City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

براي بوم گردي کجا برويم؟ (1396/01/14)

طبيعت‌گردي، غذاهاي محلي و صنايع‌دستي بومي تنها بخشي از جاذبه‌هاي گردشگري روستايي در ايران اسلامي است؛ ظرفيتي که در صورت شکوفايي مي‌تواند بستري براي رونق توليد و ايجاد اشتغال باشد.
براي بوم گردي کجا برويم؟

شهر و روستا ندارد، گردشگري و جاذبه‌هاي آن در وجب‌به‌وجب اين ديار جا خوش کرده است، «يک کشور، جهاني ظرفيت گردشگري و دنيايي جذابيت» حکايت ايران است، اينجا تاريخ و طبيعت چهارفصل را مي‌شود در فاصله‌هاي چند صد کيلومتري تجربه کرد و بهار و تابستان و پاييز و زمستان را مي‌توان در شمال و جنوب و غرب و شرق به تماشا نشست.

تماشاي برفي که آب مي‌شود بر قله کوه‌ها. نشاط شکوفه‌هاي صورتي و جوانه‌هاي سبز درختان. نگاه گرم و صورت سرخ زن روستايي از گرماي آتش و بوي نان گرمي که از تنور بيرون مي‌آيد؛ قاب صبحگاهي را تشکيل مي‌دهد که با سلام آفتاب روي پرده چشمانت اکران مي‌شود.

 پرچين‌هاي کوتاهي که همسايگان آشنا و همدل مي‌پرورد و از غريبگي ديوارهاي سيماني همسايگان شهري در آن خبري نيست، ضرب‌آهنگ شانه زن جاجيم‌باف و صداي خرت خرت رنده مرد لاک‌تراش. تلاش مرد روستايي براي گرفتن کره از ماست، لذت گرماي آتش در صبح مه‌آلود اولين روزهاي بهار و طعم خوش آش داغ در نم‌نم باران در کلبه‌اي چوبي، از ديگر تصاويري است که به اين قاب آويخته مي‌شود.

خانه نقلي

در کنار اين همه حس بکر و تازه بوي نم باران و لمس نور شفاف آفتاب زير سايه غليظ تک درخت گردوي سر کوچه روستا را هم اضافه کنيد، همه چيز اينجا براي يک فصل زندگي روستايي آماده است، جايي که خانه‌هاي بوم‌گردي منتظر است تا پناه آن‌هايي باشند که در گريز از هياهوي شهري به سايه سار روستا چشم دوخته‌اند.

گردشگري روستايي از طبيعت گردي تا غذاهاي محلي

به تعبير مديرکل ميراث فرهنگي استان اردبيل تنوع زيستي و اقليم‌هاي مختلف در گستره ايران اسلامي موجب شده موضوع گردشگري روستايي يکي از پتانسيل‌هاي کشورمان محسوب شود.

کريم حاجي‌زاده معتقد است در روستاها بافت‌هاي تاريخي، طبيعت‌گردي، غذاهاي بومي محلي و صنايع‌دستي امتيازات منحصربه‌فردي براي گردشگري محسوب مي‌شوند.

غذاهايي که در روستاها با مواد اوليه ارگانيک و توليدات خود روستا پخته مي‌شود، يکي از جذابيت‌هاي قابل‌توجه محسوب مي شودهمچنين به اعتقاد يک کارشناس تغذيه امروز غذاهاي بومي محلي مجدداً اهميت خود را بازيافته است. نادر رحماني به مهر مي‌گويد: غذاهايي که در روستاها با مواد اوليه ارگانيک و توليدات خود روستا پخته مي‌شود، يکي از جذابيت‌هاي قابل‌توجه محسوب شده و علاقه‌مندان بسياري به دنبال تجربه طعم اين نوع از غذاها هستند.

رحماني معتقد است هنوز در روستاهاي ايران اسلامي غذاهاي محلي متعددي پخت مي‌شود که تنها با کمي بسيج روستاييان و ساماندهي مي‌توان غرفه‌هاي پخت تدارک ديد. با هزينه کرد اندکي مي‌توان در چند روستا غذاهاي ارگانيک را اطلاع‌رساني کرده و نسبت به معرفي خواص آن به‌ويژه براي درمان بيماري‌هاي خاص اقدام کرد.

اين سخنان در حالي است که به نظر مي‌رسد مسير معرفي غذاهاي ارگانيک تنها در فروش پنير و کره و روغن حيواني عشاير محدود مانده است. به‌عنوان‌مثال در استان اردبيل تنها غذاي بومي استان که به‌صورت گسترده معرفي مي‌شود، آش دوغ است و اين در حالي است که به گفته يک کهن‌سال اردبيلي بيش از ۳۰ نوع آش در اردبيل پخت مي‌شود.

بحث طبيعت‌گردي و غذاهاي محلي تنها بخشي از جاذبه‌هاي گردشگري روستايي است، در نوروز موضوع گردشگري کارگاه‌هاي صنايع‌دستي روستايي هم مي‌تواند عملاً فرصت مطلوبي براي روستاها فراهم کند.

ظرفيت اشتغال گردشگري روستايي

از سوي ديگر ظرفيت گردشگري روستايي در مسير اشتغال‌زايي تجربه‌اي ثابت‌شده در جاي‌جاي دنيا است به‌طوري‌که در چابهار مسئولان براي تحقق روستاهاي بدون بيکار سراغ همين ظرفيت رفته‌اند.

مديرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار از افزايش ۲۵ درصدي ورود گردشگر به روستاي «تيس» نسبت به سال گذشته در اين منطقه خبر داده و گفته است که اين روستا به روستاي بدون بيکار تبديل مي‌شود.

عبدالرحيم کردي اضافه مي‌کند: افزايش بودجه روستاي تيس در حوزه‌هاي بهداشت و آموزش متناسب با سرانه‌هاي موردنياز در بودجه سال ۹۶ لحاظ شده است. آنچه موردنياز روستاي تيس است اين است که روستاييان به لحاظ توانمندي اقتصادي ارتقاء  پيدا کنند که اين هم در گرو توسعه فعاليت‌هاي مرتبط با صنايع‌دستي، صيادي و شيلات و خدمات گردشگري است که دراين‌باره اقدامات مؤثري آغازشده و تلاش مي‌کنيم تا پايان امسال روستاي تيس به روستايي بدون بيکار تبديل شود

دبير کميته روستايي مازندران هم تعداد مسافران شب اقامت در روستاهاي استان از ۲۶ اسفند تا پايان روز هفتم را يک‌ميليون۴۸۲ هزار و ۸۰۰ نفر اعلام کرده و مي‌گويد: در آمار ما خدمات رفاهي مانند برق، گاز، آب و جاده لحاظ نشده اما خوشبختانه تاکنون مشکلي در خدمات‌دهي به مسافران وجود نداشته است.

عليزاده بر تعريف مجدد مسافر در روستا تأکيد دارد و معتقد است که آيتم‌هاي جهاني و ملي شايد تعريف خاص مسافر در روستا را نداشته باشد اما ازنظر اداره امور روستايي، فرد ساکن در استان ديگر که تنها ايام نوروز را نزد خانواده مي‌گذراند، مسافر است.

وي در رابطه با تشکيل بازارچه‌هاي محلي مي‌گويد: تشکيل بازارچه محلي هم انگيزه کشاورز و دامدار روستايي را بالا خواهد برد و هم محيط شاد و مفرحي براي مسافران ايجاد خواهد کرد تا محصولات دامي و کشاورزي را مستقيماً خريداري کنند.

به صرف يک فصل بوم‌گردي؛ کوله پشتي را برداريد

روي خط اين گزارش راهي برخي روستاهاي گردشگري ايران مي‌شويم تا ضمن معرفي اين جاذبه‌ها، طبيعت گردان را براي روستاگردي در روز انس با طبيعت به اين مناطق دعوت کنيم.

براي رفتن به ديار روستاهاي سرزنده ايران‌زمين، پاشنه کفش‌ها را کشيده، کوله پشتي برداريد و يک بوم‌گردي پر از خاطره را رقم بزنيد. روستا دوستان در نوار باريکي از جوي‌هاي روان که از جلوي درِ خانه‌ها مي‌گذرد و کودکان از روي آن‌ها مي‌پرند و به کوچه مي‌زنند گذر کرده و با کودکان صاف و يکدست روستايي آشنا شده و اين خنده‌هاي سادگي است که در نگاه نخست به صحنه ديده مي‌نشيند.  

درگذر از کوچه‌هاي تنگ و باريک مي‌شود از لاي درهاي نيمه‌باز سرک کشيد و زندگي را ديد که در حياط‌هاي گاهگلي با تنور و مَشک عشق به خانه‌ها جان مي‌دهد، بند رخت‌هاي محلي که در سايه کم‌رنگ ديوارها آويزان‌اند، پرده‌هاي کشيده با گُل‌هاي ريز و سرخ و پنجره‌هاي نيمه بسته با چارچوب‌هاي نقش برجسته، اين سادگي و صداقت است که از دروديوار خانه‌ها مي‌ريزد. توي  هر کوچه مي‌شود نام و نشان تاريخ را گرفت. پا به‌پاي کوچه‌ها، بچه‌ها مي‌روند و همديگر را دنبال مي‌کنند و از روي‌هم مي‌پرند و قاه‌قاه خنده‌هايشان مادران و پدران را زنده به عشق مي‌کند.

روستاهاي گردشگري آذربايجان شرقي

در هر خانه‌اي مردي هست که با داس اميد روزگار سر مي‌کند و زني که بانواي محلي، گاو شيرده را رام مي‌کند. و دختران جوان روي سکوهاي جلوي خانه‌ها بالباس‌هاي رنگارنگ و پولک نشان، هنر خود را با دوک مي‌ريسند و سوغات زندگي ارمغان مي‌دهند. در کوچه‌هاي روستايي مي‌شود رد پاي رازها و حرف‌هاي نگفتني زندگي را گرفت و به‌جاهايي رسيد.

بوي نان تازه که در کوچه مي‌پيچد هوش از سر آدمي مي‌برد و دل را راضي به نشستن و نوشيدن چاي سفر در کنار سفره محلي مي‌کند. خيلي بيشتر از اين‌ها مي‌شود از کوچه‌هاي روستايي گفت همان‌ها که راه به زندگي دارند.

از چشمه‌هاي آب گرم تا روستايي معلق ميان ابرها

بوم‌گردي را از شمالي‌ترين نقطه ايران زمين آغاز مي کنيم، در کوچه اردبيل نغمه چشمه‌سارهاي بهشتي است که به گوش مي‌رسد و رسم زرتشتيان را در تير نگاه مي‌نشاند و با يک مشعل از دهکده سنگي از ميان غار و دژ نظامي زيرزميني به گورستان تاريخ، نقطه آگاهي را پيوند مي‌زند و با گذر از ميان دشت‌هاي باصفاي ييلاق اين بخار آب گرم است که تن را ماساژ و آرامش را تزريق به عمق وجود مي‌کند.

چشم‌ها که پر از تماشا شدند دروازه آذربايجان شرقي باز مي‌شود و در اين مسير تلفيق اعجاز طبيعت و تلاش آدمي است که از خانه‌هاي سنگي تا روستاهاي پلکاني مي‌گويد و نماد سازگاري انسان با طبيعت و صخره و کوه را در ميان آبشارهاي خروشان و در دامنه گل‌هاي محمدي همان‌جا که رود و کوه به هم مي‌رسند و دست طبيعت يکي از شاهکارهاي ممتاز خود را مي‌آفريند به رخ مي‌کشد.

با گذر از رخ‌نمايي طبيعت به همسايه سلام داده و سردري چشمک مي‌زند که معجون ورود است «قريه من رؤياي من بود»، کوچه آذربايجان غربي که جلوه‌گر بهار است و جشن نوروز را در نقطه صفر مرزي مي‌گيرد. همان‌جايي که کوهش زنداني است و تخت سليمانش مي‌رسد به آبشاري منتهي به غروب.

در هنگامه غروب همراه راوي تاريخ يک‌زبان وارد دالان‌هاي امتداد يک تمدن شده و نان محلي، تازه بيرون آمده از تنورهاي سفالي گلابر را زير زبان کشيده و براي ديار جان زنجان جادوي جاودانه‌ها است.

پر پرواز جاودانگي به غربي‌ترين کوچه که مي‌رسد صداي موسيقي کوردي انرژي را مي‌پيچاند به تاروپودهاي جسم و دروازه کوهستاني کردستان را مي‌گشايد. اين کوچه را با پولک‌هاي نقره‌اي‌رنگ لباس دختربچه روستايي دنبال کرده و مسير مارپيچ جاده‌ها را براي ديدن هزار ماسوله ايران پشت سر گذاشته و از «دشت خدا» با دامن گل‌دارش گذشته و به گنجينه تاريخ در ميان کوه و دره سري زده و با صداي مَشک زدن مادر و هِي هِي چوپان اين جاذبه‌هاي شبانه کوهستان است که پيروز ميدان مي‌شود.   

پس از يک خواب شبانه در دل کوهستان اين آرامش بهار و عطر نوروز در هياهوي زندگي بي‌آلايش روستاييان زاگرس نشين کرمانشاه است که از «بلندترين آبشار ايران» تا کوهستاني‌ترين روستاها که در دره‌اي به سراب باز مي‌شود سخن مي‌گويد و در بهشت غرب ايران با ثبت خاطره‌اي زيبا در کنار کوه و طبيعت مي‌توان دوباره با معماري شگفت يک‌بار ديگر تاريخ را در آغوش گرفت.    

تاريخ در بغل صداي پاي هگمتانه و «ورکانه» حلقه‌به‌گوش مي‌شود. همان‌جايي که به کوچه رنسانسي ايران معروف است، اينجا «قلعه سنگ» است و سنگ؛ فرش زير پا و نور چراغ‌ها سنگفرش کوچه را حکايتي ديگر مي‌دمد و مي‌رقصاند نور را بر سنگ‌ها.

روستاي استاد

رقص نور دروازه قزوين را روي پاشنه مي‌چرخاند، صفاي بهار مي‌آيد در اين کوچه، «رمانلويي» ها سخن مي‌گويند و راهنما مي‌شوند براي ديدن از دنياي زرشک و برج آجري در کوهستان آبشار که اسير دره و کوه است و دستانش به سمت باغ دراز.

در پيچ و خم مسير در سرسبزترين کوچه روستا به آفتاب سلام بايد داد. در اين کوچه ساده زيستي خواستار دارد و کنار آدم‌هاي «نيما» يک نفر نجات مي‌دهد مرگ را، اينجا در کوچه مازندران شاعري مي‌سرايد «تو را من چشم درراهم...»

چشم‌به‌راه در کوچه‌اي همين حوالي کوه دماوند به نقاشي مي‌ماند. اينجا را بايد با پيچ‌وخم جاده کنار آمد و کدوتنبل‌هاي قد و نيم قد آويزان شده به دل جاده را به‌سوي اشتياق ديدن هول داد و به بهشت پنهان «با چاخان» چشمه‌اي که خشک نمي‌شود در چهارمين جاده زيباي جهان که در البرز سوار است سلامي کرد و به پيست اسکي سرازير شد.

از سرازيري اسکي به کوچه مرکزي که واردشده لبخندزنان در کوي جاويد نامان بايد لب به تشکر وا کرد، اينجا طلوع خورشيد به کوچه «اميرکبير» مي‌تابد و گردو و انگور را در سيني تعارف، مهمان مي‌کند.

شيرين‌کام از مرواريدهاي انگور رهگذر قم بايد شد. رنگ مذهب پاشيده در اين کوچه و به دره‌هاي ژرف ريخته و با آب و درياچه سيراب مي‌کند چشمه‌سارها را.

نورهاي تابيده‌شده به چشم را گرفته و در غوغاي موسيقي محلي لري روايت «روستاي بي حصار» را در اين کوچه بايد خواند، جايي که ميان ابرها غوطه‌وراست همان‌جايي که در فراز و نشيب و پيچ‌وخم‌هاي اقليم منطقه با پوشش گياهي و طبيعت فوق‌العاده، هوش از سر آدمي مي‌برد. لحظه‌به‌لحظه و قدم‌به‌قدم اينجا، سوژه‌هايي مناسب براي عکاسي و دمي ايستادن و استشمام هوايي رؤيايي است.

بوي رؤياي طبيعت سرنخ ديار پهلوان‌ها را مي‌دهد. ايلام؛ رهگذر اين محل بوي جنگ را خوب مي‌شناسد. اينجا کوچه پر است از آرامش و سکوت با هواي سرسبز بهاري. عروس زاگرس با جنگل و باغ‌هاي ميوه از دره‌ها و بناهاي تاريخي مي‌خواند و با گندمزارهاي پرپشت و خوشه، باغ دشت مي‌کارد.

از «ونيز ايران» تا «آبشار انگور»

دشت را بي دريا هيچ است. در پيوند باغ دشت به دريا، مسير خوزستان تابلوي ايست را مي‌نشاند. در اين کوچه، بافت تاريخي چشم‌نواز است که از وسط دريايي مي‌گذرد و با نگاهي گذرا «ونيز ايران» يادآور مي‌شود و با طبيعتي دست‌نخورده قلعه شادابي است که ميزبان بوده و درنهايت چشمان خسته در کاروانسراي تاريخي به هم مي‌رسند.

رهگذر کاروانسرا به زبان بختياري سخن مي‌گويد. در کوچه‌هاي چهارمحال و بختياري لباس تاريخ پوشيده و آماده فاتحه‌خواني در «قبرستان ارامنه» شده و در دالان‌هاي سرپوشيده به قلعه‌هاي پلکاني قدم نهاده و لذت سفر تازه را مي‌توان نقاشي کرد.

نقاشي را بارنگ طبيعت در کهگيلويه و بويراحمد بايد زد. در اين کوچه ترکيب رنگ‌هاي مناظر که نشأت‌گرفته از لطافت طبيعت است، سبز مخملين را در کنار سختي کوه‌هاي برافراشته، زير گنبد آبي دوار به تماشا نشستن، آن‌هم با موسيقي دلنواز رودهاي جاري، حکايتي است رؤيايي که بايد بود و ديد. رهگذر اين کوچه، گل‌هاي سرخ بهار را از دامن مخمل سبز کوه‌ها مي‌چيند.

در قلب سرزمين، خاطره سبزه‌هاي مخملي سفر را با قلم‌زنان اصفهاني مي‌توان نقش زد. در اين کوچه‌ها گنجي محصور در ميانکوه‌ها فرياد مي‌زند و «کوه کرکس» را خراش مي‌دهد و کوچه‌باغ‌ها را با بوي گلاب معطر مي‌کند. اينجا تاريخي محصور زندگي مي‌کند.

تاريخ در انحصار را به کوچه دگر بايد سپرد. اين کوچه روستا پاي کوه است و سنگفرشي دارد از جنس تاريخ و طبيعت. سمنان؛ همان‌جا که دشت‌هايش بوي «آبشار انگور» را مي‌دهند.

خيس از شرشر آبشار، گلستان سرزميني است که لبخندزنان ديده مي‌شود. در اين ديار تجربه آرامش بهاري در روستاهايي که درس تاريخ‌ دارند و طبيعت، که با صحرايي هموار و صاف به همراهي مي‌آيند و غذاهاي سنتي حس چشايي را ترغيب مي‌کنند. اينجا لذت زندگي در دشت و کوهستان معنايي ديگر دارد.

در حين معني کردن کوه و دشت، شفق شرق در خراسان شمالي آغوش باز مي‌کند، در اين کوچه روستاي «استاد» سمفوني زيبايي از نواها و نماهاي طبيعي را اکران مي‌کند.

تراشه‌هاي سخن به خراسان جنوبي که رسيد مي‌توان سرزمين رنگ‌هاي ايران را در اين مسير ديد جايي که لباس‌هاي رنگي در «چهل چشمه» فوران مي‌کند و کوچه شگفتي‌ها را نمايان مي‌سازد.

کوچه شگفتي‌ها همان گوشه‌اي دنج براي گذران ايام در يزد اين خشتي‌ترين کوچه روستاهاي اين سرزمين است. اينجا مي‌توان گنبد سنگي را به يخچال خشتي برد و دعاي سال نو را خواند. اين کوچه را مي‌توان با شن‌هاي روان راهي گنجه خاطره‌ها کرد.

در دفتر ثبت خاطره‌ها مي‌شود کرمان را هم جاي داد. در اين کوچه انار شيطان وسوسه‌گرانه ميزبان ديده‌ها شده و از مردماني مي‌گويد که به زبان فارسي کهن لقمه سخن مي‌جوند و از سرزمين تاريخ زنده خبر مي‌دهند.

زنده‌بودن تاريخ در کوچه‌باغ‌هاي روستايي فارس ديدني است. کوچه کهني که شاعر مي‌کند رهگذران پياده را و دخترکان بازيگوش را به «قلعه دختر» فراخوانده و با «نقش بهرام دوم» به معماري سنگ و پله مي‌رساند.

حسن ختام خيال‌انگيزي است؛ رفتن و ماندن. زير آسمان نيلگون آبي، همه چيز رنگ ديگري دارد. در اين خاکِ کهن، هنوز مي‌توان مأمني يافت، فارغ از هجوم سنگين سنگ و سيمان، حرف اينجا حرف سادگي است و روشنايي چشماني که باز مي‌شوند صبحدم با نور. مردمانش صبورند و صبورند و صبور. موسيقي طبيعت و شب‌هاي پرستاره‌اش، رمان نانوشته‌اي است که مي‌برندت به تاريخ، انگار همه زيبايي‌هاي کوچک و بزرگ جهان اينجا جمع‌اند، در اين سرزمين بهشتي.

برخي روستاهاي هدف گردشگري

نام استان

روستاهاي هدف گردشگري

نام روستا

محل قرارگيري

آذربايجان شرقي

کندوان/اشتبين / گل آخور/ خشکناب/عنصرود/ گنبرف/ زنوزق/ توته خاله/ چراغيل/ اسکانلو/ نوجه مهر/ چکان/ آقا بابا فرامرزي / کاسين/ سفيده خوان / آستمال

 

آذربايجان غربي

بند/مارميشو/ بردوک / سلوک / شلماش/ احمدآباد/ سهولان/ پردانان/ سوله دوکل

 

اصفهان

ابيانه/کشه

نطنز

پوده

دهاقان

 حسن آباد

تيران

وانشان

گلپايگان

قمصر

کاشان

اردبيل

کزج

هشجين

اندبيل

خلخال

آتشگاه

توابع سبلان

گلستان/ايلانجيق

نير

ويندکلخوران/بيله درق

جنوب غربي سرعين

اونار

مشکين شهر

البرز

روستاي سيجان

منطقه ارنکه

گچسر/ کندر/ واريان/ ماهان/ ولايت رود/ ورده

 

شهرستانک/ خوزنکلا/ ولي آبادکندوان/حسنکدر/مورود

جاده چالوس

ايلام

کلم

بدره

حيدرآباد

دره شهر

سرابکلان

شيروان

پشت قلعه

آبدانان

زنجيره عليا/سنگ سفيد

 

بوشهر

دهکده مال قائد

گناوه

تهران

خاوه

ورامين

چهارمحال و بختياري

کوهرنگ/ سوادجان/ هوره/ ياسه چاي/ معموره/ سرآقاسيد

 

خراسان جنوبي

چنشت

بيرجند

ماخونيک، دهسلم

 

خراسان شمالي

استاد

فاروج

رويين، گريوان

 

خوزستان

ليوس/پامناز

دزفول

رباط/ مال آقا

باغملک

رگبه

تالاب شادگان

زنجان

خويين، روستاي پلکاني گلابر

ايجرود

سيستان و بلوچستان روستاي قلعه نو  

سمنان

ابر

شاهرود

چاشم/ کلاته رودبار/ تويه دروار/ قلعه بالا

 

فارس

دشت ارژن/ مهارلو/ تنگ براق/ دوان/ سرمشهد/ دشتک

 

قزوين

گرمارود/گاز رخان/آتان

الموت

اندج

60کيلومتر قزوين

يله گنبد/الو لک / زرشک

قزوين

حصار

طارم

زرگر

آبيک

قم

قاهان

 

وشنو/ نويس

قم

فردو

کهک

گرمجگان

 

کردستان

اورمان تخت، دزلي

سروآباد

پالنگان

کامياران

قم چقا

بيجار

نگل

مريوان

باباگرگر/ طوغان/ ميهم/ باغچه مريم/ تازه آباد سراوريه/ سنگين آباد/ شيداي نازار/ فرهاد آباد/ وينسار

قروه

دولاب/ تنگي سر/ نوره/ نگل/ ديوزناو/ آرمرده/ نجنه عليا/ دزلي

 

کرمان

دلفارد

جيرفت

ميمند

 

کرمانشاه

پيران

سرپل ذهاب

فش

کنگاور

حرير

جنوب غربي سرپل ذهاب

هجيج

سنقر

ورمقان

اسلام آباد غرب

شالان

گيلان غرب

گلين

 

کهگيلويه و بويراحمد

کريک

سي سخت

گلستان

کفشگيري/زيارت

گرگان

رادکان

کردکوي

محمدآباد/افرا تخته

علي آبادکتول

قرنجيک پورامان

آق قلا

حاجي قوشان

گنبد

چارقلي

گميشان

پاقلعه

راميان

فارسيان

آزاد شهر

لرستان

سنگ تراشان، ونايي، بيشه، گلدشت، کاکارضا

 

مازندران

طويلدره

 

کندلوس

نوشهر

يوش

 

مرکزي

خورهه

محلات

انجدان/هزاوه

اراک

فس

کميجان

همدان

ورکانه

 

يزد

حسن آباد/هک/حجت آباد وزير/خرانق/مدوار/مهرآباد/سانيج/سريزد/شهر سب/شمسي/ طرزجان/بفروئيه/بنادک سادات/ بيده/ بندرآباد/اسفندآباد/ اسلاميه/ فهرج/ هفتهر ندوشن/ هرفته

 

روزگار پررونق گردشگري روستايي

و اما بهره‌مندي از اين‌همه جاذبه و زيبايي در روستاهاي ايران‌زمين نيازمند توجه و برنامه‌ريزي متوليان است تا بتوان از اين رهگذر ضمن تأمين معيشت روستائيان، چرخ صنعت سبز گردشگري رو تندتر چرخانيد.

در اين راستا طي چند سال اخير توجه ويژه‌تري به بومگردي و گردشگري روستايي شده و در فهرست مناطق گردشگري مي‌توان روستاهاي مقصد گردشگري را ديد که به سبب استقبال مردم گاه در پذيرش و جذب گردشگران رکورد زده‌اند.

در مازندران ايام نوروز فرصت خوبي بود تا روستاها شاهد حضور گسترده گردشگران باشند تا بازار بومگردي در اين استان داغ شود. دبير کميته دهياري‌هاي استان مازندران با بيان اينکه روستاهاي هدف گردشگري در سال گذشته به ۳۰۰ روستا رسيده است گفت: اين رقم امسال به ۶۰۰ روستا افزايش يافته است.

عليزاده با بيان اينکه باران مانع حضور گردشگران نشده است، افزود: در اولين روز سال جديد، حدود ۳۵۰ هزار نفر شب اقامت در روستاهاي استان داشته‌ايم.

بومگردي در کوير يزد و کرمان هم مشتري‌هاي خارجي و داخلي خود را دارد به‌طوري‌که «ميمند» براي خارجي‌ها نامي شناخته‌شده است و آمار حضور توريست‌ها هرسال در اقامتگاه‌هاي بومگردي اين استان افزايش مي‌يابد.

در غرب ايران نيز «ورکانه»- روستايي که سريال علي البدل در آن ضبط شده است- نوروزي پرگردشگر را پشت سر گذاشت و روستاي «بيشه» در لرستان نيز در ميان جاذبه‌هاي طبيعي اين استان رتبه نخست جذب گردشگر را به خود اختصاص داد.

اين استقبال از روستاهاي مقصد گردشگري نشان مي‌دهد که روزگار بوم‌گردي هرروز پررونق‌تر مي‌شود، هرچند براي استمرار اين رونق بايد زيرساخت‌هاي لازم ايجادشده و حمايت متوليان امر در وزارتخانه ها و سازمان‌هاي مختلف مرتبط از شکوفايي ظرفيت‌هاي اين بخش دوچندان شود، چرا که شکوفايي پتانسيل‌هاي اين بخش «يک تير و دو نشان» خواهد بود، از يک طرف رونق روستاها از ميزان مهاجرت و تبعات ناشي از آن مي‌کاهد و از سوي ديگر چرخ صنعتي بومي و داخلي را در مسير رونق اقتصادي کشور مي‌چرخاند.

حدود ۲۵۰ روستا در کشور داريم که  داراي بافت باارزش و يا هسته باارزش هستند که طرح بهسازي و احياي بافت‌هاي باارزش اين روستاها از برنامه سوم توسعه در دستور کار بنياد مسکن انقلاب اسلامي قرار گرفتمحمدرضا شاملو معاون عمران روستايي بنياد مسکن انقلاب اسلامي درباره اقدامات بنياد مسکن براي آماده‌سازي روستاهاي هدف گردشگري به‌منظور توسعه اين صنعت مهم در کشور، مي‌گويد: حدود ۲۵۰ روستا در کشور داريم که داراي  بافت باارزش و يا هسته باارزش هستند که طرح بهسازي و احياي بافت‌هاي باارزش اين روستاها از برنامه سوم توسعه در دستور کار بنياد مسکن انقلاب اسلامي قرار گرفت.

وي با اشاره به اينکه تاکنون براي ۸۶ روستا، طرح بهسازي و احياي بافت‌هاي باارزش تهيه و در ۶۴ روستا عمليات اجرايي انجام‌شده است، ادامه مي‌دهد: تهيه و اجراي طرح بهسازي و احياي بافت‌هاي باارزش روستايي، نتايج خوبي داشته و سبب احياي بافت روستاها، جذب گردشگران و ماندگاري مردم در روستاها شده است.

شاملو اضافه مي‌کند: از سوي ديگر، تهيه و عملياتي کردن طرح بهسازي و احياي بافت‌هاي باارزش در روستاها، سبب تثبيت بناهاي باارزش در روستاهاي هدف گردشگري شده است.

وي باز زنده سازي معماري بومي در بناهاي باارزش را از ديگر فعاليت‌ها برشمرده و يادآور مي‌شود: در بسياري از روستاهاي شناسايي‌شده، بناهاي بسيار باارزشي وجود دارند که تحت عنوان نوسازي در حال نابودي بودند که جلوي تخريب بناهاي باارزش و ساخت‌وسازهاي بي‌رويه در روستاها که برخي نيز خارج از ضوابط بودند، گرفته شد.

اين مقام مسئول در بنياد مسکن انقلاب اسلامي، مي‌گويد: خوشبختانه در روستاهايي که تحت عنوان بهسازي و احياي بافت باارزش مطرح‌شده ما شاهد هستيم که معماري بومي احياي شده و ساخت‌وسازها در آن چهارچوب‌ها انجام مي‌شود.

گردشگري روستايي در برنامه ششم توسعه

شاملو ادامه مي‌دهد: براي برنامه ششم توسعه نيز اتفاق بسياري خوبي افتاده است. در ماده ۱۱۴ قانون برنامه ششم که در صحن علني مجلس هم مطرح شد، مقررشده است تا ۳۰۰ روستاي بافت باارزش و هدف گردشگري در طي برنامه ششم عملياتي شود که مي‌تواند تحول خوبي در اين بخش ايجاد کند.

گردشگري ياسوج

وي معتقد است که در مورد روستاهاي داراي بافت باارزش، حوزه استاني براي ما مطرح نيست. هر منطقه‌اي که بافت واجد ارزش و معماري بومي چشمگيري داشته باشد، حتماً در دستور کار قرار مي‌گيرد.

شاملو اضافه مي‌کند: استان‌هاي يزد، گلستان، خراسان رضوي، خراسان جنوبي، همدان و کردستان استان‌هايي هستند که اقدامات گسترده و مناسبي در آن‌ها انجام‌شده است. ما تلاشمان بر اين است در هر روستايي که بافت تاريخي و باارزش داشته باشد کارهاي مناسبي داشته باشيم.

وي يادآور مي‌شود: استان همدان ازجمله استان‌هايي است که در روستاهاي آن اقدامات قابل‌توجهي از سوي بنياد مسکن انقلاب اسلامي به اجرا درآمده است.

طرح يک‌فوريتي به مجلس براي برداشت يک و نيم ميليون دلار از صندوق ذخيره ارزي براي توسعه اشتغال روستايي ارائه‌شده استهمچنين توسعه اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي با ساختار متناسب با فضاي روستاها و حمايت از روستائيان براي رونق کسب‌وکار آن‌ها به‌منظور تأمين نيازهاي طبيعت گردان از يک‌سو و ارتقاي فرهنگ طبيعت‌گردي با رعايت همه جوانب زيست‌محيطي و حفظ بافت سنتي روستاها از ديگر دغدغه‌هايي است که در اين بخش احساس مي‌شود.

مرتضي شکوهي مديرکل پارلماني و امور مجلس سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي هم در اين رابطه مي‌گويد: طرح يک‌فوريتي به مجلس براي برداشت يک و نيم ميليون دلار از صندوق ذخيره ارزي براي توسعه اشتغال روستايي ارائه‌شده که در اين طرح به‌صراحت به گردشگري روستايي اشاره‌شده است.

در آستانه روز سيزدهم فروردين‌ماه مردم ايران‌زمين مي‌توانند با نگاهي به نقشه روستاهاي هدف گردشگري مهياي سفري پرجاذبه با چاشني آرامش و نشاط شوند، جايي که مي‌تواند خاطره يک روز آرام را پيش از آغاز هياهوي کار و مشغله چهاردهم فروردين ماندگار کند، پس کوله‌پشتي‌هايتان را آماده کنيد، با کوله باري سبک راهي سفري به همين نزديکي شويد.


منبع : خبرگزاری مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها