City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

پرفروش‌ترين فيلم‌هاي تاريخ سينما (1395/10/05)

بعضي فيلم‌ها هستند که در سينماي جهان فروش خوبي دارند، اما به محتواي آن‌ها که نگاه مي‌کنيم، حرف تازه‌اي براي گفتن ندارند، نگاهي به اين سبک فيلم‌ها داشتيم.
پرفروش‌ترين فيلم‌هاي تاريخ سينما

در دنياي سينما هميشه طيفي بوده‌اند که بسياري آنها را با عنوان «مخاطب خاص» ميشناسند، يعني کساني که سينما هميشه برايشان جنبه هنري داشته و در همه فيلم‌ها صرفا به دنبال يک معنا و مفهوم در بطن فرم و محتواي فيلم بوده‌اند آدم‌هايي که در بيشتر مواقع مي‌شود در بينشان منتقدان تندرويي را پيدا کرد که رفته رفته فراموش مي‌کنند يکي از رسالت‌هاي سينما براي بقا ايجاد جذابيت و سرگرمي است؛ آن هم براي تماشاچياني که ما بين دل مشغولي‌هاي زندگي‌شان به دنبال لحظه‌اي براي تفريح و گذراندن اوقات فراغتشان به بهترين شکل هستند. با اين حال همين مخاطبان هستند که به مرور زمان به صنعتي به نام «سينما» رنگ و بوي تجاري مي‌بخشند تا اين چرخه براي ساخت فيلم‌هاي معناگرا بچرخد. در دنيا تعداد اين فيلم‌ها کم نيستند که با هزينههاي زياد و صرفا در ژانر سرگرمي ساخته شده‌اند و با اينکه مورد اقبال منتقدان قرار نگرفته‌اند ولي با استقبال مخاطبان زيادي همراه شده‌اند. در اين گزارش به تعدادي از اين فيلم‌هاي در سينماي جهان اشاره کرده‌ايم.

مرد عنکبوتي شگفت‌انگيز (۲۰۱۲)

بين سال‌هاي ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ سه گانه مرد عنکبوتي بر پايه شخصيت مرد عنکبوتي شرکت مارول ساخته شد، اين مجموعه در زمان خود بسيار مورد توجه قرار گرفت و توانست فروش چشمگيري هم داشته باشد و نظر نتقدين را نيز به خودش جلب کند. اما پنج سال بعد همان شرکت‌ها و توليد کننده‌ها دست به ساخت فيلم ديگري مي‌زنند، «مرد عنکبوتي شگفت‌انگيز» همان داستان را دارد، اما همه گروه آن از کارگردان و بازيگر و ديگر عوامل حاضر در فيلم تغيير کرده بودند. اما اين فيلم که ۲۳۰ ميليون دلار (در حدود ۹۲۰ ميليارد تومان) براي ساخت آن هزينه شده، در نهايت توانست ۷۵۰ ميليون دلار (۳ هزار ميليارد تومان) بفروشد. اما «مرد عنکبوتي شگفت‌انگيز» از آن جهت در اين ليست قرار مي‌گيرد که شرکت مارول دست به توليد اثري زده که پيش از اين ساخته، اما مرد عنکبوتي به ذات جوانانه بودن توانست اين قشر را به خودش جذب کند و با وجو اينکه داستان تازه‌اي نداشت، اما با استفاده از جلوه‌هاي ويژه به روزتر نسبت به قبلي به خوبي مورد توجه قرار گرفت.

دنياي ژوراسيک (۲۰۱۵)

سال ۱۹۹۳ استيون اسپيلبرگ فيلم «پارک ژوراسيک» را درباره حضور دايناسورها در دنياي واقعي ساخته بود، ۲۲ سال بعد کالين ترورو کارگرداني فيلمي را بر عهده گرفت که ادامه همان پارک ژوراسيک است، حالا پارک به محلي براي نگه‌داري از دايناسورها بدل شده و خانواده‌ها براي ديدن اين موجودات عظيم‌الجثه به محل مي‌آيند. ماجرا از جايي آغاز مي‌شود که يک سرمايه‌دار براي سود بيشتر مي‌خواهد مي‌خواهد که برايش دايناسور غول‌پيکري بسازند، اما کنترل آن از دستشان خارج مي‌شود و فاجعه رخ مي‌دهد. «دنياي ژوراسيک» در مقايسه با قسمت دوم و سوم «پارک ژوراسيک» که فيلم‌هاي بسيار ضعيفي بودند، قدرتمندتر ظاهر شد، اما فيلم به جز صحنه‌هاي هيجان‌آور و ترسناک که باعث به وجود آمدن موقعيت‌هايي مي‌شود که مستقيما روي آدرنالين خون تماشاگر تاثير دارد که البته اين کار رار بسيار هنرمندانه به نتيجه مي‌رساند، اما به جز اين‌ها عنصر مثبت ديگري ندارد؛ فيلمنامه دم‌دستي و شخصيت‌هايي که پرداخت صحيحي ندارند، باعث مي‌شود مخاطب بيشتر جذب دايناسورهاي و ابهت آن‌ها شود. اما اين فيلم که با بودجه ۱۵۰ ميليون دلاري ساخته شده، در نهايت يک ميليارد و ۶۶۶ ميليون دلار فروش داشته باشد.

هابيت: سفر غيرمنتظره (۲۰۱۲)

بعد از سه‌گانه‌هاي «ارباب حلقه‌ها» که خيلي زياد مورد توجه قرار گرفته بود و پيتر جکسون هم با قسمت سوم اين مجموعه توانسته بود رکوردها را جابه‌جا کند، جکسون دست به ساخت سه‌گانه‌اي ديگر از آثار جي.آر.آر.تالکين زد. نخستين قسمت اين مجموعه با عنوان «سفر غيرمنتظره» در سال ۲۰۱۲ اکران عمومي شد، فيلمي که با بودجه بيش از ۲۰۰ ميليون دلاري ساخته شده بود، در گيشه بيش از يک ميليارد و هفده ميليون دلار فروش داشت و رکورد قسمت‌هاي اول و دوم «ارباب حلقه‌ها» را شکست. با اين‌حال اين فروش بيشتر هيجاني بود تا اينکه خود فيلم مورد پسندقرار گرفته باشد. فيلم بسيار طولاني و کشدار بود و به دليل اين‌که محتواي داستاني چنداني هم نداشت، زمان دو ساعت و ۵۰ دقيقه‌اي فيلم تمام نشدني به نظر مي‌رسيد.

انتقام‌جويان (۲۰۱۲) و انتقام‌جويان: عصر اولتران (۲۰۱۵)

شرکت‌هاي مارول استوديوز و والت‌ديزني پيکچرز طي سال‌ها شخصيت‌ها و ابرقهرمان‌هاي زيادي را در کتاب‌هاي کمکي انتقام‌جويان ساخته‌ است، از هالک و ثور تا مرد آهني و کاپيتان امريکا. بعد از اينکه تقريبا در ۲۰ سال گذشته هر کدام از اين شخصيت‌ها فيلم‌هاي مستقل خودشان را اکران کردند و حتي قسمت‌هاي دوم و سوم هم براي آن‌ها ساخته شد. در اقدامي جديد اين شرکت‌ها تصميم گرفتند ابرقهرمان‌ها را کنار يکديگر جمع کنند و آن‌ها را درگير داستاني مشترک کنند. فيلم «انتقام‌جويان» بر همين اساس ساخته شد، فيلمي که باز هم پاي نابودي ره زمين درميان است و لازم است کساني با قدرت‌هاي مافوق بشري براي نجات آن دست به کار شوند و انسان‌ها را نجات دهند، اما اين‌بار مشکل بزرگتر از چيزي است که تنهايي از پس آن بربيايند و به همين دليل سازمان اصلي دست به کار جمع کردن اين انتقام‌جويان مي‌شود. بودجه ۲۲۰ ميليون دلاري که براي ساخت اين فيلم در نظر گرفته شده بود، با فروش خيره کننده بيش از يک ميليارد و ۵۰۰ ميليون دلاري به خوبي بازگشت. اين فيلم سومين فيلم پرفروش تاريخ سينماي جهان است. اما فيلم همه فروشش را از بازيگران و جمع کردن ابرقهرمان‌ها دور يکديگر دارد، شخصيت‌هايي که کاراکترهاي‌شان پيش از اين تعريف شده و نياز به معرفي دوباره ندارند و يک خط داستاني کليشه‌اي نتيجه خارق‌العاده‌اي را درگيشه رقم زد. قسمت دوم اين مجموعه را هم مي‌توان در همين دسته قرار داد، «انتقام‌جويان: عصر اولتران» در سال ۲۰۱۵ ساخته و اکران شده بود و جلوه‌هاي ويژه گسترده‌اي هم داشت که چشم هر بيننده‌اي را محسور مي‌کرد. فيلم با بودجه ۲۸۰ ميليون دلاري  ساخته شده بود، اما در گيشه در حدود يک ميليارد و ۴۰۰ ميليون دلار فروش داشت.

کاپيتان امريکا: جنگ داخلي (۲۰۱۶)

قسمت‌ اول کاپيتان امريکا سال ۲۰۱۱ و قبل از انتقام‌جويان به نمايش درآمد که خيلي هم مورد استقبال قرار نگرفت و فروش چشمگيري نداشت، اما بعد از اکران انتقام‌جويان در سال ۲۰۱۲، کاپيتان امريکا هم معروف‌تر شد و در سال ۲۰۱۴ با قسمت دوم به سينماها برگشت. اين قسمت با اينکه فروش خوبي داشت اما چشمگير نبود، اما اتفاق خاص در سال ۲۰۱۶ و با قسمت سوم اين مجموعه افتاد، «کاپيتان امريکا: جنگ داخلي» با بودجه ۲۵۰ ميليون دلاري، يک ميليارد و ۱۵۰ ميليون تومان فروش داشت. اما فيلم هم همان داستان کليشه‌اي و هميشگي نجات زمين را داشت، با اين تفاوت که اين‌بار در ميان ابرقهرمان‌ها جنگ داخلي رخ مي‌دهد و حتي سر و کله مردعنکبوتي هم پيدا مي‌شود!

کلئوپاترا (۱۹۶۳)

در آن سال‌ها هنوز خيلي باب نبود براي فيلم‌ها خرج‌هاي بسيار داشته باشند و در نظر گرفتن بودجه ۴۴ ميليون دلاري براي فيلم تاريخي بسيار زياد به نظر مي‌رسيد. با اين‌حال کلئوپاترا فيلم حماسي بود که در سال ۱۹۶۳ به صورت محصول مشترک ميان کشورهاي بريتانيا، امريکا و سوئيس ساخته شد. «کلئوپاترا» ملکه مصر بود که مي‌خواست کشورش را برابر خواسته‌هاي امپرياليستي روم محافظت کند که فيلم شرحي از سختي‌هاي او در اين دوران بوده است. با درنظر گرفتن تورم اين فيلم را يکي از پرهزينه‌ترين فيلم‌هايي مي‌دانند که در سينماي جهان ساخته شده و در همان سال هم توانست بيش از ۵۷ ميليون دلار  فروش داشته باشد و عنوان پرفروش‌ترين فيلم سال را کسب کند، با اين‌حال همچنان ضرر کرد و فروش آن نه شکستي کامل که قطعا شکستي نسبي بوده است. فيلم در همان زمان به لحاظ بازي اليزابت تيلور و ريچارد برتون بسيار مورد توجه قرار گرفت.

۲۰۱۲ (۲۰۰۹)

داستان نابودي زمين از داستان‌هاي محبوب در سينماست. ۲۰۱۲ روايتي از يک پيشگويي بود که مي‌گفت زمين در اين سال با بلاياي طبيعي نابود مي‌شود. در زمان اکران اين فيلم گروهي از دانشمندان ناسا فيلم را از «چرندترين فيلم‌هاي تاريخ سينما» ناميدند. با اين‌حال فيلم که بودجه ۲۰۰ ميليون دلاري داشت، توانست در سينماهاي جهان به واسطه استفاده از همان پيشگوويي بيش از ۷۵۰ ميليون دلار  فروش داشته باشد. 


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • نظر
    شنبه 01 مهر 1396

    ای کاش بتونین لیستی از پر فروش ترین فیلم های تاریخ سینمای ایران هم تهیه کنیدتگ ها