City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

چادر مسافرتي خوب چه ويژگي هايي دارد؟ (1395/09/18)

مسافرت با چادر مسافرتي فرهنگ و آداب خاص خود را دارد معمولا همه طرفدار اين نوع سفر نيستند و شايد مشکلاتي که در اينگونه سفرها وجود دارد مورد پسند همه نباشد. سفر با چادر مسافرتي داراي مشکلاتي است که فرد مسافر بايد براي مقابله و رفع آنها آزموده بوده و توان فراهم نمودن شرايط امنيتي و رفاهي را داشته باشد.
چادر مسافرتي خوب چه ويژگي هايي دارد؟

به گزارش بزنيم بيرون ، معمولا کساني که با چادر مسافرتي به سفرهاي طبيعت گردي مي روند به دنبال گذران زماني در مکانهاي بکر و دست نخورده بوده و همين دليل علت تحمل زندگي چند روزه را براي آنها آسان نموده و با پذيرش اوضاع از محيط و زيباييهاي آن لذت مي برند.

ولي با تمام اوصاف مي توان در يک مسافرت با چادر مسافرتي شرايطي را فراهم نمود تا ضمن داشتن اوقات لذت بخش از امکانات رفاهي و امنيتي مناسبي نيز استفاده کرد. مسلما در يک مسافرت با امکانات مناسب شرايط خوبي براي حظ کافي از طبيعت فراهم مي گردد.
 
نکته مهم در سفرهاي کمپينگي اين است که علاوه بر دورنگري در تهيه لوازم مناسب و در نظر گرفتن زمان کافي براي استقرار و ماندن در محل داشتن يک چادر استاندارد از نظر امنيتي و رفاهي است. چادرهايي که معمولا در بازار عرضه مي شود توان داشتن همه امکانات يکجا را نداشته و براي سفرهاي چند روزه مناسب نيستند که مفصل در بخش انواع چادر مسافرتي توضيح داده شده است.
 
در اين بخش طرحي ارائه شده تا براي افرادي که به سفرهاي چند روزه طبيعت گردي علاقمند هستند بتوانند از يک چادر حرفه اي استفاده و يهره ببرند. واضح است که اين چادر چادر سبکي نخواهد بود ولي کليه استانداردهاي لازم براي گرم کردن ، امن بدن در شرايط باراني و تهويه کامل در آن رعايت شده و با استفاده از آن امکان سفر دو خانواده پنج نفري در نظر گرفته شده است.        

چادرهاي مسافرتي تابع خصوصياتي هستند که در ازاي آن امنيت ، رفاه و آرامش را به ارمغان خواهند آورد. اين خصوصيات به شکلي در يک چادر مسافرتي مي بايست تعبيه شود که هم مفيد بوده و هم در شرايط خاص توليد مشکل نکند.
بطور کلي خصوصيات ذکر شده براي يک سفر چند روزه با امکانات کافي در نظر گرفته مي شود و براي استفاده هاي مقطعي و زودگذر روزانه نمي توان اين موارد را جدي گرفت ولي اگر قرار باشد شب را در يک چادر مسافرتي گذراند داشتن استانداردهاي زير الزامي است و نبايد به آن سطحي نگاه کرد و سهل انگاري نمود.

ارتفاع چادر مسافرتي:
ارتفاع يک چادر مسافرتي حداقل بايد به حدي باشد تا يک نفر با قد معمولي بتواند در آن بايستد حال اين اصل مهم بايد در نظر گرفته شود که ارتفاع زياد باعث بوجود آمدن فضاي بيشتر نشود تا گرم کردن آن نياز به امکانات گرمايشي قويتر باشد ضمن اينک چادر با ارتفاع مناسب در جابجايي افراد و ورود و خروج در هنگام شب از ايجاد مزاحمت براي ساکنين جلوگيري خواهد کرد.

پنجره چادر مسافرتي

وجود پنجره در يک چادر مسافرتي الزامي است در ورود و جريان هوا ، نور و ديدن فضاي بيرون چادر ولي تعبيه پنجره در مکاني مناسب که در شرايطي مانند بارندگي که آب به داخل نفوذ نکند، افراد غير نتوانند با برداشتن روکش داخل چادر را ببينند و جريان هوا را از پايين ترين بخش چادر به داخل هدايت کند از مهمترين فاکتورهاي پنجره است که بايد رعايت شود.

 انواع استفاده از چادر مسافرتي
بسياري از مسافران که از اقص نقاط ايران ديدن مي کنند سالهاست که در صندوق خود يک چادر مسافرتي به همراه داشته و مشخص و روشن نيست بر اساس چه اصولي اقدام به خريد آن نموده اند. خريد هر کالايي تابع يک سري استانداردهاي مهم است و رعايت قوانين و اصول استاندارد ضامن سلامت و جان انسانهاست. بيشتر مواقع مسافرت هاي طولاني و خسته کننده نياز به استراحت شبانه و گذراندن شب و ادامه مسير در روز بعد دارد ولي خوابيدن در طول مسير در فصل گرم با فصل سرد متفاوت است و گرم بودن و يا از باران در امان بودن لازمه يک استراحت کامل و خوب در شب خواهد بود.
گرم کردن يک محيط بسته و يا تنفس در آن اگر تابع اصول درستي نباشد خطر آفرين بوده و ضايعات جبران ناپذيري را بوجود مي آورد و توجه به موارد ايمني ضامن سلامت و شادي يک سفر خواهد بود.
استفاده با روش گفته شده از چادر مسافرتي مي بايست در فصل مناسب و يا در منطقه اي صورت گيرد که نياز به گرم کردن محيط نبوده و احيانا دچار مشکلاتي از همين دست نگردد.
گروهي ديگر از مسافران بطور ذاتي به سفرهاي کمپينگي مي روند و استفاده از چادر مسافرتي بر اساس اصول را مي دانند. اين گروه بايد چند نوع چادر در منزل خود داشته باشند و در سفرهاي خود بنابر منطقه مورد سفر از نوع متناسب آن با فصل و مکان بهره مي گيرند و يا حداقل از چادرهاي چند کاره استفاده کرده و شرايط را در نظر مي گيرند.
 
اطلاعاتي در مرد نحوه خريد چادر مسافرتي
براي خريد چادر نکات مهمي است که بايد به آن توجه کامل داشته باشيد.
در گذشته در ايران تنها چادر موجود در بازار چادر خيمه اي با جنس برزنت بود. چادر مزبور علاوه بر اينکه سقفي با شيب تند داشت در زمان بارش آب باران را به سرعت به سمت زمين هدايت مي کرد و فرصت نفوذ آب را به داخل نمي داد. علاوه بر اينکه جنس برزنت از تبادل هوا از بيرون به داخل را مختل نکرده و کساني که در داخل چادر در حال استراحت بودند دچار کمبود اکسيژن نمي شدند و علاوه بر آن داراي يک سقف بلند بود که شخص براحتي در آن مي توانست بايستد.
امروزه نوع پارچه مورد استفاده در دوخت چادر با مواد پلاستيکي ترکيب شده و به هيچ عنوان تبادل اکسيژن از بيرون به داخل انجام نشده و خطر آفرين نيز مي باشد. و در چنين شرايطي داشتن تهويه سقفي از لازمه هاي يک چادر مسافرتي استاندارد است که بايد هنگام خريد به وجود آن اطمينان داشته باشيد.
 
تذکر : تهويه از پنجره که در وسط چادر قرار دارد اصلا امکان پذير نيست و هميشه هواي گرم و بازدم چون گرم هستند به سمت بالاي چادر رفته و از سقف بايد خارج شوند.
 
توجه به نوع دوخت چادر هم از اهميت بالايي برخوردار بوده بطوري که آب باران در آن نفوذ نکند و نحوه هدايت باران و سرازير شدن آب به سطح زمين مهم است. هرچه آب باران سريعتر به زمين برسد براي حفاظت مهمتر خواهد بود. روش پوشاندن پنجره ها در زمان بارش نيز بايد کنترل شود و اگر طرح خوبي براي جلوگيري از ورود باران نداشته باشد دردسر ساز خواهد شد.
در هنگام خريد به کفي آن دقت کنيد معمولا کف با مواد صدمه زني چون سنگ و خاشک در ارتباط بوده و اگر مفاومت خوبي نداشته باشد و صدمه ديده و يا پاره شود ورود حشرات کف رو به داخل امکان پذير شده و آسايش شما را سلب مي نمايد.
زيپها گاها از جنس خوبي مصرف نمي شود و زيپهاي قوي و داراي استحکام مي بايست استفاده شده باشد تا به مرور زمان خراب نشود.  

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها