City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

هيچ هايک چي چي هست؟ تو ايران چطوري هيچ هايک کنيم؟ (1395/08/03)

تنها يک کوله‌پشتي سبک، چند هزار تومان پول و کمي هم ريسک‌پذيري کافي است براي هيچ‌هايک (hitchhike) يا رايگان‌سواري. در دنيايي که هر روز هتل‌هاي پنج ستاره و تورهاي گرانقيمت، شما را وسوسه مي‌کند تا به سفر برويد و بازارهاي جديدي را در دورترين نقاط دنيا کشف کنيد، هيچ‌هايک مثل سفرهاي باستاني است؛ کمي سخت‌تر اما خالص‌تر.
هيچ هايک چي چي هست؟ تو ايران چطوري هيچ هايک کنيم؟

به گزارش بزنيم بيرون ، هيچ‌هايک يا رايگان سواري چند وقتي است که در کشور ما بيشتر از گذشته به چشم مي‌خورد چه در بزرگراه‌ها چه در شبکه‌هاي اجتماعي و اينستاگرام. شايد براي شما هم پيش آمده که چند جوان را گوشه خيابان يا بزرگراهي در خروجي‌هاي شهر ديده باشيد که با کوله پشتي ايستاده‌اند و انگشت شست خود را رو به بالا گرفته‌اند تا راننده‌اي آنها را رايگان سوار کند. اين شکل سفر کردن که در فارسي به آن رايگان‌سواري يا مفت‌سواري مي‌گويند سفرهايي هستند که از دهه شصت در امريکا و بعد اروپا شروع شد و امروزه در همه جاي دنيا طرفداران زيادي دارد. آدم‌هاي تحصيلکرده و ساده، شاغل يا جهانگرد، مرزهاي استان‌ها يا کشورها را به اين طريق طي مي کنند تا با کمترين پول تجربه ناب يک سفر را درک کنند.


لذت يک سفر ناب
هيچ‌هايک کردن سن و سال نمي‌شناسد و تنها کمي خصوصيات متفاوت‌تري طلب مي‌کند و شخصيتي منعطف و در عين حال باهوش. رايگان سواري براي هر کسي به يک شکل است؛ بعضي کاغذي در دست مي‌گيرند و مقصد مورد نظرشان را روي آن مي‌نويسند، بعضي گوشه خيابان حرکات نمايشي انجام مي‌دهند و بعضي براي جلب توجه راننده با دستکش سفيد روي وايت‌برد کوچکي مکان مورد نظرشان را مي‌نويسند. قدرت هوش و تجزيه و تحليل هم زماني به کار مي‌آيد که فقط چند ثانيه فرصت داريد تا راننده مطمئن را تشخيص دهيد. نشستن کنار راننده هم کار راحتي نيست؛ خيلي‌ها براي همصحبتي، شما را سوار مي‌کنند و شايد در تمام مسير دلشان بخواهد با شما صحبت و درد دل کنند و شما بايد آنقدر صبور باشيد که پاي صحبت‌هاي او بنشينيد.
لذت اين‌گونه سفرها به درک همين لحظه‌هاي انساني است. اينکه بده بستاني در کار نيست و دو طرف صرفاً براي لذت از حضور هم با يکديگر همسفر مي‌شوند.
عرفان فکري که يک مفت‌سوار و يک جهانگرد حرفه‌اي است، مي‌گويد: «همه‌ نوع ماشيني مقابل پايت ترمز مي‌زند و هرکدام شخصيت و رفتاري متفاوت دارند. من يکبار در سفر گرجستان سوار يک بي‌ام ‌و آخرين سيستم شدم و راننده بدون هيچ چشمداشتي يک ناهار مفصل در يک رستوران ميهمانم کرد. گاهي هم سوار ماشيني شده‌ام که بيشتر از نيم ساعت نتوانسته‌ام بنشينم و سريع پياده شده‌ام.»
او تا به امروز 190 هزار کيلومتر را رايگان‌سواري کرده و 35 کشور دنيا را با اين شيوه سفر، ديده و تجربه کرده است. عرفان از بچگي عاشق سفر بوده و مي‌گويد: 6 سال برنامه‌ريزي کرده و از سيزده سال پيش سفر کردن را شروع کرده و آنقدر سفر ارزان قيمت رفته که حالا وقتي چند ماهي در ايران مي‌ماند خرجش بيشتر از زماني است که سفر مي‌رود.
به گفته مفت‌سوارها يکي از مهم‌ترين لذت‌هاي سفر ارزان قيمت و رايگان سواري بيرون آمدن از چارچوب‌هاي تنگ زندگي روزمره است. اين‌گونه سفرها بهانه مناسبي است براي کنار گذاشتن قواعد تکراري روزمرگي و تجربه ديدن از نزديک.
مهدي طاهري يک رايگان‌سوار حرفه‌اي است. او از ايران تا ارمنستان و از آنجا تا گرجستان را با همسرش مفت‌سواري کرده و به جاي اينکه در هتل‌ بمانند در خوابگاه‌هاي ارزان قيمت (هاستل) که در همه کشورها براي پناه دادن به جهانگردان وجود دارد، در کنار مردمي از همه مليت‌ها زندگي کرده و خاطره خوشي از هيچ‌هايک دارد. او از بهترين تجربه‌اش مي‌گويد: «هميشه نسبت به آدم‌ها بدبين بودم و با پيش‌داوري به آنها نگاه مي‌کردم. هر بار که اتومبيلي براي ادامه سفر مي‌گرفتم، با ترس و لرز داخل ماشين مي‌نشستم اما هر چه گذشت، نسبت به آدم‌ها و محبت آنها احساس بهتري پيدا کردم. اين براي من مثل يک‌جور تحول بود.»
قاعده هشتاد بيست
مهم‌ترين قاعده سفر ارزان قيمت قاعده «هشتاد بيست» است يعني هشتاد درصد مطالعه و مشورت و برنامه‌ريزي پيش از سفر،‌ طوري که به همه زير و بم مقصد آشنا شويد و بيست درصد ديگر هم تجربه خود سفر. يکي ديگر از بخش‌هاي مهم سفر برنامه‌ريزي روي بودجه سفر است. براي همه اين مسائل، سايت‌هاي زيادي وجود دارد که مي‌توانيد خرج متوسط هر کشوري را در آن ببينيد تا بدانيد تقريباً براي هر جايي که مي‌خواهيد برويد به چه مقدار پول احتياج داريد. البته به هر مبلغي که رسيديد 20 درصد را هم شناور در نظر بگيريد تا جايي گير نکنيد.
شايد به نظر خيلي‌ها سفر ارزان قيمت، کار راحتي باشد اما اين‌طور نيست و شرايط و رعايت قوانين و تجربه مي‌خواهد. براي کساني که سعي مي‌کنند سفري ايمن و کم‌خطر را در هتل‌ها سپري کنند و چمدان‌هاي بزرگي را همراه داشته باشند تا در هر شرايطي بتوانند لباس مناسب بپوشند، شايد اين‌گونه سفر کردن مقداري پرخطر و سخت باشد. عرفان مي‌گويد، در آخرين سفر ارزان قيمتي که رفته، تنها يک کيف کمري به همراه داشته: «کوله بزرگ خودش خرج سفر را زياد مي‌کند. چون مجبوريد گاهي براي آن پول اضافه بدهيد و شايد در ماشين‌هايي که خودشان در سفر هستند هم جايي براي کوله بزرگ شما نباشد.» عرفان مي‌گويد، يکي از بهترين مکان‌ها براي شروع اين‌گونه سفرها ايران است: «ايران در رتبه‌بندي کشورهايي که جهانگردها و هيچ‌هايکرها به آن سفر مي‌کنند يکي از جاهاي خوب است و من با هر جهانگردي که صحبت کرده‌ام، سفر به ايران را جزو خاطره‌انگيزترين سفرهاي خود مي‌دانسته.»
ايران بهشت هيچ‌هايکرها
اگرچه در ايران هاستل يا خوابگاه رايگاني مثل همه جاي دنيا براي رايگان‌سوارها يا جهانگرداني که مي‌خواهند سفر ارزاني داشته باشند وجود ندارد اما ميهمان نوازي ايرانيان، کمک آنها به گردشگر خارجي در شرايط سخت و... ايران را به بهشت رايگان‌سوارها تبديل کرده است. آماندا دختر سي ساله دانمارکي که چندي پيش در ايران هيچ‌هايک کرد، درباره خاطره سفرش از ايران مي‌نويسد: «دقيقاً برعکس تبليغات منفي که در کشورهاي اروپايي از سفر به ايران وجود دارد، من ايران را کشوري امن براي سفر ديدم. » او از احساس امنيتي که در ايران داشته آنقدر راضي بوده که دوست دارد دوباره به ايران برگردد: «من در جاده‌هاي ايران بارها و بارها ماشين‎‌هاي مختلفي سوار شدم اما جز يک مورد، هيچ مشکلي برايم پيش نيامد. البته در همه کشورها در اين حد مسأله طبيعي است. هرچند وجود مشکلات يکي از جذابيت‌هاي سفرهاي ماجراجويانه است.»
«يکي از جاذبه‌هاي گردشگري ايران، مردم ايران هستند.» رئيس جامعه تورگردانان ايران يکي از دلايل حضور مسافران ارزان قيمت (هيچ‌هايکر) به ايران را ميهمان نوازي ايرانيان مي‌داند: «براي مسافري که فقط يک کوله روي پشتش دارد ميهمان نوازي ايراني‌ها بسيار جالب است، چون مردم ما بخصوص با جهانگردان خارجي برخورد بسيار مهربانانه‌اي دارند و حتي بدون چشمداشتي آنان را ميهمان خانه‌هاي خود مي‌کنند که براي مسافران خارجي همين خصايص بسيار ارزشمند است.»
ابراهيم  پورفرج در گفت‌و‌گو با «ايران» مي‌گويد: «گاهي مسافراني که به ايران مي‌آيند به ما مي‌گويند آيا واقعاً اينجا ايران است؟ چون ذهنيتي که آنان نسبت به کشور ما دارند با چيزي که از نزديک مي‌بينند بسيار تفاوت دارد و من ديده‌ام که گاهي از سر دلتنگي با چشم گريان کشور را ترک مي‌کنند.»
پورفرج با تأکيد بر امن بودن ايران در منطقه خاورميانه که در اين روزها بسيار ناامن‌تر شده مي‌گويد: «يکي ديگر از مزاياي ايران براي مسافران امن بودن کشورما است. در حالي که ترکيه هم اين روزها ناامن شده ايران مي‌تواند مقصد خوبي براي گردشگران باشد.»
رئيس جامعه تورگردانان ايران وضعيت گردشگري در دولت يازدهم را بسيار بهتر از گذشته مي‌داند و معتقد است که کشور ما مي‌تواند تمام نيازهاي يک گردشگر را پوشش بدهد: «ايران کشوري با تاريخ چند هزار ساله است و در کنار آثار تاريخي مهمي که در کشور ما وجود دارد، طبيعت زيبا و چهارفصل بودن آن نيز ارزش ايران را به عنوان يک مقصد مهم گردشگري بالا مي‌برد. اين قابليت‌ها باعث شده که ايران پاسخگوي نياز همه مسافران و گردشگران از تمام دنيا باشد.»
امنيت ايران، ميهمان‌نوازي ايرانيان، پايين بودن هزينه‌ها، ارزش‌هاي تاريخي و طبيعي کشور، ناشناخته ماندن آن به دليل تبليغ منفي رسانه‌هاي غربي پيش از برجام و... از جمله دلايلي است که ايران را به بهشت جهانگردان  و همچنين رايگان‌سوارها تبديل کرده است.يکي از مهم ترين بخش‌هاي هيچ‌هايک مديريت خرج سفر است که جهانگردان اروپاي شرقي متخصص آن هستند. آرتور از لهستان يکي از هيچ‌هايکرهايي است که به ايران سفر کرده و آن‌طور که در مصاحبه‌هايش گفته يکي از ارزان‌ترين کشورهاي جهان براي هيچ‌هايکرهاست. آرتور يک شب در زاهدان ميهمان خانواده‌اي روستايي مي‌شود و همان يک شب هم کافي بوده تا او را عاشق محبت و ميهمان‌نوازي ايراني کند: «مي‌خواستم در ادامه سفرم در خاورميانه به پاکستان بروم که گذرم به زاهدان افتاد. گوشه خيابان ايستاده بودم و کسي سوارم نمي‌کرد تا بالاخره يک زن و شوهر جوان سوارم کردند و با اصرار مرا به خانه‌شان بردند و از من پذيرايي کردند.»
يکي از جاذبه‌هاي اين‌گونه سفرها برخورد بي‌واسطه با فرهنگ‌ها و انسان‌هاست. تجربه حسي بومي که شايد فقط ماکتي از آن را بشود در هتل‌هاي چند ستاره يا مستندهاي طبيعت ديد. در اين‌ سفرهاي ماجراجويانه مي‌توان بدون هيچ واسطه‌اي با مردم و آداب رسوم‌شان رابطه برقرار کرد. البته در اين‌گونه سفرها بايد خطوط قرمز را هم رعايت کرد که يکي از مهم‌ترين اين خطوط قرمز بحث نکردن در مورد مذهب، ‌نژاد، سياست و هنجارهاي هر جامعه‌اي است.
همه سختي‌هاي سفرهاي ارزان مي‌ارزد به کسب تجربه‌اي که در معاشرت‌ با آدم‌ها و فرهنگ‌ها به دست مي‌آيد. ديدن طبيعت بکر و نابي که در گوشه گوشه ايران و جهان وجود دارد و نمي‌شود در تورهاي سياحتي چند روزه ديد. هيچ‌هايک يا مفت‌سواري به ما مي‌گويد سفر تنها مقصد و رسيدن نيست. سفر تنها تجمل و هتل چند ستاره نيست. سفر، ديدن و تجربه کردن است. ديدن و تجربه کردن پول نمي‌خواهد.


منبع : روزنامه ايران

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها