City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

براي پياده روي اربعين چطور آماده شويم؟ (1395/08/08)

«پياده روي اربعين» و دغدغه هاي مربوط به آن، اين روزها موضوع گپ و گفت خيلي از هموطنان ماست.براي آمادگي بيشتر زائران حسيني در اين سفر معنوي، پرونده کوچکي آماده کرده ايم.
براي پياده روي اربعين چطور آماده شويم؟
ن‌طور که تاريخ مي‌گويد، «پياده‌روي اربعين» يک رسم و سنت قديمي است. سنتي که ائمه معصومين(ع) و بزرگان دين ما، بارها درباره عظمت فضيلت آن صحبت کرده‌اند.بعد از آزادي کشور عراق از رژيم بعث،چند سالي  هست که مردم از سراسر دنيا همراه و هم‌قدم مي‌شوند تا پا جاي پاي حضرت زينب(س) و اهل‌بيت اباعبدالله (ع) بگذارند. اربعين که برسد حال و هواي کشور ما هم‌رنگ و بوي ديگري مي‌گيرد. رسانه‌ها اين زيارت عاشقانه را پوشش مي‌دهند و کوچه و خيابان‌ها پر از پيام‌هاي خوشامدگويي به «کربلايي‌ها» مي‌شود. زائران خوش‌ذوقي را مي‌بيني که صفحات اجتماعي‌شان را با عکس‌هاي پياده‌روي به‌روز مي‌کنند و پاي عکس‌ها مي‌نويسند: #عمود_۱۵۰ #موکب_الامام_جواد #يا_حسين_شهيد
 
سفر «پياده‌روي اربعين» در کنار تمام زيبايي‌هايش، شبيه هيچ سفر ديگري نيست و شرايط خاص خودش را دارد.اينجا سعي کرديم با توجه به تجربيات سال‌هاي قبل زائران و صحبت‌هاي مسئولين و کارشناسان، پرونده کوچکي براي آمادگي سفر اربعين آماده کنيم.
 
 
«...بيا تا برويم» / آمادگي هاي قبل از سفر:

۱- تهيه پاسپورت و ويزا:
 
اين نکته را در نظر بگيريد که پاسپورت شما بايد تا ۶ ماه اعتبار داشته باشد. در غير اين صورت حتماً با مراجعه به پليس+۱۰ آن را تمديد کنيد.بعدازآن در سامانه samah.haj.ir  ثبت‌نام کنيد. حداکثر تا ۱۵ ماه صفر امکان ثبت‌نام در اين سامانه وجود دارد. با در دست داشتن اصل گذرنامه و دو قطعه عکس سه در چهار رنگي زمينه سفيد به نمايندگي‌هاي سفارت عراق در تهران، مشهد، عراق و کرمانشاه مراجعه کنيد و ويزاي سه‌ماهه عراق را بگيريد.
 
يک فرصت ويژه هم براي دانشجويان وجود دارد. ستاد عتبات عاليات اعلام کرده که دانشجويان با تسهيلات ويژه‌اي مي‌توانند در پياده‌روي اربعين شرکت کنند. البته اين طرح فقط براي دانشجوياني است که توسط کاروان‌ها و يا تشکل‌هاي مجاز در دانشگاه‌ها اعزام مي‌شوند. آنها بعد از دريافت تعهدنامه‌هاي محضري لازم و در صورت مجاز بودن به خروج توسط سازمان وظيفه عمومي ناجا، مي‌توانند مجوز خروج از کشور را دريافت کنند. بنابراين دانشجوياني که به‌صورت انفرادي اعزام مي‌شوند مشمول اين طرح نيستند و بايد با سپردن وثيقه پيش سازمان وظيفه عمومي ناجا براي دريافت مجوز اقدام کنند.مي‌توانيد اطلاعات بيشتر درباره اين امکان ويژه را در سايت  www.labbayk.ir بخوانيد.
 
۲- هزينه ها:
 
هزينه صدور ويزا براي هر نفر حدود ۱۵۰۰۰۰تومان است. قبل از سفر مقدار کافي دينار عراقي از صرافي‌ها تهيه کنيد و براي مکالمه در عراق هم، سيم‌کارت‌هاي عراقي را از آژانس‌هاي مسافرتي معتبر يا از نمايندگي‌هاي سفارت عراق در ايران دريافت کنيد.
 
کرايه ماشين‌ها از مرز تا نجف بين ۱۰ تا ۴۰ هزار دينار بين اتوبوس، ون و سواري متغير است. کرايه از گاراژ نجف تا حرم حضرت علي (ع) بين ۱۰۰۰تا ۱۵۰۰ دينار است.
 
 قيمت هتل‌ها در نجف به ازاي هر نفر ۲۵۰۰۰دينار است. نرخ هتل‌هاي کربلا بين ۴۰ تا ۱۰۰ دلار به ازاي هر نفر است.
 
 
۳-  وسايل مورد نياز:
 
سعي کنيد از کوله‌پشتي راحت و سبکي استفاده کنيد که بندهاي آن نازک نباشد و ستون فقرات شما را در طول مسير اذيت نکند. رول دستمال‌کاغذي، مسواک، حوله شخصي، ليوان و کلاه آفتاب‌گير همراه داشته باشيد. يک عدد کيسه‌خواب نيز به همراه داشته باشيد تا در صورت مناسب نبودن و سرد بودن مکان‌ها براي استراحت از شما در برابر خاک و سرما محافظت کند.
 
يادتان باشد به آب‌وهوا اعتمادي نيست! پس لباس گرم بيرون از کوله همراه داشته باشيد که آن را بپوشيد يا روي دست بگيريد. لباس‌هاي گرمتان را حتي‌الامکان ‌طوري انتخاب کنيد که دکمه يا زيپ داشته باشد و قابليت کم يا زياد کردن لباس‌هايتان را در طول مسير داشته باشيد. داروهاي موردنيازتان  براي ۱۰ روز را همراه داشته باشيد. کفش راحت و سبک بپوشيد. به‌هيچ‌وجه براي پياده‌روي اربعين کفش نو تهيه نکنيد يا حداقل آن را از يک ماه قبل بپوشيد و يک و نيم تا دو ساعت در روز با آن پياده‌روي کنيد. کفشي را انتخاب کنيد که کفي مناسب داشته باشد و عرق نکند. در غير اين صورت ممکن است کوفتگي عضلاني و تاول در پاها شما را اذيت کند.
 
مي‌توانيد يک قرآن، دعا و زيارت جيبي و يا مداحي موردعلاقه‌تان را همراه داشته باشيد. البته بهتر است اين‌ها را در موبايل خود داشته باشيد تا در حال پياده‌روي بتوانيد گوش بدهيد يا بخوانيد.
 
از بين خوراکي‌هاي همراه، آجيل و نان‌هاي خشک سبوس‌دار به سيستم گوارشي خيلي کمک مي‌کنند. کشمش، ميوه‌هاي خشک، نخودچي و شکلات به همراه داشته باشيد. شکلات شيرين باعث ايجاد تشنگي مي‌شود اما شکلات تلخ انتخاب خوبي براي يک پياده‌روي طولاني است. درواقع شکلات تلخ براي تأمين انرژي بسيار مفيد است.
 
 
 
«جاده عشق» / در راه سفر:
 
مناسب‌ترين وسيله و راه را انتخاب کنيد: براي پياده‌روي اربعين مي‌توانيد مسير نجف به کربلا يا بغداد به کربلا را انتخاب کنيد. براي سفر هوايي، از شهرهاي تهران، اهواز، اصفهان، مشهد، ساري، کرمان، شيراز و تبريز پرواز مستقيم به نجف و بغداد وجود دارد. براي سفر زميني، مي‌توانيد از مرز مهران، شلمچه و چزابه حرکت کنيد. البته ممکن است ساعات زيادي منتظر بمانيد. پس براي اقامت در مرز آمادگي داشته باشيد.
 
ازآنجايي‌که مسير کم‌کم شلوغ مي‌شود، به‌محض زيارت حرم حضرت علي (ع) پياده‌روي را شروع کنيد. موکب‌ها (به زبان عربي همان هيئت) محل استراحت زائران در مسير هستند، سرويس بهداشتي و محل استراحت دارند و صلواتي از شما پذيرايي مي‌کنند. فاصله هر موکب تا موکب بعدي ۵۰ متر است.
 
طول مسير نجف تا کربلا ۸۲ کيلومتر است که بين دو تا ۵ روز طول مي‌کشد. مسير پياده‌روي از شارع الرسول شروع مي‌شود و در عمود ۱۸۰ النجف، پياده‌روي در شهر نجف تمام مي‌شود. بعدازآن دوباره پياده‌روي را از عمود ۱ در جاده نجف به کربلا شروع مي‌کنيد و  تا حرم حضرت عباس (ع)، ۱۴۵۲ عمود در پيش داريد. حتماً بعد از نماز صبح پياده‌روي را شروع کنيد و بين ساعت ۳-۵ موکبي را براي استراحت شبانه پيدا کنيد. اگر انفرادي مي‌رويد تا قبل از ۱۰-۱۱ صبح حرکت کنيد چون مسير هم در اين ساعت‌ها خلوت‌تر است. ضمناً  اگر  مي‌خواهيد تماس تلفني داشته باشيد بهتر است اين کار را قبل از طلوع آفتاب انجام دهيد. احتمالاً به دليل ترافيک بالاي شبکه، در طول روز با مشکل بر خواهيد خورد.
 
اگر گم شديد: امکان گم کردن همراهانتان در طول مسير وجود دارد؛ بنابراين با توجه به آنتن ندادن موبايلتان در بعضي نقاط همچنين به دليل ترافيک بالاي شبکه از همان ابتداي مسير شماره عمودها (ستون‌ها) را انتخاب کنيد که اگر همراهانتان را گم کرديد، زمان رسيدن به آن عمود توقف کنند. فقط حواستان باشد شماره‌هاي رند خيلي شلوغ است و تجمع افراد زياد است.
 
اگر درنهايت با همه تدابير هم‌سفرانتان را گم کرديد، بهتر است آخرين جايي که براي قرار با آنها در نظر مي‌گيريد، ستاد عتبات عاليات ايران در جوار حرم امام حسين (ع) باشد که آدرس اين مکان را بيشتر کسبه اطراف حرم مي‌دانند.
 
مواظب سلامتي خودتان باشيد: حتماً بعد از دو ساعت راه رفتن، نيم ساعت استراحت کنيد. بيشتر خادمين موکب‌ها آموزش ماساژ ديده‌اند، ولي اگر دچار گرفتگي عضلاني مي‌شويد، حتماً قرص متاکارمابول همراه داشته باشيد.
 
وعده‌هاي غذايي را به‌موقع مصرف کنيد تا دچار افت قند نشويد. در طول مسير موکب دارها به بهترين شکل از شما پذيرايي مي‌کنند! سعي کنيد مايعات زياد بخوريد: چايي، آب، فرني، سوپ و ...اين باعث مي‌شود که عفونت‌هاي بدن دفع شود.
 
چند نکته براي خانم‌ها: به خانم‌ها توصيه‌شده که در اين مراسم مسائل امنيتي را رعايت کنند و از مسيرهاي اصلي فاصله نگيرند تا جايي که ممکن است از ويزاي فردي استفاده نکنند و «مجردي» به پياده‌روي نروند. امسال تعدادي موکب فرهنگي براي بانوان پيش‌بيني‌شده است: يکي در نجف و در شارع‌الرسول و ديگري در کربلا در مجاورت هتل جواهر. بهتر است با پارچه مشکي نرم و مستطيل شکل چيزي شبيه پوشيه درست کنيد و کش بيندازيد تا در طول مسير صورتتان را از سرما و گردوغبار محافظت کند. بهتر است از چادري استفاده کنيد که امکان انداختن کوله با آن وجود داشته باشد. انواع چادرهاي لبناني و ملي مناسب است.
 
بچه‌ها را همراه ببريم يا نه؟! شايد حضور بچه‌ها در اين سفر در نگاه اول مشکل به نظر برسد، اما خيلي‌ها با کودک زير پنج سال يا حتي چندماهه در پياده‌روي اربعين شرکت کرده‌اند. شايد بد نباشد چند نکته را بدانيد. اول اينکه از ابتدا با خود تکرار کنيد: «من در اين سفر به نيت خدمت به کودکان امام حسين (ع) قرار است خادم زائر کوچک و معصوم امام حسين (ع) باشم.» حتماً بازي و خوراکي‌هاي دوست‌داشتني کودکتان را همراه داشته باشيد. صبور باشيد! ممکن است او زودتر از موعد خسته يا گرسنه شود يا نياز به چيزي پيدا کند که لازم باشد توقف کنيد.
 
اگر با گروه يا کارواني هستيد سعي کنيد با گروهي باشيد که اعضا مثل شما کودک داشته باشند و اگر چنين گروهي در کاروان شما نبود، آدرس و نقشه دقيق محل اسکان در کربلا را بگيريد و از آنها جدا شويد تا دغدغه عقب ماندن شما را آزار ندهد. اگر با کارواني هستيد که بايد در روز خاصي در کربلا باشيد سفر خودتان را به نحوي مديريت کنيد تا در آن تاريخ به کربلا برسيد. به اين نحو که در ابتدا با سوارشدن ماشين خودتان را تا يک عمودي که محاسبه کرديد برويد و ازآنجا پياده‌روي خودتان را آغاز کنيد (البته در طول مسير هم مي‌توانيد سوار ماشين شويد ولي در اواسط و انتهاي مسير يافتن ماشين يک مقدار سخت‌تر است.)
 
 
 
شماره هاي مهمي که ممکن است به آنها نياز پيدا کنيد:
 
اورژانس: ۱۰۴
 
افراد گمشده: ۰۷۸۰۱۳۰۰۵۶۱
 
احکام شرعي:۰۷۸۱۴۶۵۱۳۵۳
 
اداره مرکزي: ۰۷۸۰۱۰۰۴۷۵۸
 
«خرم آن لحظه که مشتاق به ياري برسد»/ روز اربعين :
 
يادتان باشد که مهم‌ترين اتفاق اين سفر، فرصت پياده‌روي در طول اين مسير است. پس اگر قدرت بدني و بنيه کافي براي حضور در ازدحام جمعيت-به ويژه  زير قبه امام حسين (ع)- را نداريد، سعي کنيد از زيارت صرف‌نظر کنيد.
 
از آداب اين روز، زيارت حرم حضرت اباعبدالله (ع)، خواندن زيارت اربعين و خواندن دو رکعت نماز اين روز است.
 
 
 
«خداحافظ اي شعر شب هاي روشن» / در راه بازگشت:
 
درراه بازگشت، براي رفتن به مهران، کاظمين يا بغداد، از گاراژ بغداد ماشين کرايه کنيد. براي رفتن به نجف، چزابه، شلمچه يا فرودگاه نجف از گاراژ نجف يا ميدان «ساحت الزهرا»، خود را به عمود ۶۷۲ برسانيد و بعد ازآنجا نسبت به تهيه وسيله نقليه اقدام کنيد. اگر مي‌خواهيد به‌صورت هوايي خارج شويد، حتماً ۸ ساعت قبل از پرواز اقدام به خروج از کشور کنيد. چون اکثر مردم عراق در بعدازظهر اربعين به شهرهاي خود برمي‌گردند، بهتر است در روز اربعين براي بازگشت به کشور اقدام نکنيد. اگر بعد از اربعين هم قصد ماندن داريد، حتماً ارز کافي همراه داشته باشيد.
 
 و بازهم صبر، صبر، صبر!
 
در بازگشت از سفر اربعين و در صفوف زميني ممکن است معطل شويد. پس سعي کنيد بيشتر از هر چيز براي شروع اين سفر شکيبايي و  صبر را تمرين کنيد.
 

 

 

منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها