City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

گشتي در موزه آبگينه گنجينه سفال و شيشه کشور (1395/09/30)

موزه آبگينه وسفالينه که گذشته محل زندگي و دفتر کار قوام السلطنه(نخست وزير اواخر قاجار و اوايل دوره پهلوي) بود، در حال حاضر به عنوان گنجينه اشياي قديمي سفال و شيشه کشور مورد بهره برداري قرار گرفته است.
گشتي در موزه آبگينه گنجينه سفال و شيشه کشور

به گزارش بزنيم بيرون ، درميانه خيابان سي تير، چندقدم مانده به خيابان جمهوري خانه قاجاري خود نمايي مي کند که درميان ازدحام هميشگي خيابان هاي مرکزي تهران ازگردشگران ايراني وخارجي پروخالي مي شود.

تکه اي ازتاريخ درميانه يک باغ قاجاري، عمارتي بامعماري منحصربه فرد آن باعث شده که هم تاريخ مختلفي رابازگوکند و هم اينکه تاريخ سفال وشيشه ايران را در اين مکان جست و جو کرد.
بنايي که امروزه به عنوان موزه آبگينه و سفالينه شهرت دارد؛ در منطقه 12 پايتخت جاي گرفته است.
ورودي بنا تنها از سمت شرق و خيابان سي تير راه دارد و قسمت شمالي و شرقي آن نيز به کوچه کم عرضي ختم مي شود. اين بنا درسال 1330 ﻫ.ق./ 1291 هجري شمسي توسط مرحوم استاد علي محمد معمارباشي و به دستوراحمد قوام(قوام السلطنه) به منظور دفتر کاري و استفاده شخصي او ساخته شد.
اين ساختمان که در باغي به وسعت بالغ بر هفت هزار متر مربع قرار گرفته که در سال 1332 مورد استفاده وي و پس از مرگش توسط پسرش قوام به سفارت مصر فروخته شد که با تيره شدن روابط ايران و مصر در زمان عبدالناصر به مدت هفت سال در اين اختيار اين کشور و پس از آن نيز اين بناي ارزشمند به ترتيب در اختيار سفارت افغانستان و بانک بازرگاني بود.
اين بنا در سال 55 توسط دفتر فرح پهلوي با کاربري موزه خريداري شد.
موزه آبگينه تلفيقي از معماري باروک ايراني( تلفيقي از معماري سنتي و غربي) است. اين ساختمان با زير بنايي يک هزار و 40 متر مربع و با طرح هشت گوش و ستونهاي کاذب در قسمت ورودي ساخته شده و داراي سه طبقه زير زمين، همکف و طبقه اول داراي هفت تالار و سه سرسرا است.
طبقه همکف با پلکان هايي چوبي دوطرفه( به شکل 2 نعل اسب تودرتو) به سبک روسي ساخته شده و به طبقه دوم اين بنا راه مي يابد.
سرسراي موزه که پيش از استقرار سفارت مصر در اين محل به شکل گنبدي ساخته شده بود نيز در اين دوران شکل خود را از دست داده و به صورت مسطح تغيير کاربري داد.
طبقه زير زمين اين بنا که در گذسته به عنوان حوضخانه کاربري داشته در حال حاضرمحل کتابخانه موزه بوده که بيش از چهار هزار جلد کتاب نفيس در موضوعات مرمتي، شيشه، هنرو دانشگاهي در آنجا نگه داري مي شوند.
بناي مذبور مانند بسياري از بناهاي ديگر دوره قاجار از تلفيق معماري سنتي ايران (نماي بيرون)و معماري اروپايي (دروني بنا) قرن نوزدهم بهره برده است که داخل بنا در سفري که قوام السلطنه به فرانسه داشت، الگو برداري شد.
مصالح به کار رفته در بنا از جنس آجر، گچ، ملات گل وآهک با نماي آجري مي باشد.
همچنين درطبقه همکف موزه نيز تالارهاي سمعي و بصري، مينا و بلور و در طبقه دوم نيز تالار صدف، زرين فام، لاجورد يک و لاجورد 2 وجود دارد که با طراحي هوشمندانه هانس هولاين معمار و هنرمند اتريشي توانسته ماهرانه تاريخ مختلف کشورمان را در چيدمان آثار سفالي و شيشه مورد استفاده قرار دهد.
از عناصر داخلي اين بنا گچبري و تزييات چوبي آن را نام برد که به صورت ماهرانه اي در در بنا به کار گرفته شده است.
همچنين يکي ازنکات بارزي که پس از بازديد از موره آبگينه اندکي دوستاران هنر را تحت تاثير خودر قرار مي دهد، ارتفاعات ساخت و ساز برخي بناهاي جديد در حوالي اين مجموعه ثبت شده ملي است که به نوبه اي حريم منظر( منظر ديد) آن را تغيير دهد که بايد با نظارت بيشتر جلو ساخت و سازهاي غير عرفي را از حريم قانوني اين اماکن تاريخي گرفت.
در حال حاضر 2هزار و 64 قطعه سفال و شيشه تاريخي در موزه آبگينه تهران حفاظت مي شود که از اين تعداد 899 آبگينه و شيشه، 680قطعه سفال، 242 بلور و 243 شي نفيس است.
موزه‌ي آبگينه يا همان خانه قوام السلطنه نخست وزير سابق کشور در دوران قاجار و پهلوي در تاريخ هفت ارديبهشت 1377 با شماره‌ي ثبت 2014 به‌ عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيد.

منبع : ايرنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها