City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

همه جاذبه هاي گردشگري اطراف سنندج در يک نگاه (1395/12/05)

شهر سنندج به علت وضعيت خاص توپوگرافي يکي از شهرهاي زيباي ايران است به‌طوري‌که پيرامون اين شهر از کوه‌هاي زيبا و بلند و داخل شهر به صورت تپه ماهور از تپه‌هاي متعددي تشکيل شده است و برفراز هر تپه‌اي منظره‌اي زيبا از شهر نمايان است، شماري از اين تپه‌ها مانند توس‌نوذر، تپه‌روسي، تپه شرف‌الملک و .. به لحاظ تاريخي و مذهبي با اهميت هستند.

همه جاذبه هاي گردشگري اطراف سنندج در يک نگاه

به گزارش بزنيم بيرون ، بر اساس گفته‌هاي کارشناسان گردشگري استان کردستان و به‌ويژه شهر سنندج با توجه به وضعيت جغرافيايي و طبيعت سرشار از زيبايي توانايي تبديل شدن به يکي از قطب‌هاي گردشگري کشور را دارد.

 
کوه زيباي آبيدر و کوه کوچکه‌رش(سنگ سياه) در دو طرف شهر، زيبايي خاصي به اين شهر داده‌اند، هم‌چنين جاري بودن رودخانه قشلاق در حاشيه‌ي شرقي شهر بر زيبائي هر چه بيشتر شهر افزوده است، از اين‌رو به گردشگران و مسافران نوروزي مي‌گوييم ديدني‌هاي سنندج را در طول سفرهاي نوروزي خود از ياد نبريد.
 
*موقعيت جغرافيايي سنندج

شهر سنندج مرکز استان کردستان در فاصله‌ي 512 کيلومتري جنوب غربي تهران قرار گرفته و ارتفاع اين شهر از سطح دريا يک هزار و 480 متر است.
 
شهر سنندج در سال 1046ه‍.ق در زمان حکومت سلسله‌ي صفويه و در دوران شاه صفي و توسط سليمان خان اردلان بنا نهاده شد، نام سنندج معرب «سنه‌دژ» است، که هم‌اکنون نيز مردم مناطق کردنشين، سنندج را سنه مي‌نامند، «سنه‌» در فرهنگ لغات اوستايي به معناي شاهين و عقاب است هرچند که در مورد واژة سنه تعاريف ديگري نيز وجود دارد.
 
سنندج به علت مرکزيت در گذشته، داراي مساجد، ابنيه و عمارات و بازار قديمي است، که هم‌اکنون بيشترين تعداد جاذبه‌هاي اين شهر را تشکيل مي‌دهد.
 
مهم‌ترين جاذبه‌هاي گردشگري و اماکن ديدني شهرستان سنندج
 
*مسجد جامع سنندج

اين مسجد در ضلع شمالي خيابان امام خميني(ره) قرار گرفته است.
 
براساس مدارک موجود، زمان احداث مسجد مربوط به دوره‌ي قاجار بوده و به دستور امان‌الله خان والي کردستان در سال 1228 هجري قمري ساخته شده است.
 
اين مسجد دو ايواني است با يک حياط مرکزي که در پيرامون آن 12 حجره براي طلاب علوم ديني ساخته شده است.
 
مسجد، شبستاني بزرگ با 24 ستون دارد و اطراف شبستان و سر ستون‌ها با آيات کلام‌الله مجيد مزين شده است.
 
براي تزيين ديوارهاي مسجد از کاشي‌هاي هفت‌رنگ استفاده شده و در ازاره‌هاي آن سنگ مرمر به کار رفته است.
 
*مجموعه پارک تفريحي آبيدر

اين مجموعه در غرب سنندج و در انتهاي خيابان آبيدر قرار دارد.
 
شهر سنندج از فراز اين پارک چشم‌انداز بسيار زيبايي دارد.
 
چندين باغ و چشمه‌ي طبيعي در اين پارک وجود دارد، يکي از بزرگ‌ترين باغ‌هاي اين مجموعه باغ اميريه است و بزرگ‌ترين سينماي روباز (تابستاني) کشور و خاورميانه در اين باغ جا گرفته است.
 
اين مجموعه از قديم‌الايام تفريح‌گاه مردم سنندج بوده و کوه آبيدر، محبوبيت خاصي در ميان مردم دارد.
 
*بازار سنندج

اين بازار در دو طرف خيابان انقلاب قرار گرفته و در سال 1046ه‍.ق هم‌زمان با مرکزيت يافتن شهر سنندج به عنوان مرکز حکومت اردلان‌ها ساخته شده است. پلان اين بازار به صورت مستطيل بزرگي است که بر اثر خيابان‌کشي دوران حکومت پهلوي به دو بخش تقسيم شده و بخش شمالي آن بازار سنندجي و بخش جنوبي آن بازار آصف نام گرفته است.
 
با وجود مراکز خريد جديد، اين بازار هم‌چنان موقعيت و ارزش خود را به لحاظ تجاري حفظ کرده است.
 
*خانه کرد(عمارت آصف)

خانه کرد، موزه‌ي مردم‌شناسي مناطق کردنشين و بزرگترين موزه‌ي مردم‌شناسي مربوط به يک قوم در کشور ايران است، که در خيابان امام خميني(ره) شهر سنندج واقع شده است.
 
اين موزه در عمارت آصف داير شده و اين عمارت يکي از بزرگترين عمارت‌هاي اعياني شهر سنندج است، که ارزش‌هاي ويژه‌ي معماري به لحاظ آجرکاري و گچ‌بري و اروسي‌سازي دارد و حمام آن زيباترين حمام خصوصي بين حمام‌هاي سنندج است.
 
بناي اوليه اين عمارت مربوط به دوره‌ي صفويه بوده و در دوره‌هاي قاجار و پهلوي تکميل‌تر شده است.
 
*موزه‌ي سنندج

اين موزه در خيابان امام، کوچه حبيبي و در بخش بيروني عمارت ملا لطف‌الله شيخ‌الاسلام (که امروزه به خانه سالار سعيد مشهور است) قرار دارد و در آن آثار و اشياء تاريخي کشف شده از استان و ديگر نقاط ايران به نمايش گذاشته شده است.
 
اروسي موزه‌ي سنندج يکي از نمونه‌هاي بي‌نظير هنر اروسي‌سازي و کار استادکاران سنندجي است. عمارت ملا لطف‌الله از بناهاي باقي‌مانده دوره‌ي قاجار است.
 
*چهار باغ و عمارت خسروآباد

يکي از زيباترين چهار باغ‌هايي که در ايران پس از چهار باغ اصفهان ساخته شد، چهار باغ سنندج در شمال بازار بود، اين چهار باغ در دوره قاجار به محله‌ي مسکوني چهار باغ تبديل شد البته تاثير سبک معماري اصفهان در دوره‌ي زنديه و قاجاريه هم تداوم يافت و چهار باغ و عمارت خسروآباد که يکي از چهار باغ‌هاي زيباي ايران است، در جنوب غرب سنندج ساخته شد که اکنون عمارت خسروآباد و بخشي از چهار باغ آن باقي‌مانده‌ است.
 
اين عمارت در بلوار خسروآباد (شبلي) قرار دارد.
 
عمارت در نوع خود بي‌نظير بوده و سال‌ها مرکز حکومت حکام اردلان به ويژه خسروخان بوده است.
 
مجموعه‌ي عمارت و باغ آن افزون بر دو بخش اصلي يعني قصر سلطنتي با ورودي ستون‌دار در بخش غربي و ساختمان‌هاي شرقي با غلام گردش‌ها و ايوان ستون‌دار مشرف بر صحن عمارت و فضاي بيروني بنا داراي فضاهاي ديگري چون حمام، اتاق قاپ‌چيان و خدمت‌کاران است.
 
تزيينات معماري اين بنا شامل گچ‌بري، آجرکاري، اروسي‌هاي زيبا و حوض چليپا شکل داخل عمارت است.
 
*عمارت وکيل

اين مجموعه بزرگ در خيابان کشاورز واقع شده است و شامل سه حياط با عمارت‌هاي مربوطه و يک حمام خصوصي در داخل مجموعه و يک حمام عمومي در خارج آن است.
 
بخش اصلي عمارت وکيل در دوران زنديه ساخته شده و بخش‌هاي ديگران متعلق به دوره‌هاي قاجار است.
 
مجموعه، داراي تزييناتي چون آجرکاري‌هاي زيبا و اروسي‌هاي پرکار است و حياط مرکزي داراي سقف شيرواني با طرح کلاه‌فرنگي است.
 
*عمارت مشير ديوان

اين عمارت در خيابان شهدا قرار دارد و شامل هفت حياط با فضاهاي مرتبط است و يک حمام خصوصي در داخل مجموعه دارد.
 
هريک از حياط‌ها نيز آبنما دارند. عمارت توسط ميرزا يوسف مشيرديوان در دوره‌ي قاجار ساخته شده است و زيباترين ايوان با طرح کلاه‌فرنگ در سنندج متعلق به اين بنا است.
 
در اين عمارت نيز از اروسي‌هاي پرکار، تزيينات آجري، کاربندي‌ها و گچ‌بري براي تزيين استفاده شده است.
 
*حمام خان

اين حمام در ضلع شمالي بازار قديمي سنندج در خيابان انقلاب واقع است. تزيينات آهک‌بري داخل حمام و نقوش موجود بر روي ديوار آن در نوع خود بي‌نظير و جالب است.
 
حمام در سال 1220 هجري قمري به دستور امان‌الله خان اردلان ساخته شده و بين حمام‌هاي باقي‌مانده از گذشته بزرگترين و زيباترين حمام شهر است.
 
*امام‌زاده هاجر خاتون

اين امام‌زاده در خيابان صلاح‌الدين ايوبي در محله‌ي قديمي سرتپوله واقع است. براساس روايات موجود اين امام‌زاده شريفه، خواهر امام رضا(ع) است که در سفر آن بزرگوار به خراسان، در کردستان رحلت کرده و در اين مکان به خاک سپرده شده است.
 
در مجاور اين امامزاده، مسجد و آرامگاه مشايخ و بزرگان سنندج نيز قرار دارد.
 
*امام‌زاده پيرعمر

اين امام‌زاده در ضلع جنوبي خيابان امام خميني واقع شده و تاريخ ساخت آن 1046ه‍.ق است.
 
امامزاده پيرعمر را پسر بلافصل حضرت علي(ع) مي‌دانند.
 
بناي آرامگاه شامل تزيينات آجري، گچبري و اروسي‌هاي زيبا است.
 
*امام‌زاده پيرمحمد

اين بقعه در ميدان نبوت سنندج بر بالاي تپه‌اي که قبرستان قديمي شهر واقع شده است قرار دارد.
 
اين بنا محل دفن امام‌زاده محمد بن يحيي مشهور به پيرمحمد است.
 
*قرآن نگل

در 65 کيلومتري غرب سنندج در مسير جاده‌ي سنندج - مريوان، در داخل مسجد روستاي نگل، قرآني خطي از دوران گذشته وجود دارد که بنا به اعتقادات مردم يکي از چهار قرآن خطي است که در زمان خليفه‌ي سوم به رشته‌ي تحرير درآمده و به چهار اقليم دنيا فرستاده شده است.
 
قطع قرآن رحلي بزرگ، جلد آن چرمي و صفحات کاغذي ضخيم آن به علت تشابهي که با پوست دارد بين مردم به پوست آهو شهرت يافته است.
 
خط قرآن کوفي و داراي نقطه و اعراب و در قسمتي از شماره‌ي آيات طلاکاري شده و مزين به نقوش گياهي است. تاريخ تحرير قرآن با توجه به شيوه خط و تزيينات مربوط به اواخر قرن چهارم هجري است.
 
اين قرآن در بين مردم جايگاه والايي داشته و همه روزه عده کثيري از نقاط دوردست براي زيارت آن به اين روستا مي‌آيند.
 
*درياچه‌ي سد قشلاق

در فاصله‌ي 20 کيلومتري شمال سنندج در مسير جاده‌ي سقز به روي رودخانه قشلاق، سد مخزني قشلاق احداث شده است.
 
درياچه پشت اين سد 11 کيلومتر طول دارد و وسعتي معادل 934 هکتار را در بر مي‌گيرد اين درياچه محل مناسبي براي ورزش‌هاي آبي است و جزو جاذبه‌هاي طبيعي سنندج بشمار مي‌رود.
 
*قلل مرتفع

به علت کوهستاني بودن منطقه و امنيت حاکم بر آنها هر سال تعداد بسياري از کوهنوردان به قلل مرتفع و مشهور سنندج صعود مي‌کنند.
 
مهم‌ترين قلل اين شهرستان عبارتند از آبيدر، سلطان سراج‌الدين، آوالان در جنوب سنندج، شاه‌نشين در ژاوه‌رود، کوه کوچک سارد و کوه چره‌لان در جنوب غربي سنندج.
 
شيريني و سوغات

کردستان نيز همانند ساير مناطق کشور داراي شيريني‌هاي خاص و ساير خوراکي‌هايي که مجموعاً سوغات استان را تشکيل مي‌دهند.
 
مهم‌ترين شيريني که خاص شهر سنندج است، شيريني کنجد مي‌باشد.
 
اين شيريني در دو نوع شکري و گزانگبين(کنجي گزو) در محل‌هاي فروش عرضه مي‌شود.
 
از ديگر شيريني‌ها مي‌توان به نان برنجي، بادام سوخته و نوعي باسلوق اشاره کرد که معمولاً توسط گردشگران به عنوان سوغاتي خريده مي‌شود.
 
مرکز خريد شيريني و سوغات استان در شهر سنندج عمدتاً در خيابان فردوسي روبروي سينما بهمن قرار گرفته است.
 
صنايع‌دستي

صنايع‌دستي به عنوان بخشي از ميراث فرهنگي و به عنوان نمادي از نوع زندگي و فرهنگي يک جامعه همواره مورد توجه گردشگران معمولاً بخش پاياني سفر گردشگران است.
 
خوشبختانه به علت ويژگي زندگي سنتي در بسياري از نقاط استان کردستان و عدم استيلاي بخش صنعتي، هنوز صنايع‌دستي استان به لحاظ کيفيت و گستردگي در سطح کشور مطرح بوده، به‌گونه‌اي که فرش و گليم کردستان به همراه محصولات نازک‌کاري چوب مانند تخته‌نرد و شطرنج شهرت جهاني يافته است.
 
بيشتر مسافران و گردشگراني که به کردستان سفر مي‌کنند، حتماً از محصولات نازک‌کاري و فرش و گليم کردستان خريد مي‌کنند.
 
*قالي و گليم: استفاده از رنگ گياهي، خامه‌ي طبيعي، ترکيب نقش و اصالت طرح، سبب برتري کيفيت قالي و گليم استان کردستان شده است.
 
شهر سنندج و بيجار مهم‌ترين مراکز توليد گليم و قالي هستند، به‌طوري‌که شهرت جهاني فرش سنندج و اعتبار آن ميان بازار جهاني سبب شده، که در دايره‌المعارف بريتانيکا که از معتبرترين دايره‌المعارف‌هاي بين‌المللي است، واژه‌ي «سنه» يا همان سنندج را به نام نوعي قالي معروف ترجمه کرده‌اند.
 
*محصولات نازک‌کاري: کردستان مهم‌ترين استان کشور به لحاظ توليد محصولات نازک‌کاري است.
 
هنر نازک‌کاري ترکيب قطعات بسيار کوچک از انواع چوب‌هاي پرداخت‌شده‌ طبيعي است، که با ظرافت خاصي در کنار هم قرار گرفته و سبب به وجود آمدن آثار بسيار ظريف چوبي همانند تخته‌نرد، قلمدان و ساير محصولات مي‌شود، علاوه بر نازک‌کاري، اروسي‌سازي، منبت و معرق سنندج نيز از شهرت و اعتبار برخوردار است.
 
براساس اين گزارش، آثار نفيس نازک‌کاري زنده‌ياد دکتر علي‌اکبر بهزاديان هم‌اکنون در موزه‌ي مردم‌شناسي خانه‌ي کرد سنندج نگهداري و مورد بازديد گردشگران قرار مي‌گيرد.
 
*کلاش: در مناطق کردنشين نوعي گيوه به نام «کلاش» توليد مي‌شود، که هماهنگي زيبا و قابل توجهي با لباس کردي دارد.
 
رويه‌ي اين کفش از نخ پنبه‌اي بافته و زيره‌ي آن از پارچه‌ي فشرده شده است، از همين‌رو کلاش کفشي سبک، نرم، قابل انعطاف و متناسب با محيط کوهستاني است.
 
توليد کلاش در اصل مختص به اورامان بوده اما اکنون نه تنها در تمام شهرهاي استان توليد مي‌شود، بلکه به سوي توليد کلاش ضدآب نيز به پيش مي‌رود.
 
*ساخت ابزار و آلات موسيقي

پيشرفت ساخت صنايع‌دستي چوبي به علت وجود چوب درختان جنگلي مرغوب و استعداد فراوان در زمينه‌ي تعليم و يادگيري موسيقي سبب تبديل شدن استان کردستان به يکي از مناطق عرضه‌ي وسايل موسيقي به ويژه موسيقي سنتي شده، ساخت دف، ديوان، تار، سه‌تار، ويلن، قانون و سنتور از نمونه بارز اين وسايل است.
 
زرگري سنتي، سفالگري، ساخت مصنوعات چرمي و خراطي نيز از صنايع‌دستي اين استان است و مرکز خريد محصولات صنايع‌دستي استان در شهر سنندج عمدتاً در خيابان شهداي جنوبي جنب پارک شهدا قرار گرفته است.
 
انتهاي پيام

منبع : ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها