City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

پياده‌روي در پاييز غزالي + عکس (1395/09/28)

شهرک سينمايي «غزالي» که خود مجموعه‌اي خاطره‌انگيز است، سنت‌هاي قديمي ايراني همچون مراسم‌ روحوضي، سياه‌بازي، خيمه‌شب‌بازي و شاهنامه‌خواني را زنده مي‌کند.

پياده‌روي در پاييز غزالي + عکس

اين شهرک که زير نظر سازمان صداوسيما قرار دارد، متشکل از چند بخش گوناگون است که سال ۵۸ توسط زنده‌ياد علي حاتمي ساخته شده است و از آن روز تاکنون ميزبان سريال‌هاي زيادي چون «سربداران»، «شيخ مفيد»، «امام علي(ع)»، «مريم مقدس»، «جهان پهلوان تختي»، «کارآگاه علوي»، «کيف انگليسي»، «ولايت‌ عشق»، «شب دهم»، «مدار صفر درجه»، «مردان آنجلس»، «تبريز در مه»، «کلاه پهلوي»، «سرزمين کهن»، «معماي شاه» و آثار تاريخي ديگر بوده است.

قسمت اصلي شهرک سينمايي يعني همان خيابان لاله‌زار توسط زنده‌ياد علي حاتمي احداث شد و با گذشت زمان بخش‌هاي ديگري هر کدام به بهانه ساخت يک سريال در دل اين مجموعه قرار گرفتند؛ لوکيشن شهر کوفه يادگار سريال «امام علي (ع)»، شهر سامان يادگار سريال «کلاه پهلوي» و اورشليم يادگار سريال «حضرت مريم» است و لوکيشن‌هاي جديد ميدان ژاله، خيابان انقلاب، ميدان منيريه و خانه دکتر وزيري نيز قرار است بزودي در اختيار بازديدکنندگان قرار بگيرد.

خبرنگار ايسنا ضمن بازديد از شهرک سينمايي «غزالي» با مدير شهرک‌هاي سينمايي که با تغيير رييس صداوسيما، به مدت بيش از يک ماه است سرپرستي اين مجموعه را بر عهده گرفته است، به گفت‌وگو پرداخت. 

فيض‌آبادي در اين گفت‌وگو اظهار کرد که «در دوره مديريت جديد سازمان صداوسيما بخش گردشگري شهرک سينمايي غزالي نيز به خود سازمان سپرده شده و ديگر در اختيار پيمانکار نيست چراکه ،با بررسي مشکلاتي که پيش از اين شهرک سينمايي با آنها مواجه بود، به اين نتيجه رسيديم که بهتر است خودمان به بخش گردشگري شهرک رسيدگي کنيم که خوشبختانه در اين مدت هم ميزان بازديدها از شهرک سينمايي افزايش پيدا کرده است«.

او با اشاره به تغييراتي که اخيراً در بخش گردشگري شهرک سينمايي ايجاد شده است، گفت: تاکنون فقط بازديد محيطي از شهرک وجود داشت، اما به تازگي تفريحات محتوايي نيز براي بازديدکنندگان در نظر گرفته شده است؛ در همين راستا تصميم‌ گرفتيم تا با بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي شهرک سينمايي، سنت‌هاي قديمي ايراني همچون خيمه‌شب‌بازي، پرده‌خواني، سياه‌بازي، روحوضي و شاهنامه‌خواني را براي بازديدکنندگان اجرا کنيم. براي برگزاري اين سنت‌هاي قديمي هم با گروه‌هاي مختلف و پيشسکوتان اين عرصه همکاري دوجانبه خواهيم داشت؛ چرا بايد عزيزي مثل اسدالله يکتا در خيابان سيگار بفروشد؟ چرا نبايد در شهرک سينمايي که در واقع خانه اصلي اوست به کار مورد علاقه‌اش بپردازد؟

مدير شهرک‌هاي سينمايي «غزالي» همچنين از تاسيس يک موزه در شهرک سينمايي خبر داد؛ در اين موزه از اشياء و لباس‌ها و عروسک‌هاي قديمي سريال‌ها استفاده شود.

به طور کلي در شهرک سينمايي غزالي انبارهايي براي نگه‌داري لباس‌ها و وسايل و عروسک‌هاي سريال‌هاو مجموعه‌هاي تلويزيوني قديمي وجود دارد که با تعرفه‌هاي مشخص در اختيار پروژه‌هاي جديد قرار مي‌گيرند؛ به گفته مدير شهرک سينمايي «در گنجينه لوازم صحنه شهرک‌هاي سينمايي بيش از ۳ هزار و ۶۰۰ قلم وسيله وجود دارد که در ۱۰ انبار نگه‌داري مي‌شوند. اين گنجينه متشکل از يادگاري‌هاي سريال‌هاي قديمي است و همه اين اقلام داراي يک کد سازماني و داراي شناسنامه هستند که براي اينکه بتوان آنها را در اختيار پروژه‌هاي گوناگون قرار داد، تعرفه‌هايي براي آنها در نظر گرفته شده است. هر چقدر زمان بيشتر باشد، قيمت تعرفه‌ها هم کاهش مي‌يابد تا استفاده از آنها براي پروژه‌ها هم مقرون به صرفه باشد.»

انباردار بخش لوازم صحنه شهرک‌هاي سينمايي گفت: بخش اعظم اجناس انبار به دوران قاجار، پهلوي اول و دوم اختصاص دارد که با آغاز کار سريال «معماي شاه» به احتمال زياد مي‌توانيم وسايل دهه ۵۰ را نيز در اختيار پروژه‌ها قرار دهيم. جنس‌هاي اين انبارهاي به سه درجه کيفيت تقسيم‌بندي مي‌شوند. جنس‌هاي درجه يک که اصلاً جنبه موزه‌اي دارند و در اختيار پروژه‌ها قرار نمي‌گيرند. جنس‌هاي درجه دوم طرح از روي اصل است و جنس‌هاي درجه سوم که دکور هستند در اختيار افرادي که عمدتاً نقش سياهي‌لشکر را به عهده دارند، قرار مي‌گيرند. جنس‌هاي انبار در ۱۷ گروه مختلف قرار گرفته است تا انتحاب را براي طراحان صحنه آسان‌تر کند.

مجموعه لباس هم که در آن عروسک‌هاي قديمي مجموعه‌هاي تلويزيوني مثل «بستني‌ها» و «شهرموش‌ها» وجود دارند، شامل هزاران دست لباس مي‌شود که يادگار سريال‌هاي تاريخي مثل «امام علي‌ (ع)»، «مختارنامه»، «تنهاترين سردار»، «سربداران»، «گرگ‌ها» و «هزاردستان» هستند.

‌به گفته مدير شهرک‌هاي سينمايي هم‌اکنون پروژه‌هاي «ماه‌ تي‌تي» به کارگرداني داوود ميرباقري، «سرزمين کهن» به کارگرداني کمال تبريزي، «شهرکي‌ها»، «شکرستان» و «سرگشته» در شهرک‌ سينمايي مشغول به کار هستند. پروژه «معماي شاه» نيز آخرين روزهاي کاري خود را پشت سر مي‌گذارد و عوامل سريال «شهرزاد» هم قرار است تا اواخر امسال در شهرک حضور پيدا کنند.

او در پاسخ به اين پرسش که چه زماني بازديدکنندگان مي‌توانند از لوکيشن‌هاي سريال «معماي شاه» مثل «خانه دکتر وزيري»، «ميدان منيريه» و «ميدان ژاله» بازديد کنند، يادآور شد: لوکيشن‌هاي «معماي شاه» را هنوز از پروژه تحويل نگرفته‌ايم ولي به احتمال زياد از بهمن‌ ماه در اختيار بازديدکنندگان قرار مي‌گيرد. به احتمال زياد، براي نوروز ۹۶ هم بازديدکنندگان مي‌توانند از لوکيشن «خيابان انقلاب» که براي پروژه «سرزمين کهن» است نيز بازديد کنند.

 

 

گزارش: فاطمه خليلي - ايسنا


منبع : ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها