City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

با هيچ هايک بيشتر آشنا بشيم (1395/08/03)

«هيچ هايکينگ» يا همان سفر بدون هزينه حمل و نقل يکي از انواع سفرهاي هيجان انگيز است که گردشگران هزينه‌اي بابت رفت و آمدهايشان نمي‌پردازند.
با هيچ هايک بيشتر آشنا بشيم

به گزارش بزنيم بيرون ،  ارزان سفر کردن جزو برنامه‌ريزي‌هاي هر گردشگري است اما براي هر سفري هزينه اقامت و يا حمل و نقل مهمترين بخش هزينه‌هاست که اگر آن را از هر سفري حذف کنيد آن سفر حتما ارزان قيمت خواهد بود. براي اين کار گردشگران خارجي معمولا از يک نوع سفر به نام «هيچ هايکينگ» بهره مي برند. يعني سفر بدون هزينه حمل و نقل.

 
اما واقعا جطور مي شود سفر کرد آن هم بدون اينکه پولي بابت هواپيما، قطار و کشتي بدهيم؟
 
گردشگراني که به صورت «هيچ هايکينگ» سفر مي‌کنند به اين اصل پايبند مي‌شوند که از ابتدا تا انتهاي سفر هيچ هزينه‌اي بابت حمل و نقل نپردازند. آنها کنار خيابان‌ها مي‌ايستند و مقصدشان را نشان مي‌دهند و سوار هر وسيله نقليه‌اي که جلوي پايشان ترمز کند مي‌شوند. براي اين کار هم مقرراتي دارند.
 
بسياري از افراد مختلف اين کار را انجام مي‌دهند ولي همه موفق نيستند بايد نشان داد که مي‌خواهيد سوار ماشين بشويد و بايد ژست بگيريد. اين ژست گرفتن چند روش دارد: در آمريکاي شمالي يک ژست معمولي هست که به ماشين عبوري انگشت شست را نشان مي‌دهند و ماشين هم مي‌ايستد و مسافر را سوار مي‌کند. در بخش‌هاي ديگر جهان نيز اين روش شايع است که بصورت معمولي مي‌ايستند و انگشت شست را به سمت مقصد اشاره مي‌کنند و همزمان دست ديگر را به سمت پايين تکان مي‌دهند. البته اين نوع فرهنگ تا حدودي نشان مي‌دهد که رايگان‌سواري در کشورها و نقاط مختلف با هم کمي فرق دارد. بهتر است اسم شهري که مي‌خواهيد به آن برويد را هم روي يک کاغذ درشت بنويسيد که اگر مسير راننده به آن شهر مي‌خورد براي شما توقف کند.
 
به دليل مخاطرات احتمالي در برخي کشورها «رايگان‌سواري» ممنوع است و حتي در برخي از جاده‌ها تابلوهايي مبني بر ممنوعيت اين عمل نصب است بنابراين اگر گردشگري درخواست چنين سفري را داشته باشد ممکن است فرد جريمه شود.
 
با وجود اينکه در بسياري از کشورها هيچ هايکينگ شناخته شده است اما در ايران هنوز اين مدل سفر کردن جا نيفتاده است.
 
بنابراين ممکن است در جاده افرادي بخواهند چنين گردشگراني را سوار کنند اما نيت رانندگان کمک به آنهاست وگرنه بيشتر رانندگان جاده‌ها در ايران از وجود چنين سفرهاي بي‌اطلاع هستند. با اين حال اگر آنها ببينند که گردشگران خارجي به دنبال خودرويي براي مسافرت مي‌گردند حتما کمک شان مي‌کنند. در اين ميان برخي از آنها ملاحظات خطر سفر کردن غريبه‌ها در جاده را نيز مي‌کنند و از سوار کردن افراد در بين راه به خصوص جاده هاي خطرناک حذر مي کنند.
 
در اين مدل گردشگري مهمترين وسيله خوشرويي و خنده بر لب است که بايد هر گردشگري آن را به همراه داشته باشد. مورد ديگر داشتن يک کوله پشتي است بايد در زمان انتخاب کوله پشتي به حجم آن بسته به تعداد روز توجه شود و مسير سفر مشخص باشد تا کمتر دچار دردسر شد.
 
هيچ هايک‌هاي ماهر معمولا در سفرهاي بعدي مقصد را مشخص نمي‌کنند تا به کشف تجربيات جديد بپردازند. Hitchhiking در اروپا کار عجيبي نيست. جوانان اروپايي تابستان که درس و زندگي تعطيل مي‌شود، شال و کلاه مي‌کنند و با يک اسکيت و يک کوله‌پشتي بدون هيچ هزينه‌اي شروع مي‌کنند به اروپا گردي. پول هيچ چيزي نمي‌دهند. حتي غذا را هم در کمپ‌هايي تهيه مي‌کنند که در جاده‌ها هست و با قيمت کمتري آن را در اختيارشان مي‌گذارند.
 
اکنون اگرچه اين نوع سفر کردن در ايران ناشناخته است اما هستند برخي از ايرانيان که به کشورهاي ديگر هيچ هايک سفر مي‌کنند و البته گردشگران خارجي نيز به ايران مي آيند بدون اينکه هزينه اي بابت حمل و نقل بپردازند.
 
با اين حال بهتر است کمي پول بابت اين هزينه ها کنار گذاشت چون گاهي ممکن است رانندگان از مسافر در آخر سفر درخواست کرايه کنند!

منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • نظر
    شنبه 01 مهر 1396

    من تازه می خوام هیچ هایک رو شروع کنم اما واقعیت اینه که یه مقدار می ترسم و هنوز آشنایی کافی با این مسئله ندارم
    به نظرتون برای شروع هیچ هایک باید چی کار کنم؟تگ ها