City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

درباره ميلان ايتاليا بيشتر بدانيم (1395/09/27)

ميلان مرکز استان لومباردي در شمال ايتاليا است که با مساحت ۱۸،۱۶۷کيلومتر مربع به عنوان دومين شهر پر جمعيت ايتاليا بعد از رم به شمار مي رود. بر اساس آمار سال 2012 جمعيت شهر ميلان 1.251.000 نفر است اين در حالي است که جمعيت شهر رم ايتاليا به 2.627.000 نفر مي رسد. ميلان يکي از شهرهاي بزرگ و نسبتا گران اروپا است که پروازهاي زياد و متعددي به اين شهر با قيمت هاي متعادل وجود دارد اما رزرو هتل در اين شهر نسبتا گران است.درباره ميلان ايتاليا بيشتر بدانيم

به گزارش بزنيم بيرون ، شهر ميلان از اواسط تير تا اواسط شهريور گرم و شرجي است، اما در بهار هواي دلپذيري دارد. ماه ‌هاي آبان و آذر هم آب و هواي مناسبي در ميلان وجود دارد.

* تاريخ ميلان

در ابتداي سده ۶ (پيش از ميلاد) توسط اينسوبري ها ساخته شد و در ۲۲۲ (پيش از ميلاد) توسط رم باستان فتح شد و نام آن به مديولانوم تغيير يافت. اهميت اين شهر به تدريج تا تبديل شدن به پايتخت امپراتوري روم غربي افزايش يافت.در طول زمان، نقش هاي مختلفي در تاريخ ايتاليا ايفا کرد که از جمله ميتوان به پايتخت و مرکز سياسي و فرهنگي دوک‌نشين ميلان در دوران رنسانس و پايتخت پادشاهي ايتاليا در دوران ناپوليونيک اشاره کرد.در حوزه فرهنگي از قرن چهاردهم، مرکز اصلي چاپ و نشر کتاب در ايتاليا است  و به لطف لا اسکالا و سنت قديمي اپرا در آن يکي از شهر هاي مهم موسيقي جهان به حساب مي آيد.

در طي انقلاب صنعتي به پايتخت اقتصادي ايتاليا تبديل شده و با همراهي شهرهاي تورين و جنوا مثلث صنعتي در اروپا را تشکيل دادند.

- پنج روز ميلان: رخ داد بزرگ در جنبش‌هاي ۱۸۴۸ميلادي اروپا بود. اين جنبش سرآغاز نخستين جنگ ايتاليايي استقلال بود.در ۱۸مارس ۱۸۴۸، مردم به پا خاسته و در پنج روز جنگ خياباني سربازان مارشال جوزف رادتزسکي را از شهر بيرون راندند. در ۱۸۴۸در روز نخست ژانويه، ميلاني‌ها يک کمپين ضد اتريشي براه انداخته و برخي کالاها مانند فراوردهاي توتون که در انحصار اتريشي‌ها بود را تحريم نمودند.

پادگان اتريشي ميلان بدست يک ژنرال ورزيده، جوزف رادتزسکي که در آن زمان بيش از ۸۰سال داشت فرماندهي مي‌شود و تجهيزات و جنگ افزارهاي خوبي داشت. ولي مردم ميلان در خيابان‌ها، خانه‌ها و پشت بام‌ها سنگر گرفته و از مردم روستايي خواستند به آن‌ها بپيوندند.

- فرمان ميلان:فرمان ميلان به نامه امضا شده توسط کنستانتين يکم و ليسينيوس در سال ۳۱۳ميلادي گفته مي‌شود. در اين نامه دين مسيحيت در امپراتوري رومآزاد اعلام شده‌است. اين فرمان مدت کمي بعد از آخرين و شديدترين آزار و اذيت مسيحيان در روم صادر شد.

در زمان صدور اين فرمان در سال ۳۱۳ميلادي کنستانتين کبير بر بخش غربي امپراتوري روم و ليسينيوس بر بخش شرقي امپراتوري روم حکمراني مي‌کردند. اين فرمان در ميلان و در طي جشن ازدواج ليسينيوس با ناخواهري کوچکتر کنستانتين کبير امضاء شد. از اين فرمان دو نسخه يکي به زبان لاتين و ديگري به زبان يوناني موجود است.

 

* جاذبه هاي گردشگري ميلان

از ميدان‌هاي اصلي و جالب اين شهر مي‌توان از ميدان دل دوئومو نام برد.همچنين از ديگر ديدني‌هاي شهر ميلان، کليساي دوئومو ميلان است که به سبک معماري گوتيک ساخته شده‌است.

تئاتري بنام(Teatro della Scala) که به زبان ايتاليايي تئاتر پلکان معني مي‌دهد. اين تئاتر باشکوه در سال ۱۷۷۸ميلادي ساخته شده و براي ۳۶۰۰نفر تماشاچي جا دارد و روبروي مجسمه لئوناردو داوينچي قرار دارد.

از دير سو مجتمع نمايشگاهي تجاري فيِرا ميلانو که در حومه شمال غربي شهر ساخته شده از ديگر ديدني هاي اين شهر ‌است؛ از آن جهت که اين مجتمع بزرگ‌ترين پروژه ساخت و ساز در اروپا و خود مجتمع بزرگ‌ترين نمايشگاه تجاري دنيا به حساب مي‌آيد. اين مجتمع در آوريل سال ۲۰۰۵ميلادي افتتاح شد.

از جمله جاذبه هاي گردشگري ميلان مي توان به نقاشي ديواري شام آخر لئوناردو داوينچي، در سالن ناهار خوري کليساي سانتا ماريا دله گرتزيه اشاره کرد.

 

 

 * حمل و نقل در ميلان:

سامانه ترابري ميلان سامانه آمد و شد شهر ميلان است که شامل مترو درون شهري( با نماد M) ، مترو برون شهري ( با نماد S) ، اتوبوس، و تراموا(Tram) و قطارهاي حومه است. اين سامانه بطور مخففATM ناميده مي‌شود.

- متروي درون شهري ميلان:متروي ميلان در سال ۱۹۶۴تأسيس شده و هم‌اکنون داراي ۴خط و ۱۱۳ايستگاه است. خط ۱با ۳۶ايستگاه به طول ۲۵کيلومتر، خط دو با 25 ايستگاه به طول حدودا 40 کيلومتر و خط 3 نيز با 16 ايستگاه، 21 کيلومتر طول دارد. خطوط متروي ميلان از ساعت ۵/۵صبح تا ۱۲شب کار مي‌کنند.

- مترو برون شهري: اين مترو  که کار جابجايي سريع مسافر از درون شهر به حومه را انجام مي‌دهد و مهمترين آنها شامل ايستگاه Centrale، ايستگاه  Lambrateو همچنين ايستگاه  Cadornaاست.

- اتوبوس و تراموا:  شمار زيادي خط اتوبوس و ترام در ميلان وجود دارد. دو خط اوبوس ۹۰و ۹۱هم که ويژه گردگشگران است و دور شهر را ۲۴ساعته مي‌گردنند.


* انواع بليط حمل و نقل عمومي

- بليط ۷۲دقيقه ‌اي:هزينه بليط برابر با يک يورو است که به مدت ۷۲دقيقه اعتبار دارد و با آن بليط مي‌توان از تمام خطوط داخل شهري استفاده کرد. کنترل بليز در اتوبوس‌ها به صورت اتفاقي هست و معمولاً در ما تمام خطوط به صورت اتفاقي مورد بازرسي قرار مي‌گيرند و در صورت نداشتن بليط يا باطل شدن مدت زمان مبلغ ۵۰يورو جريمه تعيين مي‌گردد که اين مبلغ در محل از فرد خاطي گرفته مي‌شود.

 هزينه بليط براي حومه شهر قيمتهاي متفاوتي دارد که معمولاً از ۱٫۲۵يورو تا ۱٫۷۵يورو بسته به مقصد متغير هست. خريد بليط از روزنامه فروشي‌ها و درون خطوط ۷۳ (که از فرودگاه به شهر حرکت مي‌کند) و ايستگاه متروها مقدور است.

- بليط ۲۴ساعته:با اين بليط که به مبلغ ۳يورو هست مي‌توان به مدت ۲۴ساعت از تمام خطوط مترو و تراموا و اتوبوس در داخل شهر استفاده کرد

- بليط ۳روزه:با اين بليط به مدت سه روز از تمام امکانات حمل و نقل عمومي درون شهري مي‌توان استفاده کرد.

- اشتراک ماهانه:با پر کردن فرم و ارائه مدارک مورد نياز در ايستگاه‌هاي اصلي مترو ميلان مي‌توان کارت مغناطيسي عکس‌داراشتراک ماهيانه گرفت که با اين کارت مي‌توان به صورت آزاد از همه امکانات حمل و نقل عمومي درون شهري استفاده کرد. مبلغ اين نوع اشتراک براي افراد زير ۲۷سال و بالاي ۶۵سال ۱۷يورو و براي افراد ديگر ۳۰يورو به صورت ماهيانه ‌است.

- اشتراک سالانه:شرايط اسن اشتراک مشابه اشتراک ماهيانه ‌است با اين تفاوت که شامل دو ماه تخفيف مي‌گردد يعني براي افراد زير ۲۷و بالاي ۶۵سال ۱۷۰يورو و براي افراد ديگر ۳۰۰يورو است.

- بليط گردشگران:  گردشگران خارجي مي‌توانند بليت ۲۴ساعته(Gionale) با هزينه ۳يورو و ۴۸ساعته(Bigiornale) با هزينه ۵/۵يورو  ( بر اساس آمار سال 2011) خريده و با آن از تمام سامانه استفاده کنند.

 

* فرودگاه ميلان

فرودگاه لينيت يک فرودگاه همگاني با کد ياتاLIN است که يک باند فرود آسفالت دارد و طول باند آن ۲۴۴۲متر است. اين فرودگاه در شهر ميلان کشور ايتاليا قرار دارد و در ارتفاع ۱۰۸متري از سطح دريا واقع شده است.

 

* ورزش در ميلان

شهر ميلان داراي ۲باشگاه ورزشي بزرگ است که در سرتاسر جهان طرفداران بسيار زيادي دارند. آث ميلان و اينتر ميلان. اين دو تيم هميشه رقيب سنتي بودند، تيم فوتبال آث ميلان با کسب ۷قهرماني بعد از تيم رئال مادريد پرافتخارترين تيم ليگ قهرمانان اروپا محسوب مي‌شود و اينترميلان نيز با کسب ۳قهرماني از تيمهاي پرافتخار اروپا به‌شمار مي‌رود.

تيم اينترميلان درسال ۲۰۱۰با کسب ۳قهرماني خودرا به اولين تيم ايتاليايي تبديل کرد که موفق کسب سه جام دريک فصل شده است. در ورزشگاه مشهور سن سيرو (جوزپه مه آتزا) که محل ميزباني تيمهاي شهر ميلان از تيمهاي ديگر است نيز دراين شهر قرار دارد.

 

* مکان هاي ورزشي در ميلان

- ورزشگاه سن سيرو:  ورزشگاه سن سيرو (يا جوزپه مه آتزا)  ورزشگاه تيم‌هاي آث ميلان و اينتر ميلان است.ورزشگاه سن سيرو شهر ميلان، بزرگترين ورزشگاه کشور ايتاليا و يکي از بزرگترين ورزشگاه‌هاي اروپاست. در سال ۱۹۲۵شهرداري ميلان شروع ساخت اين ورزشگاه را آغاز کرد و کار ساخت آن يک سال به طول انجاميد.

گنجايش ابتدايي اين ورزشگاه ۷۰هزار نفر بود. تيم‌هاي آث ميلان و اينتر ميلان از همان ابتدا اجاره‌نشين اين ورزشگاه بودند و بازيهاي خود را در آنجا برگزار مي‌کردند. در سال ۱۹۸۹اين ورزشگاه براي نوسازي مدت کوتاهي تعطيل شد و پس از بازگشايي ظرفيت آن به حدود ۸۳هزار نفر رسيد. بيشتر بازيهاي تيم ملي ايتاليا در همين ورزشگاه برگزار مي‌شود.

ورزشگاه سن سيـرو نمادي از شهـر ميلان است (مانند وضعيتي که اسکالا و دومو در شهـر ميلان دارنـد). و نه تنها براي فوتبـال، بلکـه براي رخـدادهاي مهـم ديگـر نيـز همـواره مورد استفاده بوده است.

سن سيـرو حتي پذيراي بسياري از کنسرت‌ها نيـز بوده است. باب مارلي در ۲۷جون ۱۹۸۰نمايش خود را در جايگاه شمالي به اجـرا گذاشت. براي بروس اسپرينگسين در سال ۱۹۸۵نيـز چنين استقبالي به عمل آمـد.

 اکنـون در ضلع جنـوبي، موزه‌اي بنا شده است که در آن افتخارات ميـلان و اينتـر از طريق تمام افـرادي که در اين افتخارات نقش داشتنـد، به يادگار مانـده است. ورزشگاه در زماني که در آن بازي اي برگزار نميشـود، مي‌تواند پذيـراي ۵۰هـزار ملاقات کننده باشـد. از اول ژوئيه سال ۲۰۰۰، سن سيـرو به طور مشـترک توسط دو تيـم شهر ميـلان يعني اي سي ميلان و اينتـر ميلان اداره ميشـود.

- مديولانوم فوروم مديولانوم فوروم يک استاديوم ورزشي سرپوشيده است که در آساگو واقع در نزديکي ميلان قرار دارد.

* رسانه در ميلان

- گرازيا يا گراتسيا:مجله ايتاليايي که هفتگي توسط کمپاني آرنولدو موندادوري اديتوره منتشر مي‌شود؛ اين مجله نسخه‌هاي چاپ‌شده بين‌المللي‌اي در کشورهاي فرانسه، صربستان، بريتانيا، مکزيک، تايلند، اسپانيا، لهستان، بحرين، يونان، پرتغال، ژاپن، هلند، اندونزي، هند، بلغارستان، کرواسي، اسلووني، آلمان، آلباني و مقدونيه دارد.

- ميلان چنل:شبکه ايتاليايي اشتراکي است که تماماً به مسائل پيرامون باشگاه فوتبال آ.ث ميلان مي‌پردازد. دفتر مرکزي اين شبکه در ميلانلو، کمپ تمريني تيم ميلان قرار دارد. اين شبکه براي طرفداران مصاحبه‌هاي اختصاصي با بازيکنان و کادر فني، و مسابقات کامل را ارائه مي‌دهد.

- فورزا ميلان: نام مجله‌اي ورزشي است که بصورت ماهانه پيرامون باشگاه ميلان منتشر مي‌شود. مطالب اين مجله درباره بازيکنان تيم اصلي و جوانان ميلان و همچنين کارمندان اين تيم ايتاليايي است.

- کوريره دي پيکولي:اين مجله در واقع يک مجله هفتگي براي بچه ها بود که در ايتاليا از سال ۱۹۰۸تا ۱۹۹۵چاپ مي شد و اولين نشريه ايتاليايي براي عادي کردن چهره چاپ داستان هاي تصويري بود.

 

* مراکز مهم ميلان

- لا اسکالا:احتمالاً معروفترين ساختمان اپرا در سرتاسر جهان است.  اين اپرا در شهر ميلان، ايتاليا واقع گشته است.

- مدونينا:نام تنديس زرين مريم برفراز کليساي جامع ميلان است که در بلنداي ۵/۱۰۶متري قرار دارد.اين تنديس که هم‌اکنون نماد شهر ميلان است، از پلي‌کروم ساخته شده است و در سال ۱۷۶۲در بالاي کليسا نصب شده است.

- الري ويتوريو امانوئلنام بازاري است در بخش شمالي ميدان دلدوئومو و يکي از مراکز مد در ايتاليا است. بازار به سبک نئوکلاسيک نزديک به باروک ساخته شده است. سقف بازار از شيشه و چدن ساخته شده و کف آن را موزائيک‌هاي رنگي گوچک طراحي شده پوشانده است.

* کليساها در ميلان

- کليساي جامع ميلان يا کليساي دومو: يک کليساي جامع در شهر ميلان، ايتاليا است که به مريم تقديم شده ‌است. اين کليسا، اسقف‌نشين شهر ميلان است و هم‌اکنون آنجلو اسکولا اسقف آن است. ساخت اين کليساي گوتيک حدود ۶سده به‌طول انجاميد تا تکميل شود.

اين کليسا پس از کليساي سن پيترو دومين کليساي بزرگ ايتاليا است و سومين کليساي بزرگ در جهان محسوب مي‌شود.

- کليساي سانتا ماريا دلهيک: اين کليسا در فهرست ميراث جهاني يونسکو به ثبت رسيده  و شامل نقاشي‌هاي ديواري شام آخر لئوناردو داوينچي، در سالن ناهار خوري است.

 

* اقتصاد در ميلان

- بورس ايتاليا:بورسا ايتاليانا، بازار بورس اوراق بهادار ايتاليا است که دفتر مرکزي آن، در ساختمان پالازو مزانوته شهر ميلان، ايتاليا قرار دارد.بورس ايتاليا، در تاريخ ۱۶ژانويه ۱۸۰۸تاسيس شد و درسال ۱۹۹۷به بخش خصوصي واگذار شد. همچنين از سال ۲۰۰۷نيز بخشي از گروه بورس اوراق بهادار لندن است.در سال ۲۰۰۵شرکت‌هاي فهرست شده در بورس ايتاليا، در مجموع ارزشي معادل ۸۹۰ $ ميليارد دلار را دارا بودند..

- بانکا پوپولاره دي ميلانو: بانک تعاوني ايتاليايي است، که شعبه مرکزي آن، در شهر ميلان مستقر مي‌باشد. اين بانک در سال ۱۸۶۵توسط لوئيجي لوزاتي؛ که بعدها نخست وزير ايتاليا شد، تاسيس گرديد، سپس بوسيله هرمان شولتز دليچاقتصاددان آلماني، توسعه ياف.

- زيموت هولدينگ: شرکت مديريت سرمايه‌گذاري ايتاليايي است، که دفتر مرکزي آن، در شهر ميلان، ايتاليا قرار دارد. دفاتر بين‌المللي شرکت آزيموت، در کشورهاي لوکزامبورگ و ايرلند مستقر مي‌باشد. سهام اين شرکت، در بازار بورس ايتاليا معامله مي‌شود.

«دل وکيو» کارآفرين، بازرگان، سرمايه‌دار و مدير ارشد اجرايي ايتاليايي است، که در حال حاضر به‌عنوان مالک و رييس هيئت مديره شرکت لوکساتيکا فعاليت مي‌نمايد.دل وکيو در ماه مارس سال ۲۰۱۴با دارايي خالص ۱۹٫۲ميليارد دلار، از سوي مجله فوربز به‌عنوان دومين فرد ثروتمند ايتاليا معرفي شد. وي در حال حاضر در فهرست ثروتمندترين افراد جهان، در رتبه ۳۸قرار دارد.

 

* شرکت هاي مستفر در ميلان

- شرکت حمل و نقل عمومي ميلان: يک شرکت همگاني که ، مسئول حمل و نقل همگاني در شهر ميلان و حومه در ايتاليا است. اين شرکت با۱۸خط تراموا شروع به کار کردکه بخشي از آن با ترامواي پيتر ويت از دهه ۱۹۲۰فعاليت مي کرد. ۸۲خط اتوبوس شهري ، جهار خط اتوبوس برقي، سي و پنج خط اتوبوس بين شهري ، چهار خط مترو (سامانه ترابري ميلان) هفتصد و سي و چهار ميليون مسافر در سال ۲۰۱۰جابجا کرده است. همچنين اين شرکت خدمات جزيي ديگر که عمدتاً مربوط به حمل و نقل در اطراف شهر است پيشنهاد مي دهد.

- دولچه اند گابانا: شرکت کالاي لوکس و خانه مد ايتاليايي است که در سال ۱۹۸۵توسط دومنيکو دولچه و استفانو گابانا، دو طراح ايتاليايي، در شهر ميلان تاسيس شد.در سال ۲۰۰۵حجم معادلات شرکت دولچه اند گابانا، بالغ بر ۵۹۷ميليون يورو بوده است شرکت دولچه و گابانا داراي دو برند مجزا دولچه&گابانا و همچنين برند دي اند جي است، که هر يک خط و سياست‌هاي خود دنبال مي کنند.

- ورساچه:  شرکت پوشاک و خانه مد ايتاليايي است، که در سال ۱۹۷۸توسط جياني ورساچه تاسيس شد.  اولين بوتيک ورساچه در سال ۲۰۰۰در شهر رجيو کالابريا راه‌اندازي گرديد. امروزه برند ورساچه يکي از بزرگترين خانه‌هاي مد در جهان به‌شمار مي‌آيد.

- ايمپريجيلو: شرکت ساخت‌وساز و مهندسي عمران ايتاليايي است، که دفتر مرکزي آن، در شهر ميلان قرار دارد.اين شرکت در سال ۱۹۵۹تاسيس شد و از طريق ادغام با شرکت‌هاي ديگر، رشد کرد و در حال حاضر بزرگترين پيمانکار پروژه‌هاي ساخت‌وساز در ايتاليا به‌شمار مي‌آيد.

شرکت ايمپريجيلو تاکنون پروژه‌هاي بزرگ زيادي را در سراسر جهان اجرا نموده است. اين پروژه‌ها عمومأ در زمينه زيرساخت‌ها، حمل‌ونقل و سيستم‌هاي زيست محيطي بوده‌اند. سهام اين شرکت در بازار بورس ايتاليا دادوستد مي‌شود.

- پريسميان: شرکت چندمليتي و ايتاليايي فناوري است، که دفتر مرکزي آن در شهر ميلان قرار دارد و سهام آن، در بازار بورس ايتاليا معامله مي‌شود.شرکت پريسميان، متخصص ساخت و جاگذاري انواع کابل‌ها براي بخش انرژي و مخابرات مي‌باشد. اين شرکت در ۵۰کشور داراي شعبه بوده و مالک ۹۸کارخانه توليدي در ۲۴کشور مي‌باشد، همچنين داراي ۲۲مرکز تحقيق و توسعه، در سراسر جهان است.تاکنون اين شرکت به‌عنوان يکي از بزرگترين شرکت‌هاي عمومي در ايتاليا بشمار مي‌آيد.

- مديوبانکا: بانک سرمايه‌گذاري ايتاليايي است، که توسط رافائل ماتيولي در سال ۱۹۴۶تاسيس شد.اين بانک در دوره رفرم اقتصادي بعد از جنگ جهاني دوم در بازسازي صنايع ايتاليا مشارکت نمود. مدوبانکا امروزه، يک گروه بانکي بين‌المللي است، که دفاتر آن، در شهرهاي فرانکفورت، لندن، مادريد، مسکو، نيويورک و پاريس مستقر هستند.

- تلکام ايتاليا موبايل: شرکت مخابرات ايتاليايي است، که وظيفه مديريت بخش تلفن همراه شرکت تلکام ايتاليا را برعهده دارد.اين شرکت، ارائه‌کننده خدماتي چون جي‌اس‌ام، سرعت داده افزايش يافته براي تحول جي‌اس‌ام، سامانه جهاني مخابرات سيار، پروژه مشارکتي نسل سوم شبکه تلفن همراه و اچ‌اس‌دي‌پي‌اي مي‌باشد.

- سايپم: شرکت ايتاليايي پيمانکار صنعت نفت و گاز مي‌باشد. اين کمپاني، يک شرکت تابعه از شرکت ايتاليايي اني است.کمپاني اني، مالک ۴۳٪درصد از سهام شرکت سايپم مي‌باشد. سايپم در پروژه‌هاي بزرگ خطوط لوله، مشارکت داشته و خطوط لوله نفت و گاز بسياري را طراحي و احداث نموده‌است. از مجموع اين پروژه‌ها، مي‌توان به خطوط لوله: بلو استريم، گرين استريم، نورد استريم و ساوت استريم اشاره کرد.

- پيرلي: شرکت تايرسازي ايتاليايي است، که دفتر مرکزي آن، در شهر ميلان قرار دارد.اين شرکت از بزرگترين و سرشناس ترين کارخانجات لاستيک سازي در جهان است. اين شرکت در زمينه توليد کابل‌هاي برق و توليد کفش نيز فعاليت مي‌کند.

- پرادا: برند تخصصي مُد ايتاليايي براي کالاهاي لوکس مردانه و زنانه است. پرادا توليد کننده عينک، چرم، کفش، چمدان و کيف دستي مي باشد که به وسيله ماريو پرادا و برادرش در سال ۱۹۱۳ميلادي تاسيس شده است. دفتر مرکزي پرادا در ميلان ايتاليا مي باشد.

- ري بن:  سازنده و طراح عينک‌هاي آفتابي که در سال ۱۹۳۷در امريکا تاسيس شد. اين عينک ها براي نيروي هوايي امريکا تعبيه شدند. در سال ۱۹۹۹کارخانه ري بن به ارزش ۶۴۰ميليون دلار به شرکت ايتاليايي لوکساتيکا فروخته شد.

- لوکساتيکا: شرکت ايتاليايي ارائه‌کننده کالاهاي لوکس است، که بعنوان بزرگترين توليدکننده عينک در جهان شناخته مي‌شود. اين شرکت، مالک پرفروش‌ترين برندهاي عينک در جهان است، که عبارتند از: ري-بن، اوکلي و پرسول. شرکت لوکساتيکا بعنوان طراح عينک‌هاي آفتابي و فريم‌هاي عينک طبي، براي برندهاي شنل، دولچه و گابانا، بولگاري و پرادا نيز فعاليت مي‌نمايد.

 

* مد در ميلان

ميلان شهر مد ايتاليا و مرکز اصلي مد ايتاليا است و معروف‌ترين شرکتهاي مد جهان مانند: آرماني، ورساچه، پرادا، دولچه و گابانا، ميو ميو و ... همچنين کمپاني معروف ري بن در ميلان وجود دارد شهر ميلان در کنار پاريس، لندن، توکيو و نيويورک بعنوان پايتخت مد در جهان مطرح شده‌ است. گرچه شهرهاي بزرگ ديگري همچون رم و فلورانس نيز در زمينه مد فعال هستند اما ميلان بعنوان شهر مد در سطح ايتاليا شناخته شده‌است

- هفته مد ميلان: يک رويداد نيمه‌سالانه در ميلان، ايتاليا است که در دو بخش بهاره/پاييزه در ماه‌هاي فوريه-مارس و پاييزه-زمستانه در ماه‌هاي سپتامبر-اکتبر هر سال برگزار مي‌گردد. اين رويداد دنياي فشن، از سال ۱۹۵۸در کنار هفته مد لندن، هفته مد پاريس و هفته مد نيويورک به يکي از مطرح‌ترين رويدادهاي جهان در زمينه مد و لباس تبديل شده است.

هفته مد ميلان متعلق به اتاق ملي مد ايتاليا است که يک موسسه غيردولتي به حساب مي‌آيد که وظيفه دسته‌بندي، همکاري و گسترش مد ايتاليا و همين‌طور برگزاري رويدادهاي مرتبط با مد در ميلان را برعهده دارد. اين موسسه غيرانتفاعي ايتاليايي در ۱۱ژوئن ۱۹۵۸تاسيس و به ثبت رسيد.

در ميان برنامه‌هاي متعدد هفته مد ميلان، بخش اختصاصي زنان شهرت بسياري دارد. معرفي مد زنان به چند بخش لباس زنان، Milan SS Women Ready to Wear و مد دونا ميلان تقسيم بندي مي‌شود. در هفته مد بهاره/تابستانه نيز بخشي به لباس‌هاي مخصوص آقايان اختصاص داده شده است. مد آقايان نيز به چند بخش از جمله لباس مردان، مد اوموي ميلان تقسيم بندي مي‌شود.

 

* دانشگاه ها و مراکز آموزش عالي در ميلان

- دانشگاه بوکوني: يک دانشگاه خصوصي در زمينه اقتصاد است که در شهر ميلان ايتالياست. اين دانشگاه در سال ۱۹۰۲تاسيس شد.اين دانشگاه به عنوان يکي از موسسه‌هاي پيشرو در آموزش اقتصاد و تجارت در اروپا شناخته مي‌شود و توسط موسسه وال استريت ژورنال جزو ۲۰دانشگاه اول تجارت در دنيا رده بندي شده‌است.

در فهرست رتبه بندي دانشگاه‌هاي ايتاليا توسط وزارت علوم ايران، اين دانشگاه در رده دانشگاه‌هاي درجه ۲ايتاليا قرار دارد.

-آکادمي بررا: آکادمي هنرهاي زيباي بِرِرانام آموزشگاه هنريِ عمومي‌اي است که در خيابان بررا در شهر ميلان ايتاليا قرار دارد.  مدارک اخذ شده از آکادمي بررا دو مدرک ديپلم مرحله اول و ديپلم مرحله دوم هستند که به ترتيب معادل کارشناسي و کارشناسي ارشد هستند، اين مدارک با توجه به دفاع از تز، در ايران توسط وزارت علوم و تحقيقات ايران ارزش گذاري مي شوند.

 آکادمي بررا داراي بيشترين درصد دانشجوي خارجي در ايتالياست. بيشتر از ۲۴٪. و عده زيادي از اين دانشجويان خارجي را ايرانيان مقيم ميلان تشکيل مي دهند.

- دانشگاه پلي‌تکنيک ميلان: اين دانشگاه معروف در ۲۹نوامبر ۱۸۶۳پايه گذاري شده و به عنوان بزرگ‌ترين دانشگاه فني در کشور ايتاليا و يکي از معتبرترين مراکز علمي در اروپا به شمار مي رود. دانشگاه پلي تکنيک حدود ۴۰٬۳۱۲دانشجو و ۲٬۵۱۷استاد و استاديار دارد.

در رتبه‌بندي جهاني دانشگاهي، اين دانشگاه در سال ۲۰۰۷رتبه ۶۸و در سال ۲۰۰۸رتبه ۶۳را در مهندسي بدست آورد.در فهرست رتبه‌بندي دانشگاه‌هاي ايتاليا بوسيله وزارت علوم ايران اين دانشگاه در رده دانشگاه‌هاي درجه يک ايتاليا به چشم مي‌خورد.

- تاريخچه: پلي‌تکنيک ميلان قديمي‌ترين دانشگاه ميلان است که در ۲۸نوامبر ۱۸۶۳تأسيس شد. بنيانگذار و نخستين رئيس آن فرانچسکو بريوشي بود و موقعيتش در مرکز شهر در خيابان سناتو بود.

در سال ۱۸۶۵بخش معماري (دومين رشته مهم پلي‌تکنيک ميلان) راه‌اندازي شد. در سال ۱۹۲۷پلي‌تکنيک ميلان به ميدان لئوناردو داوينچي منتقل شد. اين محله شامل مجموعه‌اي از ساختمانها و خيابان‌ها و ميدان‌هايي مي‌شود که همگي متعلق به پلي‌تکنيک ميلان هست. در آن زمان نامش به پلي‌تکنيک رويال تغيير يافت در پايان جنگ جهاني دوم وقتي ايتاليا اعلام جمهوري کرد کلمه رويال از نامش حذف شد.

 تا پايان سال ۲۰۱۰قيل از مرمت نماي ساختمان جاي کلمه رويال در نماي اصلي ساختمان قابل تشخيص بود. در سال ۱۹۵۴اولين مرکز محاسبات الکترونيکي اروپا به وسيله جيانو کازينيسي و ارکواه بوتاني در پلي‌تکنيک ميلان افتتاح شد. در سال ۱۹۶۳گويلو ناتا جايزه نوبل شيميبه خاطر تحقيق در زمينه پوليمر کريستالي به صورت تخصصي پولي‌پروپيلن دريافت کرد.

در سال ۱۹۷۷ماهواره سيريو که به وسيله پلي‌تکنيک ميلان و کمپاني‌هاي همکار طراحي و ساخته شده بود به فضا فرستاده شد. در دهه نود پلي‌تکنيک شروع به بازکردن شعبه‌هايي در شهرها ي ايالت‌هاي لمباردي و اميل روماگنا کرد. بخش طراحي صنعتي در سال ۱۹۹۳تأسيس شد و در سال ۲۰۰۰بخش طراحي دوره‌هاي جديدي در ليسانس و فوق ليسانس براي گرايش گرافيک، ويرچوال، مد و طراحي داخلي تأسيس کرد.

- کمپ هاي دانشگاه پلي تکنيک ميلان: اين دانشگاه داراي ۵کمپ اصلي است که دوتاي آن (کمپ لِئوناردو و کمپ بُويزا) درون شهر و سه کمپ کومو، پياچِنزا، و لِکّو برون از شهر هستند. کمپ لئوناردو کهن‌ترين کمپ دانشگاه است.

- پذيرش دانشگاه: اين دانشگاه داراي شمار زيادي رشته درين پايه‌است، و در دو رشته معماري و شهرسازي به انگليسي سالي يکبار پذيرش دارد. هزينه سالانه دانشگاه براي دانشجويان کشورهاي کمتر پيشرفته سالانه ۷۹۴يورو است. ( بر اساس آمار سال 2009 ميلادي) در بين رشته‌هاي فراوان کارشناسي ارشد اين دانشگاه، ۱۵رشته به انگليسي ارايه مي‌شود. سالانه دوبار پذيرش براي اين پايه انجام مي‌گيرد. هزينه سالانه دانشگاه براي دانشجويان خارج از اروپا سالانه ۳۵۰۰يورو است (بر اساس آمار سال ۲۰۱۰)

در مقطع دکتري نيز سالانه يکبار پذيرش براي تمامي رشته‌ها که بيشتر به انگليسي‌اند، انجام مي‌شود. سالانه دوبار پذيرش براي اين پايه انجام مي‌گيرد و بسيار رقابتي است. هزينه سالانه دانشگاه براي دانشجويان جهان‌سوم سالانه ۱۵۰۰يورو است .( بر اساس آمار سال 2009 ميلادي)

- مزاياي دانشگاه : اين دانشگاه بورس‌هاي تحصيلي گوناگوني را براي دانشجويان فراهم مي‌آورد. مهمترين آن را مي‌توان بورسDSU اين دانشگاه دانست که مبلغ پيرامون ۴۵۰۰يورو دارد و بيشتر دانشجويان از کشورهاي کمتر پيشرفته مي‌توانند از آن بهره‌مند شوند. همچنين دانشگاه سالانه دوبار (يکبار در هر نيمسال) کلاس‌هاي آموزش زبان ايتاليايي را بطور رايگان براي دانشجويان برگزار مي‌کند.

علاوه بر آن هر ترم کلاس‌هاي آموزش زبانِ انگليسي براي آمادگي امتحان تافل برگزار مي‌شود که هزينه آن ترمي حدود هشتاد يورو است.


منبع : بزنيم بيرون

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها