City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

آينده مبهم خانه هاي تاريخي در مازندران (1395/08/15)

تاکنون چهار خانه تاريخي مازندران در فهرست آثر ملي ايران ثبت شده و بسياري از آنان بين برج هاي آجري و سيماني و نافرجام گمشده اند.
آينده مبهم خانه هاي تاريخي در مازندران

به گزارش بزنيم بيرون ، با ثبت دو اثر تاريخي، خانه‌هاي تاريخي مازندران يک به يک در ليست آثار ملي ايران قرار گرفته است تا از گزند تخريب مصون بماند.  

 
 عمارت دخانيات و خانه بهرامي آمل به‌تازگي در ليست آثار ملي قرار گرفتند تا گرد فراموشي از خانه‌هاي تاريخي استان زودده شود. عمارت دخانيات کلاردشت و خانه بهرامي آمل به ترتيب با شماره ثبت ۳۱۵۶۵ و ۳۱۵۴۷ در فهرست آثار ملي قرار گرفت.
 
مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر از ثبت دو اثر تاريخي ديگر در ليست آثار ملي کشور خبر داد و افزود: با دستور معاون رئيس‌جمهور به استاندار، عمارت دخانيات کلاردشت و خانه بهرامي آمل به ترتيب با شماره ثبت ۳۱۵۶۵ و ۳۱۵۴۷ در فهرست آثار ملي قرار گرفت.
 
دلاور بزرگ نيا بابيان اينکه عمارت دخانيات مربوط به دوره پهلوي اول است و بيش از ۱۰۰ سال قدمت دارد افزود: تزيينات، مصالح داخلي و خارجي بکار رفته در اين بنا از سيمان، گچ، سنگ و آجر است.
 
مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري مازندران گفت: اثر تاريخي، فرهنگي عمارت دخانيات کلاردشت در دوطبقه به ابعاد ۵۷/۲۶ طول و عرض ۱۳ متر با پوشش بام شيرواني و پلان مستطيل شکل ساخته‌شده است.
 
 
 
ارزنده ترين بناي تاريخي مازندران ثبت ملي شد
 
بزرگ نيا از خانه‌هاي قاجاري به‌عنوان يکي از ارزنده‌ترين نمونه‌ها از ميان بناهاي تاريخي موجود در استان مازندران يادکرد و گفت: مازندران با توجه به اقليم، خانه‌هاي برونگرا دارد و مصالح مورداستفاده در اثر مصالح بومي چوب و گل و ... است
 
وي افزود: خانه بهرامي بر روي سکويي مرتفع ساخته‌شده و راه ارتباط حياط با داخل ساختمان از طريق ۸ پلکان دوطرفه است سقف‌ها تماماً چوبي و داراي تزئيناتي شامل نقاشي‌هاي زيبايي در زير سقف مشابه نقوش سقانفارهاي مازندران با موتي‌هاي هندسي، گياهي، جانوري و انساني است.  
 
وي گفت: هرگونه دخل، تصرف يا اقدام وعملياتي که منجر به تخريب يا تغيير هويت اين بنا شود برابر ماده ۵۵۸ تا ۵۶۹ قانون اساسي مجازات تعزيرات و مجازات بازدارنده جرم محسوب مي‌شود و مرتکب مشمول مجازات قانوني خواهد شد.
 
وي بابيان اينکه تاکنون ۶۷۰ اثر تاريخي فرهنگي، ۱۷ اثر طبيعي و ۴۷  اثر معنوي در مازندران به ثبت ملي رسيد. افزود: مرمت و بازسازي اين اثر فرهنگي و تاريخي با تأييد و نظارت سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري انجام خواهد شد.
 
 از بين خانه‌هاي تاريخي مرکز مازندران، خانه‌هاي تاريخي کلبادي، رمداني، فاضلي، ناظري‌ها، سردار جليل و سرهنگ خان واقع در بافت تاريخي قديمي ساري پيش‌ازاين در فهرست ميراث ملي ثبت‌شده بودند.
 
خانه‌هاي تاريخي از جاذبه‌هاي مازندران و ساري است که بسياري از آنان در بين برج‌هاي سيماني و نافرم گمشده‌اند و بازديد از آن چندان آسان نيست
 
خانه‌هاي تاريخي از جاذبه‌هاي مازندران و ساري است که بسياري از آنان در بين برج‌هاي سيماني و نافرم گمشده‌اند و بازديد از آن چندان آسان نيست.
 
پايش خانه‌هاي تاريخي مازندران نشان مي‌دهد اين فضاها و عناصر معماري تنها پاسخگوي يک کارکرد خاص نيستند و مجموعه‌اي از نيازها را همزمان تأمين مي‌کنند، به‌عنوان‌مثال مي‌توان به ميان سرا، حياط مرکزي حياط مال‌رو در خانه‌هاي درون‌گراي ايراني اشاره کرد.
 
حياط در اين خانه‌ها همزمان عامل تأمين محرميت، حفظ حرمت خانواده و همچنين به‌عنوان  ايجادکننده يک خرد اقليم مطبوع در مقابل شرايط نامساعد بيرون، عامل برقراري رابطه بين انسان و طبيعت، آب، نور و گياه و عامل ايجاد نظم فضايي در خانه، سامان دادن اجزا و فضاهاي کوچک و بزرگ در اطراف خود بوده است.
 
 
 
شکل‌گيري فضاهاي اندروني و بيروني، طراحي سلسله‌مراتب فضايي از حيث محرميت، با تعبيه فضايي به نام هشتي در ورودي خانه‌ها و عدم اشراف به فضاهاي داخلي خانه در بدو ورود، از اثرات اين معماري است.
 
حسين اسلامي يک محقق و رئيس مرکز ساري شناسي در گفتگو با خبرنگار مهر بابيان اينکه تعداد زيادي از اين خانه‌ها خراب‌شده متذکر شد: تعدادي از اين خانه‌ها مثل ناظريان، صادقيان، حسين‌خان، فاضلي، ميرگتي، قابل‌بازسازي و بهره‌برداري درزمينهٔ  گردشگري فرهنگي هستند.
 
وي خاطرنشان کرد: اگر روزي مديريت اين خانه‌هاي تاريخي به ديگر نهادها مثل شهرداري محول شود، با همکاري نهادهاي مردم‌نهاد، استانداري و فرمانداري بي‌ترديد از مازندران يک استان گردشگري و فرهنگي خواهيم ساخت.
 
۲۵ خانه تاريخي در ساري ارزش ثبت سازمان ميراث رادارند و در حال حاضر تعدادي از اين خانه‌ها مرمت‌شده و تعدادي ديگر هم شناسايي‌شده ولي تاکنون به ثبت نرسيده است. به تأکيد کارشناسان ميراث فرهنگي، ثبت کردن به معناي شناسنامه‌دار شدن اين خانه‌ها است تا کليه تعميرات و تغييرات با اجازه سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري انجام شود و عدم آگاهي کافي مردم درزمينهٔ مرمت اين خانه‌ها باعث شده بسياري از خانه‌ها به مخروبه تبديل شود.
 
به تأکيد آنان در صورت ثبت خانه‌ها کليه تغييرات با نظر کارشناسي سازمان ميراث انجام مي‌شود و اگر ثبت آثار تاريخي شوند به‌هيچ‌وجه مالکيت شخص سلب نمي‌شود.

منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها