City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

گزارش سفر بازديد از آبشار زردليمه چهارمحال و بختياري (1395/08/01)

ابشار زرد ليمه يا بوينه در انتهاي دره زرد ليمه در منتقه ديناران واقع شده است حدود 65 متر عرض و 40متر ارتفاع در کنار طبيعت جنگلي،مراتع سرسبز،پل خدا افرين و ايلراه باستاني سنگي حجاري شده6000 ساله که حدود 73 پله از ان باقي مانده، اين ابشار را به يکي از زيباترين مناطق ايران بدل کرده است.

گزارش سفر بازديد از آبشار زردليمه چهارمحال و بختياري

به گزارش بزنيم بيرون ،  نوع پوشش گياهي عمدتا جنگلي و از نوع بلوط و بادام و نوع پوشش مرتعي علاوه بر گندم و جو ديم بوميان،گون و ساير گياهان مرتعي مي‌باشد.

البته در کنار زيبايي‌هاي منطقه وجود عواملي چون سخت گذر بودن منطقه، وجود حشرات موذي(پشه و سالک و ...) و کمبود آب که خصوصا در سالهايي که بارندگي به حد کافي نباشد، رخ مي‌دهد، از دشواري‌هاي اجراي اين برنامه مي‌باشد.
 
*روز اول:
 
در ساعت 4:45صبح روز 4شنبه 6ارديبهشت اولين نفرات گروه سوار ميني‌بوس گرديده و پس از سوار شدن سايرين واقامه نماز در ساعت 5:55 از شهرکرد به سمت ديناران خارج گرديده پس از عبور از روستاهاي کاج(6:45)، کريم اباد(7:00)، رستم اباد، دو راهي عباس‌آباد- دشتک را به سمت عباس اباد در پيش مي‌گيريم، در ساعت 7:20 درکنار رودخانه براي صرف صبحانه توقف و راس ساعت 9 حرکت مجدد اغاز شد و پس از عبور از روستاهاي عباس اباد(9:30)، گرد پينه، روپينه،چشمه سليمان، لاخشک، به روستاي لشتر 1 گروئي(9:50) رسيديم که در اين لحظه کوه ميلي در سمت راست نمايان و موبايل از دسترس خارج و جاده نيز خاکي شد.
 
پس از 15 دقيقه حرکت به گردنه ريسور رسيديم که به دليل ورود اب به جاده ماشينها با مشکل عبور از گل و لاي مواجه شدند. پس از عبور از اين منطقه به سه راهي ميرسيم که مسير فرعي دوم سمت راست را انتخاب مي‌کنيم: در ساعت 10:45به رودخانه کوچک نزديک تعاوني منطقه که پايان مسير ماشين رو بود رسيديم. در ساعت11 از رودخانه رد شده وپس از 15 دقيقه پياده روي، جلسه معارفه کوتاه برگزار و حرکت مجدد اغاز شد.
 
در ساعت14:30 براي ناهار توقف و پس از 40 دقيقه مجددا حرکت کرده، درساعت17:30 پس از استراحت مختصر افراد گروه زاگرس شهرکرد و 3همنورد پيام مخابرات به منظور پيدا کردن جا در کنار ابشار،گروه تندرو را تشکيل داده و پس از 2ساعت کوه پيمايي-پياده روي سريع ،به ابشار رسيده،
 
لازم به ذکر است مسير رسيدن به ابشار محل گذر عشاير است و پاکوب مشخصي دارد.
 
درکنار ابشار گروههاي متعددي از جمله: تاراز- چکاد-شيدا- دامون و... وجود داشتند به همين دليل مجبور شديم کمپ را در نزديکي ابشار و نه درکنار ابشار، داير کنيم.
 
کل پياده روي روز اول حدود 6ساعت بود.
 
*روز دوم:
 
پس از تجديد ديدار با ابشار ساعت 10 حرکت اغاز شد و 20 دقيقه بعد به جره رسيده تا از رودخانه عبور کنيم، تعداد افراد منتظر زيادي در کنار جره به چشم ميخورد ودر ساعت 11اعضايي که از جره رد شدند حدود نيم ساعت پياده روي سبک تا رسيدن به چشمه اي روبروي ابشاررا از کنار رودخانه، پيش  رو داشتند درانجا کمپي داير گرديد تا اعهضاي ديگر نيز به انها پيوسته و ناهار نيز در همانجا صرف شد.
 
در ساعت2:45 حرکت اغاز شد و ساعت 6 به سه جو رسيده و در انجا مراسم استراحت و شنا و اب بازي منعقد گرديد.
 
در ساعت7:30 عصر حرکت به سمت گاوشيربه قصد ايجاد کمپ شروع شد و در ساعت 9 به مکان مورد نظر رسيديم پس حدود4.5 ساعت پياده روي نيمه سنگين و گذراندن روزي مفرح ، شب زنده داري و گپ و گفت در کنار اتش گرما بخش در دل طبيعت بکر ، حال و هوايي ديگر داشت.
 
*روز سوم:
 
در ساعت 6 صبح حرکت اغاز شد پس از 2 ساعت و نيم کوه پيمايي و پياده روي سنگين براي استراحت و صبحانه توقف و سپس 9:50 حرکت مجدد شروع شد ، پس از 2 ساعت دره نوردي و گذشتن از راه پله خدا افرين استراحت در نظر گرفته شد، اين قسمت بدليل سنگي بودن و شيب زياد يکي از سخت ترين قسمتهاي مسير حرکت بود.
 
در ساعت 12:15 مجددا حرکت اغاز شد و در ساعت3 به گزستان که وسايل نقليه در انجا منتظرمان بودند رسيديم. پس از ناهار م استراحت و6.5 ساعت دره نوردي و کوه پيمايي سنگين در روز سوم، ابتني در رودخانه بازفت براي رفع خستگي بسيار مفيد بود.
 
در ساعت 18:40 پس از جلسه انتقادات و پيشنهادات حرکت از گزستان به سمت گردنه چري و شهرکرد شروع شد. در ساعت22:30 با رسيدن به شهرکرد اين برنامه نيمه سنگين اما اموزنده و مفرح پايان يافت.

منبع : گروه کوهنوردي زاگرس شهرکرد

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • آبشار زردلیمه اردل

    آبشار زرد لیمه یکی از آبشارهای پرابهت و زیبای کشور است که در  انتهای دره زرد لیمه در منطقه دیناران شهرستان اردل استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.  این آبشار دارای عرض تاج 65 متر و ارتفاع 40 متر است که از این جهت یکی از عریض ترین آبشارهای کشور به شمار می رود.

    0 دیدگاه 1073 بازدید


تگ ها