City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

چند نقطه عجيب ايران که بايد قبل از مرگ ديد! (1395/10/07)

همه‌ ما سفرهاي هيجان‌انگيز را دوست داريم؛ سفر به مکان‌هايي که فکر مي‌کنيم بايد کلي براي ديدنشان هزينه کنيم، گاهي هم تصورمان اين است که براي تجربه يک سفر هيجان‌انگيز بايد حتما پاسپورت و ويزا داشت و به جايي مثل قلب جنگل‌هاي آفريقا زد؛ غافل از اينکه ايران خودمان کم از اين مکان‌هاي مهيج ندارد.
 چند نقطه عجيب ايران که بايد قبل از مرگ ديد!

سفر به دره جن‌ها

در 30 کيلومتري طبس دره‌اي وجود دارد که بسيار زيبا و حيرت‌انگيز است. بوميان قديمي آن‌جا را «کال جني» يا همان دره جن‌ها ناميده‌اند و بعضي‌ها به خاطر عجيب‌بودن دره، آن را محل زندگي ارواح و جن‌ها مي‌دانند. دره داراي ديواره‌هاي بلند و پرشيب است که البته واردشدن به آن بدون راهنما مي‌تواند خطراتي به همراه داشته باشد. وجود تونل‌ها و خانه‌هايي به نام «خانه گبرها» در دل ديواره‌ها که براي سکناي زرتشتيان زمان خود ساخته شده است از ديگر جذابيت‌هاي اين دره است. گفته مي‌شود قدمت اين دره به دوران ساسانيان بازمي‌گردد.

اگر تصميم گرفتيد به اين دره سفر کنيد، هيچ‌گاه به تنهايي اين کار را انجام دهيد. بومي‌هاي منطقه مسير «کال‌جني» را به خوبي بلدند و شما را همراهي خواهند کرد.

کال‌جني

گردش در باغ ميوه‌هاي سنگي

باغ سنگي يکي از جاذبه‌هاي سيرجان است. اين باغ به «درويش‌خان اسفنديارپور» که مردي  کر و لال بود، تعلق دارد که با خانواده‌اش در ۴۰ کيلومتري سيرجان از طريق چوپاني و باغداري زندگي مي‌کرد. او پس از اصلاحات ارضي در سال ۱۳۴۰ براي اعتراض به خاطر از دست دادن املاکش، دست از باغداري برداشت تا اين‌که همه درختان زمين باقي‌مانده او (پس از تقسيم اراضي) خشک شدند. او به همه شاخه‌هاي درخت‌هاي ميوه سنگ آويزان کرده بود و از آنها مثل ميوه حقيقي مراقبت مي‌کرد.

او سال 86 از دنيا رفت و پيکرش در همان باغ دفن شد؛ اما اين باغ سنگي هنوز پابرجاست و خيلي‌ها از آن ديدن مي‌کنند.

باغ ميوه‌هاي سنگي

«گِل‌فشان» عجيب در چابهار

در 100 کيلومتري چابهار، کوه گل‌فشان «بندر تنگ» قرار دارد. اطراف اين کوه را بياباني همرنگ کوه و گِلي که از دهانه آن مي‌جوشد و به اطراف پرتاب مي‌شود فرا گرفته است. در بالاترين نقطه کوه، چاله‌اي به قطر کمتر از يک متر و به عمق حدود نيم‌متر وجود دارد که با گل پوشيده شده است. در فواصل زماني حدود 10 تا 15 دقيقه، مقداري گِل با صداي خاصي شبيه به ترکيدن يک حباب از چاله خارج و به اطراف پراکنده مي‌شود. احتمالا تمام اين کوه در طول سال‌هاي دراز بر اثر فعاليت اين چشمه ايجاد شده باشد.

گِل‌فِشان پديده‌اي طبيعي است که طي آن گل ‌و لاي از زير زمين به شکل چشمه‌وار به سطح زمين مي‌رسد و شکل ماهوري بخود مي‌گيرد.

گل‌فشان چابهار

لرستان و چشمه‌اي در «وقت ساعت»

چشمه «وقت ساعت» در  شهرستان دورود واقع شده‌است. اين چشمه اسرارآميز به اين جهت «وقت ساعت» ناميده مي‌شود که در فواصل زماني خاص و به صورت کاملا طبيعي قطع و وصل مي‌شود. يکي ديگر از زيبايي‌هاي چشمه «وقت ساعت» قرارگرفتن آن در غاري است که بعد از روان‌شدن از دل غار مسيري را طي و سپس به دامنه‌هاي کوه پريز سرازير شده و جريان مي‌يابد. اين پديده طبيعي در طول سال به قوت خود باقيست. براي همين، مدت قطع و برقراي جريان آب چشمه در فصول سال متفاوت و معمولا فاصله هر قطع و وصل از نظر زماني و با توجه به فصول سال  بين ۴۵ دقيقه تا يک ونيم ساعت در نوسان است.‌

چشمه وقت ساعت

دره ارواح کجاست؟

«دره ارواح» يا «دره کول خرسان» دره‌اي زيبا و شگفت‌انگيز در 40 کيلومتري دزفول است. مسير ورودي دره پوشيده از درختان مختلف و زيباست. جوشيدن چشمه‌هاي ديواره‌اي اين دره به يک دره شگرف تبديل کرده و باعث شده دره داراي آب دائمي، آبشار، آب‌چکان ، بيشه‌زار و انواع روييدني‌هاي خاص باشد. گاه تنگه آن‌قدر باريک مي‌شود که فقط امکان عبور يک نفر را دارد. ديواره‌هاي دو طرف گاهي در بالاي سر به هم مي‌رسند و گاه فقط روزنه باريکي ديده مي‌شود. اين دره در نهايت به رودخانه دز منتهي مي‌شود و از آنجا با شنا يا قايق مي‌توان به خشکي رسيد. خيلي از محلي‌ها به اين دره مي‌گويند: «دره ارواح».

دره ارواح

جنگلي که جيغ مي‌کشد

در روستاي «سربرج» طرقبه جنگلي انبوه وجود دارد که هنگام تاريکي صداهاي وحشتناکي از آن به گوش مي‌رسد. منشاء صداهايي که در اين جنگل شنيده مي‌شود هنوز مشخص نيست؛ اما برخي از محلي‌ها اين صداهاي عجيب را متعلق به ملخ‌هايي که مي‌دانند که به جنگل هجوم آورده‌اند.

جنگلي که جيغ مي‌کشد

چشمه‌هاي پلکاني باداب‌سورت

چشمه‌هاي پلکاني «باداب‌سورت» ساري در ايران بي‌نظير هستند. اين باداب شامل چندين چشمه با آب‌هاي کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. چشمهٔ اول داراي آب بسيار شور و استخري با قطر حدود ۱۵ متر و عمق زياد است. چشمهٔ دوم که در بالادست و شمال غربي اين چشمه قرار دارد، ترش‌مزه و داراي آبي به رنگ قرمز و نارنجي است، در اطراف چشمه کمي رسوب آهن نشسته‌ است. جريان آب‌هاي رسوبي و معدني اين چشمه‌ها طي سال‌ها، در شيب پايين دست کوهستاني خود، صدها طبقه و ده‌ها حوضچهٔ پلکاني بسيار زيبا به رنگ‌هاي نارنجي، زرد و قرمز در اندازه‌هاي مختلف پديد آورده‌است. اين طبقات و حوضچه‌ها در واقع جاذبهٔ اصلي و ويژگي منحصر به فرد چشمه‌هاي باداب سورت است. زيبايي اين طبقات و محل ويژهٔ قرارگيري چشمه در دامنهٔ کوهستان و چشم‌اندازهاي اطراف به ويژه در غروب تحسين‌برانگيز است.

باداب‌سورت

«بابا گرگر» براي بيماران گوارشي

در 18 کيلومتري شمال شرقي شهرستان قروه، چشمه‌اي جوشان و خروشان به نام «بابا گرگر» وجود دارد که داراي آبي با رنگ  مايل به سرخ است که بعضي مواقع به رنگ زرد مايل به ليمويي درمي‌آيد. آب اين چشمه به علت وجود املاح معدني به ويژه گوگرد، رنگين است. ظاهراً اين آب براي امراض سودايي و پوستي مناسب و در درمان سوء هاضمه و ديگر بيماري‌هاي دستگاه گوارش و نيز راشيتيسم و درمان تورم مؤثر است.

چشمه باباگرگر

منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها