City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

چطوري چادر مسافرتي مون رو گرم نگه داريم؟ (1395/09/18)

يمه ي سرد سال از راه رسيده و بايد خودمون رو براي سفر در مناطق و هواي سرد داشته باشيم. رسيدن فصل سرما دليل بر اين نيست که دست از ماجراجويي و اکتشاف جاهاي جديد برداريم. ما تمام سعي مون رو مي کنيم تا نکاتي رو بهتون يادآوري کنيم که سفر و کمچينگ در فصل پاييز و زمستون رو براتون راحت مي کنه. اين مطلب بهتون ياد ميده چطوري چادر مسافرتي رو در حين سفر گرم نگه داريد.
چطوري چادر مسافرتي مون رو گرم نگه داريم؟

به گزارش بزنيم بيرون ، يه چادر گرم به آدم احساس امنيت و آرامش ميده و خواب خوبي رو فراهم مي کنه به شرطي که اين ۷ تا نکته رو با هم به خاطر بسپاريم:
 

1_ کيسه خواب گرم! 
اولين نکته براي داشتن خواب راحت و آروم توي چادر اينه که از کيسه خوابي با جنس خوب استفاده کنيد که سرما رو به درون خودش راه نميده. 
2_از زير انداز استفاده کنيد. 
زير انداز علاوه بر اينکه سطح زيرمون رو نرم مي کنه و باعث ميشه تيغ و سنگ راحتي مون رو به هم نزنه، عايق خوبي براي جلوگيري از انتقال سرماي زمين به بدن ماست. 
3_ از پتوهاي گرم کننده ي اورژانسي استفاده کنيد. 
پتوهاي اورژانسي اصطلاحي از لايه ي نازکي از آلومينيوم تشکيل و به هيچ وجه سرما رو به داخل چادر راه نميدن. اين پتو ها رو ميتونيد روي خودتون بکشيد و همچنين روي ديواره ها يا سقف چادرتون وصل کنيد. 
4_ با کلاه بخوابيد. 
يه کلاه بافتني گرم و نرم ميتونه سرتون رو در طول شب گرم نگه داره و احساس راحتي بهتون بده. 
5_ جوراب خشک به پا کنيد. 
درسته که خوابيدن بدون جوراب خيلي راحت تره، اما انگار وقتي پاهاي آدم گرم هست، کل بدن هم احساس گرمي مي کنه. چس يک جفت جورابي که خيس نيست به پاتون کنيد، ترجيحا ضخيم و پشمي! 
6_ يه سنگ داغ توي چادر بذاريد. 
اين يه راهکار خوبه براي اينکه گرماي آتشتون رو به داخل چادر بياريد. يه تکه سنگ داخل آتش بگذاريد و صبر کنيد تا يکي دو ساعت توي آتش بمونه. بعد از آتش درش بياريد و چند دقيقه صبر کنيد تا کمي دمايش پايين بياد. وقتي به حالتي رسيد که پارچه رو نسوزونه، يه حوله يا يه تکه پارچه رو دورش بپيچيد. اين سنگ رو يا توي کيسه خواب کنار پاهاتون، يا وسط چادر و نزديک به همه ي افراد بگذاريد. 
7_ يادتون باشه، رطوبت = سرما! 
سعي کنيد هواي داخل چادر رو تهويه کنيد تا دچار رطوبت نشه. يه نکته ي مهم ديگه اينه که از عرق کردن جلوگيري کنيد. هر موقع از شب که بيدار شديد و فهميديد که بدنتون عرق کرده، کمي از لايه هاي پوششي تون کم کنيد. 
اينها بعضي از نکات مهم براي گرم نگه داشتن چادر موقع سرما بود. اگه شما هم ايده هاي خوبي براي اين مشکل داريد، اونها رو با ما در ميون بگذاريد.


چطوري براي چادر مسافرتيمون بخاري درست کنيم؟
 
براي اين کار اول بايد با طرز کار شومينه آشنا بشيم. در بسياري از خانه هاي ايراني و خارجي وسيله اي گرمازا به نام شومينه وجود دارد و سالهاي سال با اين وسيله خانه ها کلبه ها و ديگر محلهاي اقامتي را گرم کرده ولي تا بحال در هيج خبري ديده نشده که اعلام گاز گرفتگي توسط اين وسيله شده باشد.آيا تا به حال به اين مطلب توجه کرده ايد که اساس کار يک شومينه چگونه است و زماني که روشن مي شود خطري براي اهالي آن منزل و يا کلبه و ويلا بوجود نمي آورد؟ سئوال دوم اينکه آيا در تابستان شومينه را روشن کرده ايد؟ آيا مي دانيد اگر در تابستان شومينه را روشن و استفاده کنيد چه اتفاقي خواهد افتاد؟ آيا با طرز کار بخاري هاي گاز سوز آشنا هستيد؟ آيا مي دانيد که در خانه مسکوني هم امکان گاز گرفتگي وجود دارد؟ اگر بدانيد که يک بخاري گاز سوز و يا يک شومينه بر اساس چه اصل فيزيکي کار مي کند هيچگاه نه در منزل و نه در چادر مسافرتي دچار گاز گرفتگي و ورود گاز مونواکسيد کربن نخواهيد شد.
 
 
توضيح فيزيکي1
طرز کار شومينه و بخاري گاز سوز يکي است و هردو از يک اصل پيروي مي کنند و آنهم استفاده از اصل حرکت گاز گرم به سمت بالاست يعني هميشه گرما در قسمت بالاي محيط قرار مي گيرد و به همين دليل وقتي انسان در روي زمين مي خوابد و گرماي حاصل از سوختن بخاري در بالا قرار مي گيرد احساس مي شود که بخاري توان گرم کردن منزل را ندارد لذا اقدام به پوشاندن درز و ورودي هوا نموده و با کمبود اکسيژن روبرو شده و با درست نبودن دريچه هاي خروج دود بر طبق شکل سوم دود از اطراف شعله به داخل نفوذ نموده و يا از طريق دودکش راهي يافته و به داخل وارد مي شود. به همين دليل نبايد تمام درزهاي ورود هوا را به خانه و يا در هر محل ديگر پوشاند تا هم اکسيژن کافي براي سوخت و ساز بخاري فراهم شود و هم دود به راحتي از محيط خارج شود حال چه کنيم تا علاوه بر اينکه خانه گرم شده دچار گاز گرفتگي نشويم؟
 
 
توضيح فيزيکي2
بهترين روش براي اينکه دچار گاز گرفتکي نشويد بسيار ساده است. در طول روز به دليل باز و بسته شدن درهاي منزل ، حرکت ساکنين در منزل و نيز تحرکات ديگر شما ندانسته کاري مي کنيد که هواي داخل منزل در حال حرکت بوده و هواي ترکيب شده گرم و سرد را در محل زندگي ايجاد مي نماييد ولي در هنگام شب ديگر در خانه هيچگونه حرکتي وجود نداشته و گرما در بالاي اتاق و يا کل منزل ساکن شده و هواي سرد ورودي از درزهاي پنجره و يا ديگر نقاط در قسمت پايين قرار ميگيرد و لذا اين دليل سرد شدن محل مسکوني مي گردد پس اگر شما در هنگام شب پنکه و يا وسيله اي که بتواند باعث ايجاد تحرک در خانه شود را فراهم کنيد منزل شما گرم و اکسيژن کافي و خوابي خوش و آرام وبدون خطر خواهيد داشت.
 
 
استفاده استاندارد از شومينه: متاسفانه به دليل استفاده از شومينه به روش نادرست اغلب کساني که در منزل خود اقدام به ساخت و راه اندازي اين وسيله گرمازا مي نمايند پس از مدتي فقط به عنوان دکور از آن استفاده کرده و به دليل بهره کافي نبردن از گرماي آن از استفاده بعنوان يک وسيله توليد گرما پرهيز مي نمايند. استاندارد استفاده بهينه از شومينه مانند شکل 4 بدين صورت است که به جاي تعبيه دريچه خروج دود در محل دودکش از يک لوله فلزي قطور استفاده کرده و هنگامي که آتش در آن روشن است اين لوله فلزي 80 درصد حرارت در آن را به خود جذب نموده و با قرار دادن يک فن توليد باد جريان هواي سرد از يک سمت وارد و از سمت ديگر به همراه گرماي جذب شده خارج مي شود و به اين ترتيب هوايي بسيار مطبوع در منزل فراهم و از اتلاف انرژي هم جلوگيري مي گردد. در بعضي موارد اين سيستم دميدن هواي سرد بصورت کانال کشي از تمام نقاط منزل انجام و هواي گرم هم به تمام نقاط منتقل مي شود و اگر کسي ذوق و حوصله نيز داشته باشد مي تواند براي توليد آب گرم نيز استفاده نمايد. 
 
 
در داخل چادر اجاق روشن کنيد

بر اساس مطالبي که در بالا ذکر شد مي توانيد با استفاده از قانون شومينه و بخاري گازي در داخل چادر مسافرتي خود اجاق و يا پيک نيکي روشن کنبد و از گرماي آن بدون خطر استفاده نماييد. ( توجه داشنه باشيد چادر شما بايد به قدري بزرگ باشد که در هنگام خواب باعث واژگوني نشده و آتش سوزي به راه نيفتد ) کار بسيار ساده است در وحله اول شما بايد مخزني مانند شکل در اندازه اي که روي اجاق و يا پيک نيکي شما قرار بگيرد بسازيد و يک لايه داخلي متحرک که براي اندازه ارتفاع اجاق شما قابل تغيير و کوتاه و بلند کردن مخزن مناسب باشد در داخل آن ايجاد نموده و با پيچ هاي بقل محکم شود. حدود 8 الي 10 سانتي متر پايين تر از صفحه لوله اب زانويي با قطر نمره 5 تعبيه نماييد.
 
ارتفاع لوله خروجي دود را بر اساس ارتفاع چادر خود مي توانيد با قطعات کوچکتر که از طريق رزوه به هم پيچ مي شوند بريده و در هنگام استفاده براحتي به هم وصل نماييد.
 
انتهاي لوله خروجي را حتما به شکل H ساخته و آن را هم مي توانيد به انتهاي لوله خروجي با داشتن رزوه وصل نموده و از چادر خود به خارج هدايت نماييد.
 
انتهاي لوله حتما بايد به ستونهاي چادر مهار شده و با لايه هاي چادر تماس نداشته باشد. در زمان استفاده حتما دريچه اي و يا از پنجره هاي چادر اجازه ورود هوا دهيد تا دچار کمبود اکسيژن نشويد.گرم شدن لوله خروج دود نشانه درست کار کردن وسيله است.
 
مشکل استفاده از کپسولهاي پيک نيکي تمام شدن سريع آن است ولي براي شرايط خاص مناسب خواهد بود.
 
 
 
انواع اتراق و وسيله گرمايشي

گرم کردن چادر مسافرتي در دو شرايط است و هر يک نيازمند به وسيله خاص خود مي باشد.
الف: گاهي گردشگر در طي مسير خود مجبور به خوابيدن در راه شده و با استفاده از چادر مسافرتي شب را به صبح مي رساند و دوباره ادامه مسير مي دهد که در اين شرايط نيازمند امکانات زيادي نبوده و شايد مجبور به استفاده از انواع بخاري هاي حرارتي شود.
توجه به اصل ورود و خروج هوا در چادر از مهمترين و اصلي ترين فاکتورهاي سلامت در چادر است و به عقيده و نظر اين کانون بهترين نوع چادر، چادرهاي خيمه اي است و بايد حتما تهويه سقفي نيز داشته باشد.
 
ب: گروه دوم کساني هستند که براي چند روز به سفرهاي طبيعت گردي رفته و از چادر براي استراحت شبانه استفاده مي کنند و روشن است که اين گروه نيازمند امکانات بيشتر و سيستم گرمايش بهتري بوده و بايد با خود وسايل گرمازاي مناسبي ببرند که در بخش بعدي پيشنهاد نوعي از بخاريهاي بي خطر صحرايي را نوضيح خواهيم داد.
 
 
 
پيشنهادي ساده براي چادر مسافرتي

همانطور که در بالا ذکر شد بهترين چادر، چادر خيمه اي است و طبق شکل زير هر چادر خيمه اي داراي ميله افقي و دو ستون عمودي است و از طريق طناب هايي به اطراف مهار مي گردد. سقف مثلثي چادرهاي خيمه اي هدايت کننده هواي نامناسب به سمت سقف است و اگر به روش شکل زير با استفاده از لوله هاي گالوانيزه و سه راهي ستون و ميله چادر خود را بسازيد هم مي توانيد به عنوان دودکش و يا تهويه از سقف استفاده شود. براي زماني که به عنوان دودکش استفاده مي گردد دو راه باقي مانده را با بوشن کور کنيد و حتما در نظر داشته باشيد بخش فوقاني چادر شما بايد دولايه و ترجيحا با پارچه نسوز از داخل دوخته شود.
 
در حالت عادي اين مسيرهاي باز راه خروج بازدم ناشي از تنفس ساکنين چادر را به بيرون هدايت خواهد کرد و در هنگام بيدار شدن دچار سر درد نخواهيد شد البته بايد از پايين ترين قسمت چادر راه ورود هوا را باز بگذاريد.
 
 
 
 
ساخت بخاري براي چادر مسافرتي
 
براي گرم کردن يک چادر مسافرتي اولين اصل رعايت اصول ايمني است و به دليل کوچک بودن محيط و نيز عايق بودن ديواره چادر مسافرتي و نيود تبادل فضا خطرناکترين نوع گرم کردن استفاده از آتش است و مسلما اگر در محيط طبيعي باشيم نبود برق امکان بهره گيري از بخاري برقي را نيز نخواهيم داشت.
نوجه کامل داشته باشيد هيچ بخاري که با عمل اکسيداسيون ( آتش ) توليد گرما نمايد بدون توليد مواد زائد خطرناک وجود ندارد و هر تبليغي در اين خصوص کذب محض است. بنابر اين بايد کاري کنيم آتش در بيرون چادر باشد و گرماي آن به داخل چادر مسافرتي برسد.
هدايت گرماي حاصل از سوختن آتش به داخل چادر مسافرتي امن ترين و بهترين روش براي داشتن محيطي گرم و ايمن است. بنابر اين براي ايجاد چنين شرايطي به روش زير عمل مي نماييم.
 
 
ساخت اجاق زميني: در مرحله اول يک اجاق زميني بسازيد. براي ساخت اجاق زميني با رعايت فاصله استاندارد با چادر خود و نه زياد دور چاله اي به قطر 30 الي 50 سانتي متر و به عمق 50 الي 70 سانتي متر حفر کنيد و مانند شکل زير لوله اي به قطر 6 الي 10 سانتي متر از ديواره تا 15 سانتي متر مانده به کف حفره قرار دهيد تا آتشي که روشن خواهيد کرد امکان دريافت اکسيژن را در درون حفره داشته باشد.
 
اين اجاق زميني محسنات بيشماري دارد از جمله اينکه از حرارت حاصله کمال استفاده را مي توان نمود و در صورت وزش باد از خطر پرتاب تراشه هاي آتش در امان بوده و براحتي مي توانيد از آن براي پخت و پز استفاده نماييد. مسئله مهمتر اينکه براي گرم کردن يک يا چند چادر بسيار مناسب خواهد بود که در بخشهاي بعدي توضيح داده خواهد شد.
 
 
لوله حرارتي
مرحله دوم ساخت لوله اي مانند شکلي که در سمت راست آمده و حتما بايد از جنس لوله گاز و با جوش بهم متصل و ساخته شود. اين لوله حتما بايد مورد تست نشطي قرار گرفته و از نظر استاندارد جوش داده شده به اطمينان برسيد.
 
اندازه و قطر لوله بنابر حجم چادر مي تواند کم يا زياد شود و به همان نسبت نيز اندازه اجاق زميني نيز به طور متناسب کوچک و يزرگ خواهد شد.
 
با توضيحات بعدي که ارائه مي شود مي توانيد در بعضي از اندازه ها تغييراتي اعمال کرده و نظرات خود را بسته به شرايط تعميم دهيد.

منبع : بزنيم بيرون

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها