخص کرد و سپس کمپ را برقرار نمود.
 
۶_صاف و بدون شيب باشد.
 
۷_خودداري از برقراري کمپ در کنار چشمه ها زيرا حيوانات شب ها براي استفاده از آب به چشمه ها مي آيند که مي تواند ايمني شما را به خطر اندازد.
 
۸_در هواي طوفاني و باراني ابتدا کوله را در چادر قرار داده درب آنرا ببنديد تا چادر سنگين شده و باد چادر را با خود نبرد.
 
۹_ استفاده از نايلون براي زير چادر براي منتقل نشدن رطوبت به کف چادر
 
۱۰_چادر را خوب و محکم و کشيده برپا کنيد و پوش روي چادر  را نصب کنيد.
 
۱۱_حفر يک نهر کوچک به عرض و عمق ۱۰ سانتي متر که بهتر است زير لبه هاي پوش چادر باشد تا در هنگام بارندگي آب باران زير چادر نفوذ نکند و يک يا دو راه خروج آب نهر تعبيه کنيد.
 
۱۲_براي استحکام بيشتر ميخ هاي چادر روي ميخ ها سنگ بگذاريد
 
در شرايط بادهاي با سرعت بالا با فاصله يک متر از اطراف چادر يک ديوار سنگي به ارتفاع ۶۰ سانتي متر و عرض ۴۰ تا ۵۰ سانتي متر ايجاد کنيد تا باد چادر را پاره نکند
 
۱۳_ از برپايي چادر در زير درختان به علت صاعقه بپرهيزيد. چادر در زير درختان بعد از مدتي بارندگي خيلي سريع تر خيس مي شود.
 
۱۴_نبودن کمپ در مسير حيوانات اهلي و وحشي و کوهنوردان ديگر
 
۱۵_بستن درب چادر در زمان بيرون آمدن و داخل شدن به چادر به علت وارد شدن حيوانات موذي مثل مار و عقرب
 
۱۶_محل دستشويي بايد پايين دست کمپ و با فاصله مناسبي ايجاد شود.
 
۱۷_ يک کيسه پلي اتيلن يا گوني پلاستيکي بزرگ جهت قرار دادن لوازم اضافي بيرون از کمپ همراه داشته باشيد و لوازم اضافه را داخل آن قرار داده و چند سنگ روي آن قرار دهيد.
 
۱۸_در شرايط بادهاي با سرعت بالا با فاصله يک متر از اطراف چادر يک ديوار سنگي به ارتفاع ۶۰ سانتي متر و عرض ۴۰ تا ۵۰ سانتي متر ايجاد کنيد تا باد چادر را پاره نکند. در زمستان به علت کولاک در مناطق کوهستاني با بلوک هاي برفي ديواري به ارتفاع ۶۰ سانتي متر و عرض ۴۰ سانتي متر ايجاد کنيد تا باد و سرماي کمتري ايجاد گردد. زيرا برف هايي که در اثر کولاک درز اطراف چادر جمع مي شوند باعث شکستن ستون هاي چادر مي شود.
 
۱۹_پرهيز از برافروختن آتش در اطراف چادر و در جهت باد
 
۲۰_يک کيسه نايلون براي جمع آوري زباله هايتان در نظر بگيريد.
 
۲۱_ در بدترين شرايط دو يا سه نفر با کوله هايتان بايد در چادر زندگي کنيد، چگونگي اين کار را خوب بياموزيد.
 
۲۲_پرهيز از ايجاد کمپ در گوسفند سراها که معمولا داراي سنگ چين هم هستند به علت اينکه آنجا محل زندگي کنه ها و ديگر جانوران موذي مي باشد
 
۲۳_غذاهاي بودار خود را بيرون چادر و در فضاي آزاد قرار ندهيد به اين علت که حيوانات شامه ي بسيار قوي دارند و به سراغ آنها مي روند. غذاها را در ظروف دربسته و در محلي که حيوانات را تحريک نکند، نگهداري کنيد.
 
۲۴_خودداري از استفاده چراغهاي خوراک پزي و روشنايي که داراي شعله هستند در چادر
 
۲۵_پرهيز از تعويض کپسول گاز و ريختن بنزين در چراغهاي بنزيني در زمانيکه داخل کمپ شمع يا شعله ديگري وجود دارد، به علت آتش سوزي
 
۲۶_دور کردن جانوران موذي با ريختن مقداري تنباکو در اطراف چادر
منبع : بزنيم بيرون

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها