City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سفر به دلفارد، ييلاق دوست داشتني استان کرمان (1395/09/29)

اينبار بياييد از مناظر زيباي خود استانمان ديدن کنيم و بايد قدر استانمان کرمان را بدانيم و افتخار کنيم که در اين استان پهناور و هميشه چهارفصل يعني توي هر فصلش چهار فصل سال را داريم متولد شديم و زندگي مي کنيم، پس من افتخار ميکنم که يک کرمانيم. روستاي دلفار بهشت جيرفت يکي از مناطق ييلاقي و روستاهاي خوش و آب وهوا براي سير و سفر است.
سفر به دلفارد، ييلاق دوست داشتني استان کرمان

به گزارش سايت گردشگري بزنيم بيرون ،  آخه کرمان گرچه استاني کويري است ولي بسيار زيبا و ديدني است، بايد از شهر خارج شوي بعد از اينکه مسيرت را مشخص کردي ،چشمانت را خوب باز کني و به تماشاي طبيعت زيبا و دلنشين نگاه بيندازي و خودت را به آن بسپاري اينبار مي خواهيم براي گردش به روستاي زيبا و خنکي برويم که واقعا ديدني است اين روستا به بهشت جيرفت نيز معروف است ، آري روستاي دلفارد.

بهشتي کوچک در نزديکي جيرفت

روستاي دلفارد ، از توابع بخش ساردوئيه شهرستان جيرفت، در 40 کيلومتري شمال غرب شهر جيرفت و در 200کيلومتري جنوب شهرستان کرمان قرار گرفته است.

روستاي دلفارد جيرفت، روستايي ييلاقي است و با داشتن چشم اندازهاي زيبا، باغها، رودخانه ها، آبشارها و ارتفاعات زيبا از شلوغترين روستاهاي جيرفت به شمار ميرود که شايد بهشتي کوچکي است بر روي زمين.

اين روستا، دره اي با حدود 40 كيلومتر وسعت دارد و در دشت جيرفت به سمت كوههاي شمال غرب جيرفت ادامه مي يابد.

در اين دره، شرايط آب و هوايي خاصي وجود دارد و هرچه از پايين به بالا ميرويم، از دماي هوا كاسته مي شود. در اين دره، علاوه بر آب و هواي سردسيري، آب و هواي گرمسيري نيز حاكم است.

از جمله نقاط منحصر به فرد اين روستا نيز اين است كه در محدوده اي كوچك، درختهاي گردو و زردآلو دركنار درختان خرما، پرتقال و ليمو قرار دارند. همچنين آبشار دلفارد از نقاط ديدني اين روستاست.

هواي دلفارد به هواي مديترانه اي مشهور مي باشد و رودخانه اي كه سالهاي قبل هدايتگر سيلابها بوده اين روستا را به دو قسمت تقسيم كرده است.

دلفارد دره‌اي سبزاست كه به طالقان و لواسان تنه مي‌زند. اگر مسير را از طرف ساردوئيه كه قرار است شما را هم تا آ نجا بكشانيم، بياييد ‌زيبايي اش كمتر از جاده چالوس نيست .

حتي پيچ و خم‌‌هايش هم به اندازه پيچ و خم‌هاي جاده چالوس است. با اين تفاوت كه رنگ متفاوتي به خود مي‌گيرد.

در نزديک دلفارد  به يک هتل بزرگ که با همكاري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي وگردشگري كرمان راه‌ندازي شده برخورد مي کنيد که مي توانيد از فضاي   سنتي و دلپذير آن بر بلنداي دره‌اي سبز لختي به استراحت و تماشا بنشينيد.

معماري هتل كاملا سنتي است و غذاهاي امروزي و سنتي در آن ارائه مي‌شود. فضاي باز هتل را هم مي‌توانيد براي خوردن چاي و قهوه و تماشاي جنگلي از زمرد امتحان كنيد. براي اقامت هم خانه‌هاي شيرواني با شيرواني‌هاي نارنجي و فضاي تميز و آراسته در انتظار شماست. حتي مديريت سايت بخشي را در ميان دو ديواره به بانوان اختصاص داده كه با خيالي راحت مي‌توانند در آن به پياده‌روي بپردازند. تمام ظروف به كار رفته در اين هتل سنتي است. آشپزهاي آن جلوي چشمان شما غذا مي‌پزند.

و خيلي جالب است که بدانيد حتي نانوايي در اين هتل وجود که نان را بصورت داغ داغ و تازه به شما ارائه مي کند، نگران نباشيد. اينجا هم شاطر مقابل چشمان شما نان‌هاي سنتي را در تنور رستوران مي‌پزد كه تا مدت‌ها مزه آن زير دندان شما باقي مي‌ماند.

غير از سرآشپز و يكي دو نفر ديگر، همه كاركنان اين هتل كه در مجموع 21 نفر مي‌شوند از اهالي همين روستا هستند. حتي صاحب هتل كه پس از چند دهه زندگي در خارج از كشور به سرزمين پدري خود برگشته و با كمك سازمان ميراث فرهنگي اين هتل را بر بلنداي زيبايي‌هاي دلفارد ساخته است. هتل هم امكانات اقامت زمستاني دارد وهم تابستاني.

در تابستان هوايش خنك است و در زمستان هم معتدل. اينجا 2‌بهار دارد. يك بهار مناطق كويري است كه از اسفندماه شروع مي‌شود و بهار دوم از فروردين مثل همه شهرهاي ديگر.

imagesدر اين روستاي بکر و زيبا شما مي توانيد البته در تابستان که ميوه ها کاملا رسيده باشند ميوه گرم و سرد را با هم بخوريد. كافي است از ايوان هتل سر را درون دره بكشانيد تا همجواري زيباي مركبات را با درختان ديگري چون گردو و انار ببينيد. اينجا باغي است لبريز از پرتقال، گردو، انار و موز. هرچند همه زندگي ما و آنچه خداوند به ما داد‌ه معجزه است، اما اينجا معجزه‌اي مي‌بيند كه چشم به ديدن آن عادت نكرده است.

شايد بگوييد ما دوست نداريم داخل هتل باشيم ، خوب اين رو براي کساني گفتيم از راه دورتري مي آيند و شايد دنبال يک جاي اقامتي مي گردند.

خوب شما مي توانيد با داشتن فقط يک چادر مسافرتي از فضاي زيباو سرسبز اين روستا استفاده کنيد.

آبشار کراه و آبشار دره گلم

آبشار دلفارد جيرفت در موقعيت جغرافيايي در استان کرمان واقع است. آبشار دلفارد در چهل کيلومتري شمال غرب شهر جيرفت و در محل روستاي کراه واقع شده است و آب و هواي بسيار دل انگيزي دارد.

ييلاق هاي دلفارد از مناطق زيباي طبيعت استان کرمان محسوب مي شود که در مسير جيرفت به ساردوييه واقع شده است. آبشار کراه و چند آبشار متوالي بنام آبشارهاي دره گلم دخترکش، مکان هايي بسيار مناسب جهت جذب توريست ها و محققين هستند.

رودخانه دلفارد در اين منطقه رودي دايمي است به طول 30 کيلومتر که از کوه بهرآسمان در 53 کيلومتري شمال غربي جيرفت سرچشمه گرفته و روستاهاي بسياري از جمله دربا، دلفارد، دهنه زنگر، رزشيرين، رضي آباد و کولدون را سيراب مي کند و در انتها با رودخانه سگدر مخلوط شده و رودشور جيرفت را تشکيل مي دهد.

اين آبشار از چهار حوضچه يا گُلم تشکيل شده که گُلم دوم برزگتر از بقيه است و ارتفاع آبشار هم در آن به حدود 10 متر مي رسد. با عبور از ديوار سمت چپ آبشار، به گل مدوم که کاسه سنگ زيبايي را تداعي مي کند؛ مي رسيم. (ارتفاع آبشارها بلند نيست و در جمع حدود 20 متر مي شود).

راي رسيدن به آبشارهاي بالاتر، مسيرها، سخت و سخت تر مي شوند. مسير رودخانه در بالا دست آبشارها و در کف درهاي پر از درختان کوهي، در دل کوه بالا مي رود و فضاي بکر و هيجان آوري را به نمايش مي گذارد. شيب دامنه هاي اين دره را درختان بنه تا ارتفاع 2500 متري اسير تاج و تنه و ريشه هاي محکم خود نموده و در ارتفاعات بالاتر، جلال و شکوه اورس ها، ديدني و ستودني است. آبشار دلفارد در ارتفاع 2100 متري از دل کوه هاي بحر آسمان مي جوشد و جريان آب آن، خطي از چنارهاي تنومند را در کنار خود به وجود آورده است. قدم زدن در حاشيه اين آب و تنفس طراوت اين دره پر چنار، در تمام فصول سال، لذتي خاص را به گردشگران و عاشقان طبيعت مي بخشد.

حال مي توانيد خود شما در اين رابطه تصميم بگيريد. اميدوارم که به همه شما خانواده هاي کرماني و غير کرماني اين سفر ييلاقي خوش بگذره .


منبع : کرمان 1400

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها