City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

همه چيزهايي که بايد درباره کوچ سرفينگ بدانيد (1395/10/16)

کاوچ سرفينگ (به انگليسي: CouchSurfing) نام يک شبکه اجتماعي «مهمان‌نوازي رايگان» است. افراد با عضو شدن در اين سايت و مشخص‌کردن محل سکونت‌ خود، اعلام آمادگي مي‌کنند که جاي خواب رايگاني را براي يک يا چند نفر در خانه‌شان آماده کنند. ميزبانان موظف به انجام کارهايي از قبيل درست کردن غذا، دادن حوله‌ي تميز و خدماتي از اين دست نيستند. اگر ميزبان مهمانان خود را به گردش دور شهر ببرد يا براي آن‌ها صبحانه درست کند، تنها از روي ميل شخصي است و در اصل نوعي لطف کردن در حق آن‌هاست.

همه چيزهايي که بايد درباره کوچ سرفينگ بدانيد

به گزارش وب سايت گردشگري بزنيم بيرون ، ساز و کار اين شبکه به اين صورت است که پس از  ايجاد حساب کاربري رايگان، مي‌توان پيش از سفر به شهر يا کشوري ديگر با کاربران آن شهر يا کشور تماس داشت و در صورت توافق دوجانبه از امکاناتي که طرف مقابل مي‌تواند تدارک ببيند، بهره‌مند شد.

 
امکانات کاربر مقابل بر يکي از ۳ گونه زير است:
خدمات کامل (گزينه Yes يا Definitely): که شامل تدارک جا براي خواب و راهنماي گردش در شهر مي‌شود.
گردش (گزينه Coffee or Drink): که شامل راهنماي گردش در شهر مي‌شود اما فراهم نمودن جا براي خواب را ندارد.
سفر در حال حاضر (گزينه Traveling at the moment) که هيچ الزامي را براي کاربر در بر نمي‌گيرد.
البته در هنگام ايجاد حساب کاربري، هر کاربري بايد خدماتي را نيز که مي‌تواند به ديگر کاربران ارايه دهد را مشخص نمايد.
کاوچ سرفينگ که معني کلمه به کلمه اش کاناپه گردي است يک شبکه اجتماعي است که بين مسافران و مردم محلي ارتباط برقرار ميکند و از بيشتر از ۲۳۰ کشور دنيا عضو دارد که تعداد اعضاي آن از يک و نيم ميليون نفر گذشته است. ارتباطي که باعث دوستي و تبادل فرهنگ‌ها و تجربه هاو قسمت کردن مهمان نوازي و آسان شدن مسافرت کردن در دنيا مي‌شود.
 
سيستم اصلي اين شبکه بر "Hosting" و " Surfing" مي چرخد، Surfing به معناي اقامت يک مسافر در منزل يک شخص بومي به عنوان مهمان و به طور رايگان است، يعني هر وقت کسي از شهري ديگر يا از يه کشور ديگر به شهر شما آمد با شما از طريق اينترنت تماس خواهد گرفت که آيا امکان آن هست چند روز را مهمان شما باشد يا نه، Hosting به معني ميزباني و مربوط به آن فرد بومي است که به مسافر اقامت مي‌دهد، رايگان بودن اين سيستم به اين معنا نيست که ميزبان بايد براي مسافر پول خرج کند، و ميزبان هم حق ندارد براي فراهم کردن مهم اقامت از مسافر پول بگيرد، و مسافر هم حق ندارد خرجي به گردن ميزبان بگذارد و نبايد از سيستم سو استفاده نمايد، اگر ميزبان خواست براي مسافر کمي خرج کند و مثلاً به غذا مهمان نمايد، صرفا از روي مهمان نوازي است نه از روي دايره وظايفي که از طريق عضو شدن در سايت قبول کرده‌است.
ميزبانان با ميزبانيشان اين امکان را دارند که بدون ترک کردن محل زندگيشون صرفاً با Host کردن مسافران يا Surfer هايي که با نژاد ها، مذهب‌ها و سنت‌هاي مختلف از همه جا دنيا مي‌آيند و چند روز زندگي کردن با آن‌ها علاوه بر اينکه با فرهنگشان، با تجربه‌هاي شخصيشان و با آدم‌هاي جديد زيادي آشنا مي‌شوند و با زنده نگه داشتن سيستم مسافرت کردن را با از بين بردن هزينه محل اقامت براي خودشان هم بسيار ساده و ارزان مي‌کنند. مسافران که در اين شبکه به آنها Surfer گفته ميشود علاوه بر کم شدن هزينه اقامت از هزينه سفرشان اين امکان را دارند که چند روزي را با ميزبانشان از يک فرهنگ ديگري زندگي کنند و با عمق فرهنگ و زندگي و سنّت‌هاي کشور ميزبان آشنا شوند و از اطلاعاتشان استفاده کنند، يعني به معناي واقعي کلمه به جايي که مسافرت مي‌کنند، با ساير فرهنگها آشنا شوند.
علاوه با اين در هر شهري اعضا دورهمي هايي با عنوان CouchSurfing Gathering براي دور هم جمع شدن اعضاي محلي و Surfer‌ها ترتيب مي دهند که هم براي آشنايي بيشتر اعضاي محلي با همه و همچنين براي گسترش روحيه کوچ سرفينگ است.
 شايد اين موضوع کمي نگران کننده به نظر برسد چون فردي که به عنوان سفير وارد اين سايت مي‌شود در واقع اعلام آمادگي مي‌کند که ميزبان ديگر سفيران باشد يا آنها را در خانه خود بپذيرد. اما از سال ۲۰۰۴ تا اوت ۲۰۱۱ که بيش از ۳ ميليون و ۴۰۰ ديدار و ميزباني انجام شده اتفاقي رخ نداده است.
 
در قبول مهمان يا ميزبان بايد به رفرنسها و فيدبکهايي که مهمانان و ميزبانان قبلي به آن فرد داده اند توجه کرد تا با آگاهي واطلاعات بيشتري اقدام شود.
 
گفتني است زبان پارسي به عنوان زبان رايج بيش از ۱۱ هزار نفر شناخته شده است. اين آمارها نشان مي‌دهد تعداد کاربراني که از ايران به عنوان سفير عضو اين سايت شده‌اند حدود ۷ هزار نفر و ايران چهل و نهمين کشور در Couch Surfing است.

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها