City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

ارگ 1200 ساله نارين قلعه اسفراين؛ قطب گردشگري شهر تاريخي بلقيس (1395/12/01)

ارگ 1200 ساله نارين قلعه از آثار به جا مانده در شهر تاريخي بلقيس اسفراين است، مجموعه اي باستاني که يکي از قطب هاي بالقوه گردشگري خراسان شمالي محسوب مي شود.
ارگ 1200 ساله نارين قلعه اسفراين؛ قطب گردشگري شهر تاريخي بلقيس

به گزارش بزنيم بيرون ، محدوده شهر تاريخي بلقيس که در واقع اسفراين کهن محسوب مي شود قدمتي حدود چهار هزار سال دارد، در اين منطقه در طول قرن ها همواره مردمي زيسته و تمدن آفريده اند و سپس با هجوم و تجاوز اقوام مختلف تخريب شده و بار ديگر از درون خاکسترهاي جنگ و نفرت جوانه شهري جديد سربرآورده است.

بيشتر آنچه که اکنون در اين شهر تاريخي باقي مانده، آثار و بقايايي است که به دوره صفوي نسبت مي دهند، اما شواهد و يافته هاي جديد تاريخي حاکي از آن است که ديرينگي شهر تاريخي بلقيس در شهرستان اسفراين به قرن دوم اسلامي مي رسد.

مهمترين اثر باقي مانده در شهر تاريخي بلقيس که در حال حاضر در سه کيلومتري جنوب غربي اسفراين فعلي واقع شده، ارگي هزار و 200 ساله است که به آن نارين قلعه نيز مي گويند، اولين دوره استقرار در ارگ به بعد از حمله مغول به اين شهر برمي‌گردد و بعد از اين زمان دوبار در ارگ فعاليت‌هاي مرمتي و ساخت و ساز در پيکره آن ديده مي‌شود.

ارگ آخرين بار توسط افغان‌ها به تصرف درآمد و به طور کامل تخريب شد، اما با اين وجود خانواده‌هايي به طور مستقل تا اواخر قاجار در اين مکان زندگي مي‌کرده‌اند.

در هر صورت خرابه‌هاي شهر بلقيس اسفراين از اعصار مختلف شامل مجموعه آثار، بقاياي ارگ و خندق، بخش‌هايي از حصار گرداگرد شهر و بقاياي مقبره شيخ آذري و... تشکيل مي‌شود و اين اثر درسال 1380 به شماره 4497 در فهرست آثار ملي کشور به ثبت رسيده است.

اسفراين کهن(شهر بلقيس) پس از اينکه در دوره صفوي رونق گرفت در سال 1731 ميلادي توسط افغان ها تخريب شد و ساکنان آن شهر جديدي را در نزديکي شهر بلقيس ايجاد کردند.

اسفراين به علت واقع شدن در شاهراه ورودي اقوام مهاجر به ايران از جمله قوم مغول، ازبکها، افغانها و در طول قرون اسلامي بارها مورد تجاوز و تخريب اين اقوام قرار گرفته و دوباره با کوشش مردم سخت کوش اين ديار سر از خاک برافراشته و شکوفايي خود را بازيافته است.

مي گويند ارگ بلقيس اسفراين پس از ارگ بم دومين بناي گلي ايران است که بر اساس اصول معماري ساساني ساخته شده و مهم ترين مصالح به کار رفته در آن خشت و گل است.

اين کهندژ که اصلي ترين قسمت باقيمانده از شهر تاريخي بلقيس محسوب مي شود داراي 29 برج بوده که ارتفاع هر کدام از آن ها حدود 11 متر است و اين 29 برج از هر سو با خندق احاطه شده اند.

طي کاوش سال 86 در شهر بلقيس سفال هايي شبيه سفال هاي نيشابور قديم کشف شد که به سفال هاي مرو و سمرقند شباهت زيادي داشت و احتمال وجود تمدن در قرون دوم هجري را در اين منطقه قوت مي داد.

فضاي داخلي قلعه با حفاري‌هاي قاچاق به کلي مضطرب شده و فقط از اين ارگ بزرگ که زماني داراي سه طبقه فضاي معماري بوده تنها يک پوسته گلي باقي مانده است.

در محدوده حصار شهر آثاري از قبيل بقعه شيخ‌آذري شاعر قرن نهم در زمان شاهرخ تيموري مشاهده مي‌شود و همچنين راسته بازار در بخش مياني شهر و باروي شهر نيز از ديگر قسمت‌هاي اين شهر محسوب مي شوند.

محل معروف اين شهر تپه منار است که با توجه به نوشته‌هاي مورخين، جغرافي نويسان و نيز کاوش‌هاي باستان‌شناختي احتمالا محل مسجد و دارالاماره اسفراين در دوره بعد از مغول بوده که بخش‌هايي از آن مورد کاوش قرار گرفته است.

همچنين بناي کاروانسراي تيموري در بخش غربي شهر و مجموعه‌اي از يخدان‌ها متعلق به دوره صفويه که هر دو اين ها در حاشيه روستاي جوشقان قرار دارند را مي توان از بناهاي اين شهر تاريخي محسوب کرد.

 ثبت جهاني شهر تاريخي بلقيس

آبان ماه سال 91 بود که مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان‌شمالي خبر از انجام اقداماتي براي ثبت جهاني شهر تاريخي بلقيس اسفراين داد.

علي کاظمي در اين باره با بيان اينکه شهر تاريخي بلقيس يکي از عظيم‌ترين بناهاي خشتي ايران در سه کيلومتري اسفراين واقع شده است، مي گويد: اين شهر تاريخي قدمتي چهار هزار ساله دارد که مي‌تواند به منزله ارگ بم در خراسان‌شمالي باشد.


وي مي افزايد: اين شهر که روزگاري در حاشيه جاده ابريشم قرار داشته است، جزء عظيم‌ترين ميراث‌هاي خشتي ايران پس از ارگ بم است.

کاظمي با اشاره به اينکه پايگاه بلقيس در مرحله نهايي شدن است، اظهار مي دارد: بخش اعظمي از ديوار ارگ تاريخي بلقيس مرمت شده و سايت موزه‌ها در اين محوطه تاريخي ايجاد شده است.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان‌شمالي مي افزايد: با عنايت به مرمت بناي شيخ آذري و همچنين نصب تابلوي راهنما در محوطه پايگاه ميراث فرهنگي شهر تاريخي بلقيس، پلان گردشگري اين پايگاه تدوين شده که به زودي تاييد و نهايي مي‌شود.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • شهر تاريخي بلقيس اسفراين

    شهر بلقيس يکي از بزرگترين بناهاي خشتي و گلي ايران و از جمله جاذبه هاي گردشگري زيباي خراسان شمالي است که در ۳ کيلومتري جنوب غرب  اسفراين قرار گرفته است؛ شهر تاريخي بلقيس بالغ بر ۱۸۰ هکتار وسعت دارد و از شاهکارهاي معماري باستاني خراسان تلقي مي شود.

    0 دیدگاه 2633 بازدید


تگ ها